Общински план за младежта



Дата18.06.2018
Размер180.9 Kb.
#74914
ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА

2014 година


Настоящият общински план за младежта е разработен в изпълнение на Закона за младежта и в съответствие с Националната стратегия за младежта 2010-2020 г. Той отчита спецификата в община Монтана и необходимостта от интегриран подход в осъществяването на младежка политика.
І. АНАЛИЗ НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД МЛАДЕЖТА В ОБЩИНА МОНТАНА
1.Демографска перспектива
По данни на Националния статистически институт /2011 г./ младите хора на възраст 15 – 29 г. в община Монтана са 8786, което представлява 16,3% от населението на общината. По отношение разпределението по населени места 7698 младежи живеят в общинския център – 87,6% от младежите в общината. Тенденцията за застаряване на населението в общината е ясно изразена и в тази възрастова група, която в следващите 10 години ще намалява.
2.Формално и неформално учене
В Монтана има пет средни общообразователни училища, две профилирани и пет професионални гимназии, които подготвят младите хора и им дават основни знания и насоки при избора на професия. Категоричен принос за неформалното обучение в нашата община имат училищата /извънкласни форми/, Общинския младежки дом, Обединения детски комплекс, Регионална библиотека „Гео Милев”, Народно читалище „Разум”.
3. Младежка заетост
От началото на финансовата и икономическа криза равнището на младежката безработица е нараснало за целия Европейски съюз. България е с едно от ниските нива на коефициент на безработица /22.5%/ в сравнение с другите членове. По данни на Бюрото по труда в Монтана към 31.11. 2013 година на трудовата борса са регистрирани 3015 лица, от които 540 са на възраст до 29 год., или 17,91 % от безработните хора в Монтана са в младежка възраст. Като партньор на Дирекция “Бюро по труда” по програма “Старт в кариерата”, в Община Монтана ще работят на експертни длъжности по трудово правоотношение извън щатовете на общинската администрацията 6 младежи.

На пазара на труда, младежите са значителна по размер група. Причините за това са липса или ниското равнище на професионална квалификация, неточна професионална ориентация, липса на трудов опит.


4. Достъп до информация и услуги
Информационните технологии вече масово са навлезли в бита и в работата, но въпреки това все още е нисък делът на младите хора, използващи ежедневно компютър. Публичните услуги в подкрепа на младите хора все още не достигат до всички нуждаещи се, особено до младите роми и младежите в малките населени места. Информационни услуги за младежите предоставят Младежкият информационно-консултантски център /МИКЦ, администриран от сдружение „Млад0ежки порив за бъдещето”/, Регионална библиотека „Гео Милев”, читалищата в селата Благово, Габровница, Славотин, Смоляновци.
5. Гражданска активност
Членството в политически партии не е привлекателно за младежите. Значителен интерес проявяват към танцовите трупи и клубове - ”Младост”, „Северняци”, „Етнос”, „Пъстрина”, „Огоста данс”, „Астра”, Брейк клуб, танцова формация “Финес” и спортните клубове по футбол, баскетбол, волейбол, джудо, борба, карате, лека атлетика, автомобилизъм, както и към студио “Рениарт”.

Вече е факт Сдружение „Младежки глас” – клон Монтана, част от международната неправителствена мрежа „We Are Together”.

Диалогът с младите хора на общинско ниво по въпроси, които ги засягат, все още не е развит на ниво европейски модели на представителство чрез регионални и местни младежки съвети.
6. Младежко доброволчество
Ценността на доброволчеството все още не се познава широко от младите хора. Община Монтана партнира успешно с местната секция на Българския младежки червен кръст.
7. Здравословен начин на живот
В община Монтана има добри възможности за спорт. Изградени са добре функциониращи спортни клубове по баскетбол, борба, волейбол, джудо, лека атлетика, карате, стрелба, тенис на маса, футбол, автомобилизъм. Възможност за добра двигателна активност дават танцовите трупи и клубове - ”Младост”, „Северняци”, „Етнос”, „Пъстрина”, „Огоста данс”, „Астра”, Брейк клуб. Значима част от учениците се включват в ежегодните ученически спортни игри.

По данни от анкета на общинския съвет по наркотични вещества 33% от 15 годишните младежи са опитвали, пушат понякога или пушат редовно. В същата възрастова група употребата на алкохол е широко разпространена – тези които са опитвали, употребяват понякога или редовно са 70%. От анкетираните ученици 4% са отговорили, че са опитвали наркотици.

Водещи заболявания сред учениците са затлъстяване, хипертония, бронхиална астма, гръбначните изкривявания, артропатии, смущения в зрението, диабет.

Съвременният модел за здравословния начин на живот трябва да развие принципа на делегиране на права и отговорности от страна на държавата и активна подкрепа и партньорство с неправителствените младежки и спортни организации.
8. Социално включване на младите хора
Могат да се посочат следните групи в риск от социално изключване:

- младежи на възраст 15 – 18 години, които попадат в обхвата на Закона за закрила на детето;

- младежи със здравословни проблеми и специфични образователни потребности;

- младежи в малки населени места и от ромската общност.

В Община Монтана функционира добре балансирана система, предоставяща социални услуги за младежи в общността – Дневен център за деца и младежи с умствени увреждания, Център за обществена подкрепа, Кризисен център, Център за временно настаняване. Предотвратяването на социалното изключване на младежи в малки населени места и от ромската общност се осъществява в партньорство на общината с читалищата в селата и ромските неправителствени организации.
9. МЛАДЕЖКА ПРЕСТЪПНОСТ

В началото на 2013 г. на отчет в Детска педагогическа стая са водени общо 83 малолетни и непълнолетни, като през годината 32 са новозаведени, а 43 са снети от отчет поради поправяне или навършване на пълнолетие. В края на периода са останали 71 лица, които са разпределени по възраст, както

следва: малолетни – 15, непълнолетни – 56 или броят на водещите се на отчет в Детска педагогическа стая е намалял.

За 2013 г. непълнолетните извършители на престъпления са 44 бр. срещу 60 бр. за 2012 г. Процентно от общия брой извършители на престъпления това е 11.17% за 2013 г. срещу 13.12% за 2012 г., като намалението е минимално от 1.95%. При малолетните извършители съотношението на престъпления е 16 бр. за 2013 г. срещу 25 бр. за 2012 г. В проценти това е 4.06 за 2013 срещу 5.47 за 2012 г. Намалението и тук е минимално – 1.41 %. Като цяло извършените разкрити престъпления през 2013 г. са повече и това се дължи на многократната повторяемост на противоправните деяния от едни и същи лица.

В обществото ни все още са налице много от факторите, водещи до противоправно поведение: занижен социален статус на част от семействата, конфликтна или криминогенна семейна среда, дефицити в родителския капацитет, подценяване на образованието, нарастващ процент на младежката безработица.
ІІ. ПРИОРИТЕТИ И СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБЩИНСКАТА ПОЛИТИКА ЗА МЛАДЕЖТА И МЕРКИ ЗА ПОСТИГАНЕТО ИМ.


  1. ПРИОРИТЕТИ




    1. Осигуряване на достъп до качествено формално и неформално образование на всички младежи в община Монтана

    2. Стимулиране гражданската активност на младите хора чрез партньорство с младежки организации, клубове и институции.

    3. Насърчаване здравословен начин на живот.

    4. Превенция на социалното изключване на младежи в неравностойно положение.




  1. СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ

2.1. Развитие на неформалното образование за пълноценно използване на свободното време на младите хора, за придобиване на полезни знания и умения.

2.2. Популяризиране и защита на човешките права и насърчаване на междуетническата толерантност и диалог.

2.3. Осигуряване на възможности за здравословен начин на живот и превенция на негативни социални явления.

2.4. Формиране на информационна политика, насочена към младите хора.

2.5. Подпомагане развитието на талантите, творческите умения и изяви на младежите.




  1. МЕРКИ






Мярка

Отговорна институция

Източник на финансиране

1.

Осигуряване на транспорт за учениците от населените места до средищните училища и гимназиите

Община Монтана

Държавен бюджет

2.

Подпомагане на училища, обслужващо звено, културни институции, клубове, читалища, осъществяващи неформално образование

Община Монтана

Общински бюджет, Държавен бюджет

3.

Осигуряване на достъп до информация и услуги на млади хора

Общински младежки дом, Младежки информационно-консултантски център, Регионална библиотека “Гео Милев”, Български младежки червен кръст-Монтана, Сдружение “Младежки глас”-Монтана, читалища в селата

Общински бюджет, Държавен бюджет

4.

Подпомагане на младежки танцови трупи, спортни и танцови клубове

Община Монтана

Общински бюджет

5.

Сформиране на извънкласни форми за здравно и гражданско образование в училищата

Училища, Български младежки червен кръст-Монтана

Училищни бюджети

6.

Превенция на противо-обществените прояви и употребата на наркотични вещества от младежи

Местна комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, Общински съвет по наркотичните вещества, Български младежки червен кръст-Монтана

Общински бюджет, Държавен бюджет

7.

Превенция на социалното изключване на младежи с увреждания и с неравностойно социално положение

Дневен център за деца и младежи с умствени увреждания, Център за обществена подкрепа, Кризисен център, Център за временно настаняване

Държавен бюджет

8.

Подпомагане на социалната адаптация и повишаване на пригодността за заетост на младежи от ромския етнос

Община Монтана, Дирекция “Бюро по труда” – Монтана, Фондация ресурсен център “Шам”, Фондация за регионално културно развитие “Нангле 2000”

Държавен бюджет, донорски програми

9.

Отпускане на стипендии и финансово стимулиране на ученици с изявени дарби

Община Монтана

Общински бюджет

ІII. ДЕЙНОСТИ



Наименование на дейностите

срок

Изпълнител

1.

Проучване мнението и нагласите на младежите

м. февруари – през месец

МИКЦ

2.

Разработване и разпространение на информационни материали

ежемесечно

МИКЦ

3.

Предоставяне на актуална, систематизирана и достъпна информация

ежемесечно

МИКЦ


4.

Консултиране

Обучение



ежемесечно

два пъти годишно



МИКЦ

5.

Организиране на общински информационни кампании

м. април

м. август

м.ноември


МИКЦ

6.

Осигуряване на семинари и младежки кампании

целогодишно

МИКЦ


7.

Световни дни за младежка активност

м. април


МИКЦ

8.

Международен ден на младежта, Ден на Европа

12 август

9 май


МИКЦ

9.

Отбелязване на Международния ден за елиминиране на всички форми на расова дискриминация.


21 март

БМЧК

10.

Провеждане на подходящи прояви и кампании за популяризиране на приемната грижа като форма на деинституционализация.


м. септември

БМЧК

11.

Организиране на атрактивни и иновативни кампании и обучения зя оказване на първа помощ пир кризи, адекватна реакция, психосоциална подкрепа и ментално здраве сред децата и младите хора.


м. октомври

БМЧК

12.

Разширяване на дейности по проект „Програма за предоставяне на услуги и подкрепа на деца и млади хора, напускащи социалните институции”.


м.декември

БМЧК

13.

Провеждане на информационни кампании, презентации и обучения за популяризиране и превенция на сексуално рисковото поведение, репродуктивното здраве, зависимостта и психично здраве сред подрастващите.

целогодишен

БМЧК

МКБППМН


МКБТХ

14.

Актуализиране на програма „Хелфи ти помага да помагаш” и провеждане на обучения в 3 общински училища.


целогодишен

БМЧК

15.

Организиране на благотворителни кампании и акции за Великден, баба Марта, Деня на земята, Деня на детето, Деня на глада и Коледа с участието на деца и млади хора в риск..


целогодишен

БМЧК

21.

Международен ден за безопасен интернет

8 февруари

МКБППМН

МКБТХ














16.

„Антиспин кампания” под мотото „Любовта е второто слънце на земята”

14 февруари

БМЧК

МКБППМН


23.

Ден на изчезналите деца

25 май

МКБППМН

МКБТХ














17.

Световен ден за борба с тютюнопушенето.

31 май

МКБППМН

18.

Световен ден за борба с наркотичната зависимост

26 юни

МКБППМН

24.

Европейски ден за борба с трафика на хора

18 октомври

МКБППМН

МКБТХ


19.

Международен ден без тютюнев дим

м. ноември

МКБППМН

20.

Разяснителни кампании за рисковете от употребата на наркотични вещества с прицелна група: ромско население.

целогодишен

МКБППМН

25.

Превенция на тема «Агресия» в училищата

целогодишен

МКБППМН

МКБТХ


26.

Превантивна работа с настанените деца в КСУ - Монтана

целогодишен

МКБППМН

МКБТХ


27.

Превенция за опазване имуществото на БДЖ

целогодишен

МКБППМН

РУП- Мездра



28.

Реализиране на дейности на Общински детски съвет по спечелен проект от «Партньори България»



целогодишен

МКБППМН

НПО „Партньори България”






Фестивали, конкурси, концерти, изложби, спектакли, състезания







30.

Обща изложба на класа по изобразително изкуство на ОШИ “Д. Христов”

18 февруари

НЧ “Разум”

37.

Спектакъл “Приятели”

м. февруари

Детско-юношеска театрална школа към Драматичен театър “Драгомир Асенов”

31.

Концерт - спектакъл "Пролетна магия"

м. март

ОДК “Ние врабчетата”

33.

Пролетен концерт на ОШИ “Д. Христов”

м. март

ОШИ “Д. Христов”

39.

Ученически турнир по тенис на маса

м. март

ОМД

38.

Концерт на КСТ „Астра”

20 март

КСТ „Астра”

ОМД


34.

Международен ден на ромите

- концерт

- спортни мероприятия


8 април

Община Монтана,

Читалище „Звезда”



40.

Конкурс “Напеви от Северозапада”

11-12 април

ОМД

29.

Участие  на вокално студио "Детски смях"  в Международен конкурс „Изгряват звезди”в гр. Петрич

2-4 май

ОДК “Ние врабчетата”

35.

Концерт Деница Пламенова от класа на Марианна Цолова

м. май

НЧ “Разум”,

ОШИ “Д. Христов”



36.

Съвместни дейности на Младежки духов оркестър при ПМГ “Климент Охридски” с Мажоретен състав при ОМД

постоянен

Община Монтана,

ОМД, ПМГ “Св. Климент Охридски”



41.

Ученически спортни игри




Община Монтана, спортни клубове

46.

Концерт ” Музикален атлас „ на ОШИ “Д. Христов”

12 май

НЧ ,, Разум 1883 "













42.

Участие на ТА ,, Пъстрина ‘’ в празника на духовата музика „Дико Илиев”

14-16 май

НЧ ,, Разум 1883 "

48.

Годишна изложба на учениците от класа по изобразително изкуство на ОШИ “Д. Христов”

м. май

НЧ ,, Разум 1883 "

44.

Турнир по тенис на маса

1 юни

ОДК “Ние врабчетата”

45.

Концерт-спектакъл "Забавен калейдоскоп"

м. юни

ОДК “Ние врабчетата”

47.

Класови продукции на учениците от музикалния отдел на ОШИ “Д. Христов”

м. юни

НЧ ,, Разум 1883 "

49.

Турнир по джудо и самбо

м. юни

Община Монтана, Спортен клуб “Слава 83”

50.

Турнир по тенис на маса за купата на ОМД

м. юни

ОМД

51.

Турнир по тенис на маса за купата на ОМД

м.ноември

ОМД




Традиционен самостоятелен концерт на ТА ,, Пъстрина’’

м.ноември

НЧ “Разум”

52.

Коледен концерт на творческите формции при ОМД

м. декември

ОМД

Съкращения:

МИКЦ – Младежки информационно- консултантски център

БМЧК – Български младежки червен кръст

МКБППМН – Местна комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните

МКБТХ – Местна комисия за борба с трафика на хора

НПО – неправителствена организация

ОДК – Обединен детски комплекс

НЧ – Народно читалище

ОМД – Общински младежки дом

ПМГ – Природо математическа гимназия

ОШИ – Обединена школа по изкуствата

ТА – Танцов ансамбъл
IV. ОРГАНИЗАЦИЯ И КООРДИНАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ
Изключително важно за ефективното изпълнение на плана е координацията и оперативното взаимодействието между:


  • Министерство на образованието, младежта и науката;

  • Общинска администрация – Монтана;

  • Регионален инспекторат по образованието – Монтана;

  • Дирекция “Социално подпомагане” – Монтана;

  • Дирекция “Бюро по труда” – Монтана;

  • Училища и обслужващо звено в община Монтана;

  • Общински младежки дом;

  • Читалища в община Монтана;

  • Спортни клубове;

  • БМЧК – гр. Монтана;

  • Неправителствени организации, работещи по проблемите на младите хора.

Координацията на дейностите се осъществява от кмета на Община Монтана чрез Дирекция “Хуманитарни дейности”.
V. ДЕЙСТВИЯ ПО НАБЛЮДЕНИЕ, ОЦЕНКА И АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА
Кметът на общината чрез Дирекция „Хуманитарни дейности” ръководи и координира дейността по изпълнението на Общинския план за младежта.

Актуализацията на плана ще се осъществява при необходимост на полугодието по реда на приемането му.



Кметът на Община Монтана в срок до 31.01.2015 г. представя отчет за изпълнението на плана на общинския съвет и на областния управител.
VІ. ОСИГУРЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ И ПУБЛИЧНОСТ НА ПЛАНА.
Дейностите за реализация на плана ще се популяризират на сайтовете на Община Монтана, Общински младежки дом и Регионална библиотека „Гео Милев”.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на
2012 -> София-град Актуализиран на Педагогически съвет №8/04. 09. 2012 г
2012 -> Програма за развитие на селските райони европейски земеделски фонд за развитие на селските райони европа инвестира в селските райони
2012 -> Книгата е създадена по действителен случай. Имената на описаните места и действащите лица са променени
2012 -> Относно Обособена позиция №1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница