Министърът на културата проф. Стефан Данаилов гост в предаването "Коритаров live" пo Нова телевизия, 11 май 2006 г



Дата10.04.2017
Размер117.34 Kb.
#18932
Министърът на културата проф. Стефан Данаилов гост в предаването "Коритаров live" пo Нова телевизия, 11 май 2006 г.

Стефан Данаилов:

Обществото понякога несъзнателно нарушава правата на интелектуалната собственост

Водещ: “Ще победи ли държавата в битката срещу пиратството на интелектуална собственост?”. Наш гост е министърът на културата Стефан Данаилов. Добро утро и добре дошли.


Стефан Данаилов: Добро утро.
Водещ: Един такъв семинар се проведе онзи ден в Русе, който бе по тема “Права на интелектуалната собственост и творческите индустрии”. Тема, която, като че ли става тепърва разпознаваема за българското общество. Какво все още не знаем за предизвикателството “интелектуална собственост”?
Стефан Данаилов: Първо, искам да кажа няколко думи затова какво се случва в Русе, тъй като този фестивал, “Русе-град на правата”, е едно голямо наше желание за сериозна кампания, която няма да започне и да свърши в Русе. Тя тепърва ще продължава. Кампанията, която е за един разговор с обществото, каква е интелектуалната собственост и какви са вредите, когато правата на тази собственост се нарушават. Тук не става въпрос само за авторските права, тук става въпрос и за индустриалната собственост. Преди време с решение на Министерски съвет беше създадена една комисия към министъра на културата, именно с цел координиране на действия между държавните институции. В този съвет влизат, просто искам да съобщя, и Митниците, и НСБОП, Министерство на правосъдието, Прокуратурата, Министерство на икономиката и т.н. Тази инициатива дойде и по повод това, че ние практически в края на миналата година приехме всички промени в Закона за авторски и сводни права, но факт е, че законите се гласуват, те се приемат, но какви са действията по законите? В същото време голяма част от обществото не е наясно как несъзнателно, сами по някой път нарушават тези права или дават възможност да бъдат нарушавни.
Водещ: Как става?
Стефан Данаилов: Самият факт, че вие може да си купите един диск с музика за 3 лева, а не за стойността, която би трябвало да се даде, тъй като изработването, творческата част особено, за голямо съжаление тези средства, които трябва да отидат при автора, не стигат. Така е и при литературата, на много места.
Водещ: Да, но хората ще предпочетат да си купят диска за 3 лева, защото е по-евтино и второ, защото някой го продава; трето, защото никой не осуетява продажбата.
Стефан Данаилов: Пак искам да кажа, че тук не толкова мерките, които би трябвало и трябва да вземе държавата са основното. Това, което направи НСБОП по отношение на пиратствот просто съвпадна с кампанията.
Водещ: Вие ли го измислихте, от културата, това нещо на НСБОП?
Стефан Данаилов: Не, не, не.
Водещ: Защото вие сте майор Деянов.
Стефан Данаилов: Не, аз съм майор Деянов, но това не е по наш сигнал. Просто съвпаднаха нещата. Аз мисля, че с тази кампания, в която и много граждански сдружения участват, защитници на авторските права през цялата година, с помощта, разбира се и на медиите, на телевизиите, в които ще излъчваме клипове, ще се водят разговори на тази тема. Може за някои малко утопично да звучи, но аз все си мисля, че 10 % от българската общественост да промени своето мнение и да знае за какво става въпрос, това ще бъде резултат.
Водещ: Добре, вие казвате, че е съвпадение тази акция на НСБОП и това, което вие правите, дайте обаче една ваша оценка за това намерение, което имаха НСБОП за подобна акция по личните потребители на интернет и т.н.
Стефан Данаилов: Аз интерпретация трудно мога да дам, тъй като...
Водещ: Оценка, не интерпретация...
Стефан Данаилов: ...Прочел съм това, което е написано във вестниците, но странно е, че веднага има съпротива. Разбира се, че такива нарушители има, то е ясно. Сега, как е направена самата процедура, ако е процедура, не мога да я коментирам, но...
Водещ: Добре, главният прокурор каза, че това съдържа риска да се нарушават права на граждани. Вашата оценка каква е?
Стефан Данаилов: Ако се нарушават права на граждани не е добре, но от това, което прочетох и това, което чух, става въпрос за граждани, които са наблюдавани във времето, които извършват тази дейност с търговска цел. Това е разликата, защото когато вече ти препродаваш нещо, което нямаш правата да вършиш , е наказуемо.
Водещ: Значи става дума само за тези, които развиват търговска дейност...
Стефан Данаилов: Абсолютно, само за тези. Всеки, който има своя компютър и интернет може да влиза до тези неща, които го интересуват. Това не е пиратството, за което говорим.
Водещ: В каква степен държавата, ако не успее да се пребори с проблема за интелектуалното пиратство това би могло да се окаже български проблем в ЕС?
Стефан Данаилов: Аз искам да кажа, че този проблем не е само в България. Това, че ние се опитваме и правим нещо, тъй като бих казал, че инициаторите, освен Министерство на културата, тук участва и Европейската комисия, Световната организация по интелектуална собственост, отделно община Русе, която подпомогна и Британският съвет, но проявите в рамките на този фестивал са свързани с доста лекции в тази посока. Аз не смятам, че ние ще се преместим с това действие, то само е плод на това да докажем пред Европейската комисия, ЕС - “Ето, виждате ли, ние се стремим да изпълняваме законите“, тъй като идеята наистина дойде и от г-жа Бриджит Чернота, която е наблюдател за България, че наистина трябва да водим този разговор, за който вече казах. В тази посока наистина аз се надявам, че в края на краищата ще има един по-добър и по-положителен резултат.
Водещ: И хората ще стават все по-просветени.
Стефан Данаилов: Това, че ние българите в някои моменти сме прекалено откровени, защото медиите не крият проблемите в тази посока и това е добре, но ние бяхме в черни списъци. Бяхме в червена зона.
Водещ: Извадиха ли ни?
Стефан Данаилов: Извадиха ни, в сивата зона сме.
Водещ: От червената в сивата.
Стефан Данаилов: В сивата, говоря за американските измерения. С тенденция 2007 година да мине в бялата зона, защото основното пиратство, производителите, отдавна ги няма и резултатите бяха налице. Разбира се, нашето желание в тази сфера, ние в измеренията на ЕС да бъдем в зелената зона и имаме всички основания. Но искам да кажа, че държавата е тази, която трябва да следи съблюдаването на законите. Когато държавата е по-пасивна, тогава възможността за такива нарушения е налице.
Водещ: Някак си обаче, като че ли в обществения дебат по проблемите на културата сме свидетели на едно много особено отваряне на една страница, прочитане донякъде, затваряне, забравяне, започване да се чете страница с нов проблем. Ето, сега в момента е актуално да се чете страницата с проблема за пиратството на интелектуална собственост, навлиза се в тази проблематика, акции всякакви, някои хора, които го тълкуват по своему дадоха и повод за съмнение, че е възможно да нарушават права на граждани, каквото беше намерението на НСБОП да влиза по частни домове и да търси в лични компютри такива материали. Потърпевши се оказаха петима тийнейджъри, но имаше една друга страница, която преди време започна да се чете и тя не донесе ясен отговор. Ето, например темата за колекционерството, за частните колекции, за нумизматите, за иманярите. Докъде стигна там дебатът?
Стефан Данаилов: Разбира се, г-н Коритаров, една страница се отваря, но след като известно време не се говори за нея това не значи, че тя е затворена, тъй като проблемът е много голям. Доколкото ми е известно темата за тези, които имат своите колекции ... Това мога да го съдя отново от пресата, проверките от прокуратурата вървят за собствеността, но след като започна...
Водещ: Според вас има ли проблем със собствеността? Ето някои вестници, като “Стандарт”, като “Новинар”, като “Дума”, подхванаха темата. Постави се въпросителна върху законността на колекции, като тази на Димитър Иванов, Васил Божков и други.
Стефан Данаилов: Това е да си говорим...
Водещ: Да, говорим си.
Стефан Данаилов:... Тъй като това е функция не на Министерство на културата, на други органи на държавата, които могат да докажат да или не е...
Водещ: Но от ваша гледна точка как трябва да стане регламентирането?
Стефан Данаилов: Регламентирането, което е най-трудното, понеже тази тема казахте, че я отворихме, аз твърдя, че не е затворена, че ние ползваме един закон от 1969 година, който е за съхранение на паметници на културата. В момента, това е вече трети месец преди тази тема да се отвори сред обществеността, експертна група започна да работи един проект за нов закон. Той беше споделен с колегите от Комисията по културата, това е едно начало на действие, бих казал, в което в голяма част именно от проблемите, които създават днес иманярите, проблемът с възможностите на имането на частните колекции би трябвало да бъде изяснен и решен.
Водещ: Докъде стигна работата на този проект?
Стефан Данаилов: Това е наистина трудна работа, тъй като от първоначалните материали, които ние предоставихме на част от комисията и разширения състав, който трябваше да започне да обсъжда тези първоначални тези на този закон с конкретни предложения все още се събират. Те ще бъдат сериозно обсъждани, защото самият факт, че толкова години не е създаден такъв закон говори, че това е трудна работа.
Водещ: Говори и още, че...
Стефан Данаилов: Аз говоря за лобирания, за проблеми, защото аз бях свидетел, като председател на Комисията по културата, на предложението на един такъв закон, който е бил от Министерство на културата по времето на министър Абрашев, той мина в комисията единствено, за да се опитаме да има нов закон...
Водещ: И какво стана?
Стефан Данаилов:...Но той не беше добър и остана така в деловодството.
Водещ: Казвате “лобирания”, има ли опит от тези, големите собственици на такива колекции...
Стефан Данаилов: Не толкова, аз не говоря за собствениците. По начало първо се явява проблемът за колко са защитени в един такъв закон, да речем, ако ги делим на движими паметници на културата и недвижими, къде е музейното дело, в тази посока тук наистина влиза и моментът с архитектурата. Макар че сегашният закон, който споделих, че е доста стар, в него не е забранено частното колекционерство. Там има един проблем, в правилника за работа, че този, който иска да открие такъв музей трябва да има подходящото място, в което да направи своята експозиция.
Водещ: Как ще се смени сега философията на закона, защото очевидно, за да е нов...
Стефан Данаилов: Не, аз не виждам генерална смяна, че би трябвало да има за смяна на закона, но там трябва точно и ясно да бъдат описани възможностите при какви обстоятелства може да има частна колекция, и разбира се, какво ще се прави с основните вредители-иманярите. Тъй като това е тема, която не спира да се коментира.
Водещ: Иманярите ли са основния проблем?
Стефан Данаилов: Един от проблемите.
Водещ: А те ли са основния?
Стефан Данаилов: Не, не е основен, защото самото съхраняване на паметници на културата днес мога да твърдя, че е много сложно, тъй като това е свързано със субсидии.
Водещ: Добре. Има ли цикъл на културна мафия, собственическо-иманярска мафия, т.е. колекционери-държава-иманяри? Някакъв сговор?
Стефан Данаилов: Сега, ако си говорим, сигурно има. Не може да няма някаква връзка, но това е нещо, което би трябвало да се докаже. Не мога да го твърдя, но самият факт, че продължава това движение... За съжаление безогледното копане продължава, а в същото време наистина има проблем - от една страна възможностите и финансирането на археологическите разкопки, а другият проблем, знаете, че след това държавата пак трябва да направи консервации на съхранените обекти и социализирането, което на фона на многото, за радост, паметници на културата, които има в България, трудно могат да се поддържат, камо ли да се социализират. В смисъл, те да станат уютни и интересни за туристите...
Водещ: Казвате, че законът позволява частните колекции, дори този от 1969 година. В неделя обаче, в Пловдив е станал един инцидент. Може би сте чул за него. На сбирка на Нумизматично дружество “Филипополис” нахлуват полицаи, започват обиски, изземват някакви предмети. Това как може да бъде квалифицирано? Тези хора не са иманяри, те са колекционери. Това е все едно да нахлуеш в дома на Димитър Иванов и да му вземеш колекцията.
Стефан Данаилов: Аз очаквах, че ще ми зададете този въпрос. Тъй като прочетох и дописката, това, което се е случило, мисля Дарик радио е оповестил...и тук имам някои извадки от това какво са намерили, хвърлили монети и т.н. Явно, че нещо има, което е смущавало част от...
Водещ: Ако го подгонят човек, всичко ще си хвърли...
Стефан Данаилов: Не, ако е твое и да те гонят то е твое, и ти можеш да го докажеш, но когато не можеш да го докажеш... Това е позната практика и от киното- да го хвърлиш някъде. Аз искам да цитирам само какво законът позволява. Съгласно Чл.2 от Закона за паметниците на културата и музеите: ”Паметниците на културата могат да бъдат собственост на държавата, на общините, на физически и юридически лица”, затова, което говорих. Съгласно Чл.11, Ал. 3: “Физическите и юридическите лица са длъжни да декларират притежаваните от тях движими паметници на културата в най-близкия регионален или специализиран национален музей”. Ето какви са наказанията, които влязоха в сила от 1-ви януари, 2005 година: “Всеки, който не декларира, притежаван от него движим паметник на културата, се наказва с глоба или имуществена санкция от 2 000 до 6 000 лева”. Това, както казах, е от 1-ви януари: “Всеки, който открие или намери движим паметник на културата, е длъжен в 7-дневен срок да съобщи в общината или най-близкия музей. Ако лицето не е съобщило, откритият движим паметник се изземва в полза на държавата. На лицето се налага глоба от 1 000 до 2 000 лева”.
Водещ: Добре. Това трябва да се популяризира, да се знае...
Стефан Данаилов: Значи, наказателната мярка по закон я има.Сега вече в новия закон явно, че трябва да се променят нещата в това отношение. Ние сме записали поне, пак казвам, на етапа, на който се намира новият закон, малко по-категорично ще е: “Държавна собственост са всички археологически ценности...”, това е предложението, “...,намиращи се на повърхността или под земята и водата. Без значение дали вече са извадени оттам или не”.
Водещ: Добре. Това е важно, хубаво е повече хора да го знаят. Да ви попитам във времето, което ни остава, вие имате и активна външнополитическа, така да го кажем, културна дейност. Т.е. пътувате по света, бяхте във Франция. Там се откриват Дни на българската култура. Колко, 7 седмици?
Стефан Данаилов: Да. Пролетта на България.
Водещ: Пролетта на България в Нормандия...
Стефан Данаилов: В Горна и Долна Нормандия е. Това е с две думи инициатива на френска фондация- “Болкан Транзит”. Те са правили такива показни на други държави от Балканския полуостров, но тази година България участва в тези 7 седмици. Държа да го съобщя: това беше техен избор. Те дойдоха в България и избираха тези творци, които да бъдат поканени там. Става въпрос и за територията около град Руан. Мисля, че това е едно много сериозно представяне на българската култура в широк аспект в тази част на Франция. Там живеят 5 млн. жители между другото. Интересно е, че програмите са им в големите градове, в села, в малки градове, така че мисля, че това е много важно за нас.
Водещ: Един последен въпрос, защото вие сте и лице на...
Стефан Данаилов: Много за кратко ме викате, г-н Коритаров.
Водещ:...На партията. Как за кратко? Вижте, даже влезе Лора Крумова да ви гледа на живо. Ела, Лора.
Стефан Данаилов: Защо толкова малко време ми давате вече?
Водещ: Не, има време. Сега да кажете...
Стефан Данаилов: Да?
Водещ: Има много реклами, има страшен интерес към вашето участие. Казаха: “Стефан Данаилов идва. Страхотно”. Как гледате на това, трябва ли да има смени в правителствения екип. Вие сте отвътре...
Стефан Данaилов: Аз вчера прочетох, оня ден всъщност...
Водещ: Но не се споменава министърът на културата.
Стефан Данаилов: Не, за министъра на културата не се споменава, но откровено казано аз за първи път прочетох това в едно писание на един от вестниците, че има такова нещо. Аз не съм от любопитните министри и дори като член на Изпълнителното бюро не съм от хората, които подпитват какво може да се случи.
Водещ: Да.
Стефан Данаилов: Мога да твърдя, че в работата на Министерския съвет не съм усетил напрежение за някой, който не си върши работата. Ако има спорове те са логични.
Водещ: Ама защото няма напрежение за някой, който не си я върши или защото няма такъв.
Стефан Данаилов: Защото... Не, става въпрос, че всичко се връзва около евентуалното влизане на 1 януари или невлизане.
Водещ: Да.

Стефан Данаилов: И на тази база се водят коментарите. Там, където сме атакувани, то е ясно за цялата българска общественост, значи “Тук тия не са читави министри и може би трябва да бъдат сменени”. Такъв разговор аз не съм чул от устата на Станишев.


Водещ: Е, добре, ама вие сега комплимент ли им направихте, според вас или ги съсипахте?
Стефан Данаилов: Аз правя следното. Не, не ги съсипвам. В края на краищата има още една година. Да не забравяме, че сме в деветия месец и очакванията така да се каже за отдушник мисля, че са много ранни. Но в края на краищата медиите са прави, те трябва да създават напрежение, което... искам да кажа така, най-приятелски. Работата, която извършиха институциите, в последните тия месеци, в които съм участник в това, по отношение интегрирането на България е зашеметяваща. Наистина искам да кажа, че толкова работа не съм очаквал, че един Министерски съвет може да върши, както и Народното събрание, това, което се случи в последните месеци.
Водещ: Казахте, че медиите създават напрежение...
Стефан Данаилов: Не, то е добре.
Водещ: То е добре.
Стефан Данаилов: Това е добре, да.
Водещ: Аз сега с много добро чувство ще се опитам да създам също напрежение.
Стефан Данаилов: Създай.

Водещ: Формулата 8-5-3 в Кърджали имаше много критики, че не работи и че трябва да се промени. Какво стана, заглъхна тази тема? Вие сте там.


Стефан Данаилов: Ама вие искате непрекъснато едно и също да се говори. Какво ще правите тогава вие? Всеки ден имате различни идеи.
Водещ: Не, не. Това заглъхна. Заглъхна, не се говори. Това като за колекционерството.
Стефан Данаилов: Аз знам, че вие сте голям привърженик и наблюдавате процесите в Кърджали. Много благодаря за това. Аз съм убеден, че промяна в тази структура, формула ще има. Не мога да твърдя, че тя ще бъде такава, каквато я споменахте - 8-5-3, но че промяна ще има съм убеден в това.
Водещ: 4-4-2.
Стефан Данаилов: Ами като стане ще дойда и ще си говорим за това.
Водещ: Добре. Стефан Данаилов, министър на културата, гост на “Коритаров live”. Благодаря.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница