Министъра на околната среда и водите



страница1/3
Дата30.06.2017
Размер416.53 Kb.
#24689
  1   2   3
ДО

МИНИСТЪРА НА

ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

И С К А Н Е

за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка
От „СОСИЕТЕ ЕНДЮСТРИЕЛ ДЬО Л-АТЛАНТИК“ ЕАД

/име, фирма, длъжност/
Уважаема г-жо Министър,

І. Моля, да ми бъде издадено Решение за преценяване на необходимостта от екологична оценка на

ПОДРОБЕН УСТРОЙСТВЕН ПЛАН – ПАРЦЕЛАРЕН ПЛАН (ПУП-ПП) ЗА ПОДЗЕМНО И НАДЗЕМНО (В УЧАСТЪКА НА РЕКАТА) ТРАСЕ НА КАБЕЛЕН ЕЛЕКТРОПРОВОД, ЗА ВРЪЗКА НА СОЛАРЕН ПАРК В ПИ № 210005, ЗЕМЛИЩЕ НА С. СРЕМ, ОБЩИНА ТОПОЛОВГРАД, ОБЛАСТ ХАСКОВО И СОЛАРЕН ПАРК В ПИ№ 89003, ЗЕМЛИЩЕ НА С. ГРАНИТОВО, ОБЩИНА ЕЛХОВО, ОБЛАСТ ЯМБОЛ

/наименование на плана/

Във връзка с това предоставям следната информация, изискваща се по чл.8, ал.1 от Наредба за условията, реда и методите за извършване на ЕО на планове и програми - ПМС №139/ДВ бр57 /2004 г, изм. и доп., ДВ, бр.3/2011 г.:

1.Информация за възложителя на плана (орган или оправомощено по закон трето лице):
Име: „СОСИЕТЕ ЕНДЮСТРИЕЛ ДЬО Л-АТЛАНТИК“ ЕАД
Пълен пощенски адрес: гр. София, район „Триадица“, ул. „Узунджовска“ № 1
Лице за връзка: Александър Балакчиев
Тел/факс/е-mail: 02/8373221, 0888336249, alexander.b@aquavak.net.

2. Обща информация за предложения план

  • Основание за изготвяне на плана –нормативен или административен акт

ПУП-ПП се изработва съгласно задание (копие е представено в Приложението към искането), изработено от възложителя на ПУП-ПП „СОСИЕТЕ ЕНДЮСТРИЕЛ ДЬО Л-АТЛАНТИК“ ЕАД. Въз основа на заданието, от министъра на регионалното развитие и благоустройството, с писмо с изх.№ АУ 10-13/25.08.11 г. (копие на писмото е представено в Приложението към искането) е разрешено изработването на проект за ПУП-ПП. Съгласно разрешението, проектът на ПУП-ПП се изработва в съответствие с изискванията на чл. 59, ал.1 от Закона за устройство на територията и Раздел VІ от Глава ІV на Наредба № 8/2001 г. на МРРБ за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове. Възложителят е сключил и Договор № ЕП-81/2011 г. с НЕК ЕАД за присъединяване на производител на електрическа енергия към преносната електрическа мрежа (копие на договора е представено в Приложението към искането).

  • Период на действие и етапи на изпълнение на плана

Периодът на действие на ПУП-ПП след неговото одобряване е безсрочен – до влизане в сила на нов или изменен ПУП.

Реализацията на инвестиционното предложение, произхождащо от ПУП-ПП включва два основни етапа – етап на строителство и етап на експлоатация.

Дейностите по строителството (изграждането на кабелната линия) ще се осъществят едноетапно и ще включват изкопни дейности, полагане на кабели, изграждане на кабелни шахти и др. След завършване на строителните работи, площите ще бъдат рекултивирани, като по този начин засегнатите терени ще придобият сегашното си състояние.

При строителството ще бъдат използвани конвенционални методи за полагане на кабелите. Не се предвижда извършване на опасни дейности и такива, създаващи риск за състоянието на околната среда.



Времето за изграждането на кабелната линия по трасето на парцеларния план ще бъде не повече от 45 дни.

  • Териториален обхват /национален, регионален, областен, общински, за по-малки територии/ с посочване на съответните области и общини

ПУП-ПП засяга територии в землищата на две области - с. Срем, Община Тополовград, Област Хасково и с. Гранитово, Община Елхово, Област Ямбол. Общата дължина на трасето е 1829 м (в с. Срем е 1795, а в с. Гранитово - 34 м).



Местоположение на кабелното трасе на извадка от пътния атлас на България
Трасето на подземния електропровод започва от източната страна на ПИ № 210005, землището на с. Срем, община Тополовград, спуска се в югоизточна посока окло 250 м по стръмен и необработваем участък, където пресича пътя за с. Срем. Продължава от дясната страна на пътя в посока Княжево, около 1.5 км , след което пресича р. Тунджа и областната граница (оста на реката), където се включва в ПИ № 89003 местност „Ангелова чешма”, с. Гранитово, Община Елхово, Област Ямбол. Общата схема на трасето на кабела е представена на следващата фигура:



Обща схема на свързващ кабел 20 kV с. Срем – с. Гранитово


  • Засегнати елементи от Националната екологична мрежа /НЕМ/

Съгласно писмото на МОСВ от 21.10.2011 г. трасето на електропровода предмет на ПУП-ПП не засяга защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, но попада в границите на две защитени зони (Натура 2000 места) по смисъла на Закона за биологичното разнообразие – защитена зона BG0000212 „Сакар” за опазване а природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 661/2007 г. на Министерски съвет и защитена зона BG0002021 „Сакар” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД – 758/19.08.2010 г. на министъра на околната среда и водите. Предвид, че трасето е проектирано така, че да минава по дясната страна до сервитута на асфалтовия път от с. Срем за с. Княжево, съгласно заданието за проектиране то не засяга частни земеделски и други имоти.

  • Основни цели на плана

Разглежданият ПУП-ПП за съоръжение на техническата инфраструктура извън границите на урбанизираната територия е изработен във връзка с искане на – „СОСИЕТЕ ИНДЮСТРИЕЛ ДЬО Л-АТЛАНТИК” ЕАД – гр. София , собственик на ПИ №210005 , местност „Яневец”, по КВС на землище с. Срем и ПИ № 89003 местност „Ангелова чешма”, по КВС на землище с. Гранитово. За цитираните имоти на възложителя има изработени и одобрени ПУП-ПЗ за промяна предназначението на земите и изграждане на соларен парк за производство на електроенергия.

След сключен с НЕК Предварителен договор за присъединяване № ЕП-248/2010 г. (към днешна дата възложителят има Договор за присъединяване № ЕП-81/2011 г.) за изработване на инвестиционен прокет за присъединяване на фотоволтаичен парк „СРЕМ” и неговото разширение в землището на с. Гранитово, общ. Елхово към преносната електрическа мрежа 110 кV в ОРУ 110 кV на п/ст „Елхово” 110/20 кV, е направено Допълнитлено Споразумение № 1 към Договора и е изготвено техническо задание Ид. № SEdA-PMC-100001-TZ-R0 (Представено в Приложението).

Съгласно това споразумение към Предварителен договор № ЕП-248/2010 г. за присъединяване, прокетирането и строителството трябва да се изпълни в две части:



  • Част 1: Разширение на електрическа подстанция – п/ст „СРЕМ” 110/20 кV с едно изводно поле за присъединяване на силов трансформатор 40 МVА, 110/20 кV;

  • Част 2: Присъединителен електропровод 20 кV от КРУ за кабелна връзка в разширение в землището на с. Гранитово до КРУ 20 кV в сграда Експлоатация и поддръжка в п/ст „СРЕМ”

Към заданието е поставено изискването за проектиране на нова кабелна линия 20 кV от КРУ 20 кV в землището на с. Гранитово, община Елхово до п/ст „СРЕМ” и полагане на оптичен кабел тип OPUG за целите на РЗА, което е и предмет на настоящата преценка.

Парцеларният план е изработен по реда на чл. 110, ал. 1, т.5 от ЗУТ, в съответствие с изискванията на Наредба 8 от 14.06.2001 г. за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове. Изработена е и пълна геодезическа снимка на проектното трасе на подземния електропровод, като са заснети границите на сервитута, банкета, пътното платно на съществуващия асфалтов път, всички водостоци, скални препятствия и др.

Проектът предвижда трасето на подземния ел. провод 20 кV, в по-голямата си част да е разположено от дясната страна на път ІІІ-761 – с. Княжево - с. Устрем - с. Радовец - с. Филипово - с. Присадец (близо до Границата с Турция).

Сервитутът на трасето на подземния ел. провод е 2 м от оста съобразно с чл. 6, ал. 2 на Наредба 16 за сервитутите на енергийни обекти и отразен графично в Парцеларния план.

Трасето на подземния ел. провод започва от източната страна на ПИ № 210005, спуска се в югоизточна посока окло 250 м по стръмен и необработваем участък (през имот, който се ползва въз основа на договор за наем от СОСИЕТЕ ЕНДЮСТРИЕЛ ДЬО Л-АТЛАНТИК за срок от 5 г.), където пресича пътя за с. Срем. Продължава от дясната страна на пътя в посока Княжево, около 1.5 км , след което пресича р. Тунджа и областната граница (оста на реката), където се включва в ПИ № 89003 местност „Ангелова чешма”, с. Гранитово.

Трасето при преминаването над р. Тунджа, като кабелите са положени в три броя стоманени тръби със заземление. Дължината на съоръжението над реката е 75 м. Фундаментите са извън речното легло и не оказват въздействие върху водното тяло. Не се налага издаване на разрешително за ползаване на воден обект.

Сервитутът на трасето на подземния ел. провод е 2 м от оста съобразно с чл. 6, ал. 2 на Наредба 16 за сервитутите на енергийни обекти и отразен графично в Парцеларния план.

Трасето на подземния ел. провод започва от източната страна на ПИ № 210005, спуска се в югоизточна посока окло 250 м по стръмен и необработваем участък, където пресича пътя за с. Срем. Продължава от дясната страна на пътя в посока Княжево, около 1.5 км , след което пресича р. Тунджа и областната граница (оста на реката), където се включва в ПИ № 89003 местност „Ангелова чешма”, с. Гранитово.

Дължината и площта на сервитута на трасето са съответно:


  • За с. Срем:

Дължината на трасето в землището на селото е 1795 м.

Сервитутът на територията с режим на ограничено ползване е с площ 7.182 дка. Сервитутът на трасето не засяга частни имоти и паметници на културата.



  • За с. Гранитово:

Дължината на трасето в землището на селото е 34 м.

Сервитутът на територията с режим на ограничено ползване е с площ 0.136 дка. Сервитутът на трасето не засяга частни имоти и паметници на културата.

Проектът на ПУП-ПП е съгласуван със следните ведомства:


  • Виваком – с писмо с изх.№ 1219/01.06.2011 г., съгласно което в района на изграждане на трасето няма подземни кабели и съоръжения на БТК АД (копие на писмото е представено в Приложението);

  • ЕВН България Електроразпределение АД – с протокол с пореден № 1120022191 от 10.05.2011 г., съгласно който парцеларния план е съгласуван (копие на писмото е представено в Приложението);

  • В и К ЕООД Стара Загора (съгласуван Проект за ПУП-ПП с подпис и печат положени на графичната част).

  • Националния институт за недвижимо културно наследство с изх.№ 1268/31.05.2011 г.

  • Финансиране на плана/държавен,общински бюджет или международни програми, др.финансови институции/

Финансирането на ПУП-ПП е за сметка на дружеството възложител „СОСИЕТЕ ИНДЮСТРИЕЛ ДЬО Л-АТЛАНТИК” ЕАД – гр. София.

Планът се изготвя едноетапно. След изработването му, съгласно Разрешението на МРРБ, общините следва да проведат процедурите по ЗУТ в съответствие с техните правомощия – обявяване на изработения проект по чл. 128, ал. 2, 5 и 7 от ЗУТ и съгласуване по чл. 129, ал.3 от ЗУТ с общинските съвети. Възложителят извършва съгласуването на проекта за ПУП-ПП по чл. 121, ал.2 във връзка с чл. 128, ал.2 и ал. 6 от ЗУТ, както и провежда обществено обсъждане по реда на чл. 121, ал.1 от ЗУТ.

3. Информация за органа, отговорен за прилагането на плана

Реализацията на инвестиционното намерение, произхождащо от ПУП-ПП следва да се извърши от и за сметка на дружеството възложител. Прилагането на плана се извършва контролирано от двете общини, в чиито землища преминава трасето на кабелната линия.



4. Орган за приемане/одобряване/утвърждаване на плановете

ПУП-ПП ще се одобри със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството след разглеждане на Национален експертен съвет по устройство на територията и регионална политика към МРРБ.




ІІ. Моля да бъде допуснато извършването само на екологична оценка /В случаите по чл. 91, ал. 2 ЗООС, когато за инвестиционно предложение, включено в приложение № 1 или в приложение № 2 от ЗООС, се изисква и изготвянето на самостоятелен план или програма по чл. 85, ал. 1 и 2 ЗООС/, поради следните основания (мотиви):

1. Съгласно Вашето писмо от 21.10.2011 г., инвестиционното предложение за изглаждане на електропровода попада в т. 3, буква „б” на Приложение № 2 на Закона за опазване на околната среда, което означава, че същото е предмет на преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС. Във връзка с това, моля да отчетете, че проектът за ПУП-ПП е във финална фаза, като са разработени и всички проектни части на необходимата документация (копие на работния проект е представено в Приложението). По този начин, в настоящото искане е представена максимално подробна информация относно инвестиционното предложение, съответстващо на проекта за ПУП-ПП, и протичането на последваща процедура по ОВОС единствено би забавила реализирането на намерението.

2. Инвесицията за соларните паркове е започнала още през 2007 г. - тогава са закупени имотите (общата им стойност възлиза на над 1.5 млн. лв.), правени са предпроектни проучвания, слънчево-енергийни одити и т. н., като поради забавяне на административните процедури достигаме до ситуация в която проектът може да се окаже икононически неизгоден. Инвеститорът до този момент, за земя и собственост, вещни права, права за присъединяване, развойна дейност, предпроектна, проектна и инженерингова дейност е инвестирал над 4 млн. евро. Инвестицията само в община Тополовград ще възлезе на над 70 млн. евро, а общо в двете общини Тополовград и Елхово от над 130 млн евро. Ще бъде изцяло рехабилитирана за сметка на инвеститора 13 км. преносна мрежа на НЕК и ще бъде изградено ново силово поле в подстанция Елхово. Накратко състоянието на проекта от финансова гледна точка е следното:

  • Изкупна цена на електроенергията съгласно решение на ДКЕВР № Ц-04 от 30.03. 2009 г. 755лв. /MW/h;

  • Изкупна цена на електроенергията съгласно решение на ДКЕВР № Ц-018 от 31.03. 2010 г.  728.29 лв. /MW/h;

  • Изкупна цена на електроенергията съгласно решение на ДКЕВР №  Ц-18 от 20.06.2011г.   485.60 лв. /MW/h.

От горното е видно, че цената на електроенергията произведена от фотоволтаични модули се понижава драстично за кратки периоди. По новия Закон за енергията от възобновями източници (в сила от 03.05.2011 г.), цената се определя от ДКЕВР всяка година не по-късно от 30 юни. Цената за изкупуване е фиксирана за 20 годишен период и се определя за всеки производител по датата на констативен акт образец 15 по смисъла на ЗУТ. Следователно, ако до 30 юни 2012г. обектът достигне етап на готовност до акт 15 поне за площадката в с. Срем, то тогава за енергията от съоръженията там ще се получи цена от 485.60 лв. за 1 мегават произведена енергия. Очакваната цена след тази дата ще бъде значително по-ниска. Затова инвеститорът бърза да изгради цялостния обект, като всякакво забавяне в сроковете води до опасност от прекратяване на работата по проекта и оценяването му като лоша инвестиция за територията на Р България.
I. Информация по ал.2 на чл.8 от Наредбата за условията, реда и методите за извършване на ЕО на планове и програми –ПМС №139/ДВ бр57 /2004 г., изм. и доп., ДВ, бр.3/2006 г. :

1.Характеристика на плана

А. -инвестиционните предложения по приложение № 1 към чл.92, т.1 и приложение № 2 към чл.93, ал.1 т.т. 1 и 2 от ЗООС и/или други инвестиционни предложения с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които предлаганият план/програма определя критерии, нормативи и други ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия*

*/за устройствените схеми и планове не се прилага информация по т.І.1.А/
Б.-място на предлагания план в цялостния процес или йеархия на планиране, степен на подробност на предвижданията

За територията, която засяга ПУП-ПП няма действащ Общ устройствен план, нито устройствена схема, с които парцеларният план да влезе в йерархическа връзка и зависимост. За соларните паркове в ПИ № 210005, землище на с. Срем, община Тополовград, област Хасково и в ПИ № 89003, землище на с. Гранитово, община Елхово, област Ямбол има одобрени ПУП-Планове за застрояване.



2. Обосновка на конкретната необходимост от изготвянето на плана

Планът се изготвя с цел присъединяване към електропреносната мрежа на соларен парк в ПИ № 210005, землище на с. Срем, община Тополовград, област Хасково и соларен парк в ПИ № 89003, землище на с. Гранитово, община Елхово, област Ямбол. За двата соларни парка има изработени и одобрени ПУП-Планове за застрояване. За присъединяване на производителя на енергия към преносната електрическа мрежа е сключен Договор с НЕК ЕАД.



3. Информация за планове и програми и инвестиционни предложения, свързани с предложения план, включително и за извършени ЕО или ОВОС

ПУП-ПП се изготвя във връзка с необходимостта от присъединяване на двата соларни парка в ПИ № 210005, землище на с. Срем и в ПИ № 89003, землище на с. Гранитово. За двата соларни парка е извършено следното:



  • За инвестиционното предложение за изграждане на соларен парк в ПИ № 210005, землище на с. Срем, община Тополовград, област Хасково, попадащо в границите на защитени зони по Натура 2000 – „Сакар” с код BG 0000212 по Директивата за местообитанията и „Сакар” с код BG 0002021 по Директивата за птиците е издадено Решение № СЗ-19-ОС/2008 г. за съгласуване на инвестиционното предложение. За соларния парк е издадено Разрешение за строеж І-ва категория № 7/01.02.2010 г. от Главния архитект на Община Тополовград (копие е представено в Приложение).

  • За инвестиционното предложение за изграждане на соларен парк в ПИ № 089003, землище на с. Гранитово, община Елхово, област Ямбол, попадащо в границите на защитена зона по Натура 2000 – Сакар с код BG 0002021 по Директивата за птиците е издадено Решение № СЗ-20-ОС/2008 г. за съгласуване на инвестиционното предложение (копие е представено в Приложението), за което е преценено, че няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху защитените зони. С писмо на РИОСВ – Стара Загора с изх.№ КОС-01-944/29.03.2011 г. (копие е представено в Приложението) за инвестиционното предложение за изграждане на соларен парк в имот № 089003 в землището на с. Гранитово сме уведомени, че към момента на постъпване на уведомлението не е налице нормативна уредба, даваща правно основание за извършване на екологична оценка и/или оценка на въздействието върху околната среда за такива инвестиционни предложения. Съгласно писмото, за осъществяване на инвестиционното предложение, за което е издадено Решение № СЗ-20-ОС/2008 г. не е необходимо извършване на нова процедура за оценка на съвместимост, екологична оценка и/или оценка на въздействието върху околната среда. Подробният устройствен план за обекта е одобрен със Заповед № ТСУ-12/16.05.2011 г. на кмета на Община Елхово (копие е представено в Приложението). Съгласно констативен протокол, ПУП-ПРЗ е влязъл в сила на 13.06.2011 г. (копие е представено в Приложението).

ПУП-ПП няма връзка с други планове и инвестиционни предложения.
4. Характеристики на засегнатата територия и на очакваните въздействия върху околната среда

4.1. Климатични условия и атмосферен въздух

Според климатичното райониране на България, ПУП-ПП попада в територия с влияние на преходносредиземноморски климат. Най-характерните белези на този климат са топлото лято и меката зима (януарските температури са над 0 0С), сравнително малката годишна температурна амплитуда, есенно-зимният максимум на валежите и липсата на ежегодна снежна покривка в ниските части.

Средната годишна температура се колебае в зависимост от надморската височина от 12 до 9 0С, а средната януарска е между 1 и – 1,5 0С, а средната юлска – между 23 и 21 0С.

Валежите в своя годишен ход имат зимен максимум, но се забелязва известно засилване на късно есенните валежи. Около половината от валежите през зимния период са от дъжд, а останалата половина – от сняг. Снежната покривка е нетрайна, но са наблюдавани случаи на твърде обилни снегонатрупвания. Броят на дните със снежна покривка е от 15 до 50 годишно и расте с надморската височина. Първата снежна покривка обикновено се образува в началото на декември.

Годишните валежи са между 550 и 800 мм, като нарастват с увеличаване на надморската височина. Големите стойности на валежите са свързани и с изложението на склоновете и местоположението на планинските ридове спрямо пътищата на средиземноморските циклони.

Летният период е топъл, слънчев и засушлив. През юли средната облачност достига едва 25 %, а максималните температури нерядко достигат и дори надхвърлят 40°С. В течение на летните месеци, а често и в началото на есента се очертава тенденция за остановяване на засушлив период. Тези засушавания през някои години вземат твърде остър характер.

В района често падат градушки, характерни за топлото полугодие. Причина за това са активния пренос на влажен и неустойчив въздух през този период и допълнителната активна термична конвекция.

Преобладаващите ветрове са североизточни и северозападни, а процентът на тихото време намалява от 50 до 20%, в зависимост от надморската височина.

В района на инвестиционното предложение не са изградени пунктове, като част от Националната система за мониторинг на околната среда /НАСЕМ/ за контрол на качеството на атмосферния въздух. Въздухът в района е чист, поради отсъствието на крупни източници на емисии.

Очаквано въздействие по време на строителството

Строителните дейности, свързани с полагането на кабелната линия не са свързани с въздействие върху метеорологичните елементи. Няма да има организирани източници на замърсяване на атмосферния въздух за този период. Неорганизирани емисии ще резултират от ДВГ строителната и транспортна техника, която ще се използва. Основните замърсители, които ще се отделят във въздуха са СО, NOx, SO2, CH-ди и прах. Тези емисии ще са в минимални количества, предвид характера и малката продължителност на дейностите по строителството.



Очаквано въздействие по време на експлоатацията на съоръжението

Експлоатацията на електропровода не е свързана с емисии на вещества в атмосферата и не се очаква да окаже отрицателно въздействие върху качеството на атмосферния въздух.



4.2. Повърхностни и подземни води


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница