Цените на лекарствените продукти, отпускани без лекарско предписание, могат да се увеличават само с процента на статистически отчетената инфлация за периода на действие от последната регистрирана цена



Дата07.11.2017
Размер156.6 Kb.
#34068
www.zdrave.net 08.12.2014 г.

http://www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=PZb9KqZ71%2bE%3d
Замразяването на цените на лекарствата без рецепта се удължава с година
Цените на лекарствените продукти, отпускани без лекарско предписание, могат да се увеличават само с процента на статистически отчетената инфлация за периода на действие от последната регистрирана цена. Това гласи текст в Наредба за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти. Текстът трябваше да важи до края на тази година, след което от идната цените щяха да бъдат освободени.

С промени в наредбата обаче този срок се удължава с една година. Така цените на лекарствата без рецепта остават замразени до 31-ви декември 2015 г.

Проектопромените са публикувани на страницата на здравното министерство.

www.investor.bg, 08.12.2014 г.

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/cenite-na-lekarstvata-bez-recepta-ostavat-zamrazeni-oshte-godina-185243/
Цените на лекарствата без рецепта остават замразени още година
Държавната регулация върху лекарствата на свободния пазар трябваше да отпадне от началото на 2015 година
Цените на лекарствата, отпускани без лекарско предписание, остават замразени още една година – те ще могат да се увеличават само с процента на статистически отчетената инфлация, както беше през тази година.

Това предвижда проект на Наредба за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването.

Държавната регулация на лекарствата на свободния пазар трябваше да отпадне от началото на 2015 година, но с промените срокът й се удължава с още година.

В групата на т. нар. ОТС-лекарства (без рецепта) попадат най-широко употребяваните от пациентите продукти - противогрипни медикаменти, обезболяващи, успокоителни, витамини и други.

Припомняме, че служебното правителство на Марин Райков замрази за една година цените на лекарствата без рецепта - до април 2014 година като антикризисна мярка. В края на мандата си здравният министър в кабинета „Орешарски“ Таня Андреева удължи мораториума до края на годината.

До миналата година държавата не се беше намесвала на пазара на лекарства без рецепта, тъй като не покрива с публични средства никаква част от него. Преди въведената регулация компаниите регистрираха цена на лекарствата без рецепта и след това цените не подлежаха на повече държавна регулация, като се определяха от свободния пазар.

За регулация и на цените на лекарствата на свободния пазар се говореше и по времето, когато здравен министър беше Десислава Атанасова. Тогава се коментираше идея за промяна на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина като мярка за понижаване на цените на медикаментите.

Още тогава само пациентските организации одобряваха подобен непазарен подход, докато българските и чуждите фармацевтични производители бяха силно скептични към ефектите от подобна регулация.




09.12.2014 г., с. 10
Оборотът в онлайн търговията скочи със 17% за година
Оборотът в онлайн търговията скочи със 17% за година, сочат октомврийските данни на националната статистика. Като цяло оборотът в търговията на дребно отчита годишен ръст от 3 на сто.

Освен в продажбите по интернет, по телефона и по пощата сериозно увеличение на оборотите има в търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали - с 8,0%, в търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки - с 6,6%. Спад е регистриран в търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 8,0%, и в търговията на дребно с разнообразни стоки - с 4,3%.

Спрямо септември оборотите в търговията на дребно обаче намаляват, макар и незначително – с 0,1 на сто. През октомври 2014 г. оборотът нараства спрямо предходния месец при търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - с 4,2%, търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки - с 2,1%, търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 0,7%. Намаление има при търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника - с 9,4%, и в търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 2,2%.


09.12.2014г., с. 19
Правителството да покаже воля за истинска реформа в сектора
Време е за смели решения в здравеопазването
Принудени сме да изтеглим 24 генерични лекарства от пазара тази година, казва Илия Пашов
- Г-и Пашов, как се променя Актавис? Компанията ви осъществи важни световни придобивания.

- Актавис е водеща световна фармацевтична компания, която наистина се развива много интензивно. След придобиванията, които Актавис направи през последните две години и финализиране на придобиването и на Алерган, Актавис ще бъде една от най-бързо и динамично развиващите се фармацевтични компании в света, представена в над 100 международни пазара. Освен, че става по-голяма, Актавис се променя и по отношение на своето продуктово портфолио. Основната промяна за нас е във факта, че в световен мащаб ние вече предлагаме не само генерични, но и оригинални, разработваме и биоподобни продукти. В този смисъл генеричните медикаменти стават част от още по-богато специализирано портфолио, което съдържа вече и оригинални и биоподобни медикаменти. Това ще даде възможност на Актавис да предложи още по-богат избор на пациентите в посрещане на техните нужди, фокусирайки върху дейността на Актавис в България, бих искал да напомня, че компанията ни е представена у нас чрез две големи структури. Първата е "Актавис Оперейшънс" и тя обхваща нашите производствени мощности в Дупница и Троян. Тук бих искал само да напомня, че заводът на Актавис в Дупница тази година отбелязва своя 60-годишен юбилей и съм сигурен, че колегите от производствената ни компания с удоволствие ще споделят с вашите читатели своите успехи, които са безспорни. Втората ни структура в България е "Актавис ЕАД", която се фокусира върху продажбите и маркетинга. Не пропускам да отбележа факта, че в България е позиционирана и голяма корпоративна структура на Актавис, чиято основна дейност е корпоративно обслужване в глобален мащаб. У нас Актавис продължава да бъде най-голямата фармацевтична компания по продажби в опаковки. Ние продължаваме да предлагаме най-богатото продуктово портфолио, което покрива най-важните терапевтични групи.

- Актавис е и сред най-добрите работодатели у нас.

- Преди няколко дни Актавис ЕАД зае престижното второ място в категория "Средни и големи компании" в класацията "Работодател на годината 2014" в годишно проучване на консултанската компания Aon Hewitt. Актавис е единствената фармацевтична компания сред най-добрите работодатели в класацията. Сред най-силните страни на търговската компания на Актавис в България, служителите са посочили силния корпоративен имидж, динамичното развитие на Актавис, ценните инициативи, свързани с корпоративната социална отговорност. Признание за силния имидж на нашата компания е и фактът, че Актавис е най-силната марка в категория "фармация и медицина" в независимото проучване на потребителския сегмент на българския пазар по инициатива на глобалната организация Superbrands, което се проведе за четвърти пореден път у нас.

- За съжаление фармацевтични компании изтеглят медикаменти от българския пазар. Актавис има ли продукти, които спира от продажба в България?

- Да, тази година ще изтеглим от българския пазар 24 продукта, през миналата година техния брой беше 16. Всички изтеглени от местния пазар медикаменти на Актавис, за съжаление, са в области, в които се регистрира най-висока заболеваемост сред българското население- кардиология, онкология и ендокринология.

- Защо се налага да изтегляте медикаменти от пазара?

- Важно е да отбележа, че пациентите не са останали без терапия, но тяхната терапия вече става на по-висока цена предвид по-скъпите медикаменти,, които НЗОК реимбурсира за тези заболявания. В същото време в общественото пространство се коментира, че НЗОК разполага с ограничен финансов ресурс. Равносметката е, че държавата плаща за обществено значими болести по-скъпите медикаменти при положение, че в същото време има генерици, които са на по-достъпни цени и ще осигурят адекватно лечение на много повече хора. Най-общо казано, предвид по-скъпите медикаменти, които се заплащат от обществените ресурси, броят на пациентите, чието лечение може да бъде покрито от държавата, намалява. А ние, производителите на генерични медикаменти, сме принудени да изтегляме от българския пазар лекарства от т.нар "златен стандарт".

- Каква според вас е причината за тази нелогична ситуация?

- Когато в една държава златният стандарт за лечение е извън реимбурсната листа, автоматично се преминава на следващото ниво терапия,която е и по-скъпа. И аз бих желал да получа логичен отговор защо генерични медикаменти остават извън реимбурсната листа? В нашето здравеопазване работят изключителни професионалисти, които прекрасно знаят силния позитивен обществен и финансов ефект от по-широкото използване на генерични медикаменти, които ще спестят средства на обществените фондове. Не мога да се съглася с факта, че в изключително трудната финансова обстановка в държавата и здравеопазването в частност, държавата плаща за скъпи медикаменти, при положение, че има генерични

такива. В този смисъл ще ви дам един пример. Ако си спомняте, преди време Националният съвет по цени и реимбурсация (НСЦР) обяви, че е спестил близо 8 милиона лева. Но тези спестявания бяха почти изцяло за сметка на генеричната индустрия у нас. Нещо повече- спестените средства не са реинвестирани обратно в генерични медикаменти, а бяха инвестирани в иновативни, по-скъпи лекарства.

- Това означава ли, че у нас нарочно се неглижира генеричната индустрия?

- Не бих искал да вярвам в целенасочена антигенерична политика в България, но понеже съм човек от бизнеса, който говори с факти, нека напомня на всички какво прави генеричната индустрия в България. Към момента в генерични компании, които са представени на българския пазар, работят близо 15 000 души, които плащат данъците си в България и изхранват своите семейства. Броят на работещите в нашата индустрия у нас ни прави един от най-големите работодатели в държавата. Единствените фармацевтични заводи, които работят в България, осигуряват работни места и подпомагат местните общини, са отново на генеричната индустрия. Представените в България генерични компании плащат своите корпоративни данъци отново тук, подпомагайки значително държавния бюджет. Само Актавис ЕАД за 2013 г. е платила данъци и осигуровки към държавния бюджет в размер на 12 милиона лева, което ни прави един от най-големите данъкоплатци сред фармацевтичните компании в България. И това е само социалната значимост на нашата индустрия като работодател. На фона на тази социална значимост обществените фондове реимбурсират по-скъпи медикаменти, като в същото време изискват от нас да намаляваме до максимум и без това ниските си цени. Това води до изключително висока ценова ерозия и неминуемо изтегляне на генерични медикаменти от българския пазар, което пряко влияе най-вече на цената за лечение на българските пациенти и върху нашия бизнес като цяло.

- В общественото пространство се лансира мнението, че цените на лекарствата у нас са високи. Какъв е вашият коментар?

- Считам, че проблемът е генерален- финансовият ресурс на обществените фондове у нас е ограничен и според много здравни експерти е неправилно разпределен. Когато се анонсира, че цените на лекарствата у нас са високи, не съм съгласен това да се твърди "по принцип". Тези, които го твърдят, задължително трябва да уточнят "за кого точно са високи цените на лекарствата у нас", За българските пациенти, които доплащат най-много за своите медикаменти в целия Европейски съюз? Дали лекарствата у нас са скъпи за държавните обществени фондове, които с по-голямата част от изключително лимитираните си финансови ресурси плащат оригинални, по-скъпи медикаменти при положение, че има генерик с по-ниска цена? В същото това време изискват от генеричните производители максимално понижаване на цените. Най-общо бих казал, че не цените на медикаментите в България са високи, а дисбалансираната здравна система и различните правила за ценообразуване у нас са основният проблем, върху който трябва да се помисли сериозно и да се вземат съответните адекватни мерки.

- В този смисъл, какво очаквате от настоящото правителство?

- Очаквам не само настоящото правителство, а въобще правителствата в България и здравните ни експерти да си дадат ясна равносметка за социалната значимост на генеричната индустрия у нас, която може само да бъде от полза за пациентите, държавата, общините, трудовата заетост. И разбира се да ни подкрепят. Очаквам политическа воля и кураж от всички парламентарни сили да осъществят наложителните и полезни за обществото ни промени в здравеопазването. Всяка една от фармацевтичните индустрии-иновативната и генеричната, имат своята важност и място в здравеопазването, но считам, че е наложително да има широка дискусия, след която да се стигне до най-правилното и полезно решение как да се промени здравеопазването у нас. Като бизнес, работодател и данъкоплатец, генеричната индустрия у нас очаква ясна и дългосрочна държавна стратегия, свързана със здравеопазването, която ще ни позволи и ние да направим коректно своите бизнес-планове. И най-важното-въвеждане на прогенерична политика в България. В случаите, в които има възможност да се изписват генерични медикаменти, те да бъдат предпочитани. Защото при едно и също качество с оригиналния медикамент, но при по-ниска цена при генерика, това ще доведе до по-малък разход както за пациента, така и за НЗОК. По-конкретно, нашата индустрия има три основни предложения, а именно:

1. Гарантиране на 100% реимбурсиране на комбинации от базови терапии във всеки-INN на основата на генерични аналози за социалнозначимите заболявания - артериална хипертония, ИБС, мозъчносъдова болест, диабет и др. Всички други медикаменти в тези INN групи да се реимбурсират до нивото на съответната базова терапия, а останалата част да се доплаща от пациентите.

2. Разделяне на модела на ценообразуване и рефериране за лекарствата под патент и лекарствата извън патент.

3. Въвеждане на нормативно изискване за осигуряване на публична отчетност на НЗОК чрез публикуване на периодична информация на тримесечие за разходите за лекарства по INN в електронен формат на сайта на НЗОК.

Тези мерки ще бъдат полезни най-вече за пациентите, защото те реално ще усетят социалната ангажираност на държавата, имайки избор между терапия без доплащане и такава, която не е 100% реимбурсирана.

Виолета САВОВА
www.btv.bg, 08.12.2014 г.

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/romska-partija.html
БХК и ромска партия с остра критика към Петър Москов
Здравният министър: Нямам намерение да ограничавам права, а да осигуря възможността за консумирането им
Ромската партия „ДРОМ" реагира изключително остро срещу изявлението на здравния министър Петър Москов, че Спешна помощ няма да обслужва ромските махали, докато не бъде гарантирана сигурността на медиците.

„За сериозните проблеми в българското здравеопазване далеч не са виновни само ромите. Няма нужда да тръгвате на война срещу тях, като ги лишавате от конституционните им права. Вместо това е необходима нова концепция и държавна политика, която час по-скоро да бъде синхронизирана с напредналите европейски страни”, се казва в декларацията.

Здравният министър ѝ отговори във фейсбук. „Аз ги призовавам да медиират процеса по гарантиране на сигурността на екипите на СП, те отговарят че проблема е сложен, трябва комисия и кръгла маса финансирана от ЕС. Също така казват, че на пазара има фалшиви хапчета и касата не финансира всички заболявания. Още веднъж – да, насилието над екипите на СП е недопустимо и да, 80% от инцидентите са в циганските махали. В тази връзка дължа отговор на много хора, чието мнение уважавам, които изразяват притесненията си от етнизиране на проблема”, пише Москов.

Той моли за извинение, ако част от думите му са неприемливи. „Моля се никога да не изпадате в ситуация да избирате между принципите си и Вашата и на вашите близки сигурност. Нямам намерение да ограничавам права, а да осигуря възможността за консумирането им. Ако ми вменявате вина за това, то аз мога да живея с нея, защото вярвам че прикриването на истината не води до решаване на проблемите. Тази диващина трябва да се прекрати и ще направя всичко което зависи от мен за това”, категоричен е здравният министър.

Българският хелзинкски комитет от своя страна осъди като „расистка заплаха” изказването на министъра на здравеопазването. „Мислите, изразени от министъра, би следвало да са погребани с трупа на Адолф Хитлер”, посочиха от БХК.
Ето целия текст на декларацията на ДРОМ:

Ние от ПП ДРОМ оценяваме изказването на министъра на здравеопазването д-р Петър Москов: „Докторите от Спешна медицинска помощ няма да обслужват ромските махали, докато не бъде гарантирана сигурността им“ като противоконституционно, дискриминационно и противоречащо на Хипократовата клетва, която той е положил като лекар. Думите ми са в противоречие и на клетвата, която д-р Москов е положил и като министър на Република България: „във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа“.

Нима българските роми не са част от народа?

Уважаеми, господин министър!

Проблемите в българското здравеопазване са огромни. Липсват достатъчно средства за по-високо европейско ниво на обслужване, липсват достатъчно средства за поддържане и създаване на необходимите здравни заведения в българските градове и села, липсва нужното модерно оборудване и апаратура, от които се нуждае всеки български пациент.

Не само това – масово е разпространението на фалшиви и некачествени лекарства, които заливат българския пазар – сериозен проблем, за решаването на който Министерството на здравеопазването трябва да вземе незабавни мерки, с които да се сложи край на тази порочна практика. Да не забравяме, че в последните 20 години огромен брой заболявания у нас не са покрити от българската здравна система, както това е в останалите страни от ЕС – за тях в българската Здравна каса липсват средства за диагностика, изследвания и лечение. Представяте ли си колко хиляди, може би десетки хиляди българи страдат и са безпомощни, заради тези нерешени проблеми в българското здравеопазване?

Та, г-н министър, да се върнем на най-актуалната тема в момента според Вас в българското здравеопазване – някакъв битов инцидент, който се е случил на пътя между шофьор на автомобил и шофьор на линейка в ромска махала. Но можем ли да бъдем сигурни, че там някъде не живеят само роми? А какво ще кажем за случая в Перник, където лекар от спешния център на МБАЛ – Перник е бит от пациент в събота късно вечерта? Пияни радомирци са докарани с линейка в Спешно отделение, младежите били в неадекватно състояние и при опит на д-р Румен Генчев да прегледа единия от тях, той се обърнал и забил юмрук в лицето му. За този случай пак ли са виновни ромите?

Ще Ви цитирам професор Милан Миланов, който отрече твърденията, че само роми бият лекарите, тъй като това се е случвало и с българи.

Всичко това ме води до мисълта, че за сериозните проблеми в българското здравеопазване далеч не са виновни само ромите. Няма нужда да тръгвате на война срещу тях, като ги лишавате от конституционните им права. Вместо това е необходима нова концепция и държавна политика, която час по-скоро да бъде синхронизирана с напредналите европейски страни.

Ние от ПП ДРОМ сме готови да Ви предложим работна група и консултанти, с които да се изготви обща концепция за наболелите проблеми в българското здравеопазване.

Ние категорично осъждаме всякакъв вид посегателство срещу българските лекари!

Нека всеки битов, криминален или какъвто и да е случай да бъде разглеждан от органите на реда, както повелява българската конституция и българското законодателство.

Затова ние категорично отхвърляме като недопустима и противоконституционна позицията Ви, че отделни български граждани не трябва да имат достъп до Спешна помощ. Честите проблеми в Спешната помощ между пациенти и лекари се раждат в следствие на несвоевременно пристигане в много случаи на екипите при болните, най-вероятно поради малкия брой линейки, недостатъчното оборудване за самите тях и невинаги адекватната реакция в следствие на тези причини.

Уважаеми, господин Министър,

Настояваме да поднесете извинение на българската общественост и на ромската общност за Вашето дискриминационно изказване.

С уважение

Илия Илиев

Председател на ПП „ДРОМ“


www.dnevnik.bg, 08.12.2014 г.

http://www.dnevnik.bg/analizi/2014/12/08/2434171_podkrepete_petur_moskov_dokato_e_tuk/
Подкрепете Петър Москов! Докато е тук…
"Дневник" препечатва коментара от личния сайт на политолога Огнян Минчев. Редакцията ще публикува и други мнения по темата.

Преди няколко години ме поканиха заедно с няколко колеги на дискусия за реформи… На място се оказа, че трябва да даваме съвети на социалния и на здравния министър как да реформират секторите си. Започнах да говоря неуверено – "Г-да министри, не съм специалист по проблемите на вашите ресори… Но доколкото вече 30 години се занимавам със системен анализ и публични институции, мога да препоръчам следното… Г-н здравен министър, вашата система се реформира по парадоксален начин – отгоре надолу. Създадени са луксозни клиники… Уреден е статутът на елита на лекарското съсловие… В някои области имаме елитни здравни услуги… Фармацевтичните компании – доставчици работят при устойчив комфорт… Но една къща не се строи от покрива надолу – започва се от основите и се покрива накрая… Ако искате да реформирате здравната система, трябва да започнете от най-долу – от бързата помощ…"

Министърът ме погледна, присви очи и каза – "Вие чувате ли се какво говорите? Да инвестирам аз в Бърза помощ, за да се обаждат циганите и да разкарват линейките нагоре надолу, това ли препоръчвате…?" В този момент разбрах, че реформа няма да има – няма как да има, след като подобни аргументи определят гледната точка на ресорния министър. Спомних си за този случай след като социалните мрежи избухнаха срещу

"дискриминационното" изказване на Петър Москов

по повод побоите над лекари от Бърза помощ.

Аз не искам да споря с блюстителите на публичния морал и със защитниците на малцинствените права, които живеят в центъра на София и наблюдават нарушенията на човешките права в места като село Врачеш по телевизията. Не искам да споря не за друго, а защото споделям тяхното мнение – не може граждани да бъдат лишавани от медицинска помощ заради етническата си и въобще – общностна принадлежност. Това казах и на министъра преди няколко години, когато той високомерно отказа да реформира Бърза помощ за да не "обслужва циганите на повикване" (цитирам). Но не мога и да заема

позицията на правозащитния щраус

– да съблюдавам строго публичното говорене да бъде политически коректно, а срамежливо да извръщам очи от една брутална действителност на насилие, беззаконие и произвол, отговорността за която не е на едно малцинство, на едно или друго гето, а на всеки един от нас, членовете на обществото и гражданите на държавата. Да, наша е отговорността, наша е и вината.

Ние няма какво да отговорим, ако децата и внуците ни ни попитат: Знаехте ли, че стотици, хиляди възрастни хора в селата и малките градове са пребивани, ограбвани и изнасилвани практически безнаказано в продължение на десетилетия? Знаехте ли, че цели региони в България запустяват просто защото дребната престъпност е достигнала мащаби, при които е невъзможно поддържането на нормална делова дейност – земеделска, търговска, индустриална? И че там, където няма делова дейност, няма работа, няма ред, няма прехрана… няма население… Знаехте ли, че тази дребна престъпност се неглижира и толерира от едрата престъпност, контролираща държавата? Знаехте ли, че стотици, хиляди деца не ходят на училище или ходят там само формално…?

Протестираме за това, че здравният министър отказал да изпраща екипите на Бърза помощ на места, където могат да бъдат бити и унижавани… Има ли стотина – двеста правозащитници и блюстители на либералните ценности, които биха се качвали в продължение на един месец – един месец! – на линейките, пътуващи към места като Врачеш? Защо лекарите от Бърза помощ да плащат цената за това, че ние сме

либерално общество в условията на бедност,

безхаберие и абдикиране на държавата

и общественото мнение от язвите на заобикалящата ни действителност? За пръв път от много години насам имаме министър, който поема публична отговорност за промяна в здравната система – не се скатава, не се измъква с общи фрази и мъгляви обещания. Москов пое отговорност. Може да не ви харесва начина, по който го е направил – дайте му кредит за отговорността.

Всеки, който е имал досег със здравеопазването вижда много добре, че тази система се срутва отвътре, разпада се на съставните си части поради несъвместимост на принципите, върху които е изградена с практиките на всекидневното си съществуване. Бързата помощ е най-отпред – на "фронтовата линия" срещу едно бедно и болно общество, ограбвано от своите елити – включително и от елита на здравеопазването.



Да посмееш да реформираш Бързата помощ означава да сложиш пръст в раната, да започнеш да разриваш Авгиевите обори, да започнеш да търсиш твърда основа за нов градеж. Подкрепете Петър Москов! Не зная дали ще може да се справи с предизвикателство от този порядък – реформа в българското здравеопазване. Но той поема предизвикателството. Неговите предшественици не го направиха.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница