Отчет №3 Име на проекта на български език



страница1/2
Дата28.08.2016
Размер467.78 Kb.
#7671
ТипОтчет
  1   2
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
СДРУЖЕНИЕ ЗА ДИВА ПРИРОДА БАЛКАНИ
МЕЖДИНЕН ОТЧЕТ №3
Име на проекта на български език:

Опазване и устойчиво управление на биоразнообразието в района на Драгоманското блато и карстовия хълм Чепън



Име на проекта на английски език:

Conservation and sustainable management of biodiversity in the region of Dragoman marsh and the calcareous hill of Chepun



Кандидатстваща организация на български език:

Сдружение за дива природа БАЛКАНИ (СДП Балкани)



Кандидатстваща организация на английски език:

BALKANI Wildlife Society



Имена на партньорите по проекта:

Българска фондация „Биоразнообразие”



Период на проекта: (начална дата и крайна дата)

Февруари 2007 - Април 2009



Отчетен период: (начална дата и крайна дата)

Януари 2008 - Април 2009


Финансиране на проекта:

Финансова информация

Лева

USD

Сума от ПМП за проекта

74074.00

50000,00

Финансов принос за проекта

37800.00

25515,03

Нефинансов принос за проекта

64589.00

43597,62




 




Сума получена от ПМП до момента

57064.11

41090.00




 




Сума от ПМП, похарчена до крайната дата на отчетния период

71337.80




Финансов принос до крайната дата на отчетния период

44869.62




Нефинансов принос до крайната дата на отчетния период

64589.00







 




Баланс на средствата от ПМП до крайната дата на отчетния период

2736.20




Баланс на финансовия принос до крайната дата на отчетния период

-7069.62




Баланс на нефинансовия принос до крайната дата на отчетния период

0.00







 




Сума от ПМП, похарчена през отчетния период

50419.63




Финансов принос за отчетния период

7003.82




Нефинансов принос за отчетния период

0.00




Искана следваща сума от ПМП




8910.00


Отчетът е разработен от:

Андрей Христов Ралев (координатор на проекта, Тел: 0889436845, Е-мейл: aralev@balkani.org)



Отчетът е внесен от:

Андрей Христов Ралев


Подпис:
Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:
I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


  1. Въздействие и индикатори за въздействие (напишете основната цел на проекта и изберете въздействията и индикаторите за въздействие, които са част от Документа на проекта и дайте точната цифра за съответния индикатор в края на този отчетен период. Възможно е някои от индикаторите да не могат да се отчетат за съответния отчетен период. Ако е така – моля обяснете защо. Всички индикатори, които са част от Документа на проекта трябва да се отчетат в последния отчет за дейността по проекта.)



Основна цел на проекта: Опазване и управление на биологичното разнообразие и ресурси в района на Драгоманското блато чрез устойчиви практики в областта на туризма, образованието и земеделието.
Група І

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове

Проектът допринася пряко за опазване на 7 вида животни от червения списък на IUCN, ето напредъка по опазването на някои от тях (в т.ч. и някои други редки и застрашени видове):



  • белоока потапница: през 2008 и 2009 се поддържаше благоприятното състояние на вида в Драгоманското и Алдомировското блато. Във второто се наблюдаваше леко увеличение на популацията през 2008 и значително през 2009. Поради постоянното присъствие на хора свързани със СДП Балкани в района, нямаше бракониерство на защитени видове през есента, когато е ловния сезон. Вероятно популацията от Драгоманското блато се разселва и по други водоеми – наблюдавани 7 екземпляра в Чокльовото блато през пролетта на 2009.

  • ливаден дърдавец: вследствие по-влажната пролет през 2008 имаше повече гнездящи двойки от 2007. Видът ще влезе в схемата на редовен мониторинг към Изпълнителна агенция по околна среда.

  • лалугер: беше открита нова малка колония до Алдомировското блато. За съжаление над Безден вероятно едната колония е изчезнала поради убиване от деца на възрастната женска. Приложение 6: снимка на лалугер.

  • видра: популацията на вида продължава да бъде стабилна с вероятно леко увеличение вследствие възстановяването на рибните ресурси в Драгоманското и Алдомировското блато.

  • чаплови колонии: през 2008 г. в Драгоманското бяха установени 5-7 двойки голяма бяла чапла (3-6 за 2007 г.) и 7-9 двойки ръждива чапла (6-10 за 2007 г.). Най-радостното е, че вече има нова колония и в Алдомировското блато. Беше доказано гнезденето на ръждива чапла (набл. 3 млади птици през юли 2008) и преброени до 12 големи бели чапли през август 2008. Вероятно колонията от Драгоманското блато се разселва и по други водоеми – наблюдавана ръждива чапла в Чокльовото блато през пролетта на 2009.

  • сокол скитник: беше открито (и се пази в тайна!) гнездо на този рядък вид. През 2008 отгледа 2 малки. Приложение 6: снимка на птица от Чепън планина.

Проектът допринася пряко за опазване на 5 вида растения, ето напредъка по опазването на някои от тях:

  • шахматовидна ведрица: условията през пролетта на 2008 бяха благоприятни за вида. Бяха установени 70 цъфнали индивида в района на Драгоманското блато и близо 700 индивида при Алдомировското блато. Беше проверено и третото находище на вида в България – до гара Верила. През лятото бяха наблюдавани индивиди с узрели семенни кутийки от които бяха събрани семена, с цел експерименталното развъждане на вида в контролирани условия. През 2009 година условията за вида не бяха толкова добри – популацията на Алдомировското блато беше оценена на 295 индивида. Приложение 7: снимки на ведрица и карти на разпространение

  • ниската теменуга: условията през пролетта бяха благоприятни за вида. Бяха установени 130 цъфнали индивида в района на Драгоманското блато, 13 000 индивида от вида при Алдомировското блато и 8000 индивида във влажните ливади до Цръклевци. Беше проверено и четвъртото находище на вида в България – до село Кокаляне (180 индивида). През лятото бяха наблюдавани индивиди с узрели семенни кутийки от които бяха събрани семена, с цел експерименталното развъждане на вида в контролирани условия. През 2009 година условията за вида не бяха толкова добри – популацията на Алдомировското блато беше оценена на 4080 индивида. Приложение 7: снимки на теменуга и карти на разпространение

  • алдрованда: изключително успешна е реинтродукцията на вида в Драгоманското блато. Внесените индивиди от популацията в Делтата на Дунав и успешното им адаптиране в полуестествени условия (клетки в блатото) позволи част от индивидите да бъдат оставени да презимуват свободно. Април 2008 изплуваха първите екземпляри. Може да се счита, че Драгоманското блато е вече единствено находище на вида в България. Между април и септември 2008 ежемесечно се удвояваше популацията. Април 2009 преброените изплували екземпляри бяха значително повече от 2008 (429 спрямо 105). Юли 2009 бяха преброени 3223 екземпляра спрямо 808 през юли 2008 и 309 внесени през 2007. Приложение 8: снимки и таблица с ежемесечен мониторинг на вида.

  • калдезия: Caldesia parnassifolia е също вид изчезнал от флората на България, за който СДП Балкани получи разрешение за реинтродукция. През 2008 бяха отгледани 12 растения получени от Института в Требон, Чехия. Над 150 туриона (за размножаване през 2009) бяха получени от тях. През 2009 продължава отглеждането на вида в изкуствени условия, като евентуално през 2010 може да се разсели в Драгоманското блато. Приложение 6: снимки на калдезия


Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие

21300 хектара

Защитена зона “Драгоман” (21300 хектара) по Директивата за местообитанията бе одобрена от Европейската комисия през декември 2008, като част от списъка на Зоните от значение за Общността. На цялата площ на зоната се изпълняват дейности, които допринасят за устойчивото й управление.
Със заповед на министъра на околната среда и водите през септември 2008 беше обявена защитена зона „Раяновци” (13431 хектара) по Директивата за птиците. Зоната се припокрива до голяма степен с горната. Приложение 10: заповед за обявяване.
Бе събрана научната информация и попълнен формуляр, необходим за обявяване района на Драгоманското блато за влажна зона от Световно значение (съгласно Рамсарска конвенция за влажните зони). Приложение 12: попълнен формуляр по Рамсар.
ВСИЧКИ СФЕРИ

Въздействие 2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ТВЕ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Центърът за опазване на влажните зони „Драгоманско блато” ще бъде първата сграда в България, която ще се отоплява изцяло с биомаса от влажни зони.


ДЕГРАДАЦИЯ НА ПОЧВИТЕ

Въздействие 3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи

Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани земи
МЕЖДУНАРОДНИ ВОДИ

Въздействие 4. Намалени емисии на замърсители в река Дунав, Черно и Егейско море

Община Драгоман спечели Техническа помощ по Оперативна програма „Околна среда” за подобряване ВиК системата в общината, в т.ч. пречиствателна станция за отпадни води на град Драгоман.



http://obshtinadragoman.com/index.php?option=com_content&task=view&id=277&Itemid=53

СДП Балкани и Българска фондация „Биоразнообразие” организираха серия от срещи на експерти с общината, за да се предложи най-подходящата според нас технология за Пречиствателната станция за отпадни води – изкуствена влажна зона.



http://obshtinadragoman.com/index.php?option=com_content&task=view&id=276&Itemid=53

СДП Балкани и Българска фондация „Биоразнообразие” с водещ партньор германската фондация ЕУРОНАТУР (EURONATUR) подготвиха проект „Опазване и устойчиво развитие на карстовия комплекс на Драгоманското блато в България” и осигуриха финансиране от Германската федерална фондация за околна среда (Deutsche Bundesstiftung Umwelt – DBU). Основни задачи по проекта са опазване и управление на влажните зони в района на Драгоман и намаляваме на биогенните елементи постъпващи в блатото. Приложение 19: Проект към Германската федерална фондация за околна среда (Deutsche Bundesstiftung Umwelt – DBU)



Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани домакинства

10 облагодетелствани домакинства.

След като Центъра за опазване на влажните зони отвори врати е постоянно назначен 1 местен човек (на пълен работен ден) и още 1 помага частично. 2 местни учители са ангажирани периодично при работата с ученици, които посещават Драгоманското блато. Магазинът до Центъра и сладкарницата в Драгоман са увеличили с 15-20% оборота си, като се очаква в бъдеще този процент да бъде по-висок. 2 семейства започнаха да ремонтират къщите си, за да ги предоставят като къщи за гости. Ремонта на Посетителския център беше осъществен от местна строителна фирма с 2 местни работници и 3 външни. В ремонта бяха ангажирани и още местни жители - железар, електричар, фирма за дограма, шофьор.

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора

20 местни жители облагодетелствани пряко.

8 неместни жители.

Група ІІІ

Въздействие 1. Увеличаване на броя на хората, информирани по въпросите на опазване на глобалната околна среда

Индикатор за въздействие: Брой участвали/въвлечени жени


400

Ученици посещавали блатото - около 100 за отчетния период, брой студенти и учени – около 80, жители на Драгоман – 220. 8 облагодетелствани жители.


След като Центъра за опазване на влажните зони отвори врати е постоянно назначен 1 местен човек (на пълен работен ден) и още 1 помага частично. 2 местни учители са ангажирани периодично при

Индикатор за въздействие: Брой участвали/въвлечени мъже


350

Ученици посещавали блатото - около 100 за отчетния период, брой студенти и учени – около 70, жители на Драгоман – 180. 12 облагодетелствани жители.


Въздействие 2. Развитие на сътрудничеството между заинтересованите страни в местата на изпълнение на ПМП проекти
Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени

9

В дейностите по проекта бяха въвлечени следните НПО: БДЗП, За Земята, CVS-България; ИУЦЕ, Гражданско сдружение „Щастливеца”, ЮНЕКО, следните научни и образователни институции: СОУ Христо Ботев - гр. Драгоман, Първа английска гимназия, Испанска гимназия - гр.София.


Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с местните власти

4

С община Драгоман – партньорство по всички дейности в района на блатото

С община Костинброд - партньорство по дейности, които имат връзка с друг проект на БФБ към ПМП на ГЕФ.

С общини Годеч и Сливница – работа по ПУ на защитена зона и общи стратегии за развитие на района.

Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с националните власти

7

В дейностите по проекта бяха въвлечени следните правителствени институции: Изпълнителна агенция по околна среда, РИОСВ-София; Държавно горско стопанство София; Следните научни: Биологически факултет към СУ, Орнитологична централа към БАН, Институт по ботаника към БАН, Институт по зоология към БАН.




Обща допълнителна подкрепа, финансова или нефинансова, получена за нови инициативи и възможности посредством изпълнението на проекта в рамките на ПМП, в щатски долари
Близо 80000 щ.д.

Осигурено допълнително финансиране от Програма KNIP MATRA на Холандското посолство (3635 евро), Дунавски екологичен форум (4750 щ. долара) и Фонда за НПО на Европейското икономическо пространство (69610 щ. долара).





  1. Конкретни цели и индикатори (изредете конкретните цели и съответните индикатори от Документа по проекта и докладвайте точните цифри по всеки от тях в края на този отчетен период

Конкретна цел 1. Опазване и възстановяване на състоянието на приоритетни местообитания и видове.

Индикатори: Включване на 330ха природни местообитания в защитени местности и над 20000ха в защитена зона. Обявяване на защитени местности ”Драгоманско блато”и „Чепън” и подготовка на план за управление на Защитена зона “Драгоман”. Поддържани местообитания и подобрени популации на световно застрашени видове растения (5) и животни (7). Залесен 1 ха с широколистни характерни за района видове. Създадени моделни проекти за устойчиво животновъдство и земеделие.

Със заповед на министъра на околната среда и водите през септември 2008 беше обявена защитена зона „Раяновци” (13431 хектара) по Директивата за птиците. Приложение 10: заповед за обявяване.

Защитена зона „Драгоман” (21357 хектара) по Директивата за местообитанията беше официално предложена от Правителството на България и одобрена от Европейската комисия.

Цялата документация за обявяване на защитена местност „Драгоманско блато” (330 хектара), вкл. дигитални карти, беше разработена от СДП Балкани и РИОСВ-София. През 2008 година се осъществи обществено обсъждане-комисия в сградата на Община Драгоман и бяха уточнени режимите на ЗМ. След като документацията беше внесена в МОСВ и се очакваше само подпис на Министъра, МОСВ преразгледа политиката си за обявяване на нови защитени територии. Всички предложения за нови ЗТ бяха отхвърлени в т.ч. и „Драгоманско блато” и „Чепън” с основен аргумент, че предмет на опазване са видове от Натура 2000, които се опазват в обявените защитени зони. Темата с отказа за обявяване на нови защитени ще бъде поставен отново за разглеждане от новото правителство.

Приложение 14: отговор от МОСВ за ЗМ „Драгоманско блато”.

След 2 годишно закъснение, на 27.01.2009 г. беше публикувана НАРЕДБА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА РАЗРАБОТВАНЕ И УТВЪРЖДАВАНЕ НА ПЛАНОВЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗАЩИТЕНИ ЗОНИ. В съответствие с нея и с докладите на експертите по проекта от 2007 и 2008 година беше подготвен първоначален вариант на Интегриран план за управление на защитени зони „Драгоман” (21357 хектара) по Директивата за местообитанията и защитена зона „Раяновци” (13431 хектара) по Директивата за птиците. Предложение за възлагане на разработването и утвърждаването на ПУ според издадената наредба ще бъде отправено към МОСВ от партньорите по проекта след одобряване от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) на методики за картиране на видове и местообитания, методики за определяне на благоприятното природозащитно състояние и методики за мониторинг на видовете и местообитанията (изискване на Чл. 11. на Наредбата). Приложение 11: Интегриран план за управление с картен материал.

Поддържани местообитания и подобрени популации на световно застрашени видове растения (5) и животни (7) – вж. по-горе.

През есента на 2008 бяха извършени три акции по залесяване с летен дъб, космат дъб и върби (около 2 ха). Засадените през 2007 и 2008 жълъди поникнаха успешно (над 50% прихващане). През март 2009 беше осъществена допълнителна акция по засаждане на върби във вътрешните части на блатото, които могат да се използват в бъдеще за гнездене на чапли.

Бяха подпомогнати трима местни стопани за кандидатстване по агро-екологични мерки към фондовете на ЕС.

Конкретна цел 2. Осигуряване на условия за развитие на образователен и екологичен туризъм.



Индикатори: 10 семейства от Община Драгоман включени в екотуристически дейности; Община Драгоман включила развитието на екотуризма в местните приоритети за развитие с Програма за устойчив туризъм; разработен екотуристически продукт, включващ интерпретативен/познавателен елемент; Изградена и подобрена посетителска инфраструктура – посетителски център.

Над 20 местни жители и 10 домакинства (семейства) от Драгоман бяха включени в екотуристически дейности: след като Центъра за опазване на влажните зони отвори врати е постоянно назначен 1 местен човек (на пълен работен ден) и още 1 помага частично. 2 местни учители са ангажирани периодично при работата с ученици, които посещават Драгоманското блато. Магазинът до Центъра и сладкарницата в Драгоман са увеличили с 15-20% оборота си, като се очаква в бъдеще този процент да бъде по-висок. 2 семейства започнаха да ремонтират къщите си, за да ги предоставят като къщи за гости.

Партньорите по проекта със съдействие на експерт на Пирински туристически форум разработиха Програма за развитие на туризма в Община Драгоман и ролята на Центъра за опазване на влажните зони „Драгоманско блато”. Бяха осъществени серия от срещи със заинтересовани страни, обучения по туризъм и проучвания на туристическия потенциал. Акцент се постави върху посетителската инфраструктура изградена или планирана от СДП БАЛКАНИ – Център за опазване на влажните зони, мостчета в блатото, пътека по Чепън планина, кула за наблюдение на птици, укритие за снимане на птици. На базата на тази програма Община Драгоман разработва проект по ТГС България-Сърбия, а СДП Балкани развива дейностите на Центъра. Приложение 23: Програма за туризъм

Беше разработен екотуристически продукт, който акцентира на природата на Драгоманското блато и Чепън. Като резултат, районът вече се предлага като дестинация от 3 туристически агенции:



http://www.birdwatchingbulgaria.com/?page=birdwatching_bulgaria&in=one_day_trips

http://www.zigzagbg.com/programme_detailed_eng.php?rid=73

http://buro-radetsky.bg/excurzia_330-176-0.html

Избран е и маркиран най-подходящият туристически маршрут на хълма Чепън, позволяващ посетителите да опознаят най- добре биоразнообразието в района. Преходът е с продължителност около 5 часа и средна трудност. Единият край на пътеката е при Центъра за влажните зони, другият при Драгоманското блато. Поставени са две информационни табели в двата й края.

Приложение 21: Табела на пътеката

Изграден е Центъра за опазване на влажните зони „Драгоманско блато”. Първо бяха ремонтирани антрето и стаята за офис, които да позволят осигуряването на информация за посетители и предлагането на различни услуги. Впоследствие беше ремонтиран и големия салон с размери 15 на 7 метра. Салона разполага с 4 модулни маси, бюро за водещ и 30 стола и позволява осъществяването на разнообразни образователни дейности, семинари, работни срещи.Приложение 16: снимки на Центъра за опазване на влажните зони



II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА


  1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка (моля изредете всички дейности така както са в Документа на проекта, които са планирани за реализация в рамките на отчетния период и накратко опишете изпълнението им, включвайки нови или допълнителни дейности, ако има такива. Стриктно опишете кой е участвал в изпълнението и особено връзката с местната общност/ключови заинтересовани страни. Ако са настъпили отклонения от планираните дейности и/или времева рамка, моля опишете причините)

Дейност

Изпълнение за периода Януари 2008 - Април 2009

1.1. Обявяване на защитени местности „Драгоманско блато” и “Чепън”


Цялата документация за обявяване на защитена местност „Драгоманско блато” (330 хектара), вкл. дигитални карти, беше разработена от СДП Балкани и РИОСВ-София. Беше проведена комисия за обявяване на защитена местност „Драгоманско блато” (330 хектара) в сградата на Община Драгоман. Присъстваха представители на собствениците на земи в блатото: СДП Балкани, местни жители, Община Драгоман, областна служба по земеделие и гори, РИОСВ-София. На комисията всички участници подкрепиха обявяването на ЗМ и се договориха по забраните. Координаторът на проекта участва в срещи с МОСВ за обявяване на защитени територии в рамките на Натура 2000.

След като документацията беше внесена в МОСВ и се очакваше само подпис на Министъра, МОСВ преразгледа политиката си за обявяване на нови защитени територии. Всички предложения за нови ЗТ бяха отхвърлени в т.ч. и „Драгоманско блато” и „Чепън” с основен аргумент, че предмет на опазване са видове от Натура 2000, които се опазват в обявените защитени зони. Темата с отказа за обявяване на нови защитени ще бъде поставен отново за разглеждане от новото правителство.

Приложение 14: отговор от МОСВ за ЗМ „Драгомснко блато”.

Приложение 13: снимки от срещата.




1.2. План за управление на защитена зона „Драгоман”


План за управление на защитени зони:

Извършено е детайлно картиране на влажните ливади около Драгоманското блато и пасища на територията на защитена зона „Драгоман” и планиране на мерки за възстановяване на тревни съобщества. Бяха избрани 3 района за работа по възстановяване на ливади:



  • 55 дка в югозападната част на блатото (в т.ч. земи собственост на Балкани)

  • 42 дка в западната част на блатото

  • 200 дка в югоизточната част на блатото.

Една площ от 10 дка собственост на Балкани в ЮЗ част на блатото беше оградена за предпазване от пашуващи животни, окосена и подсята с ценни видове тревни растения.

Беше открито в имот на СДП Балкани смятаното за изчезнало растение прешленолистен надводник (Elatine alsinastrum), което расте по ръба на водата и е много рядко в страната.

След 2 годишно закъснение, на 27.01.2009 г. беше публикувана НАРЕДБА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА РАЗРАБОТВАНЕ И УТВЪРЖДАВАНЕ НА ПЛАНОВЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗАЩИТЕНИ ЗОНИ. В съответствие с нея и с докладите на експертите по проекта от 2007 и 2008 година беше подготвен първоначален вариант на Интегриран план за управление на защитени зони „Драгоман” (21357 хектара) по Директивата за местообитанията и защитена зона „Раяновци” (13431 хектара) по Директивата за птиците. Предложение за възлагане на разработването и утвърждаването на ПУ според издадената наредба ще бъде отправено към МОСВ от партньорите по проекта след одобряване от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) на методики за картиране на видове и местообитания, методики за определяне на благоприятното природозащитно състояние и методики за мониторинг на видовете и местообитанията (изискване на Чл. 11. на Наредбата). Приложение 11: Интегриран план за управление с картен материал.

През 2008 г. бяха изготвени допълнителни карти на приоритетни видове и местообитания, които да залегнат в плана за управление на ЗЗ „Драгоман”. Приложение 7: карти на ведрица и теменуга.

Започна работата по подпомагане на устойчиви дейности в ЗЗ „Драгоман”, които са залегнали в препоръките на експертите по ПУ на зоната. Беше намерено допълнително финансиране за някои моделни дейности: отваряне на водни огледала, изнасяне на биомаса от блатото и ползването й за отопление, залесяване с космат дъб, възстановяване на Caldesia parnassifolia и виюн, опазване гнезда на грабливи птици.Бяха проведени серия от срещи със земеделски стопани от общините Драгоман и Сливница. Техните проблеми бяха взети предвид от наши експерти и бяха отправени предложения за решаването им към работните групи за промяна на нормативната база към Министерство на земеделието и храните. Бяха подпомогнати трима местни стопани за кандидатстване по агро-екологични мерки към фондовете на ЕС – за недоизпасани и свръх-изпасани територии.



Моделни проекти в защитената зона към фондовете на ЕС:

  • Подготвен и одобрен е проект на общините Сливница и Драгоман за финансиране по Програма ЛИДЕР

  • В процес на подготовка са проекти за подпомагане на селски стопани в Община Драгоман.

Като много важен резултат от проекта беше подготвен съвместен проект по програма ЛИДЕР за създаване на МИГ на Общините Драгоман и Сливница, което донесе много позитиви за БАЛКАНИ в района. Проектът беше одобрен през 2009 г. и ще започне да се изпълнява към края на годината, когато се очаква да се получи банков кредит.

Приложение 20: проект ЛИДЕР

Подготвен и внесен e проект „Опазване и устойчиво развитие на карстовия комплекс на Драгоманското блато в България” и осигуриха финансиране от Германската федерална фондация за околна среда (Deutsche Bundesstiftung Umwelt – DBU). Водещ партньор е германската фондация ЕУРОНАТУР (EURONATUR).


1.3. Мерки за поддържане и възстановяване на местообитания и видове


Поддържане, реинтродукция и мониторинг на редки видове:

На 25.01.2008 СДП Балкани получи разрешение за повторно въвеждане в природата на алдрованда (Aldrovanda vesiculosa) и калдезия (Caldesia parnassifolia) в Драгоманското блато. Приложение 9: разрешение от МОСВ

През март-април за първи път бяха пуснати свободно растения алдрованда (Aldrovanda vesiculosa) в блатото (част от растенията продължиха да се отглеждат в клетки). Мониторингът на алдровандата в Драгоманското блато показва изключително добро развитие и адаптиране на вида към условията в него. Между април и септември 2008 популацията на вида се удвояваше ежемесечно. Април 2009 преброените изплували екземпляри бяха значително повече от 2008 (429 спрямо 105). Юли 2009 бяха преброени 3223 екземпляра спрямо 808 през юли 2008 и 309 внесени през 2007. От април до септември 2008 всеки месец броя на растенията се удвоява. Може да се счита, че Алдровандата се завърна успешно в българската флора, с Драгоманското блато като единствено находище. Приложение 8, 6: таблица мониторинг алдрованда и снимки.

През юни 2008 получихме и 12 туриона калдезия (Caldesia parnassifolia) от Институт Требон, Чехия. Реинтродукцията на калдезията в Драгоманското блато е на етап отглеждането й в изкуствени условия. Есента от 12-те туриона, отгледани в саксия с вода и натрупали значителна листна маса, се получиха 150 туриона. През 2009 продължава отглеждането на вида в изкуствени условия, като евентуално през 2010 може да се разсели в Драгоманското блато. Междувременно трябва да се провери новата информация за открито находище на вида в Черна гора. Това е допълнителна дейност (непланирана по проекта), осъществяваща се основно с доброволни усилия на членове на БАЛКАНИ. Приложение 6: снимки на калдезия

През пролетта на 2008 г бяха изследвани всички познати находища на ниска теменуга (Viola pumila) и шахматовидна ведрица (Fritillaria meleagroides) - Драгоманско блато, Алдомировско блато, влажни ливади Цръклевци, поляни над с.Кокаляне и ливади до гара Верила. През м. юни са събрани зрели семена и от двата вида от по-голямото им находище (на Алдомировското блато), с цел експерименталното им развъждане в контролирани условия. През 2009 година мониторинга на тези важни видове продължи. Приложение 6: снимки ведрица и теменуга.

Беше осъществен и мониторинг на ендемичните растения в Чепън планина: урумовото лале (Tulipa urumoffii), сръбското звънче (Edraianthus serbicus), вилмотианов клин (Astragalus wilmottianus), който показа популации в стабилно състояние, въпреки пожарите през 2007 г.

През 2008 и 2009 г. продължи мониторинга на птиците – в т.ч. изследване на чапловите колонии през гнездовия период и намиране на гнездата през зимата; опръстеняване на врабчоподобни птици; ежемесечен мониторинг на влажните зони; ранно и среднозимно преброяване на птиците; работа по схемата на БДЗП за мониторинг на обикновените видове птици.



Залесяване:

Огледът на залесените през есента на 2007 г площи показва изключително добри резултати от акцията. Значителна част от жълъдите от космат и летен дъб са поникнали, а фиданките са в добро състояние. При залесяването с върби по брега на блатото при предишни акции също даде задоволителни резултати – от резниците са се развили млади дръвчета.

През есента на 2008 бяха извършени 3 акции по залесяване на космат дъб, летен дъб и върби, в които се включиха общо около 150 души. Бяха засадени около 2400 бр. жълъди на площ около 2 ха. Фиданките от космат дъб, отгледани в експерименталния разсадник също бяха посадени на блатото. Две от залесяванията бяха организирани като доброволческа акция за служители на частна фирма – IBM и Publicis Mark Group. Част от служителите помагаха за боядисване дограмата на фоайето на Посетителския център и оцветяване на надписите на фасадата. През март 2009 г. беше осъществено още едно залесяване с върби в средните части на блатото, като дърветата които там се развият могат да служат за гнездене на чапли след 10-15 години. Приложение 17: снимки от залесявания.

Поддържане на пасища и ливади: подготовка на договори:

Беше създаден много добър контакт с Експерта по земеделие, туризъм и екология към Община Драгоман, което ни позволява успешно сътрудничество с местни заинтересовани страни за постигане целите на опазване на ЗЗ „Драгоман.

С помощта на юрист са подготвени примерни договори, които ще бъдат сключвани със собственици на животни от Драгоман и околните села. Чрез договорите се уреждат пашата и косенето на ливади в ЗЗ Драгоман, собственост на СДП Балкани, които ще се предоставят безвъзмездно при спазване на планираните мерки за поддържане и възстановяване на пасища и ливади. СДП Балкани се ангажира да подпомага ползвателите на земите за кандидатстване по проекти към Програмата за развитие на селските райони на ЕС.

Приложение 24: примерни договори



2.1. Подобряване на местният капацитет за развитие на туризъм.


Обучение на местни жители – пътуване:

От 3 до 5 април 2009 г бе проведен от Българска фондация „Биоразнообразие” обучителен курс по селски туризъм и проекти свързани с опазването на биоразнообразието в природен парк „Беласица" и с. Добърско. В  него участваха 10 души - представители на Община Драгоман и граждани на общината с интереси в развитието на селския туризъм. На семинара бяха засегнати инициативи за развитие на поминък на местните хора основан на близостта им до дивата природа, запазване на културните традиции характерни за определен район, съхраняване на биологичното разнообразие и устойчиво управление на природните ресурси. Целта на обучението бе да се покаже опитът в природен парк „Беласица"  в комбинация с традиционното гостоприемство и познания на местните хора.

Приложение 25: снимки от обучението

Обучение на местни жители – работен лагер:

На 24 и 25 април 2008 в читалището на гр. Драгоман, с помощта на лектор експерт по устойчив туризъм бе проведена от Българска фондация „Биоразнообразие” двудневна среща с 20 участника, представители на Община Драгоман, кметства и други заинтересовани граждани. Бяха представени и дискутирани възможностите за развитие на селски туризъм в района. Организирана бе обиколка из местните природни и културни забележителности, както и посещение с демонстрационна цел на действащи места за настаняване в района.

Приложение 25: снимки от обучението

Разработване на методично ръководство:

Разработено бе методично ръководство за преподаватели за провеждане на извънкласни занимания и образователни екскурзии за ученици на Драгоманското блато. Ръководството е представено под формата на модел на екскурзия „Приключения в приказния свят на Драгоманския карст” за ученици от 4-ти до 7-ми клас.

Приложение 26: методично ръководство

Програма за развитие на туризма в община Драгоман и туристически продукти:

Партньорите по проекта със съдействие на експерт на Пирински туристически форум разработиха Програма за развитие на туризма в Община Драгоман и ролята на Центъра за опазване на влажните зони „Драгоманско блато”. Бяха осъществени серия от срещи със заинтересовани страни, обучения по туризъм и проучвания на туристическия потенциал. Акцент се постави върху посетителската инфраструктура изградена или планирана от СДП БАЛКАНИ – Център за опазване на влажните зони, мостчета в блатото, пътека по Чепън планина, кула за наблюдение на птици, укритие за снимане на птици. На базата на тази програма Община Драгоман разработва проект по ТГС България-Сърбия, а СДП Балкани развива дейностите на Центъра. Приложение 23: Програма за туризъм

Беше разработен екотуристически продукт, който акцентира на природата на Драгоманското блато и Чепън. Като резултат, районът вече се предлага като дестинация от 3 туристически агенции:

http://www.birdwatchingbulgaria.com/?page=birdwatching_bulgaria&in=one_day_trips

http://www.odysseia-in.com/?page=4&subpage=2&lang=en

http://buro-radetsky.bg/excurzia_330-176-0.html

С помощта на местни хора и участници от доброволческия лагер бяха възстановени 100 м от дървените мостчета, които преди това бяха наводнени поради покачване нивото на блатото. Изградена бе и нова дървена платформа за посетителите. Беше маркиран Интерпретативен маршрут „Чепън – в света на бухала и бадема”. Той е с дължина 13 км и продължителност 5 часа.

Приложение 21: табела за маршрута.

По време на една от залесителните акции бе осъществено почистване на района на блатото и бяха поставени дървени кошчета за боклук в близост до местата където се установяват най-много рибари и има по-голям брой посетители.


Доброволчески лагер Драгоман 2008:

В периода от 1-14 септември 2008 г., с подкрепата на ГЕФ малки проекти, Програма KNIP MATRA на Холандското посолство и Дунавски екологичен форум се състоя доброволчески лагер в района на Драгоманското блато, в който се включиха повече от 20 участника от цялата страна, на възраст между 18 и 30 г. Участниците помагаха на местни хора в работата по възстановяването на посетителската инфраструктура (мостчета в блатото, маркиране на еко-пътека на Чепън, изхвърляне на строителни отпадъци и др. ).

По време на лагера бяха извършени наблюдения на есенната миграция на птиците, опръстеняване на птици, преброяване на Алдрованда. Организирани бяха лекции и беседи на природозащитни теми за което бяха поканени лектори и експерти от Института по зоология към БАН, от Българско дружество по фитоценология, от Изпълнителна агенция по околна среда и СОУ „Хр. Ботев”. С доброволците бяха обсъдени и дискутирани идеи за развитието на Центъра за влажните зони.

По време на лагера бе извършено събиране на научна информация, необходима за подготовката на документация за предлагане на района на Драгоманското блато за влажна зона със световно значение – Рамсарско място. Доброволците бяха настанени на палатки над Драгоманското блато. Приложение 17: снимки от лагера,

Приложение 12: предложение за Рамсарско място.

Назначеният местен сътрудник на СДП Балкани в гр. Драгоман излезе в майчинство и е заместван от други местни сътрудници. В същото време подкрепата на дейностите на Балкани расте в Драгоман.



2.2. Изграждане на посетителски център.


Център за опазване на влажните зони:

За изграждането на Посетителския център бяха предвидени около 10000 лв, което се оказа крайно недостатъчно за целите на проекта. Ето защо като устойчиво решение през 2008г. беше подписано 10 годишно споразумение между СДП Балкани и Читалище Драгоман за ползване на сградата на старото кино срещу ремонт.

С осигуреното от ГЕФ финансиране ремонтът на Посетителския център (фасадата, антрето и малката кабина) беше започнат от местна строителна фирма с 2 местни работници и 3 външни. В ремонта бяха ангажирани и още местни хора - железар, електричар, фирма за дограма шофьор. През 2008 беше изрисувана фасада на центъра, измазано антре и подготвена малка стаичка. В ремонта се включиха участници от доброволческия лагер „Драгоман 2008” съ-финансиран от Дунавския екологичен форум и КНИП Матра.

Въпреки всички вложени усилия и средства, това не беше достатъчно към края на 2008 Центърът да функционира и нашите усилия бяха насочени към осигуряването на допълнително финансиране. През Март 2009 стартира проекта на БАЛКАНИ „Драгоманското блато – пример за опазване на влажните зони в България” финансиран от Фонда за НПО на Европейското икономическо пространство. Сега бъдещето на Центъра е осигурено с постъпилите нови финансови ресурси и приходите от туристически и ученически групи, които стартираха през 2009 година. Той вече се нарича Център за опазване на влажните зони „Драгоманско блато”.

Към датата на внасяне на финалния отчет вече е изграден Центъра. Първо бяха ремонтирани антрето и стаята за офис, които да позволят осигуряването на информация за посетители и предлагането на различни услуги. Впоследствие беше ремонтиран и големия салон с размери 15 на 7 метра. Салона разполага с 4 модулни маси, бюро за водещ и 30 стола и позволява осъществяването на разнообразни образователни дейности, семинари, работни срещи. Приходите от около 2500 лв са от ученически групи (7), тимбилдинг програми (4), организиране на работни посещения (2), продажба на материали.

Приложение 16: снимки от сградата преди, по време на ремонта и след ремонта.

СДП Балкани кандидатства и беше одобрен от Фонда за НПО на Европейското икономическо пространство по проект, с който се реализират допълнителни дейности на Посетитеския център (единственият в България център за опазване на влажните зони): разработване на интерактивна изложба, аквариум, моделно отопление на тръстика, Интернет портал. Проектът „Драгоманското блато – пример за опазване на влажните зони” е с продължителност 15 месеца (март 2009 – юни 2010). Част от средствата по настоящия проект се използват като съ-финансиране.

Приложение 18: формуляр за проекта към Фонда за НПО.



Образователни и природозащитни акции:

През 2008-2009 г. районът на Драгоманското блато се превърна в предпочитано място за природозащитни доброволчески акции и за извънкласни образователни акции с ученици. Районът и посетителската инфраструктура на БАЛКАНИ вече редовно (с изключение на студените месеци декември-февруари) се посещават от:



  1. Ученици от Драгоман – кръжок по природозащита и рисуване с всички ученици от 5 и 6 клас, изнесена презентация на учениците от 12 клас от СОУ „Хр. Ботев” гр Драгоман, представяща възможностите за устойчив туризъм в района на Драгоманското блато;

  2. Ученици от София – проведени 12 образователни акции на терен с 400 деца;

  3. Студенти (бакалаври и магистри) от Биологическия факултет към СУ, ЛТУ, НБУ и др. – написани 2 дипломни работи с тема Драгоманското блато, 5 посещения на магистри от БФ (80 студента), участие на много студенти в различни акции по проект „Място за бъдеще” (70 доброволеца) - www.placeforfuture.org;

  4. Служители на фирми които участват в доброволчески инициативи - 3 акции с IBM, Publicis Mark и MTEL (45 човека);

  5. Участници в различни природозащитни семинари и обучения – 6 работни посещения със 110 човека, организирани от НПО и МОСВ по теми свързани с мониторинг на биологичното разнообразие, образование в Натура 2000, управление на защитените зони.

Пролетта на 2009 беше много активна откъм такива събития свързани с Центъра за опазване на влажните зони. Бяха проведени 4 образователни презентации за ученици от 5-ти и 6-ти клас в СОУ „Хр.Ботев” гр. Драгоман. Бяха разгледани влажните зони и тяхното значение, както и ключовите видове птици в блатото.

На 29 март бе организирано посещение на група от 14 ученици от еко-клуб при 131-во СОУ гр. София. Освен разходка по мостчето и в кулата в блатото, учениците наблюдаваха птици и пролетни растения.

На 17 май на Драгоманското блато и хълма Чепън се състоя еднодневната практика по биоразнообразие - част от курс за планински водачи организиран от Асоциация „Планини и хора”. В него взеха участие 23 обучаващи се.

На 30 май бе проведена практика по „Ботаника” на 65 студенти от Биологически факултет при СУ „Св. Кл. Охридски”, специалности Биология и химия, Биология и география и Екомениджмънт.

На 19 май блатото беше посетено от ученици от 2ри клас от Немско Училище „София”, които наблюдаваха водолюбиви птици и брояха редки растения.

СДП Балкани кандидатства в партньорство със СОУ „Хр. Ботев” за проект за извънкласни дейности по схемата „Да направим училището привлекателно за младите хора”.




2.3. Изграждане и подобряване на посетителска инфраструктура

С помощта на местни хора и участници от доброволческия лагер бяха възстановени 100 м от дървените мостчета, които преди това бяха наводнени поради покачване нивото на блатото. Изградена бе и нова дървена платформа за посетителите. Беше маркиран Интерпретативен маршрут „Чепън – в света на бухала и бадема”. Той е с дължина 13 км и продължителност 5 часа. Приложение 21: табела за маршрута.

По време на една от залесителните акции бе осъществено почистване на района на блатото и бяха поставени дървени кошчета за боклук в близост до местата където се установяват най-много рибари и има по-голям брой посетители.



2.4. Закупуване на техника и оборудване на полева лаборатория


Беше окомплектована нужната техника и полева лаборатория за дейностите на БАЛКАНИ в района на Драгоманското блато – закупен бинокуляр за наблюдение на водната микрофлора и фауна; орнитологични мрежи; допълнителни бинокли по КНИП Матра. Съгласно Договора за съвместна дейност с Читалище Драгоман, беше закупена видеокамера, която да се ползва от Читалището.

2.5. Подготовка и отпечатване на материали


Бяха отпечатаните 2 книжки и 2 плаката (за Драгоманското блато и влажните зони и за Чепън и карстовите екосистеми). Те вече успешно се използват за събиране дарения за Посетителския център. Приложение 22: 2 книжки и 2 плаката




  1. Произведени продукти (моля, докладвайте само онези произведени в рамките на отчетния период.)




  • Изготвен Интегриран план за управление на защитени зони „Драгоман” и „Раяновци”

  • Изготвен формуляр на Рамсарско място „Карстов комплекс Драгоманско блато” (*)

  • Изготвени 4 карти на разпространението на шахматовидна ведрица и ниска теменуга

  • Подпомогнати 3 земеделски производители от Община Драгоман

  • Осигурено допълнително финансиране от Програма KNIP MATRA на Холандското посолство (3635 евро), Дунавски екологичен форум (3392 евро) и Фонда за НПО на Европейското икономическо пространство (49722 евро) (*)

  • Успешна реинтродукция на Алдровандата в Драгоманското блато

  • Залесени около 2 ха широколистни гори

  • Организиран 2-седмичен Младежки доброволчески лагер (*)

  • Брой училища в които са представени печатни материали: 64

  • Брой специализирани групи водени от туроператори на блатото: 50

  • Реализирани 12 екологични акции

  • Обучени 20 местни жители за развитие на туризъм

  • 10 местни жители участвали в учебно пътуване за развитие на туризъм

  • Разработена Програма за развитие на туризма в Община Драгоман

  • Разработено Методично ръководство за ученици 4-7клас

  • Изградена посетителска част на Център за опазване на влажните зони

  • Района на блатото посетен от над 1000 туриста, 500 ученика и 50 специализирани туристически групи по време на изпълнението на проекта.

  • Възстановени 100 метра дървени мостчета (*)

  • Маркиран 13-километров пешеходен маршрут в Чепън планина

  • Закупени орнитологични мрежи, бинокуляр и бинокли

  • Отпечатани 2 книжки по 1000 екземпляра всяка (с плакат на гърба) и допълнително 300 самостоятелни плаката.

(*) Допълнителни резултати, непредвидени по проекта.


III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ


  1. Научени уроци (моля, анализирайте изпълнението на проекта и постиженията за този отчетен период и изредете най-важните научени уроци)

  • Успешното възстановяване на видовете и местообитанията може да стане само, когато местните общности имат полза от това.

  • Много успешен модел за строителство и ремонт на сгради е комбиниране работата на строителни майстори с работата на доброволци.

  • Не може да се предвиди в Българските условия кога ще стартират различните структурни фондове и кога ще бъдат обявени нови защитени територии




  1. Принос към устойчивостта (моля изредете всички приноси към устойчивостта на проекта, ако има такива постижения за този отчетен период. Това е ключова част от отчет за дейността по проекта за последни отчетен период.)

  • Районът на Драгоманското блато се превръща в популярно място за извънкласни занимания на учащи се и за място за екологични мероприятия на частни компании.

  • СДП Балкани придоби опит в реинтродукцията на видове и залесяването с местни дървета, опит който може да се използва на други места и за други видове.

  • Вече има сигурност по изграждане и стопанисването на първия в България Център за опазване на влажни зони.

  • Новите проекти, разработени от СДП Балкани ще осигурят дълготраен ефект от дейностите и ползи за местното население.




  1. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им (моля изредете проблемите, които може да са възникнали по време на изпълнението на проекта и какво бе направено, за да се преодолеят)




  • МОСВ преразгледа политиката си за обявяване на нови защитени територии. Всички предложения за нови ЗТ бяха отхвърлени в т.ч. и „Драгоманско блато” и „Чепън” с основен аргумент, че предмет на опазване са видове от Натура 2000, които се опазват в обявените защитени зони. Темата с отказа за обявяване на нови защитени ще бъде поставен отново за разглеждане от новото правителство. Издадената заповед от МОСВ за обявяване на защитена зона по Директивата за птиците, и одобряването от Европейската комисия на списъка на защите зони по Директивата за местообитанията, който включва защитена зона Драгоман осигуряват законова защита на карстовия комплекс на Драгоманското блато и хълма Чепън;

  • Проектите за строителство на ветрогенератори на Чепън създадоха опасност от значително въздействие върху приоритетни видове и местообитания. Благодарение на усилията на СДП Балкани, нелегален път и пилон за измерване на вятъра бяха санкционирани от РИОСВ София и проектите са замразени.


IV. ПРОМЕНИ
Моля изредете всички промени, за които искате разрешение по отношение на изпълнението на проекта, включително изменение в бюджета.


IV. ПРИЛОЖЕНИЯ


  1. АНЕКС C: ФОРМУЛЯР ЗА ОТЧЕТ НА ДЕЙНОСТТА

  2. АНЕКС F: ФИНАЛЕН ОТЧЕТ НА ИЗПОЛЗВАНИТЕ СРЕДСТВА.

  3. Кодове на разходите по бюджетни пера по проекта.

  4. Копия на фактурите подредени по номер, получател и дата.

  5. Извлечение от сметката на СДП Балкани с постъпилите средства от третия транш по договора.

  6. Снимков материал направен в района през 2008 г. на защитени видове: лалугер, сокол скитник, шахматовидна ведрица, ниска теменуга, алдрованда, калдезия

  7. Карти на разпространение на шахматовидна ведрица и ниска теменуга

  8. Таблица от мониторинг на алдровандата в Драгоманското блато

  9. Разрешение от МОСВ за повторно въвеждане в природата на алдрованда и калдезия

  10. Заповед за обявяване на защитена зона „Раяновци”

  11. Интегриран план за управление с картен материал

  12. Попълнен формуляр на Рамсарско място „Карстов комплекс Драгоманско блато”

  13. Снимков материал от проведена комисия за ЗМ „Драгоманско блато”

  14. Отговор от МОСВ за ЗМ „Драгоманско блато”

  15. Доклад от Аника Хаас за възможностите за ползване биоенергия от блатото

  16. Снимков материал от Доброволчески лагер и залесителни акции

  17. Снимков материал от сградата на Посетителския център преди и след ремонта.

  18. Формуляр за одобрен проект към Фонда за НПО

  19. Проект към Германската федерална фондация за околна среда (Deutsche Bundesstiftung Umwelt – DBU)

  20. Проект по програма за развитие на селските райони - ЛИДЕР

  21. Табела на маршрут „Чепън – в света на бухала и бадема”

  22. Издадени брошури и плакати - за Драгоманското блато и за Чепън – само в хартиен вариант

  23. Програма за туризъм

  24. Примерни договори за безвъзмездно ползване на пасища и ливади собственост на СДП Балкани

  25. Снимки от обучение по селски туризъм

  26. Методично ръководство „Приключения в приказния свят на Драгоманския карст”

  27. АНЕКС E: ФИНАЛЕН ОТЧЕТ

Дата: 05.08.2009 г. Внесен от:

(Андрей Ралев)




Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница