О т ч е т за дейността на дирекция „Обществено здраве” през 2014 г



Дата02.06.2018
Размер118.13 Kb.
#70673


О Т Ч Е Т

за дейността на дирекция „Обществено здраве” през 2014 г.

Дейности по предварителния здравен контрол осъществени от дирекция „Обществено здраве” през периода:




    • Участие в комисиите за промяна предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди към Областна дирекция „Земеделие ”– 8 участия, на които са разгледани 31 проектни документации;

    • Участие в 35 заседания на ЕС в РЗИ, на които са разгледани 68 устройствени схеми и планове и 8 инвестиционни проекта;

    • Участие в 1 заседание на областен ЕСУТ – разгледана е 1 документация, в 51 общински ЕСУТ, на които са разгледани общо 304 документации - 270 устройствени планове и 34 инвестиционни проекта;

    • Участие в 36 приемателни комисии (3 от тях за СОЗ), извършване на 19 проверки по време на строителство на обекти и издаване на 2 становища относно въвеждане на обектите в експлоатация;

    • Участие в 31 заседания на ЕС в РЗИ по процедурите по извършване на екологични оценки (ЕО) на планове и програми и оценки за въздействие върху околната среда на инвестиционни предложения. Подготвени са становища по отношение на степента на значимост на въздействие и риска за човешкото здраве на 72 документации в процедура по преценка необходимостта от ОВОС, на 6 от ЕО и на 2 документации по определяне обхвата, съдържанието и качеството на ДОВОС.

    • Служителите от дирекцията активно участваха в процедурата по регистрация на нови обекти с обществено предназначение по Закона за здравето – за периода са регистрирани общо 306 обекта; осъществена е и не малка по обем дейност във връзка с промяна в обстоятелствата на вече регистрирани обекти с обществено предназначение.

Контролната дейност в обектите с обществено предназначение беше насочена към изпълнението на указанията на МЗ за провеждане на ефективен здравен контрол по прилагане на националното и законодателството на ЕС за обекти с обществено предназначение, за продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека и за фактори на жизнената среда. През 2014 г. от дирекция „Обществено здраве” са извършени 4837 проверки в обекти с обществено предназначение и 4581 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето, съставени са 9 акта, издадени са 208 предписания и 14 заповеди.
Бяха извършени 8 тематични проверки: проверка съвместно с РО НСК към РДНСК и ОД ПБЗН на държавни и общински детски градини и учебни заведения на територията на област Велико Търново относно изпълнението им в съответствие с издадените строителни книжа, както и за изпълнение на допълнителни строителни и монтажни работи (СМР), след въвеждане на обектите в експлоатация; проверка за спазване на изискванията на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, по отношение на методите за анализ на питейните води; за спазване на здравните изисквания в хотели, мотели и семейни хотели, съгласно разпоредбите на Наредба №15 за хигиенните изисквания към устройството и експлоатацията на обекти за временно настаняване и за предлаганите бутилирани води в детските и учебни заведения на територията на Великотърновска област; за готовността на учебните заведения в областта за учебната 2014/2015 г.; за изпълнението на договорените между службите по трудова медицина и работодателя дейности по чл. 25а, ал. 1 на Закона за здравословни и безопасни условия на труд, свързани със здравето на работещите; за спазване на забраната и ограниченията за употреба на кадмий и неговите съединения съгласно т. 23 на приложение №17 на Регламент (ЕО) №1907/2006 на Европейския парламент и Съвета от 18 декември 2006 година относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH) в опаковъчни материали, канцеларски или училищни пособия, дрехи и принадлежности към облеклото (вкл. ръкавици), тръби, тръбопроводи и техните сглобки (предназначени за питейна вода) и проверка на съответствието на класифицирането, опаковането и етикетирането с изискванията на ЗЗВВХВС и Наредбата за реда и начина на класифициране, опаковане и етикетиране на химични вещества и смеси на пуснатите на пазара смеси, съдържащи метанол.
1. Контрол и мониторинг на води

1.1. Питейни води

През 2014 година са изследвани общо 299 броя проби води от централни водоизточници, от които: 17 броя (5,69%) са нестандартни по микробиологични показатели и 62 броя (20,74%) - по органолептични и химични показатели.

Отклоненията - по микробиологични показатели сa в 17 проби (Вонеща вода, Въглевци, Граматици, Палици , Вързулица, Средни колиби, Крумчевци, Петковци, Чакали, Ст. Стамболово, Чукани, Бойковци, Войнежа, Марян, Каранци и Виноград) - по показател с индикаторно значение коли форми (КФ) и по показател с безусловно здравно значение Ешерихия коли (ЕК), а 6 проби (Бойковци, Войнежа, Марян, Пушево, Иванча и Камен) са нестандартни само по показател с индикаторно значение КФ. Взетите контролни проби са стандартни.

Отклоненията по химични показатели са съответно:

- по показатели с безусловно здравно значение – нитрати (Никюп, Г. Г. Тръмбеш, Стрелец, Горско ново село, Шивачево, Горна Липница, Долна Липница, Патреш, Вързулица, Каранци, Ст. Стамболово, Иванча, Орловец, Обединение, Страхилово, Полски Сеновец, Алеково, Овча могила, Совата, Х. Димитрово, Царевец, Червена, Балканци Виноград, Владислав, Г. Сеновец , Сушица, Коевци, Камен, Лозен);

- по показатели с индикаторно значение:

- мътност (Чукани, Петковци);

- магнезий (Горна Студена, Ресен, Ст. Стамболово, Д. Липница, Овча могила, Совата, Х. Димитрово).

През 2014 година е осъществен контрол на всички 11 ведомствени водоизточници за питейни нужди. От изследваните 24 проби, 6 броя (25%) са нестандартни по микробиологични показатели (Е. коли и колиформи), а 14 броя (58,33%) са нестандартни по химични показатели (нитрати и магнезий).

По показател с безусловно здравно значение нитрати отклонения са установени в 9 ведомствени водоснабдителни системи. В 2 от системите са установени отклонения по показател калций.

През отчетния период са изследвани 16 проби вода от местни обществени водоизточници. Отклонения от изискванията на Санитарно-технически норми и правила за водоснабдяване на населените места и промишлеността с питейна вода (ДВ бр. 41/70 г.) са установени в 8 или 50% от пробите – по показател коли титър и в 2 (12,5%) – по химични показатели (нитрати).

През годината са изследвани 23 проби вода от минералните водоизточници в с. Овча могила, гр. Полски Тръмбеш и с. Вонеща вода по микробиологични показатели. От тях 12 проби (и от 3-те находища) не отговарят на изискванията на Наредба №14 на МЗ за курортните ресурси, курортните местности и курортите по показатели: общ брой мезофилни аеробни микроорганизми при 220С и 370С, Pseudomonas aeruginosa и коли форми при 370С.

През първото тримесечие съвместно с всички водоснабдителни организации (ВиК дружествата във Велико Търново и Свищов, общините Елена и Стражица, и 10-те ведомствени предприятия) бяха актуализирани 14 мониторингови програми за 2014 година, във връзка с изпълнение разпоредбите на Наредба №9 на МЗ.

През второто и четвърто тримесечия се осъществи регистрация и подписаха мониторингови програми за ведомствения водоизточник на „Биляна” ООД, село Българско Сливово и водоизточника за хотелски комплекс ханче „Боаза”, Елена.

През годината, във връзка с контрола по качеството на питейните води в областта, са издадени 21 предписания, от които 2 бр. до „ВиК – Йовковци” ООД и „ВиК Свищов” ЕАД във връзка с усложнената метеорологична обстановка в страната относно предприемане на мерки за осигуряване на необходимите количества чиста и безопасна питейна вода в районите и населените места на област Велико Търново, застрашени от наводнения, 14 бр. до „ВиК Свищов” ЕАД за извършване на ремонтни дейности във водоснабдителните обекти и съоръжения на селата Б. Сливово, Алеково, Червена, Драгомирово, Г. Студена, Х. Димитрово, Морава, Овча могила, 1 бр. до кмета на община Елена за осигуряване на ефективен процес на обеззаразяване на питейната вода за село Чукани, 1 бр. до кмета на село Габровци за осигуряване на ефективен процес на обеззаразяване на питейната вода на каптажа на местен водоизточник – чешма в центъра и 1 бр. до директора на ПГСС „Боруш” с. Крушето, община Горна Оряховица за осигуряване на ефективен процес на обеззаразяване на питейната вода от водоснабдителна мрежа на ведомствения водоизточник за училището, 1 бр. до кмета на община Полски Тръмбеш за извършване на промивка и дезинфекция на резервоара и тръбите, захранващи с минерална вода къпалнята и чешмата в градинката към нея, 1 бр. до управителя на „Биляна” ЕООД”, с. Българско Сливово, с цел организиране непрекъснатото обеззаразяване на водата за питейно-битови нужди във ведомствената водоснабдителната система с оглед осигуряване на качества, отговарящи по микробиологичните, химичните и индикаторните показатели на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.

Графиците за собствен мониторинг на ВиК дружествата във Велико Търново и Свищов за 2014 г., съгласно представените от тях справки, се изпълняват в съответствие с одобрените от РЗИ мониторингови програми.

1.2. Повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване

Мониторингът на повърхностните води от язовир „Йовковци” по микробиологични показатели се осъществява съгласно план-програмата за контролен мониторинг на повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване за 2014 г. на Басейнова дирекция Дунавски район, съгласно Наредба №12/18.06.2002 г.

През 2014 г. са изследвани 20 броя проби сурова вода от язовирното езеро. 19 от извършените изследвания по микробиологични показатели отговарят на най-строгите изисквания за препоръчителните стойности на категория А1 в Наредба №12 на МОСВ, МЗ и МРРБ от 18.06.2002 г. за качествените изисквания към повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване (ДВ бр. 63/2002 г.). Единственото отклонение е по показател фекални колиформи.

2. Плувни басейни

През 2014 година продължи да се осъществява системен и взискателен контрол върху всички плувни басейни на територията на областта.

През отчетния период са изследвани 127 броя проби води от плувните басейни, от които 92 са стандартни по анализираните показатели. Извършени са 188 проверки, издадени са 56 предписания, с 3 от които временно е спряна експлоатацията на обекти поради установени лоши резултати по микробиологични и химични показатели.

3. Контрол върху бутилирани води

На територията на област Велико Търново функционира един обект за производство на бутилирана трапезна вода. Същият е обхванат с 4 проверки и пробонабиране в хода на систематичния здравен контрол. През годината са изследвани 32 проби по микробиологични и химични показатели, от които 4 не отговарят на изискванията на Наредбата за изискванията към бутилираните натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни нужди, във връзка с което са издадени 3 предписания и 1 заповед. През годината във връзка с контрола на бутилираните води в търговската мрежа са извършени 65 проверки.


4. Контрол на обектите за търговия с лекарства

През 2014 г. бяха извършени 226 проверки в аптеки, 47 проверки в дрогерии, 19 проверки в складове за търговия на едро с лекарствени продукти и 10 проверки на транспортни средства за превоз на лекарствени продукти.

За отчетния период са издадени пет удостоверения за регистрация на дрогерии, които са вписани в Публичния регистър на дрогериите от област Велико Търново, поддържан на интернет страницата на инспекцията. Същите са вписани и в Националния регистър на издадените удостоверения за регистрация на дрогерии към Министерството на здравеопазването.
5. Контрол върху козметичните продукти

През 2014 г. са извършени 260 проверки в обекти за производство, съхраняване и търговия с козметични продукти. На едно предприятие за производство на козметични продукти е издадено предписание, отнасящо се до етикетиране и нотифициране на произведените от тях козметични продукти. Извършено е планово пробонабиране на 116 козметични продукта за лабораторен контрол по микробиологични и химични показатели. Не са установени отклонения по контролираните показатели.



6. Контрол по писма от Министерството на здравеопазването относно получени нотификации по системата RAPEX за опасни стоки, открити на територията на Европейския съюз

През 2014 г. в РЗИ – Велико Търново са получени 36 писма от Министерството на здравеопазването, с които се разпорежда проверка в търговската мрежа на областта за опасни стоки, открити на територията на Европейския съюз, съобщени чрез системата RAPEX (РАПЕКС). Обектите на проверката се определяха от вида на опасните стоки – магазини за: промишлени стоки, никотинови изделия, дамски аксесоари, магазини и щандове за търговия с козметика, фризьорски ателиета и книжарници.

На интернет страницата на РЗИ – Велико Търново своевременно се публикува информация за всяка от получените нотификации, относно категорията на опасните стоки, естеството на риска, снимки на продуктите и резултатите от извършените проверки.

За 2014 г. са извършени общо 583 проверки на територията на Великотърновска област за издирване на 246 нотифицирани по системата RAPEX опасни стоки (козметични и химически продукти, облекло и текстилни изделия, бижута, играчки, кухненско оборудване, канцеларски материали, спортни изделия, лични аксесоари и др.).

В определения в писмата срок бяха изготвяни отговори, изпращани до МЗ на хартиен и електронен носител.

При извършени през четвъртото тримесечие проверки във връзка с писмо на МЗ с рег. №16-00-218/22.10.2014 г., относно наличие на опасни стоки, открити на територията на Европейския съюз, в търговската мрежа на Великотърновска област се установи продажба на комплекти изкуствени нокти с различен цвят, марки „Yazimj Office Girls”, „Yazimj elegant and delicate”, „Yazimj Fancy Nail set”, произход Китай, пуснати на пазара от фирма „ДЕНЗЕЛ БГ” ООД, съдържащи лепило, върху първичната опаковка на което е обозначено съдържание на дибутил фталат. Цитираното вещество е включено в приложение II „Списък на веществата, забранени в козметичните продукти” на Регламент (ЕО) №1223/2009 относно козметичните продукти.

За установеното нарушение е издадено предписание за спиране експлоатацията на обект, реализацията на продукти и стоки и са подготвени 3 нотификации по системата РАПЕКС на български език.

7. Контрол на химични вещества и смеси

През 2014 г. във връзка с контрола на химични вещества и смеси са извършени общо 1 714 проверки. В хода на проверките на химични вещества и смеси са издадени 24 предписания.

Издадени са 3 заповеди за спиране пускането на пазара и връщането им на доставчиците на химични смеси в опаковки, неотговорящи ни специалните изискванията към опаковките, пускани на пазара за масова употреба – не са снабдени с тактилни знаци за опасност и приспособления за затваряне, които ги правят недостъпни за деца и 1 за биоцид без издадено разрешение от Министъра на здравеопазването и е съставен 1 акт на юридическо лице.
8. Дейност, свързана с анкетиране на жалби

През 2014 година в дирекция „Обществено здраве” са постъпили 170 жалби, като 42 от тях са по проблеми извън компетентността на РЗИ и са пренасочени за решаване към други ведомства. За анкетиране от РЗИ – Велико Търново през 2014 г. са подлежали 128 жалби, от които 30 са основателни и 98 – неоснователни.

По всички постъпили жалби от компетентността на дирекция “Обществено здраве” е извършена проверка и е отговорено в регламентирания срок.

9. Контрол във връзка с чл. 56 от Закона за здравето

Приоритет в дейността на дирекцията през 2014 г. беше контрола по спазване на разпоредбите на Закона за здравето за забрана на тютюнопушенето в закритите обществени места, в това число и обекти за хранене и развлечение и транспортни средства за обществен превоз. За целта беше изготвен план-график по общини и тримесечия за осъществяване на проверки на превозните средства на градския и междуградския транспорт и в депата, който беше реализиран до края на отчетната година. През 2014 г. бяха проведени проверки по спазването разпоредбите на Закона за здравето с участието на представители на РПУ, като основно бяха обхванати обекти за хранене и развлечение.


През отчетния период на 2014 г. бяха извършени общо 2175 проверки в обекти с обществено предназначение и обекти за хранене и развлечение за спазване на чл. 56 от ЗЗ. Извършени бяха 36 проверки на транспортни средства за обществен превоз на пътници от градския и междуградския транспорт и 30 проверки в местата за домуване на транспортните средства (депа, гаражи, началните спирки, таксиметрови стоянки и други). Съставени бяха 7 акта.



10. Контрол на службите по трудова медицина регистрирани на територията на област Велико Търново

На територията на област Велико Търново има регистрирани 14 служби по трудова медицина и 3 офиса на служби по трудова медицина, регистрирани на територията на други области. През 2014 г. са извършени 17 проверки на службите по трудова медицина и е издадено 1 предписание.





Каталог: kartinki -> otcheti%202014
kartinki -> Анализ и оценка на здравословното състояние на учениците в област велико търново за 2016 год
kartinki -> О т ч е т за дейността на отдел дзк на дирекция „Обществено здраве” през първото тримесечие на 2017 г
kartinki -> За изпълнението на графика на рзи велико Търново за мониторинг на питейните води в област Велико Търново през І тримесечие на 2016 година
kartinki -> О т ч е т за дейността на отдел дзк на дирекция „Обществено здраве” през първото тримесечие на 2016 г
otcheti%202014 -> Дейност на дирекция „профилактика на болестите и промоция на здравето”
otcheti%202014 -> Доклад за качеството на атмосферния въздух в област Велико Търново за 2014 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница