Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община аврен



Дата21.09.2017
Размер246.91 Kb.
#30733


НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕТО И АДМИНИСТРИРАНЕТО

НА МЕСТНИТЕ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА АВРЕН,

ОБЛАСТ ВАРНА

ГЛАВА ПЪРВА

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази Наредба се уреждат отношенията, свързани с определянето и администрирането на местните такси и цени на предоставяни на физически и юридически лица услуги, реда и срока на тяхното събиране на територията на община Аврен,област Варна.

Чл. 2. (1) На територията на общината се събират следните местни такси:

а) за битови отпадъци;

б) за ползване на пазари, тържища, тротоари, площади , улични платна, панаири и терени с друго предназанчение ;

в) за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, домове за социални грижи, лагери, общежития и други общински социални услуги;

г) туристическа такса

д)за добив на кариерни материали;

е) за технически услуги;

ж) за административни услуги;

з) за притежаване на куче;

и) за ползване на гробни места;

к) други местни такси, определени със закон.

Размерите на местните такси са определени в Приложение 1 - "Местни такси в община Аврен, област Варна” към Наредбата, определени с решение на общинския съвет.


(2) На територията на общината се събират приходи от предоставените услуги, с изключение на тези по ал. 1/предходна/, по цени, гласувани от общинския съвет, и определени в Приложение 2 - "Цени на услуги и права, предоставяни от община Аврен" от настоящата Наредба .
(3) Не се определят и събират цени на общински услуги, предоставени за всеобщо ползване.
Чл. 3. (1) Размерът на местните такси и цени на услуги се определя в български лева. Местните такси са прости и пропорционални и се заплащат безкасово, в брой или с общински таксови марки.
(2) Местните такси и цените на услугите се заплащат предварително или едновременно с предоставяне на услугите, с изключение на тези, за които с нормативен акт е предвидено друго.
Чл. 4. (1) Размерът на местните такси и цени на услуги се определя при спазване на следните принципи:
1. възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата;
2. създаване на условия за разширяване на предлаганите услуги и повишаване на тяхното качество;
3. постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на местните такси.
4. ефективно разпределение на общински ресурси чрез определяне размера на такси и цени на услуги;
(2) За услуга, при която дейностите могат да се разграничат една от друга, се определя отделна такса, или цена за всяка от дейностите.
Чл. 5. (1)Пълните разходи на общината по предоставяне на определена услуга включват разходи за: работни заплати и осигуровка на персонала; материални, режийни, консултантски; за управление и контрол; по събиране на таксите и други разходи, имащи отношение към формирането на размера на таксата.
(2) Пълните разходи се определят при спазване изискванията на Закона за счетоводството и актовете по неговото прилагане.
Чл. 6. (1) Размерът на таксата може и да не възстановява пълните разходи на общината по предоставянето на определена услуга, когато общинският съвет реши, че това се налага за защита на обществения интерес с оглед социалната политика на община Аврен.
(2) В случаите по ал. 1 разликата между разходите по предоставяне на услугата и размера на таксата е за сметка на общинските приходи.
(3) Не се допуска разликата между разходите и размера на таксите да е за сметка на споделени данъци, допълваща субсидия, целеви субсидии, заеми и други трансфери от републиканския бюджет.
Чл. 7. Лицата, неползващи услугата през съответната година или определен период от нея, заплащат само такса за периода на ползване на услугата, като таксата за битови отпадъци се заплаща в пълен размер за цялата година, съгласно чл.16 от тази Наредба.

Чл. 8. (1) Общинският съвет може да освобождава отделни категории граждани изцяло или частично от заплащане на отделни такси.


(2) В случаите по ал. 1 разходите са за сметка на общинските приходи с изключение на приходите от такси.
(3) Конкретните облекчения са определени в съответните раздели на Наредбата и при необходимост могат да се променят.
Чл. 9. В случаите, когато едни и същи услуги се предоставят от общината и от други лица, основа за определяне размерите на цените на услуги могат да бъдат пазарните стойности. В този случай размерът на цените не се ограничава до размера на пълните разходи и е възможно получаването на нетни приходи.
Чл. 10. (1) Събирането на местните такси и цени на услуги се извършва от и за сметка на общината.
(2) Местните такси и цени на услуги се събират от общинската администрация.
(3) Приходите по ал. 2 постъпват в общинския бюджет.

Чл. 11. Промените в размера на местните такси и цените на услугите се извършват от общинския съвет по реда на тяхното приемане.


Чл. 12. Кметът на общината внася в общинския съвет информация за приходите от такси и цени на услуги не по-малко от веднъж годишно и/или при възникнала необходимост от промяна размера на таксите и цените на услугите.
Чл. 13. (1) Общинската администрация поддържа данни за :
1. услугите и дейностите, за които има определени такси и цени;
2. ползвателите на предоставената услуга;
3. изключенията от общата политика (преференции);
4. събраните средства от всяка потребителска такса и/или цена на услуга.
(2) След приемане на Наредбата и размерът на таксите по Приложение 1 и цените на услугите по Приложение 2, Дирекция " АПОФС " към община Аврен създава информационен регистър.
(3) При всяка промяна на размерът на таксите по Приложение 1 и цените на услугите по Приложение 2 към настоящата Наредба, дирекциите и кметствата, които предлагат промяната, са длъжни в срок от 7 дни след приемането на решението от общинския съвет, да уведомят дирекция " АПОФС " към община Аврен, с цел актуализиране базата данни.
ГЛАВА ВТОРА


МЕСТНИ ТАКСИ



РАЗДЕЛ І



Такса за битови отпадъци

Чл. 14. Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно - сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения и чистота на териториите за обществено ползване.


Чл. 15. (1)За имоти, намиращи се извън районите, в които общината е организирала събиране и извозване на битови отпадъци, се събира такса за ползване на депо за битови отпадъци и/или за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване.

(2)Границите на районите и видът на предлаганите услуги по чл.62 от ЗМДТ и чл.14 предходен в съответния район, както и честотата на сметоизвозване се определят със заповед на кмета на общината и се обявяват публично до 30 октомври на предходната година.

Чл. 16. Таксата се заплаща от собственика на имота, а при учредено вещно право на ползване от ползвателя, според одобрените от общинския съвет разходи за съответната година за всяка от дейностите по чл.14 предходен.

Чл. 17. (1) Таксата се определя в годишен размер за всяко населено място, с решение на общинския съвет въз основа на одобрена план-сметка за всяка дейност, включваща необходимите разходи за:


1. осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;
2. събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депата , или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им;
3. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по чл. 60 и 64 от Закона за управление на отпадъците; 4.почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване.
(2) Когато до края на предходната година общинският съвет не е определил размера на таксата за битови отпадъци за текущата година, таксата се събира на база действащия размер към 31 декември на предходната година.
Чл. 18. ((1) Размерът на таксата се определя,по данъчна оценка ,като ,Данъчната оценка на недвижимите имоти на предприятията, е по-високата между отчетната им стойност и данъчната оценка съгласно приложение № 2, а за жилищните имоти - данъчната им оценка съгласно приложение № 2.

(2) Таксата за битови отпадъци се събира от Общинска администрация – местни данъци и такси по местонахождение на имота при условията, определени по ЗМДТ.”

Чл. 19. (1) Размерът на таксата се определя в левове според количеството на битовите отпадъци.

(2) ( доп. - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2015 г.) Когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци по ал. 1, размерът на таксата се определя в левове на ползвател или пропорционално върху основа, определена от общинския съвет, която не може да бъде данъчната оценка на недвижимите имоти, тяхната балансова стойност или пазарната им цена.

(3) При определяне размера на таксата в зависимост количеството на битовите отпадъци се включват разходите по чл. 17, ал. 1, т. 1, 2 и 3.

(4) Таксата за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване в населените места се определя в левове на ползвател или пропорционално върху основа, определена от общинския съвет

Чл. 20. (1)Таксата върху недвижимите имоти се плаща на две равни вноски в следните срокове: от 1 март до 30 юни и до 30 октомври на годината, за която е дължим.

(2) На предплатилите в първия срок за цялата година се прави отстъпка от 5 на сто.


Чл. 21. (1) Собственикът на новопридобити имоти дължи такса от началото на месеца следващ месеца на придобиване на имота.
(2) Когато ползването е започнало преди окончателното завършване на сградата, таксата се дължи от началото на месеца, следващ месеца, през който ползването е започнало.
(3) За сгради, подлежащи на събаряне, таксата се дължи включително за месеца, през който е преустановено ползването й.
Чл. 22. Таксата за битови отпадъци по Раздел I от настоящата Наредба влиза в сила от 01.01.за всяка текуща година.

РАЗДЕЛ IІ



Такси за ползване на пазари, тържища, тротоари, площади , улични платна, панаири и терени с друго предназанчение ;

Чл. 23. (1) Таксата се заплаща за ползване на тротоари, площади, улични платна, места, върху които са организирани пазари (открити и покрити), тържища, панаири, както и терени с друго предназначение.


(2) Таксата за ползване на места, върху които са организирани пазари (открити и закрити), тържища, панаири, празници и събори се заплаща от физическите и юридическите лица, ползващи услугата, в зависимост от зоната, в която се намират терените.
(3) Таксите за ползване на тротоари, площади, улични платна и терени с друго предназначение на открито, вкл. за разполагане на маси, столове, витрини, се заплащат в зависимост от зоната, в която се намират терените.
(4) Зоните са, както следва:

ПЪРВА ЗОНА:
1. КК “Камчия”

ВТОРА ЗОНА:
1. с.Аврен , с.Здравец,с.Близнаци, и с.Приселци ;

ТРЕТА ЗОНА:

2. с.Бенковски , с.Китка , с.Круша , с.Равна гора , с.Болярци, с.Добри дол, с.Синдел, с.Царевци , с.Тръстиково, с.Юнак , с.Дъбравино ,с.Казашка река , с.Садово.

(5) Таксите се определят в лева на квадратен метър на ден, или на месец.
Чл. 24. (1) За ползване на пазари с цел търговия със селскостопанска продукция се заплаща такса на кв.м на ден, или на месец, по решение на общински съвет.
(2) За ползване на пазари с цел търговия с промишлени и др. неселскостопански стоки се заплаща такса в размер два пъти по-висок от таксата, определена по предходната алинея.
(3) Производител на селскостопанска продукция, регистриран , съгласно Закона за земеделските производители , заплаща 80% от таксата по чл.24, ал.1.
Чл. 25. За продажба на стоки от превозни средства, се заплащат такси на ден, по решение на общинския съвет., в т.ч.:
1. продажба от кола, впрегната с животинска тяга;
2. продажба от лек автомобил;
3. продажба от микробус;
4. продажба от товарен автомобил с или без ремарке;
5. продажба от тир-прицеп;
Чл. 26. (1) За ползване на тротоари, площади, улични платна и терени за търговска дейност на открито, вкл. за разполагане на маси, столове, витрини, се събира такса на кв. м на ден или кв.м на месец, според зоната, в която е разположен теренът, по решение на общински съвет.
(2) При издаване на разрешение за ползване на терен с цел продажба на сезонни селскостопански стоки (дини, пъпеши, тикви, зеле, картофи, пипер и др.) както и други стоки, които замърсяват терена (дърва, въглища, елхи и др.), ползвателят заплаща депозит, в размер на едномесечната такса

по ал. 1предходна.

Чл. 27. (1) За ползване на места, върху които са организирани панаири, събори и празници, за продажба на стоки се заплаща такса в лева на квадратен метър на ден, съгласно зоните определени в чл.23, ал.4 от тази Наредба , по решение на общинския съвет.
(2) При издаване на разрешителни за ползване на места, върху които са организирани панаири, събори и празници, за продажба на стоки се заплаща депозит за почистване на терена в размер на 20 лв.

Чл. 28. (1) За ползване на места, върху които са организирани панорами, стрелбища, моторни люлки и други, се заплаща такса на квадратен метър на ден по решение на общински съвет.


(2) При издаване на разрешителни за ползване на места, върху които са, организирани панорами, стрелбища, моторни люлки и други, се заплаща депозит за почистване на терена в размер на 15 лв.

Чл. 29. Внесеният депозит по чл. 26, ал.2, чл.27, ал.2 и чл.28, ал.2 се възстановява на ползвателя след почистване на терена.


В случай, че ползвателят не почисти, депозита се задържа за покриване на разходите по почистването за което се съставя протокол.
Чл. 30. За временно ползване на тротоари, площади, улични платна и др. общински терени за разполагане на строителни материали, слама, сено и друга селскостопанска продукция за лични нужди от физически лица и юридически лица заплащат такса в лева на кв.м. на месец, или за част от месеца. Таксите се определят по Решение на Общинския съвет, съобразени със зоните по чл. 23, ал. 4. от тази Наредба.

Чл. 31. (1) Таксите по чл.24 до чл. 29 предходни се плащат при издаване на разрешението за посочения в него период. Разрешителните се издават от Кмета на населеното място .

Чл. 32.В случаите по чл.23,ал.4,т.1 от НОАМТЦУТОА разрешителните се издават от Кмета на общината
(1) При ползване на мястото повече от месец таксите се плащат месечно, но не по-късно от 3 дни преди започване на месеца.
(2) Разрешението се отнема, когато мястото не се ползва по предназначение, когато не се ползва от лицето, на което е предоставено, или когато обществените нужди налагат това.
(3) В случаите на сезонно ползване на общински терен, до 10 кв.м за разполагане на маси, столове, витрини и колички, таксата се заплаща авансово за целия период при издаване на разрешителното за ползване.
Чл. 33. При ползване на площ по чл.23 (1), с размер по-малък от 1 кв. м се заплаща такса като за 1 кв. м.
Чл. 34. (1) Таксите за ползване на пазари и тържища с цел търговия със селскостопанска и промишлена продукция се събират от служители на община Аврен и /или кметовете на населените места на мястото на извършване на дейността.
(2) Таксите за ползване на панаири, тротоари, площади, улични платна и терени с друго предназначение се събират от служители на съответните кметства, като сумите се внасят в сметките на общината.
(3) При внасяне на таксата на потребителя се издава документ - приходна квитанция.

РАЗДЕЛ III
Такси за
ползване детски градини и други общински социални услуги;

Чл. 35. За ползване на детски градини родителите или настойниците дължат месечни такси в размери, определени от общинския съвет, съгласно Приложение 1 .


Чл. 36. Не се заплаща такса за:
1. децата, на които поне един от родителите е I или II група инвалид,

2.деца на неизвестни родители;


3. децата на загинали при производствени аварии и природни бедствия, децата на загинали в изпълнение на служебен дълг;
4. Децата с тежки хронични заболявания, определени по Наредбата за експертиза на инвалидността на децата до 16-годишна възраст , когато са настанени в санаториални, оздравителни детски ясли и детски градини, специални групи към детски градини и масови детски градини.
5. третото и следващо деца на многодетните родители. Последните заплащат такса за първото дете в половин размер, а за второто - в четвърт размер от гласуваната от общинския съвет.

Чл. 37. Таксата се заплаща с 50 на 100 намаление за:


1. деца - сираци, или деца с един родител.
2. деца - чийто родители са редовни студенти.

3. когато две деца от едно семейство са приети в една или в различни детски градини, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто с намаление.


Чл. 38. При отсъствие на децата такса не се заплаща за времето, през което те ще отсъстват, при условие, че родителите предварително са уведомили писмено директора на детското заведение.
Чл. 39. За ползване на намаленията и освобождаването от такси, родителите или настойниците подават декларация до директора на детското заведение. Декларацията, придружена с необходимите документи, доказващи преференцията, се завежда с входящ номер, който се предоставя на родителя (настойника).
Чл. 40. Необходими документи за освобождаване от такса :
1. копие на документ от ЛКК - за случаите по чл.36, т.1предходен;
2.копие от акт за раждане - за случаите по чл.36, т.2 предходнед;
3.копие от акта за смърт - за случаите по чл.36, т.3предходен;
4.копие от експертно решение на РЕЛК - за случаите по чл.36, т.4 предходен.
5.копия от актовете за раждане на всички деца - за случаите по чл.36, т.5 предходен.
Чл. 41. Необходими документи за плащане на такса с намаление в размер на 50 на сто:
1. копие от акт за раждане и акт за смърт на единия (двамата) родители - в случаите по чл.37, т.1предходен ;
2. служебна бележка от ВУЗ, или от военното поделение в което служи родителят - в случаите по чл.37, т.2 предходен;
3. служебна бележка от друго детска градина - в случаите по чл.37, т.3 предходен.
Чл. 42. Копията на документи по чл.40, т.т. 2,3,4 и 5 и чл.41, т.1 предходни се сверяват с оригиналните документи и се заверяват от длъжностните лица в съответното заведение. Копията остават към декларацията.
Чл. 43. Заплащането на намаления размер на таксата или освобождаването от такса започва от началото на следващия месец, следващ месеца от подаване на декларацията.

Чл. 44. Когато експертното решение на РЕЛК по чл.40, т.4 предходен е в сила със задна дата, внесените такси се възстановяват на родителите (настойниците) в рамките на финансовата година.


Чл. 45. (1) Таксите за детски градини се начисляват и събират от длъжностните лица ,в сответните детски заведения за текущия месец, и се внасят в общинския бюджет до 10-то число на месеца, следващ месеца за който се дължат.
(2) За внесените такси се издава приходна квитанция в два екземпляра - един за лицето, което заплаща таксата и втори - за счетоводството.
Чл. 46. (1) Лице ползващо услугите на „Социално предприятие за обществено хранене в Община Аврен” заплаща месечна такса в размер определен в Приложение 1 към настоящата наредба.

(2)Таксите по ал.1 се изчисляват пропорционално за времето през което лицето е ползвало социалната услуга.

(3)Месечната такса дължима от починали лица без наследници, ползващи услугите на „Социално предприятие за обществено хранене в Община Аврен” се опрощават от Общински съвет – Аврен по предложение на Кмета на Община Аврен въз основа на доклад от директора на „Социално предприятие за обществено хранене в Община Аврен”.

(4)Когата сумите по ал.1 и ал.2 не покриват реалната издръжка на „Социално предприятие за обществено хранене в Община Аврен” разликата е за сметка на бюджета на Община Аврен.

Чл. 47. Таксите по чл. 46 ал.1 се начисляват и се събират от длъжностното лице на „Социално предприятие за обществено хранене в Община Аврен” и се внася в Общинския бюджет до 25 число на месец, следващ месеца за което се дължи.

РАЗДЕЛ IV




Такси за добив на кариерни материали

Чл. 49. (1) Таксите се заплащат за добив на кариерни материали, включително добивани от дъното на водоеми.
(2) Таксите се заплащат от физическите и юридическите лица, които добиват кариерни материали.
(3) Лицата, на които е предоставена концесия, включваща и добив от съответното находище, не дължат такси по този раздел.
Чл. 50. Таксите се определят поотделно за всеки вид кариерен материал върху брутния добив на куб. м, кв.м или на тон:
1. по регистрите на производството, които всяка кариера води задължително;
2. по количествата във временните или еднократните разрешения за добив на кариерните материали.
Чл. 51. Размерът на таксите се определя по отделно за всеки вид, по решение на общински съвет:
1. за речен и кариерен пясък, чакъл и баластра -в лв./ куб.м;
2. за кварцов пясък за стъкларство и пясък за чистене на метални предмети- в лв/тон;
3. за пясъчно- глинести материали за производство на тухли, керемиди и капаци, вътрешна и външна мазилка- в лв./куб.м;
4. за леярна пръст- в лв./куб.м;
5. за ломен, трошен и мозаичен камък от седиментни, еруптивни, пясъчни и други скали- в лв./куб.м;
6. за обикновени камъни от варопясъчници, варовици, травертити, доломити, мрамори, арагонити, черупчести варовици, конгломерати и други за вътрешна и външна облицовка- влв./куб.м;
7. за варовици, мергели, калцити за добиване на вар- в лв./куб.м;
8. за варовици, мергели, глинесто-песъчливи материали за добиване на цимент- в лв./куб.м;
9. за камъни за добиване на:
а) павета- в лв./куб.м;
б) валяци, воденични камъни, точила, брусове- в лв./куб.м;
в) цокли, корнизи, стъпала и други от пясъчници, трохиди, мергели, мрамори и други от седиментни скали- в лв./куб.м;
г) цокли, корнизи, стъпала и други от гранити, сиенити, базалти, диорити, риолити, андезити и други от твърди еруптивни скали-в лв./куб.м;
д) плочи за тротоари и покриви- в лв./кв.м
Чл. 52. Таксите се заплащат:
1. ежемесечно - в случаите по чл. 50, т. 1предходен;
2.преди добива на кариерните материали в случаите по чл. 50, т. 2 предходна Чл. 53. Таксите се внасят в приход на общинския бюджет до 15-о число на месеца, следващ месеца, през който е добит.
РАЗДЕЛ V

Такси за технически услуги

Чл. 54. Таксите се заплащат за техническите услуги, които се извършват от общината и обхващат дейностите във връзка с териториалното и селищното устройство, архитектурата, строителството, благоустройството, кадастъра в селищните и извънселищните територии. Услугите се извършват от Отдел “УТ”към общината .


Чл. 55. Таксите за технически услуги се заплащат от физическите и юридическите лица, ползватели на услугата, при предявяване на искането.
Чл. 56. Освобождават се от такси за технически услуги държавните и общинските органи, организациите на бюджетна издръжка и Българският Червен кръст.
Чл. 57. Размерът на таксите за технически услуги се определя по решение на общинския съвет, както следва:
1. за издаване на скица за недвижим имот - в лв.;
2. за издаване на скица за недвижим имот с указан начин на застрояване-в лв.
3. за презаверяване на скици, от издаването на които са изтекли 6 месеца - в лв.;
4. за определяне на строителна линия и ниво на строеж- в лв.
а) за заверка на протокол за определяне на линия и ниво за строеж - в лв;
б) за разрешение за поставяне на огради - в лв/л. м.;
5. за издаване на удостоверения за факти и обстоятелства по териториалното и селищното устройство и по Закона за кадастъра и имотния регистър - в лв. ;
6. за заверяване на преписи от документи и на копия от планове и документацията към тях - в лв.
7. за издаване на разрешение за поставяне на временни съоръжения за търговия - маси, павилиони, кабини и други, по реда на Наредбата за реда и условията за поставяне на преместваеми обекти на територията на Община Аврен , приета от общински съвет Аврен с решение №46/05.03.2004 г., както и за издаване на разрешения за ползване на общински терени и за обекти по смисъла на § 17 от ЗУТ - в лв.;
8. за издаване на разрешение за строеж, основен ремонт и преустройство на съществуващи сгради и помещения в тях - в лв.
Чл.58. Срокът за извършване на технически услуги е от 7 до 30 дни, ако не е определен в друг нормативен акт.
Чл. 59. (1) Услугата по чл.57, т.6 може да бъде изпълнявана като обикновена, бърза и експресна. За извършване на бърза услуга - до 7 дни, таксата се повишава с 50%, а за експресна - до 3 дни, таксата се заплаща в двоен размер. Услугата се извършва от отдел “УТ” към общината.

(2) Услугите по чл.56, т.1 и 3 могат да бъдат изпълнявани като обикновени – до 14 дни, бързи - до 7 дни и по възможност експресни - до 3 дни. За извършване на бързи услуги таксите се повишават с 50%, а за експресни - таксите се заплащат в двоен размер


Чл. 60. За техническите услуги посочени в чл.108 от ЗМДТ не се заплащат такси.
РАЗДЕЛ VI

Такси за административни услуги

Чл. 61. (1) За извършени услуги по гражданското състояние се заплащат следните такси в размери, определени от общинския съвет:


1. за издаване на удостоверение за наследници - в лв.;
2. за издаване на удостоверение за идентичност на имена- в лв.;
3. за издаване на удостоверение, че не е съставен акт за раждане или акт за смърт - в лв.;
4. за издаване на дубликати на удостоверение за раждане или за граждански брак, както и за повторно издаване на препис-извлечение от акт за смърт - в лв.;
5. за издаване на удостоверение за семейно положение - в лв.;
6. за издаване на удостоверение за родствени връзки - в лв.;
7. за адресна регистрация и/или издаване на удостоверения за постоянен или настоящ адрес - в лв.;
8. за легализация на документи по гражданското състояние за чужбина – в лв.;
9. за всички други видове удостоверения по искане на граждани - в лв.;
10. за преписи от документи - в лв.

11.за съставяне, отпечатване на компютър документ за нотариална заверка , пълномощно , молби и декларации- в лева.

12. за попълване на декларации на неграмотни или възрастни граждани- в лева.

(2) В зависимост от срока на извършване, таксите за административни услуги могат да бъдат обикновени, бързи и експресни.


(3) Не подлежат на таксуване услугите по гражданското състояние, посочени в чл.110, ал.2 от ЗМДТ.
Чл. 62. Услугите по чл. 61, ал. 1предходен се извършват в община Аврен , кметствата и кметските наместничества в зависимост от мястото на съхранение на регистрите по гражданското състояние и постоянния адрес на лицата,или утвърдено в закони ,наредби и правилници.
Чл. 63. Заплащането на услугите по чл. 61 ал. 1 предходен се извършва при предявяване на искането в община Аврен, кметствата и кметските наместничества в зависимост от мястото на извършване на услугата, срещу издаване на приходна квитанция .
Чл. 64. (1) По производства за настаняване под наем, продажби, замени или учредяване на вещни права върху общински имоти се заплаща такса в размер, определен по решение на общинския съвет, разграничена за жилищни имоти и нежилищни имоти.
(2) Таксата се заплаща от лицата при подаване на молба във връзка с гореописаните разпоредителни действия в община Аврен:
- за жилищните имоти ;
- за нежилищните имоти .

Чл. 65. (1) За издаване на удостоверение за административен адрес се заплаща такса по решение на Общинския съвет.

(2) За издаване на удостоверение за идентичност на административен адрес се заплаща такса по решение на Общинския съвет.


Чл. 66. (1) За издаване на разрешения за търговия с тютюневи изделия по чл. 30, ал.1 от Закона за тютюневите изделия се заплащат такси.

Таксите са :


1. Първоначална, диференцирана според вида и категорията за всички обекти.
2. Годишна - диференцирана според площа на търговските обекти
(2) За контрол по спазване на изискванията за извършване на търговия със спирт и спиртни напитки се заплаща :
1. Годишна такса за :
(а) складиране, съхраняване, лагеруване и търговия на едро на продукти от грозде, спирт, дестилати и спиртни напитки - диференцирана според площа на обектите;
(б) търговия на дребно с продукти от грозде, спирт, дестилати и спиртни напитки - диференцирана според площа на обектите;
(в) търговия със спиртни напитки в заведенията за хранене и развлечения;
2. Дневна такса - за временен щанд за продажба на продукти от грозде, спирт, дестилати и спиртни напитки на панаири, събори, рекламни кампании на фирми и други подобни - дневна такса в размер на 1/365 част от годишните такси по т.1 букви (а), (б) и (в)
(3) Размерът на таксите по ал.1 и ал.2 са определени от Общински съвет в Приложение 1 към Наредбата при спазване на следните принципи :
1. размерът на таксите се определя въз основа на разходите, извършвани от общината, за обработката на документите и за контрола по спазването на изискванията за извършване на дейността;
2. при прекратяването на дейността на даден търговски обект общината възстановява част от годишната такса, пропорционална на периода, през който дейността не се осъществява, след издаване на служебни бележки от съответната служба.
3. при сезонна работа годишната такса се заплаща в размер, пропорционален на периода на извършването й.
(4) За годината на издаване на разрешението за търговия с тютюневи изделия или на започване на дейността по търговия със спирт и спиртни напитки, годишната такса се заплаща в размер на 1/12 част от годишната такса за всеки пълен месец до края на годината, включително месеца на издаването на разрешението или започване на дейността.
(5) Лицето не може да започне дейност преди издаване на разрешението за търговия с тютюневи изделия.

(6) Първоначалната такса се заплаща при предявяване на искането за издаване на разрешението за търговия с тютюневи изделия, а годишната такса по ал.1 т.2 и ал.2 т.1 - до 31 януари.


Чл. 67. Възстановяването на част от внесената годишна такса съгласно чл. 66, ал. 3, т. 2 предходен се извършва по следния ред:
- подаване на декларация до кмета на общината от управителя (собственика) на фирмата с посочен срок, през който няма да се осъществява дейността. Декларацията остава в служба “Стопански дейности “ при община Аврен.
- контролът върху действителността на подадените декларации ще се извършва текущо и последващо от специализираните контролни органи на община Аврен за всеки конкретен случай.
- след изтичане на срока, обявен в декларацията:
* при наличие на несъответствия - частта от таксата не се възстановява;
* при действително констатиране на декларираното обстоятелство - таксата се възстановява след подаване на молба в деловодството на Община Аврен и след обявяване на резултатите от проверката.
Чл.68. Годишната такса за сезонни обекти съгласно чл. 66, ал. 3, т. 3 предходен се заплаща по следния ред:
1. За разрешения за търговия с тютюн и тютюневи изделия, издадени през текущата година, към заявлението за издаване се прилага декларация за сезонност на работата на обекта.
2. За разрешения за търговия с тютюн и тютюневи изделия, издадени през предходни години, при подаване на информация за платена годишна такса, се прилага декларация за сезонност на работата на обекта.
3.След изтичане на декларирания период за сезонност по т.1, 2 и 3 се извършва контрол от специализирани контролни органи на община Аврен или към общинска администрация.
4. При възстановяване на дейността на сезонни обекти, извън декларирания период ( при студентски, коледни, новогодишни и др. ) се заплаща дневна такса в размер на 1/365 част от годишната по чл.66, ал.2 педходен.
Чл. 69. /1/.Държавните и общинските органи и организации не са освободени от плащането на такси за административни услуги по чл. 65.

/2/.Издаване на карти за паркиране на местата, определени за превозни средства, обслужващи хора с увреждания и използване на улеснения за паркиране.

РАЗДЕЛ VII
Такса кучета

Чл.70.За притежаване на куче собственикът заплаща годишна такса в общината, съгласно Приложение 1.

Чл.71.Освобождават се от такси собствениците на кучета по чл.175, ал.2 от ЗМДТ.

Чл.72.За придобиване на куче собственикът подава декларация в общишната или кметството.

Чл.73.Таксите се плащат в съответствие с чл.118 от ЗМДТ.
РАЗДЕЛ VIII

Такси за гробни места

Чл. 74. За ползване на гробни места таксите се определят съобразно Наредбата за стопанисване и управление на гробищните паркове .

Чл. 75. Таксите се събират от Община Аврен, срещу издаване на съответния документ.

РАЗДЕЛ IX

Други местни такси, определени със закон

Чл.76.За ползване на лечебни растения от земи, гори води и водни обекти -общинска собственост се заплащат такси в лв., съгласно Приложение 1.


ГЛАВА ТРЕТА

ЦЕНИ НА НЕУРЕДЕНИ СЪС ЗАКОН УСЛУГИ, ОКАЗВАНИ ИЛИ ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ ОБЩИНАТА НА ФИЗИЧЕСКИ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА

Чл. 77. За всички услуги, предоставяни от общината, които не са регламентирани със закон, се определя цена с тази Наредба.


Чл.78. (1) Услугите, предоставяни от общината могат да бъдат:
1. обикновени;
2. бързи;
3. експресни.
(2) Сроковете за извършване на услугите са в зависимост от спецификата им и са определени с решение на общинския съвет в Приложение 2.
(3) Сроковете за извършване на услугите започват да текат от деня на подаване на необходимите документи и заплащане на цената на съответния вид услуга.
(4) Заплащането се извършва в брой или безкасово по банкова сметка на общината.

(5) Бързите и експресни услуги се заплащат със съответното увеличение, прието от общинския съвет.


(6) Когато не може предварително да се определи размера на исканата сума, заплащането на цената се извършва при получаването на услугата от потребителя.
Чл. 79. (1) Общинският съвет определя цените на услугите, нерегламентирани по закон, по групи, както следва:
1. услуги, извършвани от дирекция " АПОФС ";
2. услуги, извършвани от дирекция " ОКТСД”;
3. услуги, извършвани от дирекция " ИИП”;

(2) Конкретните размери на цените на услуги са определени в Приложение 2 и са с включен ДДС.



ГЛАВА ЧЕТВЪРТА


АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 80. За несъбрана такса по чл.49, ал.2 предходен, на физическите лица се налага глоба в размер:

  • при първо нарушение 20 лева

  • при всяко следващо нарушение 200 лв.,

На юридическите лица и едноличните търговци се налага глоба в размер :

  • при първо нарушение 100 лева

  • при всяко следващо нарушение 500 лв.,

Чл. 81 Актовете за установяване на нарушенията по тази Наредба се съставят от определени от кмета длъжностни лица от общинската администрация, а наказателните постановления се издават от кмета на общината.
Чл. 82. Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
ГЛАВА ПЕТА


РЕД ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ЧАСТНИ ОБЩИНСКИ ВЗЕМАНИЯ

Чл. 83. (1) Задълженията на физически и юридически лица за заплащане на такси се установяват с акт за установяване на частно общинско вземане /такса/, издаден от кмета на общината.


(2) Не се образува производство по издаване на акт за установяване на частно общинско вземане / такса/, ако дължимата такса е заплатена в пълен размер предварително или едновременно с извършване на услугата.
Чл. 84 (1) Производството по издаване на акт за установяване на частно общинско вземане/ такса /започва с възлагане на финансова проверка по заповед на кмета на общината .
(2) Финансовите проверки се извършват от длъжностни лица от общинската администрация, упълномощени от кмета на общината.
(3) Общинските органи по ал. 2 предходна могат да извършват текущи и периодични проверки за констатирането на факти и обстоятелства, свързани със задълженията на проверяващите лица за плащане на частни общински вземания и без изрично писмено възлагане при наличие на данни за нарушение на настоящата наредба.
(4) Актовете за установяване на частно общинско вземане - такса могат да бъдат издавани и въз основа на извлечения на електронния регистър за дължимите общински вземания.
Чл. 85. За резултатите от извършените проверки се съставят констативни актове, придружени от доказателства събирани по реда на ГПК служебно от проверяващите органи или по инициатива на проверяваните лица.
Чл. 86. (1) Въз основа на съставения констативен акт за резултатите от финансовата проверка и събраните доказателства към него, или доказателствата по чл. 83, ал. 4 предходен , както и направените възражения, кметът на община Аврен издава акт за установяване на частно общинско вземане/такса при спазване на разпоредбите на глава ІІ от Закона за административното производство.
(2) Актът за установяване на частно общинско вземане подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство, а след влизането си в сила, с изпълнително основание по смисъла на чл. 237, б "Л" от ГПК.
Чл. 87. За ползвани услуги по чл. 6, ал. 2 от ЗМДТ се прилагат разпоредбите на чл. 237, б "В" от ГПК.


ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на тази Наредба:


1. "Услуги за всеобщо ползване" са тези общински услуги, при които конкретният ползвател не може да бъде определен.
2. "Ползватели" са физически лица , еднолични търговци и юридически лица, на които се предоставят публични услуги по смисъла на Закона за местните данъци и такси.
3. "Личен доход" са всички доходи на лицата с изключение на:
а. добавката за чужда помощ на инвалидите с намалена работоспособност над 90 на сто с определена чужда помощ;
б. сумите, които лицата, настанени в домовете за социални грижи, получават като възнаграждение в трудовотерапевтичен процес;
в. помощите, определени с акт на Министерския съвет;
г. даренията с хуманитарна цел, направени на лицата, ползващи услугите на заведенията за социални грижи и формите за социално обслужване;
д. еднократно изплащаните допълнителни суми към пенсиите по решение на Министерския съвет.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Изпълнението и контрола по изпълнението на тази наредба се осъществява от кмета на общината или определени от него лица.
§ 3. При започнало, но незавършено плащане на такси и цени на услуги, същото се завършва по реда на тази наредба с оглед размер и срок.
§ 4. Тази Наредба се издава на основание чл. 9 от Закона за местните данъци и такси и влиза в сила три дни след обявяването на решението по приетия от Общинския съвет начин.
§ 5. Другите общински такси, определени със закони, се събират от

общинската администрация на база на тарифи, определени от Министерския съвет.

§ 6. Длъжностните лица, извършващи услугите по Приложение 1 и Приложение 2 към Наредбата, издават служебни бележки на ползвателя, в които се описват видът на извършваната услуга и дължимата такса . Бележката се представя в касата при внасяне на сумата. Образецът на служебната бележка се утвърждава със заповед на кмета на Община Аврен.

Настоящата наредба е приета с решение № 362 на заседание на ОбС № 26, проведено на 25.01.2006г. ,изменена с решение № 172 от заседание № 14 на ОбС Аврен, проведено на 29.12.2008 г.,



212/17.03.2009г.№290/29.10.2009г., изменена с Решенеие № 491 от заседание № 34 на Общински съвет Аврен , проведено на 17.02.2011г.

изменена с Решенеие № 505 от заседание № 35 на Общински съвет Аврен , проведено на 25.02.2011г. и потвърдено с решение № 530 от заседание № 36 на Общински съвет Аврен, проведено на 25.03.2011г.

изменена с Решенеие № 575 от заседание № 40 на Общински съвет Аврен проведено на 29.07.2011г

изменена с Решенеие № 22 от заседание № 3 на Общински съвет Аврен проведено на 22.12.2011г

изменена с Решенеие № 67 от заседание № 6 на Общински съвет Аврен проведено на 14.03.2012г

изменена с Решенеие № 80 от заседание № 7 на Общински съвет Аврен проведено на30.03.2012г

изменена с Решенеие № 157 от заседание № 10 на Общински съвет Аврен проведено на27.06.2012г

изменена с Решенеие № 190 от заседание № 11 на Общински съвет Аврен проведено на25.07.2012г

изменена с Решенеие № 266 от заседание № 14 на Общински съвет Аврен проведено на31.10.2012г

изменена с Решенеие № 293 от заседание № 15 на Общински съвет Аврен проведено на30.11.2012г

изменена с Решенеие № 322 от заседание № 16 на Общински съвет Аврен проведено на19.12.2012г

изменена с Решенеие № 490 от заседание № 21 на Общински съвет Аврен проведено на28.06.2013г

изменена с Решение № 695 от заседание №27 на Общински съвет Аврен проведено на 20.12.2013г.

изменена с Решение №696 от заседание №27 на Общински съвет Аврен проведено на 20.12.2013г.

изменена с Решение № 699 от заседание №27 на Общински съвет Аврен проведено на 20.12.2013г.

Досегашната наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги се отменя .

Председател на ОбС:

/ Марин Черкезов/









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница