„Национална система от мерки, способи и средства за защитата на документалната информация в съдебната администрация



страница1/9
Дата03.01.2022
Размер155 Kb.
#112833
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
курсова работа


КУРСОВА РАБОТА


Учебна дисциплина: „Защита на документалната информация в съдебната администрация“

ТЕМА: „Национална система от мерки, способи и средства за защитата на документалната информация в съдебната администрация“





















СЪДЪРЖАНИЕ:


ВЪВЕДЕНИЕ …………………………………………………………….

стр. 3

1.ПЪРВА ГЛАВА: ЗНАЧЕНИЕ НА ИНФОРМАЦИЯТА В СЪВРЕМЕННИЯ СВЯТ …………………………………………………


стр. 3

2.ВТОРА ГЛАВА: ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ И ПРИНЦИПИ НА ИНФОРМАЦИОННАТА СИГУРНОСТ - „ОБЕКТ НА ЗАЩИТАТА”, „ИЗТОЧНИЦИ НА ЗАПЛАХИ ЗА ДОКУМЕНТАЛНАТА ИНФОРМАЦИЯ“, „СИСТЕМА НА ЗАЩИТА”, „СПОСОБИ НА ЗАЩИТА…………………………………………………………………...


стр. 5

3.ТРЕТА ГЛАВА: ОРГАНИЗАЦИОННИ СИСТЕМИ ЗА ЗАЩИТА НА ДОКУМЕНТАЛНАТА ИНФОРМАЦИЯТА И В ЧАСТНОСТ – В СЪДЕБНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ ……………………...



стр. 7

4.ЧЕТВЪРТА ГЛАВА: ОРГАНИЗАЦИОННИ И ТЕХНИЧЕСКИ МЕРКИ И МЕРОПРИЯТИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДОКУМЕНТАЛНАТА ИНФОРМАЦИЯ И В ЧАСТНОСТ – В СЪДЕБНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ ……………………………………..


стр. 9


ЗАКЛЮЧЕНИЕ …………………………………………………………….


стр. 11


ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА ………………………………………….



стр. 12


ВЪВЕДЕНИЕ
Членството на Република България в Европейския съюз и НАТО постави по-високи изисквания за защита на националната и предоставяната ни от страните-съюзници класифицирана информация. Нейното опазване е въпрос на национална отговорност и коректност към партньорите. Утвърждаването на гражданското общество в условията на динамично развиващите се информационни технологии поставя нови предизвикателства пред защитата на националната и чуждестранната класифицирана информация.

Националната сигурност в нейната многоаспектна същност предполага тя да бъде разглеждана като комплексно явление, което се декомпозира на сфери на сигурност в зависимост от различните аспекти на обществения живот. Съдържанието на националната сигурност може да се представи като съвкупност от сфери за сигурност: политическа, икономическа, военна, социална, информационна, екологична и т.н.

Говорейки за опазване на националната сигурност, тук се включва и защитата на класифицираната документална информация като съществен сегмент от националната сигурност.

За да се защити документалната информация в съдебната администрация от различни рискове, опасности и заплахи, е необходимо те да се разпознават, да се идентифицират, дори да се предвиждат и прогнозират, така че да се сведат до минимум вредните последици от тях, а при възможност –да се премахнат.



ПЪРВА ГЛАВА: ЗНАЧЕНИЕ НА ИНФОРМАЦИЯТА В СЪВРЕМЕННИЯ СВЯТ
Понятието „информация” има много значения и се среща във всички области на човешката дейност. Точно, изчерпващо, научно определение на информацията не е давано досега от никого. Обикновено се концентрира вниманието на съотношението на двете понятия – информация и материя. Информацията се разглежда обикновено като отражение на обектите в материалния свят.

В информатиката едно от всепризнатите определения е: информация – това са „сведения, явяващите се обект на предаване, натрупване, преобразуване, съхранение или непосредствено използване”. За предаване, преобразуване, съхранение или непосредствено използване се използват различни сигнали, знаци и материални носители, което позволява те да бъдат представени в някаква материална форма: писмен текст, изображение на хартия или на монитора, звукова вълна или реч, отразена на един или друг физически носител, електрически сигнали, предавани по проводници или в ефира чрез електромагнитни вълни, цифрови последователности, циркулиращи в ЕИМ или съхранявани в тяхната памет, както и на други носители (дискети, твърди дискове или CD).

Източниците на информация се определят по следния начин:


  • открита (повече или по-малко достъпна);

  • полузакрита (не засекретена, но контролирана от онези, които засяга);

  • секретна (със силно ограничен достъп и много важна в определени ситуации).

Информационната дейност е дейност по събиране, обработване, систематизиране, съхраняване, анализиране, използване и предоставяне на информация на потребителите от МВР, на държавни органи, организации, юридически лица и граждани съобразно функционалната компетентност на МВР. Тази дейност се основава на информация, отразена или подлежаща на отразяване в информационните носители, изготвени от органите на държавната власт и на местното самоуправление в областта на сигурността и обществения ред на информация от информационните носители, изготвени и предоставени и от други държавни органи, организации, юридически лица и граждани, както и от специализираните служби на чужди страни, изпълняващи функции, свързани с борбата срещу престъпността, с които Република България има подписани договори и спогодби за сътрудничество.

Дейността по защитата на информацията във всяка една организация започва с изготвянето на концепция за информационна сигурност.



ВТОРА ГЛАВА: ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ И ПРИНЦИПИ НА ИНФОРМАЦИОННАТА СИГУРНОСТ



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница