„Моето семейсто



Дата20.08.2022
Размер1.65 Mb.
#114952
ТипПрезентация
Околен свят ДГ
Свързани:
psihologiya-lichnosti

Педагогическа ситуация по Околен свят
4-та възрастова група
Тема: „Моето семейсто”


Образователно направление: Околен свят
Ядро: „Самоутвърждаване и общуване с околните”
Форма: Основна педагогическа ситуация;
1.Цели:
-Затвърдяване и надграждане на знанията за семейството и основните роли в него.
-Себеутвърждаване чрез демонстриране на положително отношение към близките;
-Уточняване на уменията за изразяване на обич и привързаност към дома;
-Осъзнаване на емоционалната връзка и привързаност между хората.



2.Очаквани резултати:
1. Разбира семейни отношения и мястото си в семейството.
2. Взаимодейства с възрастни и разбира настроението им и причините, които го пораждат.
3. Изразява привързаност към възрастни в семейството.
4. Знае основните задължения на членовете в семейството.
5. Разпознава и диференцира предмети от семейната среда – предмети и тяхното предназначение.


4. Предварителна подготовка:
а) Подготовка на учителя:
Подготвила съм работни листи с поставени задачи към децата във връзка със семейството;
Презентация по темата с картинки и въпроси.


5. Методи: беседа, наблюдение, съобщаване, характеризиране, сравняване, игри упражнение, демонстрация по картина, стихотворение, ,обобщаване, разглеждане,разпознаване, назоваване, обосноваване
6. Средства: Ситуации и игри
7.Връзка с други образователни направления:
Български език и литература
Изобразително изкуство
Ход на ситуацията:
Темата за семейството е особено близка и позната за децата, но в същото време редица понятия и представи предстои да бъдат формирани. Учителката пуска презентация по темата с картинки по които да беседват.
Ситуацията започва със стихотворение за семейството и беседа, при която се уточнява, че има различни семейства, според броя на членовете им. Учителят приканва деца да разкажат за членовете на своето семейство, като подбира дете с малко и с голямо семейство.
УЧИТЕЛ: - Здравейте, мили деца! Днес нашият приятел Щурчето отново ни е дошъл на гости и ни е подготвил едно стихотворение, на авторът Чичо Стоян и се казва „При мама и при татко“, слушайте внимателно, за да отговорите на въпросите.
Колко мило, колко сладко
е при мама и при татко!
Те за нас се много трудят,
те за нас от сън се будят.
Щом очите си отворим,
със кого ще заговорим?
С нашта мама, кротка, мила,
със зората подранила,
тихо татко да събуди
да отиде да се труди -
да печели и набави
дрехи и обувки здрави
и тетрадки, и писалки
за дечицата си малки...
Колко мило, колко сладко
е при мама и при татко!...
Децата слушат внимателно.
Учител:Чухте стихотворение, а сега отговорете за кого се разказваше в него?
Децата: За мама и татко
Учител: Точно така, разказва се за семейството. Мама и татко са членовете от нашето семейство.
Децата: Криси : и моята сестричка е част от моето семейсто.
Мими: Аз имам братче и сестриче.
Учител: Да,точно така деца,. Семействата могат да бъдат по-малки и по-големи (двучленни-аз и мама или аз и татко, тричленни- аз, мама и татко, четиричленни –аз, мама, татко и кака и многочленни.Членове на семейството са също баба и дядо.
Хората създават семейства, за да си помагат и да се грижат един за друг, споделят хубави и трудни моменти. Всеки член на семейството има задължения и време за почивка. Мама и татко ходят на работа, грижат се за нас, като ни помагат ни с уроците, приготвят ни вкусна храна, купуват ни дрехи, поддържат дома чист и ни възпитават.
Нека да разгледаме следните изображения.

Учител:Виждаме, че момиченцето помага на своята майка в почистването.
Майката щастлива ли е, че дъщеря й и помага?
Децата: Хриси: Да,щастлива е.
Ники: И аз помагам на моята майка и тя е много щастлива.
Дани:И аз помагам на мама.
Учител: Да, разбира се, че е щастлива.
Браво на децата,които помагат на своите майки.Всяка майка би искала нейното дете да и помага поне малко в домакинството.
Учител: На следващото изображение виждаме, че бабата плете шалче, а момченцето й поднася чай, за да се стопли.
П о този начин то й показва, че я обича и уважава. Това е един много мил жест.
Вие показвате ли на баба,че я обичате?
Децата:
Габи:Аз показвам на баба,че я обичам като й ходя често на гости.
Йони:Аз й правя картички и й подарявам цветя от нашата градина.
Мими:Аз й казвам често,че я обичам.
Учител:Браво ,деца.Трябва да показвате и казвате на вашите баба и дядо,че ги обичате.
С ега да видим другата картинка

Учител:Какво виждаме тук?


Децата: Виждаме, че дядото чете приказки на момиченцето
Учител: Точно така, дядото е прегърнал внучка си й чете приказки. Това също е начин, по който той й показва своята обич.
Нека погледнем и следващата картинка.

В последната илюстрация виждаме, че момченцето помага на своя баща в ремонтните дейности, като му подава съответните инструменти.
А какво е настроението на бащата?
Децата: Бащата е щастлив, защото неговият син му помага.
Учител: Точно така, бащата също е доволен, че неговият син му помага.
Разкажете за вашето семейство. От колко члена се състои то?
Децата:
Мими: Моето семейство е четиричленно, състои се от мен, мама, татко и батко.
Ники: Моето семейство е тричленно.Мама,тати и аз.
Хриси:Моето семейство е многочленно. Състои се от мама,тати,мен.Както и моят брат и моята сестричка. Баба и дядо и те са част от нашето семейство и ние всички живеем заедно.
Учител:Браво деца. Как прекарвате времето заедно? Помагате ли на вашите родители в домакинството? Как им помагате?
Децата: Обичаме заедно да , да пътуваме, да се храним, да играем и да се забавляваме.
Лилиан-: Аз помагам им при сервирането и приготвянето на храната
Габи:Аз помагам при пазаруването
Христиана:Аз помагам на мама в домакинството, почиствам стаята си, грижа се за малката си сестричка.
Учител: Браво на вас деца, хубаво е, че помагате на своите родители, по този начин вие им показвате, че ги обичате и уважавате.
Нека сега да погледнем първото изображение .

Учител:Виждаме, че децата искат да зарадват своите родители, като им помага у дома.


Какво са решили да правят?
Децата: Момиченцето е решило да изглади дрехите на родителите си, едно момченце е искало да изпере дрехите, а другото да им сготви вкусна храна
Учител: А какво се е случило след това?
Децата: Ютията се е запалила, на готварската печка има дим, а пералнята тече вода.
Учител: Точно така, случили са се неприятни случки, след като децата са решили да използват домакински уреди, без присъствието и съгласието на родители им. Това не е правилно и е опасно за здравето на децата. Тази домакинска работа е задължение на родителите, а не на децата, затова децата не бива да я извършват.
Предложете им подходящ и по-безопасен начин, по който биха помогнали у дома на своите родители.
Децата: Ани: Да подредят играчките си.
Габи: Да избършат праха по мебелите.
Дани: Да подредят дрехите си.
Учител: А сега е време да изиграем две интересни игри, които Щурчо ни е подготвил.
Първата игра се казва „Познай по движенията как помагам у дома“
Всеки трябва да покаже с движения как помага у дома, а другите да познаят какво е движението.
Децата: Дете имитира движенията, почистване на праха.
Друго дете излиза и имитира движения за метене на пода.
Трето дете излиза и показва движения за бъркане на супа.
Учител: Справихте се прекрасно деца!
Следващата игра се нарича „Опасно-безопасно“.
Аз ще изброявам различни предмети, като уреди, инструменти, мебели, предмети за дома, а вие трябва да плеснете с ръце, ако дадения предмет е опасен , ако не е мълчите.
Учител-Чук
Децата пляскат.
Учител-Количка
Учител-Ютия
Децата пляскат.
Учител-Отвертка
Децата пляскат.
Учител:-Кукла
Учител:Браво,деца! В следващото упражнение трябва да откриете и да отбележите онези предмети, които не са за игра.

Кои предмети не са за игра, деца?


Децата: Тостерът, чукът, инструментът(гаечен ключ), както и трионът.
Учител: Тези предмети са опасни и не бива да си играем с тях.
В следващото упражнение са изобразени блок и къща. В къщата живеят едно или две семейства, а в блока живеят повече. Тук вие трябва да очертаете сградите и да оцветите тази, която прилича на вашия дом.

Учител:Браво деца, чудесно се справихте с очертаването на сградите и тяхното оцветяване!Нека сега да изиграем още една игра.


Игра „Кой съм аз“.
Първоначално учителят описва членът от семейството, скойто децата трябва да познаят. Представя го с неговите основни характеристики. След като децата усвоят регламента, те могат да се опитат да опишат даден член на семейството. Тази дейност обогатява речниковия запас на децата и развива определени логически връзки.
Учител:В тази игра аз ще описвам член от семейството,а вие ще кажете кой според вас е това.
Напр., „Кой съм аз? Много обичам, когато моите внуци ми дойдат на гости, да им приготвя баница. През зимата им плета топли шапки и шалчета.“
Децата: Това е баба!
Учител:Браво деца,а сега нека вие опитате да опишете член от семейството,а другите ще познаем кой е.
Децата :Габи: Много обичам моите децата да ме слушат и да ми помагат.Днес аз им сготвих супа и играхме заедно семейни игри.
Ники:Това е мама!
Учител:Браво деца.Вие отлично се справихте и с тази игра.

Последното упражнение за днес е на нарисувате рисунка на своето семейство. Аз също съм подготвила рисунка на моето семейство.


Децата работят по рисунките си с желание .След като са готови ги представят пред всички какво са нарисували.


Учител: Браво деца, представихте чудесни рисунки на вашите семейства и с всички упражнения, които изпълните днес! Бяхме много активни!
За какво разговаряхме днес?
Децата: Разговаряхме за семейството и за задълженията на всеки член от семейството.
Учител: Какво ново научихме?
Децата: Научихме, че трябва да помагаме на своето семейство, че трябва да бъдем грижовни към тях, както и те към нас.
-Че има домакински уреди и други предмети, които са опасни за нашето здраве и ние трябва да бъдем особено внимателни с тях.
Учител: Точно така деца! Днес, Щурчо отново ни беше на гости, запозна ни с едно много хубаво стихотворение за семейството, играхме интересни игри, изпълнихме няколко упражнения, които ни научиха, че трябва да помагаме на родителите си в домакинството, че трябва да сме грижовни един към друг и да показваме обичта си на близките. Също така научихме, че трябва да внимаваме, когато около нас има опасни предмети и в никакъв случай да не си играем с тях.
Следващия път Щурчо ще ни изненада с още интересни игри.
За награда Щурчо ни ви е подготвил стикери за отлично представяне.

Учител: Да се сбогуваме с нашия Приятел Щурчо и да помислим как ние да го изненадаме следващия път.


Децата: Чао ,щурчо! Благодарим за интересните игри и стикерите.
Чрез ситуацията са удовлетворени естествените нагласи на всяко дете за изява, пречупени през Аз-за: Аз творя; Аз успявам; Аз научавам.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница