Община гулянци



Pdf просмотр
страница1/68
Дата28.02.2022
Размер2.48 Mb.
#113718
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   68
ГУЛЯНЦИ-3
Свързани:
Насрочване ОС Ловеч


ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ



ПРОГРАМА ЗА НАСЪРЧАВАНЕ
ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ЕНЕРГИЯ
ОТ ВЪЗОБНОВЯЕМИ
ИЗТОЧНИЦИ И БИОГОРИВА




2019-2029г.



1



ЧАСТ I


ОБЩИ ДАННИ ЗА ОБЩИНА
ГУЛЯНЦИ И ЗА ПРОГРАМАТА





2

ВЪВЕДЕНИЕ
Потреблението на енергия за нуждите на индустрията, транспорта, домакинствата, предоставянето на услуги непрекъснато нараства, продължава да нараства и ще нараства и в бъдеще, продиктувано от непрекъснатото нарастване потреблението на стоки и услуги. Бързото нарастване на потреблението на енергия изведе въпросът за енергията сред най-важните въпроси за разрешаване пред съвременната цивилизация.
Основните форми на крайното потребление на енергия се произвеждат от първични енергийни източници, т.нар. „изкопаеми горива”- въглища, природен газ, петрол. Независимо от разкриването на редица нови находища,тези източници са ограничени в природата.По прогнозни данни, при сегашният темп на нарастване на потреблението на първичните източници на енергия, световните запаси ще стигнат за максимум до 80-
100години, при оптимистична прогноза. Разумното и високоефективното използване на тези ресурси и търсенето на нови, алтернативни източници на енергия вече е не само въпрос на конкурентоспособност, а преди всичко на обществена сигурност и устойчиво развитие на икономиката.
Потреблението на „изкопаеми горива” е неразривно свързано и с генерирането на парникови газове. Тези газове усилват естествения парников ефект на Земята, средните температури на планетата се покачват и това води до появата на сериозни и непредсказуеми промени в природата.
Важно място в решаване на проблема за енергията се отрежда на производството на крайните форми на енергия от възобновяеми източници
(ВИ). Целта е да се ползват източници на „чиста” енергия, които да са сигурни и достъпни за потребителите и да не замърсяват околната среда.
Производството и потреблението на енергия от ВИ заема важно място и е приоритет в политиката на ЕС и в частност на страните членки в приноса им за решаване на въпроса за енергията. В съответствие с чл.194,§1 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС),насърчаване използването на възобновяеми източници на енергия е една от целите на енергийната политика на Съюза. С директива 2009/28/ЕО бе определена регулаторната рамка за насърчаване използването на енергия от ВИ и бяха зададени обвързващи национални цели за дела на възобновяемата енергия в общото потребление на енергия, които да бъдат постигнати до 2020г. Тази директива многократно бе изменяна,което, с оглед нови предстоящи промени, наложи приемането на Директива (ЕС)2018/2001 на европейския парламент и на Съвета от 11.12.2018г.
България,като страна-член на ЕС, активно се включи в международните усилия за предотвратяване изменението на климата, като прие съгласуваните цели на Европейския съюз и широко-мащабния пакет от мерки в областта на енергетиката. Тези мерки дават нов тласък на енергийната сигурност в Европа и са в подкрепа на европейските цели „20-


3 20-20“.Широкото използване на възобновяемите източници (ВИ) и въвеждането на мерките за енергийна ефективност са сред приоритети в енергийната политика на страната и кореспондират с целите в новата енергийна политика на Европа.
На европейско и съответно на национално ниво, на местните власти е отредена съществена роля в разумното използване на енергията чрез реализирането на местни стратегии, планове и проекти за устойчиво развитие. Изготвянето на общински програми за повишаване на енергийната ефективност и за използване на възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ е един от приоритетите на общностната и на националната енергийна политика.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   68




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница