Vioxx носи големи неприятности за фармацевтичния гигант Merck



Дата10.07.2017
Размер32.81 Kb.
#25375
Vioxx носи големи неприятности за фармацевтичния гигант Merck
Само месец след като от пазара беше изтеглено лекарството на Merck срещу артрит - Vioxx, фармацевтичната компания се оказа в положение, при което се налага да се бори за оцеляването си. След като в медиите се появиха доказателства, че при употребата на лекарството Vioxx се повишава риска от сърдечен удар, акциите на компанията се сринаха наполовина, губейки над 30 млрд щ. д. от стойността на четвъртата по големина в света фармацевтична компания. Тази седмица, адвокатите на ищците предадоха на пресата изобличаващи писма и вътрешно-фирмена документация, които поставят под въпрос репутацията на компанията.
От Merck дадоха изявление, че компанията доброволно е изтеглила лекарството Vioxx от пазара, защото поставя на първо място безопасността на пациента. Но в статия на списание New England Journal of Medicine от 21 октомври 2004 г., Merck бе обвинен за това, че е поставил продажбите пред сигурността на пациентите.
Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), също отнесе обвинения, че не е реагирала на подадените сигнали за нежелани събития, причинени от употребата на лекарството.
Публикуваните писма и документи доказват, че от Merck са знаели за потенциалните странични ефекти на лекарството още през 2000 г., но са държали в заблуда външните изследователи, които са изпитвали безопасността на лекарството.
Въпреки умерените дългове, големият паричен поток и актив от 10 млрд долара в брой и ценни книги, компанията не успя да успокои своите акционери. Standart&Poor’s обяви, че ще понижи оценката си за компанията. Очакваните разходи на компанията във връзка със скандала се изчисляват на десетки милиярди долари.
Merck заяви, че от 15 октомври, компанията е била призована като ответник в около 300 съдебни процесa за Vioxx.
Около 8 милиона потребители са приемали Vioxx за периода от неговото навлизане на пазара през 1999 до 2003 година, като за същото време лекарството е донесло печалба в размер на 2.5 млрд долара. Списание New England Journal of Medicine предполага, че „може би десетки хиляди пациенти, употребили Vioxx са получили сериозни нежелани странични ефекти”.
Фaрмацевтичната компания Wyeth похарчи около 16.6 млрд долара, за да покрие разходите по съдебните процеси за Fen-phen –диетичен коктейл за отслабване, които е причинил дегенерация на сърдечните клапи на потърпевшите пациенти. От Merck твърдят, че застраховките, които има ще покрият 630 милиона долара за обезщетения по индивидуални искове към компанията.

Никой засега не е обвинил компанията за това, че е прикривала доказателства относно здравните рискове от употребата на Vioxx: обвиненията са насочени към това, че нито Merck, нито FDA са направили нещо, за да разследват проблема. Фирмената реклама, насочена директно към потребителите, дори не загатва за упоменатия вече риск при употребата на Vioxx. Това, което върши работа в съда е информацията, която достига до лекарите, които предписвата лекарството на пациентите. Тази информация е съдържала предупреждение за възможността от нежелани странични съития, свързани с увреждане на сърцето.


По-голяма част от съдебните процеси в защита на потребителите могат да бъдат много скъпи за компанията, особено ако адвокатите на ищците представят много подобни дела накуп. При така създалата се ситуация съществува още и възможността да бъдат наложени дъпалнителни наказания за причинени щети, ако бъде доказано, че Merck съзнателно e пренебрегнал въпроса за безопасността на пациентите.
През последните няколко години законността на действията на цялата американска лекарствена индустрия бе поставена под съмнение. Инвеститорите на Wall Street искат растеж на печалбите. След като усилията да бъдат разработени нови класове лекарства се оказаха неуспешни, шефовете на фармацевтичните гиганти са принудени да направят всичко възможно, за да спечелят максимално от съществуващите продукти. Резкият скок на цените на оригиналните лекарствени продукти, масираната потребителска реклама и увеличаването на потреблението на скъпи лекарства, различаващи се само по начина на маркетиране, прокараха контраст с най-основното правило, а именно, че здравето на пациентите стои на първо място.

Действията, които фирмите предприеха в своя защита относно този проблем, се оказаха контрапродуктивни. Докато фармацевтичните гиганти пълнят джобовете на политиците с пари и в същото време удвояват своята армия от лобисти във Вашингтон, общественият цинизъм бързо нараства.


До неотдавна Merck беше една от най-престижните и уважавани американски фармацевтични компании. Сега американците са повече от склонни да повярват, че Merck е най-лошата от всички. В края на краищата, съдебните заседатели ще бъдат тези, чиято склонност да повярват, че Merck са действали противозаконно ще определи характера на наказателните мерки, които ще се предприемат срещу фирмата.

Източник:

“Big trouble for Merck”



The Economist November 6th 2004, pp. 65-66
Каталог: userfiles -> file
file -> Седмичен информационен бюлетин
file -> Седмичен информационен бюлетин
file -> Доклад на нпо за напредъка на България в процеса на присъединяване към ес, 2004
file -> Специална оферта за сезон 2015/2016 в Евридика Хилс Пампорово Нощувка със закуска
file -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
file -> Отчет 31 март 2008 г. Междинен Баланс
file -> Наредба №111 от 12 октомври 2006 Г. За изпитване на продукти за растителна защита и одобряване на бази на физически и юридически лица
file -> Конкурс за избор на изпълнител на обществена поръчка с предмет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница