Нередактиран превод



страница1/3
Дата02.02.2018
Размер0.53 Mb.
#53845
  1   2   3







НЕРЕДАКТИРАН ПРЕВОД




изготвил: ПЕТЪР ИВАНОВ РАЙЧЕВ –сканирано от копие


С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е


СТР.
1. “ЙОГА И АСКЕТИЗЪМ, ИЗСЛЕДВАНЕ НА СВРЪХСЕТИВНИТЕ

СВЕТОВЕ – МЕДИТАЦИЯ И ПОСВЕЩЕНИЕ – ЕВРИТМИЯ,

ОСНОВНИТЕ ДУХОВНО-ДУШЕВНИ СИЛИ НА

ВЪЗПИТАТЕЛНОТО ИЗКУСТВО”

/по лекции на Рудолф Щайнер/.......................................................3

2. ИЗВАДКИ ОТ ДЕВЕТ ЛЕКЦИИ ЗА ПЧЕЛИТЕ / Дадени на

работниците при Гьотеанума, Дорнах, Швейцария, 1923 г./.......13


"ЙОГА И АСКЕТИЗЪМ, ИЗСЛЕДВАНЕ НА СВРЪХСЕТИВНИТЕ СВЕТОВЕ - МЕДИТАЦИЯ И ПОСВЕЩЕНИЕ, ЕВРИТМИЯ, ОСНОВНИТЕ ДУХОВНО-ДУШЕВНИ СИЛИ НА ВЪЗПИТАТЕЛ- НОТО ИЗКУСТВО "

За да дос­тиг­нем до ду­ха в 20-тия век, ние не мо­же да пос­тъп­ва­ме по­ве­че така, как­то са пра­ви­ли пре­ди векове, или до­ри пре­ди хи­ля­до­ле­тия в Древна Индия. Ние не мо­жем да пос­тъп­ва­ме по то­зи начин, как­то се е пос­тъп­ва­ло пре­ди осъ­щес­т­вя­ва­не­то на Мистерията на Голгота. Ние жи­ве­ем в пе­ри­ода на раз­ви­ти­ето на Християнството. Ние не мо­жем да пос­тиг­нем раз­би­ра­не по от­но­ше­ние на ду­ха и душата, ако обър­нем пог­лед на­зад към то­зи по­-с­тар ме­тод и по­-точ­но ко­га­то усетим, кол­ко съв­сем раз­ли­чен е пъ­тят на ду­ха и ду­ша­та за ду­хов­ния човек, в срав­не­ние с пъ­тя на прос­то ин­те­лек­ту­ал­ния човек.

В древ­ни вре­ме­на и в Ориента, хо­ра­та са се опит­ва­ли да дос­тиг­нат до ду­ха и до ду­ша­та чрез ме­то­да на Йога. Исторически ние поз­на­ва­ме са­мо къс­ни­те ме­то­ди на Йога, които в голямата си /степен/ част почиват на егоизма на хората, които желаят да постигнат някаква форма на власт във външния свят. Старите ме­то­ди на Йога, ко­ито днес мо­гат да бъ­дат от­к­ри­ти един­с­т­ве­но чрез ду­хов­на­та на­ука са би­ли пътища, по ко­ито чо­век е тръгвал, за да дос­тиг­не до Духа.

Йогата тър­си връз­ка­та меж­ду ди­ша­не­то и мис­ле­не­то и ус­пя­ва да усе­ти как мисълта, ко­ято за нас е не­що абстрактно, се дви­жи вър­ху въл­ни­те на ди­ша­не­то през це­лия организъм. Усещайки как ди­ша­не­то ре­ал­но пул­си­ра през него, йо­га­та чувствува, че Духът тво­ри в чо­ве­ка чрез диханието: "И Бог вдъх­на ди­ха­ние чо­ве­ку и чо­ве­кът ста­на жи­ва душа." Ние чув­с­т­ву­ва­ме на­ша­та същност, усе­щай­ки как ми­съл­та пул­си­ра през на­ше­то тяло, по­не­се­на от въл­ни­те на дишането. Йогата свър­з­ва ми­съл­та мно­го по­-тяс­но с човека, от­кол­ко­то днес ние пра­вим това. Но на­ши­ят чо­веш­ки нап­ре­дък по­чи­ва на обстоятелството, че днес ние са­ми­те сме ос­во­бо­ди­ли ми­съл­та в мно­го по­-сил­на степен, нап­ра­ви­ли сме я мно­го по-интелек- туална, от­кол­ко­то е ста­ва­ло то­ва по вре­ме­то ко­га­то раз­цъф­тя­ва ме­то­дът на Йогата. Ние тряб­ва да има­ме предвид, че на­ша­та за­пад­на ци­ви­ли­за­ция е ста­на­ла ве­ли­ка чрез интелектуалността. Днес ние тряб­ва да под­хож­да­ме по раз­ли­чен начин, до­ри по-духовно, от­кол­ко­то е ста­ва­ло то­ва в Древна Индия. Днес на­й-­мал­ко­то из­г­леж­да удоб­но да се из­вър­ш­ват вдиш­ва­ни­ята на Йога, за да бъ­де от­к­рит пъ­тя към ду­хов­ния свят. Но то­ва не е пъ­тя по кой­то мо­дер­ния чо­век тряб­ва да нав­ле­зе в духовното. Ето за­що ние тряб­ва да сме в със­то­яние да си ка­жем следното: се­га ние ня­ма да по­емем пъ­тя към вът­реш­нос­т­та как­то пра­ви то­ва йо­га­та - по по­со­ка на ди­ха­тел­ния процес, се­га ние ще тръг­нем по по­со­ка на­вън - ще


разглеждаме внимателно всяко едно растение, ще разглеждаме всяко животно, ще разглеждаме всеки човек и ще заживеем с това, което е вън от нас.

Човек се вглъ­бя­ва в рас­те­ни­ето по та­къв начин, че за­поч­ва да чувст- вува, как ця­ла­та те­жест в ко­ре­ни­те се ус­т­ре­мя­ва по по­со­ка на Земята и как си­ли­те на цъф­те­жа раз­г­ръ­щат се­бе си по по­со­ка нагоре. Така чо­век съп­ре­жи­вя­ва цъф­те­жа и зреенето. Човек из­ця­ло по­тъ­ва във външ­ния свят. Човек ка­то че ли се съ­буж­да от ед­но със­то­яние на безсилие, на безсъзнание. И тук чо­век по­лу­ча­ва ве­че не аб­с­т­рак­тни мисли, но имаги- нации. Човек по­лу­ча­ва образи. Там къ­де­то йо­га­та нав­ли­за в се­бе си, там ние из­ли­за­ме на­вън и опит­ва­ме по та­къв на­чин да се свър­жем с всич­ки неща, че в дейс­т­ви­тел­ност да пос­тиг­нем същото, но по един мно­го по­-ду­ше­вен начин, по­-ду­хо­вен начин. Когато ус­пе­ем да про­пи­ем с ре­ал­ност на­ши­те понятия, идеи, то­ва ко­ето е прос­то ин­те­лек­ту­ал­но в нас, то­га­ва ние усе­ща­ме как ду­хът дейс­т­ву­ва твор­чес­ки в нас. Тогава ние мо­жем да почувствуваме, как­во дейс­т­ву­ва в де­те­то реално. Действува не това, ко­ето ние оп­ре­де­ля­ме ка­то "ум". Това не би дейс­т­ву­ва­ло твор­чес­ки в съв­сем мал­ко­то дете. Това до ко­ето ние дос­ти­га­ме по опи­са­ния твор­чес­ки начин, то­ва е ко­ето дейс­т­ву­ва в детето, ко­ето фор­ми­ра вто­ри­те му зъ­би по по­до­бие на пър­ви­те /млечните/ и то е ко­ето с нас­тъп­ва­не­то на сед­ма­та го­ди­на прес­та­ва да дейс­т­ву­ва по то­зи плас­ти­чен начин.

В съ­щес­т­ве­на­та си част ас­ке­тиз­мът се със­тои от оп­ре­де­ле­ни упражне- ния. Тези уп­раж­не­ния мо­гат да се прос­ти­рат и в сфе­ра­та на ду­шев­но­то и духовното. Сега ис­кам да Ви обър­на вни­ма­ние пре­ди всич­ко на на­чи­на по кой­то са се из­вър­ш­ва­ли те­зи упражнения, чрез ко­ито за оп­ре­де­лен пе­ри­од от вре­ме и по оп­ре­де­лен на­чин тя­ло­то е би­ло из­к­люч­ва­но от ця­лос­т­но­то чо­веш­ко изживяване. И тък­мо чрез из­к­люч­ва­не­то на тя­ло­то би­ва пре­диз­ви­ка­но из­жи­вя­ва­не­то в ду­хов­ния свят. Такива уп­раж­не­ния се със­то­ят в следното: По оп­ре­де­лен на­чин тя­ло­то е би­ло та­ка приуча- вано, че чрез страдания, чрез болки, чрез умъртвяване, през ко­ито то е минавало, то се е на­уча­ва­ло да по­на­ся болката, без при то­ва ду­ша­та да е би­ла възбудена. Тялото е би­ло при­уча­ва­но да по­на­ся фи­зи­чес­ки­те стра- дания, без при то­ва ця­ла­та ду­ша да по­тъ­ва в те­зи фи­зи­чес­ки страдания. Чрез умъртвяване, чрез стре­ме­жа да се пос­тиг­не оп­ре­де­ле­на из­д­ръж­ли­вост на чо­веш­ко­то тя­ло се е разчитало, че пос­те­пен­но все по­ве­че и повече, тя­ло­то в из­вес­тен сми­съл би­ва па­ра­ли­зи­ра­но и че то­га­ва в не­го ще се въз­диг­не духовното, ще се ос­во­бо­ди и ще ус­пее да пос­тиг­не ед­но не­пос­ред­с­т­ве­но възприемане, ед­но не­пос­ред­с­т­ве­но изживяване.

Макар че те­зи ме­то­ди не се пре­по­ръч­ват в на­ше време, опи­тът все пак показва, че в същата степен в която физическия организъм бива парали


зиран, в съща степен той позволява на човека да приеме в себе си духо- вно-душевна същност. Това е прос­то един факт - ду­ховно­то ста­ва осе­за­емо тогава, ко­га­то фи­зи­чес­ко­то би­ва под­тис­на­то в сво­ята дейност.

Днес ние не мо­жем да под­ра­жа­ва­не на то­зи аскетизъм. В по­-с­та­ри вре­ме­на то­ва е би­ло ед­но об­що нас­т­ро­ение в човека, ко­га­то е же­ла­ел да чуе как­во ста­ва в ду­хов­ни­те светове: то­га­ва чо­век се е об­ръ­щал към оп­ре­де­ле­ни самотници, към та­ки­ва хора, ко­ито са се от­де­ли­ли от живота. Това е ед­но об­що схващане, че от хо­ра зас­та­на­ли в ки­пе­жа на живота, чо­век не мо­же да на­учи ни­що и че то­ва ко­ето тряб­ва да бъ­де на­уче­но от ду­хов­ни­те светове, мо­же да бъ­де при­до­би­то един­с­т­ве­но в самота, и че човека, кой­то же­лае да има зна­ние и поз­на­ние тряб­ва да ста­не не­що раз­лич­но от това, ко­ето е обик­но­ве­ни­ят човек.

В съг­ла­сие с на­шия жи­тейс­ки въз­г­лед днес ние не мо­жем да раз­съж­да­ва­ме така. Днес ние се стре­мим да вяр­ва­ме са­мо на то­зи човек, кой­то е стъ­пил здра­во на сво­ите крака, кой­то се тру­ди с ръ­це­те си за дру­ги­те хора, кой­то има стойност в живота, кой­то мо­же да действува, кой­то знае как ста­ват не­ща­та в живота. Това уса­мо­те­ние на ко­ето в по­-с­та­ри вре­ме­на се гле­да ка­то на пред­ва­ри­тел­но ус­ло­вие за ед­но по­-вис­ше познание, то­ва уса­мо­те­ние днес ве­че не мо­же да бъ­де възглед. Ако днес ние тряб­ва да вяр­ва­ме на човека, ние тряб­ва да има­ме пред се­бе си ед­на ак­тив­на личност, човек който не напуска живота, но човек който се впуска в живота.

Поради /те­зи съображения/ днес ние тряб­ва да се стре­мим към та­зи прозрачност, из­хож­дай­ки от ду­хов­но­-ду­шев­ния елемент, без при то­ва чрез ас­ке­ти­зъм да от­не­ма­ме на на­ше­то тя­ло не­го­ва­та си­ла за действие. И ние мо­жем да нап­ра­вим то­ва - навсякъде интелектуалния елемент трябва да бъде основа, основа трябва да бъде ясното мислене. Върху това ясно мислене трябва да надстроим онова, което трябва да ни отведе в духовния свят. В основана на цялото ни развитие трябва да залегнат съдържателни, ясни мисли със съдържание.



Това което древния аскет е постигал чрез умъртвяване, чрез пара- лизиране на физическото тяло, това ние постигаме благодарение на това /на обстоятелството/, че в известен смисъл вземаме в собствени ръце нашето лично душевно развитие и че например в един определен момент на нашият живот ние си задаваме следният въпрос: какви навици имаш? Кои са твоите особености? Кои са твоите лоши черти? Какви симпатии и антипатии имаш? И след като човек постави всичко това напълно ясно пред душата си, той опитва първоначално по един съвсем прост начин да си представи какво би представлявал самият той, ако носеше в себе си един друг вид симпатия, един друг
вид съдържание на душевния живот.

Човек не бива да си представя, че тези неща са много лесни, защото често пъти са необходим много години, за да може човек изхождайки от своята вътрешност да направи това, което иначе прави самият живот. Да разгледаме веднъж съвсем честно самите себе си. Ние ще си кажем: такива каквито сме днес, такива сме били преди десет години /такива не сме били преди десет години/ - вътрешното съдър- жание на душата, също така външното устройство на душата са се променили изцяло, но кое точно е допринесло за това? Животът!!! По един съвсем несъзнателен начин ние сме отдали себе си на живота. Ние сме се хвърлили в течението на живота. Можем ли това, ко­ето тес­тът извършва, с нас, да го нап­ра­вим сами, мо­жем ли да пог­лед­нем към това, ко­ето тряб­ва да бъ­дем след де­сет го­ди­ни да го из­не­сем пред се­бе си, да си го пос­та­вим за цел и след това с желязна воля да започ- нем да работим за неговото осъществяване. Ако успеем да обхванем целият, живот, който работи във нас и който е толкова голям,- ако ус­пе­ем да съберем целия този живот в нищожните размери на собствения аз, ако успеем така да съберем във волята на собственият аз тази сила, която иначе се разпростира като жизнено море, ако успеем сами да направим крачка напред, ако успеем сами да направим нещо от себе си, тогава ние, изхождайки отвътре успяваме да постиг- нем същото, което древният аскет е постигал отвън. Той от­с­лаб­ва сво­ето тяло, за да мо­гат во­ля­та и поз­на­ни­ето мощ­но да се из­диг­нат на­го­ре от от­с­ла­бе­но­то тя­ло и от­с­ла­бе­но­то тя­ло да ста­не проз­рач­но за Духовният свят. Ние трябва да засилим волята си, да засилим мисли- телната сила, за да станат те по-силни от тялото, което тяло тря- бва да продължава да извършва своите дейности. Ето така ние при- нуждаваме тялото да стане прозрачно за света на духа. Ние правим тъкмо противоположното за това, което е правил древният аскет.

Помислете си само какви бихте желали да бъдете, може би и след де- сет години. Човек трябва да вземе предвид цялото човешко същество между раждането и смъртта. Да се на­учим да жи­ве­ем във времето, в хо­да на це­лия живот.

Ако же­ла­ем да дос­тиг­нем до поз­на­ни­ето на посвещението, ин­те­лек­ту­ал­но­то мис­ле­не тряб­ва да бъ­де пред­ва­ри­тел­но на­пъл­но развито. След то­ва е не­об­хо­ди­ма ед­на пред­ва­ри­тел­на преориентация, та­ка че при­те­жа­те­лят на поз­на­ни­ето на пос­ве­ще­ни­ето изоб­що тряб­ва да пог­лед­не от съв­сем раз­лич­на глед­на точка. В срав­не­ние с то­ва как би­ва раз­г­леж­дан све­та без то­ва поз­на­ние на посвещението.

В обик­но­ве­но­то поз­на­ние ние въз­п­ри­ема­ме се­бе си ка­то мис­ле­щи хора,
ние сме субектът. Ние ви­на­ги тър­сим обектите, те тряб­ва да из­ло­жат се­бе си пред нас, та­ка че да мо­жем да ги об­х­ва­нем с на­ши­те мисли, та­ка че да мо­жем да при­ло­жим вър­ху тях на­ше­то мислене.

При чо­ве­ка ус­т­ре­мен към пос­ве­ще­ние съ­щес­т­ву­ва ед­на на­пъл­но раз­лич­на ориентация. Той тряб­ва да осъзнае, че той ка­то чо­век пред­с­тав­ля­ва обект и спрян от то­зи обект чо­век тряб­ва да по­тър­си субекта. Трябва да нас­тъ­пи на­пъл­но противоположното. В познанието на посвещението ние самите сме обект и търсим за него субекта - рес­пек­тив­но в дейс­т­ви­тел­но­то поз­на­ние на пос­ве­ще­ни­ето в последствие се явяват субек- тите. Но то­ва е пред­мет на ед­но по­-къс­но познание. В хода на поз- нанието на посвещението ние трябва да напуснем себе си, трябва да стенем като растенията, като камъните, като растенията, като гръмотевиците, които за нас се превръщат в обекти. В поз­на­ни­ето на Посвещението ние се из­мък­ва­ме от са­ми­те се­бе си, прев­ръ­ща­ме се в обект и тър­сим съ­от­вет­ни­те субекти. В обикновеното съзнание ние раз- мишляваме върху нещата, в познанието на посвещението ние трябва да потърсим как се размишлява за нас в космоса. Днес поз­на­ни­ето на Посвещението из­хож­да пър­во­на­чал­но от мисленето. Мисловния живот трябва да бъде напълно развит.

В днеш­ния сми­съл ме­ди­та­ци­ята тряб­ва да бъ­де не­що на­пъл­но ясно. Същевременно тя е и нещо, което изисква търпение и душевна вътрешна енергия. Към нея спа­да необходимостта, чо­век да обе­щае не­що на са­мия се­бе си и след то­ва да се при­дър­жа към то­ва обещание. Когато човек веднъж започне да медитира, то с това той осъщест- вява единственото действително - напълно свободно деяние в този чо- вешки живот. Попитайте се­бе си до­кол­ко сме в със­то­яние вне­зап­но да изос­та­вим това, ко­ето сме при­до­би­ли ка­то наследственост, въз­пи­та­ние и чрез живота. Ако из­вър­ш­ва­ме ме­ди­та­ция сут­рин и вечер, то­га­ва ние мо­жем да изос­та­вя­ме все­ки ден всич­ко това. Ако ние ос­та­нем верни, ако си обе­ща­ем в са­ми­те нас, а не другиму, че ще ос­та­нем вер­ни на то­ва медитираме, то­га­ва то­ва са­мо по се­бе си пред­с­тав­ля­ва ед­на ог­ром­на си­ла в душата, да мо­жеш да останеш верен.

"В светлината живее мъдростта" Да се от­пус­нем вър­ху то­ва из­ре­че­ние с на­ше­то съзнание. По възможност съдържанието на медитати- вния образ, изречение, или представа да остане непроменено в продъл- жение на месеци, дори и на години. Защото за цел­та на дейс­т­ви­тел­но­то из­с­лед­ва­не /свръх­се­тив­но из­с­лед­ва­не ду­шев­ни­те си­ли тряб­ва пър­во­на­чал­но да бъ­дат укрепени, засилени. Човек започва да се чувствува в една духовно-душевна дейност, която е напълно независима от всяка телесна дейност. Човек от­к­ри­ва в как­во се със­тои раз­ли­ка­та меж­ду съ­


ня и буд­но­то състояние. Когато сме буд­ни не­що треп­ти в це­лия чо­веш­ки организъм, са­мо не в главата: то­ва е същото, ко­ето е в по­кой и ко­ето ина­че в ос­та­на­ли­ят чо­веш­ки ор­га­ни­зъм е в движение. В гла­ва­та етер­но­то тя­ло е във вът­ре­шен покой.

В съ­ня не­ща­та са други. Сънят за­поч­ва с това, че етер­но­то тя­ло се зад­виж­ва в об­лас­т­та на главата. И ко­га­то сънуваме, да ка­жем при про- буждане, то­га­ва ние ус­пя­ва­ме да въз­п­ри­емем пос­лед­ни­те дви­же­ния на етер­но­то тя­ло тък­мо в хо­да на пробуждането. Те ни се представят като сънища. Ние ус­пя­ва­ме при про­буж­да­не­то да въз­п­ри­емем пос­лед­ни­те етер­ни дви­же­ния на главата. Това означава, че при бър­зо­то про­буж­да­не то­ва не мо­же да се осъществи.

Който ме­ди­ти­ра про­дъл­жи­тел­но вре­ме по ука­за­ния начин, той дос­ти­га до със­то­яни­ето пос­те­пен­но да из­г­раж­да об­ра­зи в спо­кой­но­то етер­но тя­ло на главата. Аз на­ри­чам то­ва имагинации. Тези има­ги­на­ции би­ват из­жи­вя­ва­ни в етер­но­то тя­ло не­за­ви­си­мост фи­зи­чес­ко­то тяло, те са пър­во­то свръх­се­тив­но из­жи­вя­ва­не ко­ето мо­жем да имаме.

Хора, ко­ито по­тъ­ват във вода, хо­ра ко­ито се да­вят виж­дат своя жи­вот в об­ра­тен ред в под­виж­ни образи, то­ва мо­же да бъ­де из­г­ра­де­но по един сис­те­ма­ти­чен начин, та­ка че в не­го да мо­жем да ви­дим всич­ки ре­зул­та­ти от на­шия съв­ре­ме­не­н зе­мен живот.

Първото не­що ко­ето ни да­ва пос­ве­ще­ни­ето е виж­да­не­то на на­шия соб­с­т­вен ду­ше­вен живот. Модерното пос­ве­ще­ние тряб­ва да ос­та­ви чо­ве­ка в света, та­ка че, до­ри ко­га­то то­зи чо­век дос­тиг­не до посвещение, той да мо­же да про­дъл­жи своя жи­вот по съ­щия начин, как­то ня­ко­га го е започнал. Важен мо­мент от­ли­ча­ващ поз­на­ни­ето на пос­ве­ще­ни­ето е, че чо­век все по­ве­че и по­ве­че чувствува, че кол­ко­то по­-на­та­тък нап­ред­ва в из­жи­вя­ва­не­то на свръхсетивното, толкова собствената му телесност започва да се губи, това означава по отношение на нещата в които тази телесност участвува в обикновеният живот. Да се за­пи­та­ме как въз­ник­ват на­ши­те пре­цен­ки в живота. Симпатията и ан­ти­па­ти­ята спря­мо при­род­ни­те яв­ле­ния и пре­ди всич­ко сим­па­ти­ята и ан­ти­па­ти­ята спря­мо дру­ги­те хора. Във всичко това участвува нашето тяло. Тази сим­па­тия и ан­ти­па­тия имат в го­ля­ма­та си част своя ос­но­ва във фи­зи­чес­ки­те про­це­си на на­ше­то тяло. В ми­гът в кой­то адеп­тът се из­ка­чи към свръх­се­тив­ния свят, той се вжи­вя­ва в един свят, в кой­то та­зи сим­па­тия и антипатия, свър­за­ни с телесността, ста­ват все по­-чуж­ди и все по­-чуж­ди на пре­би­ва­ва­не­то в свръхсетивното. Адептът се е отдалечил от това, с което той е свързан чрез своята телесност. Когато трябва отново да поеме обикновеният живот, той трябва тепърва отново да се вмъква в своите обичайни симпатии и антипатии, което иначе става по един
естествен начин. Когато чо­век се съ­бу­ди сут­рин той е в сво­ето тя­ло и раз­г­ръ­ща спря­мо ве­щи­те и хо­ра­та съ­ща­та любов, съ­ща­та сим­па­тия и антипатия, ко­ято е имал и пре­ди това. Когато чо­век пре­би­ва­ва в свръх­се­тив­но­то и след то­ва же­лае да се вър­не от­но­во към сво­ите сим­па­тии и антипатии, то­га­ва той тряб­ва да из­вър­ши то­ва с усилие, то­га­ва в из­вес­тен сми­съл той тряб­ва от­но­во да по­тъ­не в сво­ята соб­с­т­ве­на телесност, тази отдалеченост от собствената телесност, това е едно от срав- ненията, което ни показва, че наистина малко сме напреднали.

В ед­но от­но­ше­ние раз­ви­ти­ето по по­со­ка на пос­ве­ще­ни­ето се про­явя­ва осо­бе­но сил­но - то­ва е въз­дейс­т­ви­ето на паметта. Ние из­жи­вя­ва­ме се­бе си в обик­но­ве­ни­ят живот. С не­ща­та ко­ито ние из­жи­вя­ва­ме в свръх­се­тив­ни­те све­то­ве не­ща­та не сто­ят по то­зи начин. Ако из­жи­вя­ва­не­то тряб­ва да зас­та­не от­но­во пред душата, то­ва из­жи­вя­ва­не тряб­ва да бъ­де от­но­во изживяно. То не ос­та­ва и обик­но­ве­ния сми­съл в сфе­ра­та на спомена. То се отпечатва в спомена, само след като с всички възможни усилия ус- пеем да облечем с понятия това, което сме видели в областта на свръхсетивното - тогава, когато пренесем в свръхсетивния свят и своя разум. Това е мно­го трудно. Там, от­въд чо­век тряб­ва да мис­ли по на­чи­на при кой­то не­го­во­то тя­ло ня­ма да му по­ма­га в то­ва мислене. Ето за­що е не­об­хо­ди­мо чо­век пред­ва­ри­тел­но да е ук­ре­пил сво­ите понятия, не­об­хо­ди­мо е чо­век пред­ва­ри­тел­но да е при­до­бил ед­на пра­вил­на логика, за да се бъ­де та­зи ло­ги­ка неп­ре­къс­на­то забравяна, ко­га­то чо­век пог­лед­не отвъд.

Тъкмо при­ми­тив­ни­те яс­но­вид­ци са в със­то­яние да ви­дят мно­го неща, но ко­га­то са от­въд те заб­ра­вят логиката. И тък­мо ко­га­то тряб­ва да раз­ка­жем ня­ко­му оп­ре­де­ле­ни свръх­се­тив­ни истини, то­га­ва чо­век за­бе­ляз­ва про­мя­на­та на па­мет­та по от­но­ше­ние на свръх­се­тив­ни­те истини. И то­га­ва ние виждаме, как на­ше­то фи­зи­чес­ко тя­ло учас­т­ву­ва в осъ­щес­т­вя­ва­не­то на паметта, не на мисленето, но в осъ­щес­т­вя­ва­не­то на паметта, ко­ято неп­ре­къс­на­то се на­мес­ва в свръхсетивното.

Този, който наистина развива свръхсетивните истини той всъщност трябва да ги създава в момента, в който ги разгръща. Аз мога да изне- са една лекция много пъти, но тази лекция за мене никога не е една и съща.

Това, ко­ето се­га Ви раз­ка­зах за спо­соб­нос­т­та да бъ­дат вна­ся­ни фор­ми и етер­но­то тя­ло на главата, ко­ито фор­ми след то­ва поз­во­ля­ват на чо­ве­ка да проз­ре сво­ето тя­ло на времето, да проз­ре етер­но­то тя­ло чак до раж- дането, всич­ко то­ва пре­диз­вик­ва ед­но осо­бе­но нас­т­ро­ение спря­мо Космоса. Човек гу­би сво­ята соб­с­т­ве­на телесност, но чо­век усе­ща как за­поч­ва да се ожи­вя­ва в Космоса. В из­вес­тен сми­съл съз­на­ни­ето за­поч­ва


да се /вживява/ раз­ши­ря­ва в прос­то­ри­те на етера. Човек ве­че не мо­же да пог­лед­не едно растение, без при то­ва да нав­ле­зе в рас­ти­тел­ния про­цес на растението. Човек го прос­ле­дя­ва от ко­ре­на до цвета. Човек за­поч­ва да жи­вее в со­ко­ве­те на растението, в не­го­вия цъфтеж, в не­го­во­то зреене. Човек мо­же да по­тъ­не в жи­во­та на жи­вот­ни­те спо­ред тях­на­та форма, но най-вече човек е в състояние да потъне в живота на другия човек. Най-лекият по­вей по­явил се в чо­ве­ка сре­щу нас, ни от­веж­да в це­лия ду­ше­вен живот, при ко­ето ние усещаме, че вече не сме в нас самите, но по време на това свръхсетивно познание, ние сме извън себе си.

Но е не­об­хо­ди­мо да мо­жем ви­на­ги да се връ­ща­ме назад, ина­че се прев­ръ­ща­ме в един от­не­сен му­ден мистик, в ед­ни мечтател, а не в из­с­ле­до­ва­тел на свръх­се­тив­ни­те светове. Трябва да бъдем в състояние по едно и също време да бъдем в свръхсетивните светове и в същото време да сме в състояние да се връщаме назад, така че да бъдем способни да стоим здраво на двата си крака. Ето за­що ко­га­то ра­зяс­ня­вам от­дел­ни не­ща за свръх­се­тив­ни­те светове, аз тряб­ва да под­чер­та­вам че за ме­не доб­рия фи­ло­соф тряб­ва да има­ме са­мо логика, но мно­го по­ве­че той тряб­ва да знае как се пра­ви обув­ка­та и как се шие костюма, чо­век тряб­ва да е зас­та­нал на­ис­ти­на в прак­ти­ка­та на живота. Човек не би тряб­ва­ло да раз­съж­да­ва за живота, ако на прак­ти­ка не бе застанал, в са­ми­ят живот. Но в още по­-сил­на сте­пен всич­ко то­ва се от­на­ся за този, кой­то тър­си свръх­се­тив­ни­те познания. Мечтателите, фантазьорите, хо­ра­та ко­ито не са зас­та­на­ли здра­во на два­та си кра­ка не мо­гат да ста­нат свръх­се­тив­ни изследователи. В противен случай човек губи себе си, тъй като човек трябва да излезе извън себе си.

По-нататъшното усъ­вър­шен­с­т­ву­ва­не в свръх­се­тив­но­то поз­на­ние е въз­мож­но бла­го­да­ре­ние на медитацията. Първоначално чо­век се спи­ра на оп­ре­де­ле­ни представи, или на ком­п­лек­си от пред­с­та­ви и чрез то­ва ук­реп­ва сво­ят ду­ше­вен живот. Но то­ва не е достатъчно, за да нав­ле­зем из­ця­ло в свръх­се­тив­ния свят, за цел­та е не­об­хо­ди­мо чо­век да уп­раж­ни се­бе си не прос­то да по­чи­ва вър­ху представите, не прос­то да кон­цен­т­ри­ра ця­ла­та си ду­ша вър­ху те­зи представи, но да бъ­де пос­то­ян­но в със­то­яние про­из­вол­но да из­х­вър­ли те­зи пред­с­та­ви от съз­на­ни­ето си. Тъй как­то в се­тив­ния жи­вот мо­жем да на­со­чим пог­ле­да си вър­ху не­що и след то­ва да го отдръпнем, та­ка тряб­ва да се на­учим в свръх­се­тив­но­то си раз­ви­тие да се кон­цен­т­ри­ра­ме сил­но вър­ху да­де­но ду­шев­но съ­дър­жа­ние и след то­ва от­но­во да сме в със­то­яние да го из­х­вър­лим от ду­ша­та си.

Това по­ня­ко­га не е лес­но до­ри в обик­но­ве­ния живот. Представете си в кол­ко сла­ба сте­пен чо­век е в със­то­яние да про­гон­ва ви­на­ги сво­ите мисли. Понякога ня­кои мисли, осо­бе­но ко­га­то са неп­ри­ят­ни прес­лед­ват


чо­ве­ка в про­дъл­же­ние на дни. Той не мо­же да ги захвърли. Но всич­ко то­ва ста­ва още по-трудно, ако пред­ва­ри­тел­но сме се на­учи­ли да се кон­цен­т­ри­ра­ме вър­ху мисълта. Дадено мис­лов­но съдържание, вър­ху ко­ето сме се концентрирали, в край­на смет­ка ни об­себ­ва мно­го здра­во и ние тряб­ва да при­ло­жим всич­ко­то си старание, за да го отстраним. Ако сме се уп­раж­ня­ва­ли про­дъл­жи­тел­но време, ние ще ус­пе­ем да отстраним, да из­х­вър­лим от на­ше­то съз­на­ние и це­лия то­зи об­ра­тен пог­лед на­зад вър­ху жи­во­та до раждането, ця­ло­то то­ва етер­но тяло, как­то аз го наричам, ця­ло­то то­ва тя­ло на времето.

Това раз­би­ра се е ед­но стъ­па­ло от развитието, на ко­ето ние тряб­ва да стъпим. Първоначално тряб­ва да дос­тиг­нем със­то­яни­ето на зрялост. Чрез отс­т­ра­ня­ва­не­то на ме­ди­та­тив­ни­те пред­с­та­ви ние тряб­ва да при­до­би­ем силата, с ко­ято да отс­т­ра­ним то­зи ду­ше­вен колос, то­зи ду­ше­вен великан, ця­ла­та до­се­гаш­на ужас­на аку­ла на на­шия до­се­га­шен жи­вот меж­ду се­гаш­ния миг и раж­да­не­то е зас­та­на­ла пред нас - НЕЯ НИЕ ТРЯБВА ДА ОТСТРАНИМ. Ако ус­пе­ем да я отстраним, то­га­ва за нас нас­тъп­ва не- що, ко­ето бих же­лал да на­зо­ва ка­то ед­но "по­-буд­но съзнание". Тогава ние сме просто будни, без това будно съзнание да съдържа нещо. Но се­га съз­на­ни­ето за­поч­ва да се изпълва. Тъй как­то въз­ду­хът нах­лу­ва в бе­лия дроб, от кой­то въз­дух ние се нуждаем, та­ка се­га в праз­но­то съзна- ние, по­яви­ло се по начина, по кой­то Ви описах, нахлува действител- ният духовен свят.

Това е Инспирацията. Сега нах­лу­ва нещо, ко­ето не е ня­как­во по­-фино вещество, но което спрямо веществото се отнася по такъв начин ка- кто негативното се отнася към позитивното. Това което е противо- положно на веществото, това е което сега нахлува е освободената от етера човешка същност. Ако на­ре­чем ве­щес­т­во­то позитивно, то­га­ва ду­хът по от­но­ше­ние на ве­щес­т­во­то тряб­ва да бъ­де на­ре­чен негативно.

Духът нах­лу­ва в чо­ве­ка чрез ин­с­пи­ра­ци­ята и пър­во­то нещо, ко­ето ние се­га изявяваме, това е битието на нашата душа и на нашия дух в ду- ховния свят преди раждането ни, рес­пек­тив­но пре­ди за­ча­ти­ето ни. Това е пред­рож­де­ни­ят /преекзистентния/ жи­вот на на­ша­та ду­шев­но­-ду­хов­на същност. Преди то­ва ние сме виж­да­ли своя жи­вот в ете­ра до на­ше­то раждане. Сега ние пог­леж­да­ме от­въд раждането, от­въд за­ча­ти­ето в ду­хов­но­-ду­шев­ния свят и дос­ти­га­ме до то­ва да мо­жем да въз­п­ри­емем как­во сме били, пре­ди да сле­зем от ду­хов­ни­те све­то­ве и пре­ди с по­мощ­та на нас­лед­с­т­ве­на­та линия, да сме при­ели ед­но фи­зи­чес­ко тяло.

За поз­на­ни­ето на пос­ве­ще­ни­ето те­зи не­ща не са фи­ло­соф­с­ки истини, ко­ито чо­век си измисля, то­ва са опит­нос­ти ко­ито тряб­ва те­пър­ва да бъ­дат придобити.
Какво ста­ва с душата, ко­га­то след смър­т­та тя на­пус­не тялото? Това е его­ис­тич­но пра­во на хората, за­що­то хо­ра­та се ин­те­ре­су­ват от това, ко­ето ще пос­лед­ва след нас­тъп­ва­не­то на смъртта, по его­ис­тич­ни причини. В мо­дер­ния жи­вот ние се нуж­да­ем от ед­на дума, чрез ко­ето веч­но­то ста­ва не­що цялостно. Ние би тряб­ва­ло да го­во­рим за неродеността, за­що­то веч­нос­т­та се със­тои от без­с­мър­тие и нероденост, а поз­на­ни­ето на пос­ве­ще­ни­ето от­к­ри­ва не­ро­де­нос­т­та пре­ди безсмъртието.

Едно след­ва­що стъ­па­ло в раз­ви­ти­ето по по­со­ка на свръх­се­тив­ния свят мо­же да бъ­де пос­тиг­на­то чрез това, че в на­ше­то ду­хов­но­-ду­шев­но за­ни­ма­ние ние се опит­ва­ме да се ос­во­бо­дим още по­ве­че от те­лес­на­та опора.

Това мо­же да се осъществи, ако на­со­чим уп­раж­не­ни­ята за кон­цен­т­ра­ция и ме­ди­та­ция по­ве­че по по­со­ка на волевите упражнения. В обик­но­ве­ни­ят жи­вот ние сме свик­на­ли да мис­лим с хо­да на света. Ние поз­во­ля­ва­ме на нещата, тъй как­то те протичат, да се доб­ли­жат до нас. Това което е приближило към нас, ние го мислим по-рано, което е приближило по-късно ние го мислим по-късно. И до­ри ко­га­то в сфе­ра­та на ло­гич­но­то мис­ле­не ние не се съ­об­ра­зя­ва­ме с хо­да на времето, то въп­ре­ки това в ос­но­ва­та е на­ли­це усилието, да се при­дър­жа­ме към външното, дейс­т­ви­тел­но про­ти­ча­не на да­ден факт. За да упражняваме себе си в духовно-душевното съотношение на силите, ние трябва да се освободим от външното протичане на нещата. И тук има ед­но доб­ро упражнение, ко­ето е съ­щев­ре­мен­но ед­но во­ле­во упражнение, ко­га­то се опит­ва­ме да из­жи­ве­ем в об­ра­тен ред съ­би­ти­ята на деня, та­ка как­то сме ги из­жи­ве­ли от сут­рин­та до вечерта, но не от сут­рин­та до вечерта, но в об­ра­тен ред - от ве­чер­та към сутринта, при ко­ето се опит­ва­ме да се спи­ра­ме на въз­мож­но по­ве­че подробности.

Постепенно ние ще при­до­би­ем един вид техника, чрез ко­ято в дейс­т­ви­тел­ност ще бъ­дем в със­то­яние вечерта, или на след­ва­ща­та сутрин, ка­то на ед­на об­рат­на лента, да си представим чрез образи в обратна посока живота от изминалия ден. Когато бъдем в състояние със своето мислене да се освободим изцяло от начина, по който действително- стта протича триизмерно, тогава ние ще видим, че настъпва едно невероятно усилване на нашата воля. Чрез всич­ки те­зи сред­с­т­ва ние усил­ва­ме во­ля­та си, при ко­ето я усил­ва­ме вътрешно, а външ­но я от­къс­ва­ме от ней­на­та се­тив­на /същност/ свър­за­ност със събитията. Ще усе­тим ед­на мелодия, или ще ви­дим ед­на дра­ма в об­ра­тен ред.

Да раз­г­ле­да­ме как из­г­леж­да един, или друг наш навик. При то­ва ние ре­ша­ва­ме твър­до и с же­ляз­на воля, в то­ва от­но­ше­ние да ня­кол­ко го­ди­ни да при­до­би­ем друг навик. Ако ние с желязна воля положим усилие да придобием друг почерк, който никак не прилича на предишния, то за
това е необходима една мощна вътрешна сила. Но при то­ва вто­ри­ят по­черк тряб­ва да ста­не тол­ко­ва привичен, кол­ко­то и първия. Чрез соб­с­т­ве­на­та си енер­гия ние мо­жем да про­ме­ним ця­ла­та на­со­ка на на­ша­та воля. По то­зи начин, ние пос­те­пен­но ус­пя­ва­ме ве­че не са­мо да при­ема­ме в се­бе си ду­хов­ния свят под фор­ма­та на инспирация, но на­ис­ти­на ус­пя­ва­ме с нашия, ос­во­бо­ден от тя­ло­то дух да нах­лу­ва­ме в дру­ги­те ду­хов­ни същества, на­ми­ра­щи се вън от нас. Защото действителното духовно познание представлява нахлуване в същества, намиращи се духовно около нас, тогава, когато наблюдаваме физическите неща. Когато ис­ка­ме да опоз­на­ем духовното, пър­во тряб­ва да из­ле­зем вън от се­бе си. След то­ва оба­че тряб­ва да при­до­би­ем и спо­соб­нос­т­та от­но­во да се вглъ­бя­ва­ме в нещата, а имен­но в ду­хов­ни­те не­ща и същества.

Когато ние сме из­вър­ши­ли та­ки­ва уп­раж­не­ния на посвещение, в дейс­т­ви­тел­ност не би­ва­ме сму­ща­ва­ни от соб­с­т­ве­но­то си фи­зи­чес­ко тяло, ко­га­то сме в със­то­яние да по­тъ­ва­ме в ду­хов­нос­т­та на нещата, ко­га­то ве­че пред нас из­п­лу­ват ве­че не цве­то­ве­те на растенията, но ко­га­то ние са­ми­те по­тъ­ва­ме в цве­то­ве­те на растенията, ко­га­то виж­да­ме не цве­тя­та оцвете- ни, но ги виж­да­ме да се оцветяват, че мо­жем вът­реш­но да по­тъ­нем в цвета, та­ка че да учас­т­ву­ва­ме в синьото, ето то­га­ва ние интуитивно зас­та­ва­ме вът­ре в то­зи про­цес и то­га­ва из­хож­дай­ки от то­зи про­цес ние мо­жем все по­ве­че и по­ве­че да раз­ши­ря­ва­ме ду­хов­но­то си познание.




Каталог: wp-content -> Rudolf%20Steiner -> BG%20DOCS
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах от 29. 9 до 28. 10. 1917 г
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Берлин от 20 23. 1914 г превод от руски: петранка георгиева нередактиран превод изготвил: петър иванов райчев препис от ръкопис
BG%20DOCS -> Книга с ъ д ъ р ж а н и е стр. Увод. Задачата на Духовната наука
BG%20DOCS -> Лекция, изнесена в Цюрих на Октомври 1918 Превод от немски: Димитър Димчев Октомври 1918, Цюрих
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах от 4 до 31. 12. 1916 и в Базел на 21. 12 1916 г
BG%20DOCS -> И з ж и в я в а н и я в свръхсетивния свят т р и т е п ъ т я н а д у ш а т а к ъ м Х р и с т о с 14 лекции
BG%20DOCS -> Стопанство
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах от 4 до 31. 12. 1916 и в Базел на 21. 12 1916 г
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах и Берн между 25 януари и 23 март 1924
BG%20DOCS -> Окултна история


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница