На Ваш №654-05-9/22. 01. 2016 г



Дата27.10.2018
Размер94.78 Kb.
#102325




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

УРИ______________________, екз. №__

_____________2016 г.

ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА



НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА


ДО

Г-Н СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

На Ваш № 654-05-9/22.01.2016 г.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БЕЛЕМЕЗОВ,


Системата на МВР е една от най-реформираните през последните години. Във всеки управленски мандат са предлагани мерки в посока на деполитизация, подобряване и оптимизиране на дейността.

През 2014 г. в Министерство на вътрешните работи бяха предприети последователни действия за реализиране на цялостна реформа в областта на вътрешната сигурност. Предвид съществуващата динамика в средата за сигурност, в министерството непрекъснато се анализира управленският модел, а също така и ефективността на структурите и служителите. Промените, които са започнати и реализирани в края на 2014 г. и 2015 г., както и промените, които целим да реализираме през настоящата година, целят да гарантират адекватната работа на институцията, предвид изискванията на обществото и средата за сигурност.


С приемането на ЗИД на ЗМВР, в сила от 24.02.2015 г. се предприеха редица структурни промени, целящи по-добро функциониране на системата при изпълнението на основните дейности и задачи, регламентирани със закона. Обединени са Главна дирекция „Криминална полиция” и Главна дирекция „Охранителна полиция” в една обща Главна дирекция „Национална полиция”. В резултат на преструктурирането е редуциран броят на дирекциите в главната дирекция. Намалени са управленските нива, чрез редуциране на броя на отделите и секторите в ГДНП. Постигна се намаляване на числеността на дирекцията с около 340 щатни бройки.

С промените в закона, се създаде Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”, като са утвърдени функционални задължения, организационна структура и щат на дирекцията.

Дирекция „Миграция” беше изведена от структурата на Главна дирекция „Гранична полиция” като самостоятелна структура на МВР с цел по-ефективно изпълнение на функциите на министерството. Извърши се децентрализация на дейността, като териториалните структурни звена „Миграция” от централно административно подчинение на дирекция „Миграция” преминаха в структурата на областните дирекции на МВР.

С измененията на ЗМВР, в сила от 01.04.2015 г. се извърши диференциране на държавната служба в МВР. Статутът на държавните служители в МВР се определи по два закона - Закона за Министерството на вътрешните работи и Закона за държавния служител. В щатовете на административните звена в структурите на МВР са включени длъжности, които да бъдат заемани от държавни служители по смисъла на разпоредбите на ЗДСл.


Възстановено е конкурсното начало за кариерно развитие на държавните служители, като чрез него се осигурява спазването на основните принципи на управление на държавната служба в МВР – прозрачност, публичност, обективност и равни възможности за всички служители.

Конкурсите за назначаване се обявяват след анализ на структурите по чл. 37 от ЗМВР за потребностите от човешки ресурси въз основа на оперативната обстановка и политиката за управление на човешките ресурси и в зависимост от наличния брой вакантни длъжности на самите структури.

Към настоящия момент приоритетно се обявяват конкурси за постъпване на държавна служба на длъжности за държавни служители – полицейски органи и органи по пожарна безопасност и защита на населението, поради необходимостта от обезпечаване на полицейските структури и структурите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” за изпълнение на функциите им.

Реформата, която планираме да започне през настоящата година и която ще претърпи развитие в дългосрочен план, през следващите няколко години, е продължение на направеното досега, като се развива в седем основни насоки. Основните цели, които си поставяме във връзка с реформата са: предоставяне на качествена услуга „сигурност“ за гражданите и бизнеса, базирана на висок професионализъм и съвременни способи на действие; създаване на съвременен модел на управление на министерството за изпълнение на мисията на МВР в интерес на гражданите; формиране и изпълнение на актуални и резултатни политики, отговарящи на динамичните процеси в средата за сигурност; финансово обезпечаване на основните дейности на МВР и добри условия за работа на служителите; устойчивост на планираните мерки и политики, даващи ясна перспектива на служителите.

Първата е административната реформа в МВР. Приключване на процеса по въвеждане прилагането на Закона за държавния служител спрямо всички служители заемащи административни длъжности. Ясно разграничаване на служителите в МВР – служители с полицейски правомощия и правомощия по пожарогасене и спасяване, и служители от администрацията - специализирана и обща. Разграничаване на функциите и дейностите на административните звена от професионалната полицейска дейност, като се въвежда фигурата на административния ръководител, който да осъществява вертикалната координация с министерството и ще отговаря за управлението на административните дирекции.

Създаване на нов модел на професионално развитие и подготовка на служителите в МВР, с цел повишаване на ефективността и подобряване на дейността. За тази цел ще се изготви на нов модел за подбор на кадри, система за оценка изпълнението на служебните задължения и постигнатите резултати, провеждане на тестове, с помощта на които да се установява нивото на изпълнение на служебните задължения от държавните служители. Тази мярка, от една страна има своята превантивна и антикорупционна функция, а от друга страна - дава възможност за подобряване качеството на изпълнение на служебните задължения в интерес на обществото.

Създаване на Център за професионално обучение към Академията на МВР, като ще се разработят програми, които да гарантират непрекъснатото обучение на полицейските служители. Реформата в Академията на МВР ще бъде насочена към намаляване на броя бакалавърски програми, за сметка на постоянното професионално обучение и развитие на магистърските програми.

Предвиждаме оптимизиране на управлението на министерството, като основната цел е да се увеличи броят на полицейските служители, чрез вътрешна реорганизация и достигане на относителен дял 80:20 спрямо администрацията, в рамките на бюджета и без увеличаване на щатна численост на министерството.

Предвиждаме също и оптимизиране на дейностите и числеността на служителите в отделните звена, с цел осигуряване на необходимия брой служители с полицейски правомощия и разпределението им съобразно потребностите в териториалните структури.

Ще реализираме и оптимизиране на щатната численост на областните дирекции на МВР, съобразно ясни критерии, основаващи се на обективните условия и криминогенни фактори в съответната област, с цел по оптимално разпределение на числеността на полицейските служители.

Ще се извърши определяне на необходимия брой служители в административните звена, чрез прилагане на ясни критерии за определяне на числеността на персонала. Подготвят се въвеждането на споделени услуги в МВР, като по този начин ще намалим числеността на администрацията и ще подобрим работните процеси.

Преструктурирането на министерството е от особено значение за освобождаване от нетипични спомагателни дейности и фокусиране върху изпълнението на основните дейности за защита на правата и свободите на гражданите, противодействие на престъпността, защита на националната сигурност, опазване на обществения ред и пожарна безопасност и защита на населението и обособяването им в отделни структури.

Съществена част от предлаганите структурни реформи е създаването на Държавно предприятие „Център за предоставяне на услуги“, като към него ще преминат дейностите, свързани с регистрацията на моторни превозни средства.

Предвиждаме създаването на Агенция „Пожарна безопасност и защита на населението“. С това целим да се постигане максимална децентрализация и самостоятелност при осъществяване на функциите. Това ще доведе до по-ефективно и по-ефикасно изпълнение на основните дейности на министерството в областта на пожарната безопасност и защитата на населението.

Подготвяме създаването на Изпълнителна агенция „Социални дейности“, като в нея ще се осъществяват социалните дейности по отношение на служителите на МВР. По този начин се постига фокусиране върху тази дейност, което ще спомогне за развитието и подобряването на съществуващите социални дейности.

Дейността по приемане, съхранение, пренасяне и доставяне на кореспонденция и материали, съдържащи класифицирана информация, осъществявани към момента от дирекция „Специална куриерска служба” на Министерството на вътрешните работи преминава към Държавната комисия по сигурността на информацията. Това ще позволи оптимизиране на процесите, систематично обвързване и допълване на различните способи и дейности по защита на класифицираната информация, чрез съсредоточаването им в рамките на една държавна структура.

Съществена промяна ще има и в управлението на финансите на министерството. Създава се модел за единно управление на финансовите ресурси в министерството, като по този начин средствата от всички европейски фондове и програми, които се предоставят на МВР и от които МВР може да се възползва, ще се управляват единно с по-добра координация.

Въвежда се изискването да се прави финансова обосновка за планиране на операциите на полицейските органи и система за обвързване на управленските решения с очакваните разходи.

Услугите за охрана на бюджетни организации и публичните институции, които се предоставят по реда на ЗМВР ще се предоставят възмездно.

Предвиждаме оптимизиране на разходите за персонал спрямо общите разходи, като обезщетенията при пенсиониране на новоназначени след 2016 г. служители ще станат от 20 на 12 заплати. Платеният годишен отпуск на служителите по ЗМВР ще стане от 30 на 25 дни, като ще се полага и по един ден за всяка прослужена година, но не повече от 10 дни, а за служителите по ЗДСл ще е 20 дни и до 12 дни за ненормиран работен ден.

Много важен елемент от реформата е създаването на нов съвременен модел и стандарти на полицейската дейност. Това означава по-добра организация на дейността, по-ясни отговорности и правомощия на служителите срещу гаранции за изпълнение на тази дейност. Този модел ще бъде създаден и развит в някои от основните териториални структури като примерен модел и след това ще бъде приложен в останалите.

Предвиждаме изграждане на Национален оперативен център на МВР за интегриране на наличната информация от различни източници и управление в реално време, като по този начин ще се управляват процесите и ще се взимат информирани решения в реално време.

Създаване на териториални центрове за координиране на видеонаблюдението и използване на данните в контролната, охранителната и оперативно-издирвателната дейност, така ще се подобри значително ефективността от полицейската дейност.

Въвеждане на е-Полиция, чрез оборудване на патрулните автомобили на пътна и охранителна полиция със средства за видеонаблюдение и таблети за работа с бази данни.

Инвестиции в последно поколение технологии за ДНК, дикталоскопични, балистични, кибер и други видове експертизи за осъвременяване на криминалистичната дейност.

Целим и подобряване на дейността по превенция на престъпността по модела “Полиция в близост до обществото“, като се работи по проблемно ориентиран подход и партньорство с граждански организации, управление базирано на предварителен анализ и информация, превенция на криминогенните фактори, въвеждане на задължителни стандарти за работа с гражданите и поведение на служителите.

От изключителна важност е и подобряване качеството на оперативно-издирвателната и дейността по опазване на обществения ред. В тази връзка предвиждаме реализацията на системно обучение на служителите, въвеждане на стандарти за реагиране и за решаване на проблеми при възникване на инциденти.

Важен елемент за реформата е и прилагането на информационните и комуникационните технологии в работата, обновяването на наличните системи и въвеждането на електронни платформи, които да подпомагат дейността:

е-Управление на човешките ресурси;

е-Управление и контрол на финансите;

е-Управление и контрол на материалните ресурси и активи;

е-Управление и поддръжка на сградния фонд;

е-Управление и контрол на автопарка и поддръжката.

Подготвяме създаване на система за активна и систематична обратна връзка с гражданите, с цел по-добро обслужване и повишаване на удовлетвореността им. Предвиждаме и ускорено въвеждане на електронен документооборот във всички структури в МВР и обмен с другите институции и гражданите. Всичко това ще даде възможност да се ускорят административните процеси и оптимизиране на числеността на администрацията. Започнали сме работа по динамичен и удобен уеб-портал и мобилни приложения за улесняване на достъпа на гражданите до информация и електронни услуги от всякакви устройства. В момента се разработват и ще се въведат 30 нови електронни услуги.

Предвиждаме модернизиране и разширяване на системите за ранно оповестяване на населението, въвеждане на нови методи за оповестяване през социалните мрежи.

Създали сме и система за контрол по изпълнение на горепосочените мерки, като се формират седем работни групи, които ежедневно ще следят развитието и изпълнението на мерките, а ръководителите на тези групи ще са част от Съвет за реформи в МВР, който постоянно ще ръководи и координира целия процес на реформата.


ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ



И МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ: /п/
Румяна Бъчварова




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница