Наредба №6 за компетентност на морските лица в Република България



страница1/5
Дата15.08.2018
Размер0.89 Mb.
#78713
  1   2   3   4   5
НАРЕДБА № 6

за компетентност на морските лица в Република България
Издадена от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията
Глава първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1. (1) С тази наредба се определят минималните изисквания и националните стандарти:

1. за компетентност на морските лица, свързани с видовете правоспособности и длъжностите, които могат да се заемат с тези правоспособности, за придобиване на правоспособност, поддържане на квалификацията, специалната и допълнителната подготовка, условията и реда за освидетелстване и регистрация на морските лица, с цел повишаване безопасността и здравето при работа, опазването на морската и речната среда и имущество на море и река;

2. към учебните заведения и центровете за професионална квалификация, извършващи подготовка и обучение по морски и речни специалности, за достигане на нормите за подготовка и компетентност на морските лица, по отношение на учебните програми, наличието и прилагането на система за управление на качеството на учебния процес, материалната база, квалификацията на преподавателите, инструкторите и оценителите и учебната практика;

3. към корабопритежателите.

(2) С наредбата се определя редът за:

1. надеждно комплектоване на кораба с екипаж;

2. носене на вахтената служба на кораба от морските правоспособни лица;

3. признаване на правото на граждани на държави - членки на Европейския съюз, да заемат длъжност на кораб, плаващ под българско знаме, получено в тези страни;

4. признаване правото на граждани на трети страни да заемат длъжност на кораб, плаващ под българско знаме, които:

а) притежават свидетелство за правоспособност, издадено от държава - членка на Европейския съюз, или

б) притежават свидетелство за правоспособност, издадено от трета страна, призната от Европейския съюз, или

в) притежават свидетелство за правоспособност, издадено от друга страна по Международната конвенция за вахтената служба и нормите за подготовка и освидетелстване на моряците, 1978 г., както е изменена (Конвенция STCW), която е различна от посочените по-горе страни.

(3) Контролът за спазване изискванията по тази наредба се осъществява от Изпълнителна агенция "Морска администрация" (ИА "МА").

(4) В дейността си по прилагане на наредбата ИА "МА" поддържа и прилага система за управление на качеството.

(5) Наредбата не се прилага за екипажите на военни и гранично-полицейски кораби.

Чл. 2. (1) Морски лица са лицата, които имат необходимата подготовка и притежават надлежно свидетелство за правоспособност и/или свидетелство за допълнителна и/или за специална подготовка, придобити по реда на тази наредба, и заемат длъжности на кораб или на брега.

(2) Компетентност на морските лица е способността им да изпълняват задълженията си на борда на кораба в съответствие с нормативните изисквания и при наличие на необходимите знания, умения и опит, а за длъжностите, за които това се изисква - и наличие на правоспособност, съответстваща на функциите им и на нивото на отговорност.

(3) Морски правоспособни лица за речно или морско корабоплаване са лицата, които притежават свидетелство за правоспособност, придобито или признато при условията и по реда на тази наредба.

Чл. 3.(1)Всички морски лица се обучават и освидетелстват, както е посочено в тази наредба и:

1. за морско корабоплаване – в съответствие с изискванията на Международната конвенция за вахтената служба и нормите за подготовка и освидетелстване на моряците от 1978 г. (Конвенция STCW) и Директива 2008/106/ЕС, както са изменени;

2. за речното корабоплаване - в съответствие с препоръките за подготовка на водачите на кораби и снабдяването им със свидетелства за правоспособност за международното корабоплаване на Комитета по вътрешен транспорт към Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ООН), Дунавската комисия и Директиви 96/50/ЕС и 91/672/ЕЕС.

(2) Националните стандарти за компетентност на морските лица се определят със заповед на изпълнителния директор на ИА „МА” и се публикуват на интернет страницата на ИА”МА”.


Глава втора

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ, ПЛАВАТЕЛЕН СТАЖ И ЗДРАВОСЛОВНА ГОДНОСТ
Раздел I

Изисквания за придобиване на правоспособност
Чл. 4. (1) За придобиване на правоспособност могат да кандидатстват лица:

1. навършили 18 години или възраст, определена в изискването за придобиване на съответната правоспособност;

2. здравословно годни за работа на кораб;

3. с одобрено образование или завършили одобрен курс;

4. притежаващи плавателен стаж, когато се изисква такъв.

(2) Морските лица, които ще работят на морски кораби или кораби за спорт и развлечение, използвани с търговска цел на море, преминават допълнителна подготовка в зависимост от заеманата длъжност съгласно приложение № 1.

(3) Морските лица, които ще работят на определен тип морски кораби, като пътнически кораби, ро-ро пътнически кораби, нефтени танкери, химикаловози, газовози, кораби с дедуейт над 150 000 тона и други кораби със специфични маневрени качества, освен подготовката по ал. 2 преминават и специална подготовка в зависимост от заеманата длъжност и типа кораб съгласно приложение № 1.

(4) Морските лица, които ще работят на речни кораби, в зависимост от заеманата длъжност и типа кораб преминават допълнителна подготовка съгласно приложение № 2.



Чл. 5. Длъжностите за работа на кораби, плаващи по вътрешните води на Република България, се заемат от лица, притежаващи правоспособност за морското или за речното корабоплаване.

Чл. 6. Морските лица придобиват правоспособност при наличие на:

1. диплома за завършено одобрено образование;

2. свидетелство за предходна правоспособност, издадено от ИА "МА", или потвърждение на свидетелство, издадено от страна - членка на Европейския съюз, когато се изисква такова;

3. документ, удостоверяващ наличието на плавателен стаж;

4. удостоверение за успешно завършен подготвителен курс, одобрен от ИА "МА", когато се изисква това;

5. медицинско свидетелство за здравословна годност;

6. премината учебна плавателна практика и/или учебен плавателен стаж, документирани в дневник за практическа подготовка, когато се изисква такъв;

7. одобрен протокол за успешно положен изпит, когато се изисква такъв.



Чл. 7. Изпитите за придобиване на правоспособност, отмяна на ограничение или за потвърждаване на правоспособност се провеждат по ред определен в глава шеста, раздел ІІІ.

Раздел II

Плавателен стаж
Чл. 8. (1) Плавателен стаж на морско лице е действителното време, прослужено на търговски кораб по време на експлоатацията му, свързано с изпълнение на функциите, определени за съответната длъжност.

(2) За плавателен стаж се признава и времето, прослужено на кораб при:

1. провеждане на учебна плавателна практика и плаване като стажант на кораб в експлоатация под ръководството на инструктор, капитана, назначен от него офицер, главния механик или друго квалифицирано лице - само за придобиване на първоначална правоспособност или за отменяне на ограничение за заемане на определена длъжност;

2. ремонт, докуване, зимуване - до 3 месеца само за потвърждаване на правоспособността;

3. изпълнение на задължения като квалифицирано лице, пилот, служител от специализираната администрация на ИА "МА" или на призната класификационна организация, изпълняващ задължения по освидетелстване на кораби, преподавател на одобрен навигационен тренажор или на одобрен тренажор - машинно отделение, одобрен тренажор – GMDSS, оператор на система за управление на корабния трафик или суперинтендант на корабоплавателна компания - само за потвърждаване на правоспособността, което се отразява в моряшкия картон на лицето.

(3) Плавателният стаж се отчита по данните, вписани в моряшкия картон на лицето при постъпване на длъжност на кораб и/или записа на капитана на кораба в моряшката книжка за работа на море (приложение № 3) или служебната книжка за работа на река (приложение № 4), удостоверяващи периода на работа и заеманата длъжност.



Чл. 9. (1) Плавателният стаж за работа на море се изчислява в дни, месеци и години според:

1. вида и тонажа на кораба;

2. района на плаване;

3. пропулсивната мощност на корабната силова уредба (КСУ);

4. общата генераторна мощност;

5. изпълняваната длъжност на кораба.

(2) Един месец плавателен стаж е равен на календарен месец или на 30 дни, когато е съставен от сумиране на периоди, по-малки от един календарен месец.

(3) Плавателният стаж се удостоверява с моряшка/служебна книжка или с удостоверение за плавателен стаж (приложение № 5), издадено от Дирекция "Морска администрация" (Д "МА"), където лицето се води на отчет.



Чл. 10. (1) За снабдяването на водачите на кораби със свидетелства за правоспособност за корабоплаване по вътрешните водни пътища плавателният стаж се отчита освен по чл. 9 и по брой преминавания през обособените участъци на р. Дунав (приложение № 6).

(2) За преминаване през обособен участък на р. Дунав се зачита плаването, по релация обхващаща най-малко 75% от обособения участък, при заемане на длъжност в палубна команда и изпълнение на функциите, определени за съответната длъжност, което се удостоверява със служебната книжка.

(3) За брой преминавания през обособените участъци на р. Дунав се признават преминаванията в рамките на последните 10 години, от които най-малко 3 преминавания във всяка посока, в рамките на последните 3 години.

(4) За една година плавателен стаж на водачите на кораби в речното корабоплаване се признава времето, през което лицето има реализирани 180 ефективни плавателни дни. За период от 365 последователни дни за плавателен стаж се признават най-много 180 плавателни дни.



Чл. 11. (1) Времето на учебната плавателна практика и плаването като стажант се признават за придобиване на първоначална правоспособност, когато са проведени през последните 5 години, предхождащи придобиването й.

(2) Изпълнението на задачите от програмата за практическа подготовка на борда на кораба по време на учебната плавателна практика и плаването като стажант се отразяват в дневник за практическа подготовка.

(3) Формата на дневника и програмите за провеждането на практическата подготовка се утвърждават от изпълнителния директор на ИА "МА" или упълномощено от него лице.

(4) Дневникът се регистрира в Д "МА", където лицето се води на отчет, преди началото на учебната плавателна практика или учебен стаж.

(5) Изпълнението на всяка една от задачите за практическа подготовка, отразени в дневника, се потвърждава от лицето, под чието ръководство е проведена учебната плавателна практика или плаването като стажант.

(6) Учебната плавателна практика и плаването като стажант се считат за успешно проведени, когато след приключването им дневникът за практическа подготовка е оценен положително от комисия на Д "МА". Оценката е положителна, когато практическата подготовка е проведена по одобрената програма, с необходимата продължителност и кандидатът демонстрира съответстващи на стандартите знания и умения.


Раздел III

Здравословна годност

Чл. 12. (1) Всеки член на екипажа на кораб, плаващ под българско знаме, или кандидат за свидетелство за правоспособност трябва да отговаря на нормите за здравословна годност за заемане на съответната длъжност.

(2) Здравословната годност на морските лица се удостоверява с медицинско свидетелство, издадено по образец съгласно приложение №7 в съответствие с изискванията за медицинско и психо-физиологическо освидетелстване на кандидатите за работа на кораб.

(3) Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията или упълномощено от него лице определя медицинските заведения, които могат да издават свидетелства по ал. 2.

(4) Здравословната годност на морските лица, заемащи длъжност на кораб, плаващ по вътрешните водни пътища, се удостоверява със запис в служебната книжка, който се извършва от служител на ДМА, където лицето се води на отчет на основание представено от морското лице медицинско свидетелство издадено в предходните 3 месеца съгласно изискванията на ал.2. Срока на валидност на здравословната годност на лицата плаващи по вътрешните водни пътища се ограничава до срока на валидност на свидетелството за правоспособност, но не повече от 5 години за случаите, когато за заемането на длъжността не се изисква свидетелство за правоспособност или свидетелството за правоспособност е със срок на валидност по-голям от 5 години.

(5) Медицинското освидетелстване и издаването на свидетелството за здравословна годност могат да се извършват и от медицинско заведение или медицинско лице, одобрено от администрацията на някоя от държавите - членки на Европейския съюз, когато морското лице се намира зад граница и срокът на валидност на свидетелството му по ал. 2 или вписаният в служебната книжка срок е изтекъл.

(6) Медицинските свидетелства се регистрират в Д "МА", в която морското лице се води на отчет, като в моряшкия му картон се вписват наименованието на медицинското заведение, издало свидетелството; номерът, под който свидетелството е регистрирано в него; датата на издаване; срокът на валидност и ограниченията, ако има такива.

(7) Ограниченията по ал. 6 се вписват в свидетелството за правоспособност на лицето или в потвърждението по Правило I/10 на STCW.

(8) При изтичане срока на валидност на свидетелството за здравословна годност, лицето е длъжно да премине отново медицинско освидетелстване и да представи същото в Д „МА”, където се води на отчет.



Глава трeта
КОМПЛЕКТОВАНЕ НА КОРАБИТЕ С ЕКИПАЖ, КОРАБНИ ДЛЪЖНОСТИ И

ПРАВОСПОСОБНОСТИ
Раздел I

Комплектоване на корабите с екипаж
Чл. 13. (1) Екипажът на всеки кораб, плаващ под българско знаме, включва достатъчен брой морски правоспособни лица, необходими за осигуряването на безопасността, сигурността и опазването на морската среда от замърсяване.

(2) Минималният брой на правоспособните морски лица в екипажа на кораба и техните длъжности се определят в зависимост от района на плаване, тонажа, мощността и типа на корабната силова уредба, но не по-малко от определените в приложения № 8, 9 и 10.

(3) Изпълнителният директор на ИА "МА" или упълномощено от него лице могат да разрешат съвместяване на длъжности или промяна на броя на морските правоспособни лица във вахтите или смените на кораби с ограничен район или продължителност на плаване, с автоматизирана силова уредба, с централен пулт за управление, с опростено управление или особена конструкция.

Чл. 14. (1) При извършване на далечно плаване екипажът на корабите с големина 500 бруто тона (БТ) и повече, на пътническите кораби, включително високоскоростните, както и на плаващите съоръжения, които попадат в обхвата на Международния кодекс за сигурност на кораби и пристанищни съоръжения, задължително включва корабен офицер по сигурността, който е завършил необходимата специална подготовка.

(2) Корабопритежателят може да възложи на член на екипажа от управленско или от оперативно ниво при изпълнение на неговите функции да изпълнява и функциите на корабен офицер по сигурността.



Чл. 15. (1) Корабопритежателят или оператора определят подходящ, общоразбираем за членовете на екипажа работен език на борда на кораба, който се вписва в корабния дневник.

(2) Членовете на екипажа на морските пътнически кораби трябва да владеят английски език за общуване с пътниците в степен, осигуряваща безопасността на кораба и лицата на борда, в случай на аварийна ситуация.



Чл. 16. Морските правоспособни лица от екипажа на морски кораб заемат длъжности в съответните нива на отговорност:

1. управленско ниво включва лицата, които изпълняват организационни и управленски дейности на кораба;

2. оперативно ниво включва лицата, които изпълняват дейности, свързани със задълженията на офицер от състава на навигационна, машинна вахта или радиоофицер под ръководството на лице от управленско ниво;

3. изпълнителско ниво включва лицата, които изпълняват дейности под ръководството на офицер от оперативно или управленско ниво.



Чл. 17. (1) Дейностите, изпълнявани от морските правоспособни лица, свързани с експлоатация на кораба, безопасността и здравето при работа на море и река, опазването на морската и речната среда и имуществото на море и река, са обособени във функции, както следва:

1. корабоводене;

2. обработка и подреждане на товара;

3. управление експлоатацията на кораба и грижа за лицата на борда;

4. морско инженерство;

5. електрообзавеждане, електронна апаратура и системи за управление;

6. техническо поддържане и ремонт;

7. радиосвръзки.

(2) Дейностите, свързани с изпълнението на мерките по сигурността, се извършват съобразно корабния план по сигурността и се прилагат съвместно с другите дейности по всички функции.

(3) Морските правоспособни лица при заемането на длъжност на борда на морски кораб изпълняват определените им функции в съответните нива на отговорност.



Чл. 18. Морско правоспособно лице може да заема всяка длъжност на кораб, за която съгласно тази наредба се изисква равна или по-ниска правоспособност от тази, която лицето притежава, ако отговаря на останалите изисквания за заемане на длъжността.

Чл. 19. (1) Изпълнителният директор на ИА "МА" или упълномощено от него лице могат по изключение да разрешат на определено морско правоспособно лице да заема на борда на определен морски кораб, плаващ под българско знаме, длъжност с една степен по-висока от длъжността, която лицето може да заема.

(2) В случая по ал. 1 на лицето се издава писмено разрешение за срок не по-дълъг от 6 месеца.

(3) Разрешението по ал. 1 е еднократно и се издава само когато:

1. по този начин не се създава опасност за човешкия живот, околната среда и имуществото на море;

2. лицето, на което се издава разрешението, има плавателен стаж най-малко равен на плавателния стаж, изискван за придобиване на следващата правоспособност;

3. разрешението е поискано от корабопритежателя.

(4) Изключението по ал. 1 се прилага за заемане на длъжност радиотелефонист и радиооператор за Световната морска система за бедствие и безопасност (СМСББ) само при условията на чл. 48, т. 48.6, т. 48.7 и т. 48.8 от Радио-регламента на Международния съюз по далекосъобщенията.

(5) Изключението по ал. 1 не се прилага за заемане на длъжност капитан или главен механик, освен при изключителни обстоятелства до пристигане на кораба в първото пристанище.

(6) Издадените разрешения се вписват в регистъра на морските лица.

(7) Списък на издадените през предходната година разрешения се изпраща за сведение на Генералния секретар на IMO и на Европейската комисия от ИА "МА".



Чл. 20. (1) Всички морски лица, заемащи длъжност на кораб, за която се изисква наличие на правоспособност, трябва да притежават надлежно свидетелство за правоспособност, издадено или признато по реда на тази наредба, с необходимите потвърждения, както и документи за премината допълнителна и/или специална подготовка, когато те се изискват за съответната длъжност.

(2) Документите по ал. 1 на морските лица, заемащи длъжност на кораби, плаващи на море, моряшката книжка и медицинското свидетелство със срок на валидност най-малко равен на очакваната продължителност на предстоящия рейс, трябва да се намират по всяко време на борда на кораба, когато той е в експлоатация.

(3) Документите по ал. 1 на морските лица, заемащи длъжности на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища, и служебната книжка трябва да се намират по всяко време на борда на кораба, когато той е в експлоатация.

Чл. 21. (1) За работа на морски кораби, плаващи под българско знаме, свидетелствата за правоспособност и свидетелствата за допълнителна и специална подготовка, издадени от администрация на държава - членка на Европейския съюз, се признават наравно с българските свидетелства.

(2) Свидетелствата за правоспособност и свидетелствата за допълнителна и специална подготовка, издадени от администрация на друга страна по STCW, се признават по реда на глава девета.

(3) За издаване на потвърждение на свидетелство за правоспособност по ал. 1 и 2, когато лицето ще заема длъжност от управленско ниво на борда на кораб, то следва да удостовери познания в областта на морското законодателство, приложимо в Република България.

(4) Когато на кораба за работен език е обявен българския език, членовете на екипажа, които не са български граждани трябва да владеят български език за ефективно комуникиране в аварийни ситуации.

(5) Владеенето на български език за ефективно комуникиране в аварийни ситуации се доказва с документ издаден от учебни заведения след изпит по одобрена от ИАМА програма.

Чл. 22. Не се признават свидетелства за правоспособност за работа на морски кораби, издадени от администрация на държава, която не е страна по STCW.

Чл. 23. (1) Свидетелство за правоспособност за работа на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища, издадено в държава - членка на Европейския съюз, се признава за валидно наравно с българските свидетелства, като се отчитат ограниченията, вписани в него.

(2) Свидетелството за правоспособност за работа на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища, издадено в съответствие с Препоръките на Комитета по вътрешен транспорт към Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ООН) или Дунавската комисия, се признава за валидно по реда на глава девета, като се отчитат ограниченията за категориите кораби, вписани в него.



Чл. 24. Директорите на съответните Д "МА" издават потвърждение на свидетелствата за правоспособност по чл. 21 и 23 по реда на глава девета.

Чл. 25. (1) В случаите на сблъскване, засядане или допиране на корпуса до дъното, незаконно изхвърляне на вредни вещества, погрешно или опасно маневриране, боравене с товара или с корабните съоръжения и други действия, с които са били застрашени хора, околна среда или имущество, ИА "МА" в рамките на териториалната си компетентност извършва проверки на съответното работно място на борда на кораба за съответствие с изискванията при изпълнението на служебните задължения от членовете на екипажа.

(2) Проверките по ал. 1 се извършват и на кораби, плаващи под чуждо знаме, когато се намират в българско пристанище.


Раздел II

Длъжности в корабоплаването
Чл. 26. Длъжностите в морското корабоплаване за управление и експлоатация на морски кораби, за които се изисква свидетелство за правоспособност са:

1. капитан;

2. старши помощник-капитан;

3. вахтен помощник-капитан;

4. палубен боцман;

5. рулеви;



Чл. 27. Длъжностите в морското корабоплаване за експлоатация и поддържане на корабни силови уредби, за които се изисква свидетелство за правоспособност са:

1. главен механик;

2. втори механик;

3. вахтен механик;

4. машинен боцман;

5. моторист;

6. електромеханик;

7. електротехник;

8. помпиер;

9. огняр;



Чл. 28. Длъжностите в морското корабоплаване за поддържане и работа с корабни технически средства за Световната морска система за бедствие и безопасност (СМСББ) са:

1. радиоелектроник за СМСББ;

2. радиооператор за СМСББ.

Чл. 29. Длъжностите със специфични изисквания са:

1. пилот;

2. капитан на влекач;

3. девиатор;

4. капитан на плаващо техническо средство;

5. офицер по сигурността;

6. шкипер.

Чл. 30. (1) Длъжностите за работа на кораби, превозващи товари и пътници по вътрешните водни пътища на Европа, са:

1. капитан;

2. корабоводител;

3. щурман;

4. водач на несамоходен кораб;

5. старши моряк;

6. моряк;

7. механик;

8. електромеханик;

9. моряк-моторист;

10. водач на малък кораб в местно плаване.

(2) Длъжността за работа на кораби, които не извършват превоз на товари и пътници по вътрешните водни пътища на Европа, е "Водач на малък кораб за спорт и развлечение по вътрешни водни пътища".



Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница