Отчет към 30. 06. 2014 г. Описание на дейността



Дата15.10.2018
Размер109.2 Kb.
#87740
СТАРА ПЛАНИНА ХОЛД АД
СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА И ОБЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ

КЪМ МЕЖДИННИЯ ФИНАНСОВ ОТЧЕТ КЪМ 30.06.2014 г.

ОПИСАНИЕ НА ДЕЙНОСТТА

СТАРА ПЛАНИНА ХОЛД АД е правоприемник на Централен приватизационен фонд АД. Дружеството е учредено в България на 27.09.1996 г. без срок на съществуване. На 19.12.1997 г. Централен приватизационен фонд АД е преименуван на Централен фонд холд АД, а от 30.04.1999 г. дружеството носи сегашното си име.

Стара планина холд АД е регистриран в Търговския регистър на Агенция по вписванията. ЕИК по Булстат 121227995.

Дружеството не е регистрирано по Закона за ДДС.

Седалището и адресът на управление са в град София, район „Изгрев”, ул. „Фредерик Жолио Кюри” № 20, ет. 9; телефон/факс: 02/9634159; 9630577; 9633754; e-mail: office@sphold.com, електронна страница в интернет: www.sphold.com

Капиталът на Стара планина холд АД е 21 000 000 (двадесет и един милиона) лева, разделен на 21 000 000 (двадесет и един милион) непривилегировани поименни акции с право на глас с номинална стойност един лева всяка.

Управителен орган на дружеството е Съветът на директорите, който е в състав:

- Евгений Василев Узунов – председател на Съвета на директорите и представляващ дружеството;

- Васил Георгиев Велев – изпълнителен член на Съвета на директорите и представляващ дружеството;

- Финанс Инвест ООД, със седалище и адрес на управление: град Пловдив, бул. Княгиня Мария Луиза” № 14, ЕИК: 115016144, представлявано при изпълнение на задълженията му като член на Съвета на директорите от законния представител Спас Борисов Видев;

- Стефан Атанасов Николов – член на Съвета на директорите.

Предметът на дейност на Стара планина холд АД е: придобиване, управление, оценка и продажба на участия в български и чуждестранни дружества; придобиване, управление и продажба на облигации, оценка и продажба на патенти, отстъпване на лицензии за използване на патенти на дружества, в които холдинговото акционерно дружество участва; финансиране на дружества, в които участва холдинговото дружество; други търговски сделки, които не са забранени със закон.


СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА

Съгласно действащото счетоводно законодателство в България, от началото на 2003 г. Стара планина холд АД прилага Международните стандарти за финансови отчети. Настоящия междинен финансов отчет е изготвен в съответствие с изискванията на Международните стандарти за финансови отчети, както са одобрени от Европейския съюз. Дружеството продължава същата счетоводна политика, както и при изготвянето на финансовия отчет за 2013 г.

Към момента на представяне на този финансов отчет дружеството не е изготвило консолидиран финансов отчет в съответствие с МСФО за дружеството и неговите дъщерни дружества (наричани заедно „Групата”), както се изисква от МСФО 10: Консолидирани финансови отчети.

За да могат да придобият пълна представа за финансовото състояние, резултатите от дейността, както и за промените във финансовото състояние на групата като цяло, потребителите на този неконсолидиран финансов отчет е необходимо да го четат заедно с междинния консолидиран финансов отчет на групата за съответния период, след като той бъде представен.

При организиране на счетоводното отчитане на стопанските операции, дружеството е спазвало основните принципи, определени в чл. 4 от Закона за счетоводството и изискванията, определени в Международните счетоводни стандарти, в индивидуалния сметкоплан и индивидуалната счетоводна политика на предприятието. За организиране на счетоводната отчетност е изграден индивидуален сметкоплан. Окончателното приключване на счетоводните сметки се извършва само в края на финансовата година, която съвпада с календарната, съгласно изискванията на Закона за счетоводството. Годишните финансови отчети се съставят след изготвяне на годишната данъчна декларация и начисляване на дължимите данъци за отчетния период. Тогава се установява и окончателният финансов резултат на дружеството.

Счетоводното отчитане се извършва чрез използване на специализиран счетоводен програмен продукт Бизнес навигатор.




БЕЛЕЖКИ ПО БАЛАНСА

Бележка 1


Дълготрайните материални активи следва да отговарят на критериите за ДМА съгласно МСС 16. Те първоначално се оценяват по цена на придобиване, която включва покупната цена (вкл. митата и невъзстановимите данъци, както и ДДС без право на данъчен кредит) и всички преки разходи, направени за привеждане на актива в годно за ползване (работно) състояние в съответствие с неговото предназначение. Дружеството е определило праг на същественост за 2014 г. в размер на 700 лева.

След първоначалното признаване, всеки дълготраен материален актив, придобит от предприятието се оценява чрез прилагане на препоръчителен подход, регламентиран в МСС 16, т. е. по цена на придобиване, намалена с начислените амортизации и натрупаната загуба от обезценка. Към датата на изготвяне на отчета дружеството не е установило индикации за обезценка на ДМА и такава не е правена.

Амортизациите на ДМА са начислявани, като последователно е прилаган линейният метод. По групи активи, които дружеството притежава, са прилагани следните норми: Стопански инвентар: 15%; Компютри: 50%.

Бележка 2


Участието на Стара планина холд АД в дъщерните и асоциираните предприятия се отчита при спазване разпоредбите и изискванията на МСФО 10: Консолидирани финансови отчети и на МСС 28: Инвестиции в асоциирани предприятия и съвместни предприятия.

Дъщерни предприятия са всички предприятия, които се намират под контрола на

Дружеството. Контролът върху дъщерните предприятия на Дружеството се изразява във възможността му да ръководи и определя финансовата и оперативната политика на дъщерните предприятия, така че да се извличат изгоди в резултат на дейността им. В индивидуалния финансов отчет на Дружеството инвестициите в дъщерни предприятия се отчитат по себестойност.

Дружеството признава дивидент от дъщерно предприятие в печалбата или загубата в своите индивидуални финансови отчети, когато бъде установено правото му да получи дивидента.

Асоциирани са тези предприятия, върху които Дружеството е в състояние да оказва значително влияние, но които не са нито дъщерни предприятия, нито съвместно контролирани предприятия. Инвестициите в асоциирани предприятия се отчитат по себестойностния метод. Дружеството признава дивидент от асоциирано предприятие в печалбата или загубата в своите индивидуални финансови отчети, когато бъде установено правото му да получи дивидента.

Данните към текущия период за дъщерните и асоциираните предприятия по отношение на наименование, седалище, размер на инвестицията, справедлива стойност на борсово продаваемите акции и процентното участие са представени в отделна справка към финансовия отчет.



Бележка 3


В статията инвестиции в други предприятия са представени дългосрочни участия в капиталите на предприятия, които се отчитат съгласно МСС 39: Финансови инструменти: признаване и оценяване. Участията първоначално са записани по цена на придобиване и са класифицирани като финансови активи на разположение за продажба. Към текущия период има 4 такива дружества: ЗАД Асет Иншурънс АД, Лизингова компания АД, чиито акции не се търгуват на БФБ и преоценка не е извършвана, поради липса на достоверна информация за цена, Птици и птичи продукти АД и Форсан ООД – предприятия, които не извършват търговска дейност.

Данните към края на текущия период по отношение на наименование, седалище, размер на инвестицията и процентното участие са представени в отделна справка към финансовия отчет.


Бележка 4


В статията Дългосрочни вземания e посочена направена допълнителна парична вноска към Форсан България ООД, София – 24 хил. лева.

Вземанията са отразени по номиналната стойност на възникване. Към края на отчетния период няма данни за наличие на обстоятелства за обезценка на вземанията и такава не е правена.


Бележка 5

В статията Вземания от свързани предприятия са посочени всички неуредени салда със свързаните лица. Вземанията са отразени по номиналната стойност на възникване. Към края на отчетния период няма данни за наличие на обстоятелства за обезценка на вземанията и такава не е правена.



Характер и естество на разчетите:

Сумата на неуредените разчети към датата на настоящия отчет е формирана от вземания за начислени и неизплатени дивиденти в размер на 1 698 хил. лева., разпределени, както следва:

ХЕС АД – 685 хил. лева.

М+С Хидравлик АД – 738 хил. лева.

Елхим Искра АД – 258 хил. лева.

Пътстройинженеринг АД – 17 хил. лева.


от предоставени заеми в размер на 1 928 хил. лева на:

Българска роза АД – 650 хил. лева.

Фазан АД – 561 хил. лева.

Пътстройинженеринг – 717 хил. лева.

и от лихви по тези заеми в размер на 288 хил. лева.
Към датата на изготвяне на настоящия отчет задълженията на Пътстройинженеринг АД са окончателно погасени.

Бележка 6


Сумата от 1 475 хил. лева в статията Вземания по предоставени търговски заеми е формирана от предоставени краткосрочни заеми на Лизингова компания АД – 1 100 хил. лева. и на Фазан И ЕООД – 375 хил. лева.

Бележка 7


В статията Други вземания са посочени вземания от лихви по предоставени търговски заеми в размер на 203 хил. лева.

Бележка 8


Финансовите активи представляват закупени дялове от взаимен фонд – Конкорд Асет Мениджмънт Фонд-6 Паричен – 505 хил. лева и Райфайзен Асет Мениджмънт Фонд Ликвидност - 510 хил. лева. Те са класифицирани като държани за търгуване активи и са преоценени в печалбата към 30.06.2014 г.

Бележка 9


Паричните средства в лева са оценени по номиналната им стойност. Сделките в чуждестранна валута се вписват в левове и валута при първоначалното си счетоводно отразяване, като към сумата в чуждестранна валута се прилага централният курс към датата на сделката. Паричните средства в чуждестранна валута се преоценяват, съгласно възприетата счетоводна политика, тримесечно по централен курс на БНБ. Паричните средства в чуждестранна валута при текущото им потребление се оценяват по централен курс в деня на операцията. Разликите от валутните курсове, възникващи при разплащането, се отчитат като финансов разход или приход през периода на възникването им.

Към 30.06.2014 г. наличните парични средства в касата на дружеството са 5 хил. лева. По банковите си сметки дружеството разполага със следната наличност: разплащателни сметки в лева – 1 161 хил. лева. и по депозитни сметки – 1 408 хил. лева.



Бележка 10

В статията предплатени разходи са отразени предплатени абонаменти за печатни издания и медицинско обслужване за 2014 г. общо в размер на 4 хил. лева.

Бележка 11

Данните от книгата на акционерите, получена от Централен депозитар АД, показват, че в края на отчетното тримесечие акциите на Стара планина холд АД се притежават от 94 юридически лица (59.98%) и 23 102 физически лица (40.02%).




Бележка 12

Стара планина холд АД притежава 221 265 броя собствени акции, представляващи 1,05 % от капитала на холдинга.




Бележка 13

В статията Резерви са представени общи резерви, формирани в резултат на разпределение на печалбата, както и отписани задължения за изплащане на дивидент с изтекла давност, както следва:





Резерв

Сума (хил. лв.)

Фонд резервен от непотърсени дивиденти

741

Фонд резервен от печалби

8 707

Отбиви от обратно изкупени собствени акции

-215

Всичко:

9 233



Бележка 14

Част от печалбата за 2013 г. в размер на 1 018 хил. лева е разпределена като дивидент, а остатъкът е отнесен в неразпределената печалба на дружеството, съгласно решение на ОСА.

Нетният финансов резултат за текущия период е печалба в размер на 2 978 хил. лева.


Бележка 15

В статията Задължения за дивиденти са отчетени задължения към акционери – физически и юридически лица за разпределени дивиденти за периода 2008 – 2013 г., общо в размер на 1 378 хил. лева.


Бележка 16

В статията Задължения към персонала и осигурителни предприятия се отразяват начислените неизползвани отпуски на персонала в размер на 1 хил. лева и дължимите осигуровки към края на текущия период – 4 хил. лева.



Бележка 17


Данъчните задължения са за ДОД в размер на 4 хил. лева. , за данъци върху разходите по ЗКПО – 1 хил. лева и данък върху дивидента – 32 хил. лева.

БЕЛЕЖКИ ПО ОТЧЕТА ЗА ДОХОДИТЕ

Бележка 18

Приходите от дивиденти са формирани от начислени дивиденти , съгласно ОСА на следните дружества:


М+С Хидравлик АД : 2 213 хил. лева.

Елхим Искра АД: 258 хил. лева.

Хидравлични елементи и системи АД: 685 хил. лева.

Лизингова компания АД: 10 хил. лева.



Бележка 19

Приходите от операции с инвестиции са от преоценка и продажба на дялове в:

- Взаимен Фонд – Конкорд Асет Мениджмънт Фонд - 6 Паричен –продажба – 2 хил. лева и преоценка - 3 хил. лева.

- Райфайзен Асет Мениджмънт Фонд Ликвидност - преоценка 5 хил. лева.



Бележка 20


Приходите и разходите от лихви е разпределят както следва:

  • приходи от лихви по заеми: 105 хил. лева.

  • приходи от лихви по депозити: 31 хил. лева.

Бележка 21


Разходите за материали, общо в размер на 11 хил. лева с данък добавена стойност, са за покупка на канцеларски материали, консумативи за офис техника, хигиенни материали и специализирана литература.

За услуги – абонаменти за периодични издания, поддръжка на мрежа и достъп до интернет, технически услуги, свързани с поддръжка на техниката и оборудването, публикации в средствата за масово осведомяване, такси на държавни институции, комисионни за изплащане на дивиденти, наеми, други услуги по поддръжка на офиса. За текущия период те са на обща стойност 44 хил. лева с данък добавена стойност.

Разходите за възнаграждения на управителните органи и служителите по трудови правоотношения за отчетния период, са общо за 237 хил. лева, в това число 169 хил. лева на управителните органи и 68 хил. лева на лицата по трудови правоотношения. Върху изплатените суми Стара планина холд АД е начислила разходи за осигуровки за фондовете на ДОО, здравно осигуряване и допълнително пенсионно осигуряване и общо на стойност 14 хил. лева.

Към статията Други от Разходите за дейността са отчетени общо 28 хил. лева, включително: социални и представителни разходи за дейността 8 хил. лева; разходи за медицинско обслужване в размер на 2 хил. лева,семинари – 5 хил. лева, членски внос в НПО 6 хил. лева и дарения в размер на 7 хил. лева, както следва: за Администрацията на президента – 1 хил. лева, Сръбското посолство в България в полза на пострадалите от наводненията в Сърбия – 2 хил. лева, на ФПББ - в полза на пострадалите от наводненията във Варна – 2 хил. лева, Форум България-Русия – 2 хил. лева.



Гл. счетоводител: Кремена Дюлгерова Изпълнителен директор: Васил Велев






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница