Месец януари 2013 година



Дата23.07.2016
Размер53.81 Kb.
#2751
ТипПрограма
ПРОГРАМА НА БЪЛГАРСКИЯ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

“ДОМ ВИТГЕНЩАЙН” – ВИЕНА, АВСТРИЯ



МЕСЕЦ ЯНУАРИ 2013 ГОДИНА

До 31.01.2013 година продължава изложбата „ ПРАВОСЛАВНИ ИКОНИ ЗА КОЛЕДА”. Добрина Бадалова представя авторски копия на едни от най-забележителните български икони от ранните образци (15-16 век) чак до края на 18 и 19 век, когато българското Възраждане дава нови посоки в развитието на иконописното изкуство.

Изложбата е посветена на най-светлия християнски празник Рождество Христово
Добрина Бадалова е родена през 1971 година в България. Завършва иконопис в теологическия факултет на ВТУ „Св.св.Кирил и Методий”. От 1996 г. до 2005 г. живее и работи в гр. Братислава, Словакия. Има многобройни участия в общи изложби, както и 8 самостоятелни изложби. През 2002 година печели наградата San Crispino в Италия.

Място – галерия „Приземен етаж” на БКИ „Дом Витгенщайн”.


До 25.01.2013 година продължава груповата изложба „Ключалката на г-н Витгенщайн”.

През декември 2012 и януари 2013 г. БКИ „Дом Витгенщайн” представя групова изложба на съвременни български художници.

Куратор на проекта е Борис Костадинов. Участват: Василена Ганковска, Даниела Костова, Михаил Михайлов, Максимилиан Праматаров, Камен Стоянов и Боряна Венциславова.

Изложбата ще представи видео,  живопис,  фотография  и пространствени интервенции. Артистите са родени в България, но голяма част от тях 

отдавна живеят и работят във Виена. Точно това им дава възможността да интерпретират значението на къщата на Витгенщайн през призмата на два различни културни контекста. 
Място – галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”.
15.01.2013 г. (вторник)

16.01.2013 г. (сряда)

19.00 ч.
Премиера на моноспектакъла „НЯМА СТРАШНО”. Автор и режисьор - Анна Петрова. С участието на актрисата Лина Гладийска-Георгиева. Играе се на български език. Спектакълът е продукция на българската културно-просветна организация „Кирил и Методи” с подкрепата на Българския културен институт „Дом Витгенщайн” и на Австрийско-българското дружество.

„Няма страшно” е една комедия за съвременния живот. С отговорности, изневери, любов и амбиции. Пет жени на различна възраст, с различен морал и манталитет са обединени от един шармантен мъж.


Анна Петрова е актриса в Младежки театър с повече от петдесет роли на сцената и над двайсет в игрални и телевизионни филми. Носител на наградата на Съюза на българските артистите. В Сараево отличена за най-добра европейска актриса. Тази година в Казахстан - за главна женска роля.

Автор на дванайсет пиеси с двайсет и осем постановки в България, Литва и Македония. Носител на награда от фестивала на съвременната българска пиеса.

Спектакълът “Всеки цвили подир жената на ближния си” /Литва/ е номиниран за най-добър текст. Печели литературен конкурс на Форума на жените от Средиземноморието – Марсилия. Член е на Съюза на българските писатели.
Лина Гладийска-Георгиева е родена в Пловдив, където живее до завършване на гимназия. Завършва ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов” в класа на проф. Надежда Сейкова с дипломните спектакли „Много шум за нищо” (от У. Шекспир) в ролята на Херо, „Чудаци” (от М. Горки) в ролята на Зина и „Златният Храм” (по Уйлям Голдмън) в ролята на Тери Кларк. По разпределение играе във Врачанския драматичен театър от 1978 до 1984 г., след което се премества в Пазарджишкия театър „Константин Величков”. През този период превъплъщава на сцената Мария апостолка в „Процесът срещу богомилите” на Стефан Цанев, Графиня Орсина в „Емилия Галоти” на Лесинг, Теа Елвстед в „Хеда Габлер” на Ибсен, Мирандолина в „Мирандолина” на Карло Голдони, Жил Търнър в „Пеперудите са свободни” на Леополд Герш, Мамчето в „Който рискува, печели” на Акош Кертес и много други роли. От 1991 г. живее със семейството си във Виена. Тук като културен референт на културно-просветната организация „Кирил и Методи” участва в създаването на студентски театър като постановчик на пиесите „Лице” от Бойчо Дамянов и „Женско царство” от Ст. Л. Костов. Консултант към Българското училище във Виена, където режисира концерти и представления на децата по случай 24 май и други тържества. През сезон 2009/2010 и 2010/2011 играе ролята на Деспина в спектакъла „Черни очи за случайни срещи” по Л.Пеевски, постановка Флеминг&Петранов- спектакъл на БКИ „Дом Витгенщайн”.
Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”.

24.01.2013 г. (четвъртък)

19.00 ч.
Камерен концерт на цигуларката Мария Рамълчанова и пианиста Мартин Иванов.

В програмата ще бъдат изпълнени произведения от Йохан Себастиан Бах, Волфганг Амадеус Моцарт и Жан-Филип Рамо.


Мария Рамълчанова започва да свири на цигулка 4-годишна при Гаро Балтаян. На 9 години е приета в Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков” – Пловдив в класа на г-жа Дарина Данкова. Същата година дебютира и като солист с оркестъра на НУМТИ.

След завършване на средното си образование, започва да работи с маестро Марио Хосен и следва в Нов Български Университет - София.

През 2009 г. печели стипендия за безплатна втора специалност и започва да учи паралелно „Икономика”. През академичната 2010/2011 г., благодарение на изключителна концертна дейност, университетът я номинира за „Студент на годината”.

През 2010 г. печели стипендия „Ерасмус” и от февруари 2011 г. учи в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, където неин преподавател е проф.Михаел Фришеншлагер

През годните е била солистка на: Пазарджишка Филхармония (2005 г.); ОФД град Пловдив (2006 г.); Врачанска филхармония. (2007г.-2010 г.) и Академичен Оркестър „Орфей” (2010г.).

Посещавала е майсторски класове при Кевoрк Мардиросян (САЩ), Олег Краиса (САЩ), Мичо Димитров (Швейцария), Улрике Данхофер (Австрия), Жерар Пуле(Франция), Донк-Сук Канг (Франция/Корея), Ерих Хьобарт (Австрия), Шандор Яворкай (Унгария), Ели Казакова, Недялчо Тодоров и други.


Мартин Иванов е роден на 9 юни 1990 г. в Пловдив в семейство на музиканти. Започва да свири на пиано още 4-годишен под ръководството на майка си, която му е учителка до 12 клас, когато завършва Националното училище по изкуствата Проф. Веселин Стоянов “ в Русе. От 2010 г. е ученик на Олег Майзенберг в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.

Има много награди от национални и международни конкурси. По-значителните от тях са: 2-ра награда от Националния клавирен конкурс „Франц Шуберт“ - Русе, 2007 г.; 2-ра награда от Международния конкурс МАРИЯ ЮДИНА” - Санкт Петербург (Русия), 2007 г.; 1-ва награда от Международния конкурс НАДЕЖДИ, ТАЛАНТИ, МАЙСТОРИ” – Добрич-Албена, 2006 г. Участвал е във фестивали и конкурси в Холандия, Италия, Румъния, Гърция, Унгария, Франция и Австрия. Посещавал е майсторски класове при изтъкнати професори и музиканти като проф. Михаел Келер (Германия), проф. Катрин Викерс (Германия), проф. Борис Блох (Германия), проф. Мишел Беров (Франция), проф. Тамара Поддубная (Русия), проф. Атанас Куртев, проф. Божидар Ноев и други.
Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”.
31.01.2013 г. (четвъртък)

19.00 часа
Една киновечер от поредицата „На кино в Дом Витгенщайн”.

Представяне на българския игрален филм “СЛЕД КРАЯ НА СВЕТА” (1998). Сценарист – Анжел Вагенщайн. Режисьор – Иван Ничев, Оператор – Георги Николов, Музика – Стефан Димитров. С участието на Стефан Данаилов, Катерина Дидаскалу, Васил Михайлов, Татяна Лолова, Георги Русев, Георги Калоянчев, Никола Рударов и др.


Филмът ще бъде прожектиран на немски език.

Прожекцията е посветена на 70 годишнината на Стефан Данаилов.


Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница