Отчет за дейността на маруся любчева като член на европейския парламент



Дата27.10.2018
Размер294.72 Kb.
#101239
ТипОтчет
ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ




Член на Европейския парламент

60, rue Wiertz, Bât. Altiero Spinelli, 07H158-162, 1047 Bruxelles

тел.: +32 (0) 2 28 45753; 47753; факс: +32 (0) 2 28 49753

e-mail: marusyaivanova.lyubcheva@europarl.europa.eu

О Т Ч Е Т

на МАРУСЯ ЛЮБЧЕВА

член на Европейския парламент

за периода 1.-1.2007 - 07.05. 2009 година

Брюксел, 07.05.09 г.



ОТЧЕТ

ЗА ДЕЙНОСТТА НА МАРУСЯ ЛЮБЧЕВА

КАТО ЧЛЕН НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ
(ЯНУАРИ 2007г. - МАЙ 2009г.)

І. ПРИОРИТЕТИ В ДЕЙНОСТТА НА МАРСУЯ ЛЮБЧЕВА КАТО ЧЛЕН НА ЕП
Като Член на ЕП, избрана от листата на "Платформа Европейски социалисти", подчинявам своята дейност на целите, приоритетите и задачите, изложени в предизборната програма на Платформата, търсейки всички възможности за приложението им в работата на комисиите, делегациите и пленарните заседания на ЕП, както и в работата на територията на България.
Като свои приоритети поставих защитата на националните интереси на България в политически, социално-икономически, образователен и културен план, както и утвърждаването на страната ни като пълноправен, равностоен и уважаван член на ЕС, важен фактор за стабилизацията на Балканите, със силно присъствие в развитието на Черноморския регион и зачитан партньор в политиките на ЕС спрямо трети страни.
Приоритети на дейността ми в ЕП

  • Подобряване информираността и създаване на положителна представа за България в ЕП и в ЕК;

  • Създаване на предпоставки, инициативи и действия за утвърждаване на България като определящ фактор за развитието на Черноморския регион в законодателството за Черноморския регион и реализирането на морските политики;

  • Защита правата на жените, равнопоставеността и издигане ролята на жените в политиката и социално-икономическия живот; защита и приоритетни действия по отношение на децата и младите;

  • Осигуряване на благоприятна среда за подобряване комуникацията на българските институции с ЕП и ЕК по отношение използването на европейските фондове и осигуряване на финансова солидарност на ЕС за България;



Приоритети на дейността ми в България


  • Подобряване информираността на българските граждани за ЕС и неговите структури и създаване на благоприятна среда за възприемане на членството на България като важен етап от историческото развитие на страната, с произтичащите от това последствия за нейната сигурност, стабилност, защитеност;

  • Осигуряване на информация и организиране на образователни кампании за структурните фондове на ЕС;

  • Активно участие в дейността на Партията и партийната организация в Бургаски регион и страната и разясняване политиката на ПЕС;

  • Участие в дейността на Обединението на жените „За паритет и солидарност” в БСП и осигуряване на непрекъснатост във връзката ПЕС-Жени и Обединението;

  • Подкрепа на гражданския сектор чрез участие в дейности, граждански форуми и създаване на нови структури за разпространение идеите на Обединена Европа;

  • Срещи с граждани различни групи избиратели, НПО и др..


Организационна дейност

  • Откриване на Информационни офиси;

  • Срещи с избиратели и приемни дни по региони.


В дейността си се ръководя от следните принципи:

  • Защита интересите на България в политиките на ЕС;

  • Спазване правилата за работа на Членовете на ЕП;

  • Коректност, толерантност и солидарност с членовете на Групата на българските социалисти и Групата на ПЕС;

  • Противопоставяне на негативното представяне на България пред членовете на ЕП и други европейски институции;

  • Поддържане на максимално възможната за член на ЕП информация за обсъжданите проблеми в комисиите на ЕП;

  • Финансист на Групата на българските социалисти в ЕП.

Като член на четири комисии в ЕП, успявам да проследя голяма част от документите, които се обсъждат в ЕП, старая се да участвам в дебатите чрез изказвания и предложения за изменения. Изготвям доклади и становища, в съответствие със задълженията си към комисиите. Голяма част от измененията, които съм предлагала, са приети. По теми, които се обсъждат в комисии, на които не съм член, също имам внасяни и приети изменения. До момента имам четиридесет и пет изказвания в пленарна зала по различни теми. В изказванията предпочитано споделям направеното в България и изразявам подкрепа за политиката на правителството, както и дейността на различни български институции.


По очертаните приоритети :
Считам, че е уместно търсенето на баланс между защитата на интересите на България и съблюдаването на интересите на Общността. Не съм безразлична към поведението на колеги, които с изказвания в пленарна зала и с въпроси до ЕК и Съвета представят страната в недобра светлина.
Отчитайки необходимостта от ясно приоритизиране на развитието на Черноморския регион в българската политика, съм ориентирала голяма част от работата си към този регион. Освен изказвания, становища и препоръки, чрез които търся водещо място за България сред останалите страни от Черноморския басейн, участвам и организирам инициативи, които могат да допринесат за по-съществена роля на страната ни в региона. Над двадесет и пет участия с доклади в различни форуми за Черноморския регион в Брюксел и в България; Пилотен проект „Екологичен мониторинг на Черно море и Черноморска рамкова програма за развитие” на стойност един милион евро и времеви период на прилагане 2008-2010 г.; Инициирано и организирано посещение на Комисията по международна търговия в България, в т. ч в Бургаски регион; Културен форум „Европейското откриване на Черно море”, който след Брюксел бе показан в Созопол, Бургас и в Кишинев (Молдова) по време на заседание на Парламентарната асамблея за Черноморско икономическо сътрудничество, с подкрепата на Българското Народно събрание /Форумът беше изключително широко отразен и оценен от европейските медии/; Организиран международен семинар "Екологичен мониторинг на Черно море в дневния ред на ЕС"с участието на представители на Комисията, представители на дипломатически мисии, членове на ЕП, представители на агенции на ЕС и други международни организации, НПО и представители на бизнес среди.
Стремейки се към максимално добро представяне на България в ЕС и ЕП, както и издигане ролята й в Балканския регион, съвместно с колеги от Гърция и Румъния организирах публично изслушване „Югоизточна Европа в глобалната търговска система”, в което от българска страна участие взе Зам. министърът на икономиката г-н Явор Куюмджиев. Изслушването беше широко популяризирано чрез български медии /специални предавания с интервюта по Бургаски телевизионен канал „Канал 0”, BТV, печатни и електронни издания.
Участието в делегациите на Комисията по бюджетен контрол ми позволява да съм информирана за установяване начина на изразходването на средства от Структурните фондове на ЕС. Това ми дава възможност да съпоставям ситуацията в България с тази в останалите страни-членки и при обсъждане на Бюджета за 2009г. да защитавам позициите на България да не се отнемат средства от нея и от Румъния /по предложение на ЕНП/, както и да не се намалява размера на Кохезионния фонд. Усилията ми за постигане на балансиран доклад след мисията на Комисията по бюджетен контрол имаха своя положителен резултат, въпреки силното противодействие на представителите на ГЕРБ и ЕНП като цяло.
По отношение на дейността на Комисията по бюджетен контрол и по специално контрола върху изразходването на средствата по структурните фондове, организирах интервю с нейния председател г-н Херберт Бьош, което беше отразено в българските медии. Разпространено интервю на Члена на ЕП г-н Богуслав Либерадски в подкрепа на дейността на българското правителство и мерките, предприети от България за подобряване механизмите на управление и контрол на европейските средства. С всички възможни средства поддържам контакт с кабинета на г-жа Плугчиева, както и с подкомисията по усвояването на средствата от Европейския съюз за синхронизирани действия в защита на позициите на българското правителство пред ОЛАФ и ЕП. Съгласувано с г-жа Плугчиева внесох предложения за изменения в доклада на ЕП за освобождаване на ЕК от отговорност за имплементирането на бюджета на ЕС за 2007г., подчертаващи усилията на правителството по отношение подобряването на управлението и контрола на европейските фондове и постигнатите добри резултати.
Участието ми в работата на Комисията по правата на жените позволява да съдействам на Обединението на жените – социалистки и да направя добре позната политиката на правителството по проблемите на равнопоставеността в ЕП и ЕК. Организираното от мен посещение на група от Обединението за участие в Семинар „Грижа за децата. Отговорно родителстване” постави акцент върху политиката ни към децата и намери продължение в определената тема за национална кампания на Обединението „За майките и децата с отговорност”.

С участието на български експерт /ст.н.с. Румяна Коцилкова/ ще протече публично изслушване в Комисията по правата на жените и равнопоставеността на тема "Жените и науката".


Като сериозен успех отчитам приемането на Писмена Декларация №50 за борба с трафика на деца от ЕП. Това е първата декларация по тази тема, приета от ЕП. Проведената и продължаваща кампания, считам за успех и важен акцент в работата и на Обединението на жените – социалистки, на което изключително благодаря за подкрепата в тази инициатива.
Като сериозен успех отчитам включването на въпроса за преговори на Турция с България относно имуществените проблеми на тракийските бежанци в Доклада за напредъка на Турция и всички подготвителни дейности за достигането му – среща на Председателя на СТДБ Костадин Карамитрев с г-н Ханес Свобода, зам. председател на Групата на ПЕС /от когото получихме най-сериозна поддръжка/, както и други организирани от мен действия в тази посока, както в ЕП, така и в България /писма, срещи и предложения в ДАА, МВнР, МФ/.
С изключително внимание се отнасям към въпроса България да бъде представена по възможно най-добрия начин пред ЕП, поради което периодично запознавам в писмен вид всички членове на ЕП с материали, отбелязващи значими дати и събития за България /3 Март, Деня на Тракия, Деня на Съединението, Деня на независимостта, Деня на народните будители/. Приела съм като свое задължение да предоставям на членовете на ЕП материали, представящи българските градове – албуми, брошури, дипляни. Пред офиса ми в ЕП има организиран малък щанд, който винаги е пълен с рекламни материали за България и се радвам, че „материалите непрекъснато намаляват”.
Относно приоритетите на работа ми в България, особено важно е представянето на ЕС и ЕП пред българските граждани с оглед по-висока степен на информираност и запознаване с възможностите, които има България като член на ЕС. Дефицитът на информация, на знания и умения за ползването й, продължава да съществува в двете посоки. Поради това насочих усилията си в провеждането на информационни кампании от различен тип, особено в градовете, в които поддържам информационни офиси, в повечето случаи с подкрепата на партийните структури.
Усилията ми, свързани с убеждението ми за необходимост от разширяване влиянието на Партията, са насочени към привличане на повече хора към нейните редици. Събитията и посетителските групи, които организирам, са отворени не само за членове на БСП, но и към определени групи и сектори, за които считам, че трябва да засилим влиянието си. Затова работя с големи групи в системата на образованието, културата, местните власти, читалищата /офиса, който ползвам в София е изцяло свързан с читалище/. Всички дейности, свързани с работата на Обединението на жените – социалистки също са отворени за участие към други структури и организации.
ІІ. ДЕЙНОСТ В ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

1. Участие в работата на комисии на ЕП
Член съм на следните комисии:

  1. Комисия по бюджетен контрол - постоянен член

  2. Комисия по международна търговия - постоянен член

  3. Комисия по бюджет - заместващ член

  4. Комисия по правата на жените и равнопоставеност - заместващ член

Член съм на следните делегации:



  1. Делегация за Казахстан, Киргизстан и Узбекистан, Таджикистан, Туркменистан и Монголия - пълноправен член

  2. Делегация за Украйна - заместващ член


1.1 Комисия по международна търговия /пълноправен член/

  • Докладчик в сянка и вносител на изменения по становище "По ефективната политика на ЕС за Южен Кавказ: от обещания към действия";

  • Докладчик в сянка и вносител на изменения по становище "Европейска програма за култура в глобализиращия се свят";

  • Вносител на изменения по доклад "Икономическите и търговски отношения между ЕС и Русия";

  • Вносител на изменения по доклад "Търговските и икономически отношения с Украйна";

  • Вносител на изменения по доклад "Нов подход в регионалната политика за Черно море";

  • Вносител на изменения по доклад "Търговията със суровини и стоки";

  • Вносител на изменения по доклад "Търговските и икономически отношения със Западните Балкани";

  • Изказване и отправяне на устен въпрос към Министъра на индустрията и търговията на Чехия г-н Мартин Риман на заседание на Комисията;

  • Инициатор на провеждане на посещение на делегация на Комисията в България в Бургас и София. Програмата на опознавателната визита включваше срещи с правителствени представители, депутати, кметове на черноморски общини, представители на български бизнес асоциации, представители на синдикални организации и представители на гражданското общество. Обсъждани бяха предизвикателствата пред България и Черноморския регион през следващите години, състоянието на икономиката и търговията на България след присъединяването към ЕС, както и икономическата и политическа роля на България в ключови региони, и предизвикателствата на глобализацията;

  • Работна среща с Комисар Картрин Ащън във връзка с подготовката на Споразуменията за икономическо партньорство;

  • Участие в делегация на Комисията до Балтийските страни - Литва и Латвия.


1.2 Комисия по бюджетен контрол /пълноправен член/


  • Докладчик по специалния доклад на Европейската сметна палата "Ефективността на подкрепата на ЕС за Беларус, Молдова и Украйна за свобода, сигурност и справедливост ";

  • Докладчик по специалния доклад на Европейската сметна палата "Агенциите на ЕС: постигане на резултати";

  • Докладчик в сянка и вносител на изменения по доклад "Контролът за бюджетното управление на предприсъединителните инструменти за 2007";

  • Докладчик в сянка и вносител на изменения по доклад "Годишен доклад за дейността на Европейската инвестиционна банка";

  • Вносител на предложения за изменения по доклада за освобождаване на ЕК от отговорност за изпълнението на Бюджет 2007, пряко свързани с усвояването на европейските фондове от България;

  • Съвместна инициатива с Европейската инвестиционна банка за организиране на информационни семинари за възможностите за финансиране за малки и средни предприятия в България;

  • Становище относно публична консултация на Европейската инвестиционна банка по въпросите на околната среда и социалната политика;

  • Участник в делегацията на Комисията в България във връзка с усвояването на средствата от предприсъединителните фондове;

  • Участие в делегация на Комисията в Полша с цел контролиране изразходването на средствата от Структурните фондове;

  • Работна среща с Комисар Данута Хюбнер относно промените в регламента за достъпа и оползотворяването на средствата от европейските структурни фондове;

  • Вносител на предложения за изменения в множество доклади на Комисията;

  • Участие в семинар на тема "Използването и контролът на Европейските структурни фондове", Лисабон.


1.3 Комисия по бюджети /заместващ член/


  • Докладчик в сянка и вносител на изменения по становище относно програмата за подпомагане на икономическото възстановяване и финансовата подкрепа на общността в сферата на енергийните проекти

  • Вносител на изменения, съвместно с Атанас Папаризов, по доклада и становището относно Плана за икономическо възстановяване на Европа в Комисията по икономически и парични въпроси и Комисията по бюджети;

  • Вносител на изменения по доклада относно предоставянето на гаранция от Общността на Европейската инвестиционна банка в случай на загуби по заеми и гаранции по заеми за проекти, осъществявани извън Общността;

  • Участие в програмната фаза на инициирания от мен към Бюджет 2008 пилотен проект „Екологичен мониторинг на Черно море и европейска рамкова програма за развитие на черноморския регион" на обща стойност 1 000 000 Евро. Проведени консултации с и препоръки към ГД Околна среда на ЕК и Черноморската комисия в процеса на подготовката на проектопредложението. Проектът ще стартира през 2008 г. и се очаква да приключи през 2010 г.;

  • Докладчик в сянка и вносител на изменения по становище "Решение на ЕП и на Съвета относно приемане на програма за действие за повишаване на качеството на висшето образование и насърчаване на междукултурното разбирателство чрез сътрудничество с трети страни - Еразмус-Мундус (2009-2013)".


1.4 Комисия по правата на жените и равнопоставеността /заместващ член/


  • Докладчик по становище "План за действие на ЕС в областта на трудовата мобилност (2007–2010 г.) ";

  • Докладчик в сянка и вносител на изменения по становище "Активен диалог с гражданите на Европа";

  • Докладчик в сянка и вносител на изменения по становище "Зелена книга за ролята на неправителствените организации в борбата с употребата на наркотични вещества";

  • Докладчик в сянка и вносител на изменения по становище "Създаване на агенция за защита правата на човека";

  • Вносител на изменения по доклад "Принципът на равно заплащане за жените и мъжете";

  • Вносител на изменения по доклад "Жените на Балканите";

  • Вносител на изменения по доклад "Обучение през целия живот за знание, креативност и иновации - имплементиране на работна програма за образование и обучение 2010";

  • Вносител на изменения по становище "Демографското бъдеще на Европа" - вносител на изменения";

  • Вносител на изменения по доклад "Жените и науката";

  • Вносител на изменения по доклад "Бяла книга за спорта";

  • Вносител на изменения по доклад "Бяла книга за здравословното хранене";

  • Вносител на изменения по доклад "Проституцията и нейните здравословни последици за жените";

  • Вносител на изменения по доклад "Подобряване на сигурността и здравето на работещите бременни, скоро родили или кърмещи жени";

  • Вносител на изменения по доклад "Развитието на микрокредитирането за подкрепа на икономическия растеж и заетостта";

  • Вносител на изменения по доклад "Новият социален дневен ред";

  • Вносител на изменения по доклад "Как маркетингът и рекламата влияят на равенството между жените и мъжете".


1.5 Участие в работата на други Комисии и Делегации


  • Вносител на изменения към Комисията по промишленост, изследвания и енергетика по доклад "Програма за подпомагане на икономическото възстановяване: Финансова подкрепа на общността в сферата на енергийните проекти";

  • Вносител на изменения по доклада относно укрепването на стабилността и просперитета в Западните Балкани

  • Вносител на изменения към Комисията по външни работи по доклад "Напредъка на Турция 2007" - за първи път въпросът за обезщетяването на тракийските бежанци бива включен в европейски документ;

  • Вносител на изменения към Комисията по външни работи по доклад "Нов подход в регионалната политика за Черно море";

  • Вносител на изменения към Комисията по външни работи по доклад "Стратегия на ЕС за Централна Азия".



2. Участие в работата на Делегации на ЕП
2.1 Делегация за Казахстан, Киргизстан и Узбекистан, Таджикистан, Туркменистан и Монголия /пълноправен член/ - участие в заседания и вносител на предложения за изменения;
2.2 Делегация за Украйна /заместващ член/ - участие в заседания и вносител на предложения за изменения.
3. Други дейности и инициативи в Брюксел
3.1 Въпроси към Европейската комисията и Съвета


  • Въпрос до ЕК във връзка с опасността от негативното влияние на някои маркетингови практики върху общественото мнение за наркотиците;

  • Въпрос до ЕК и Съвета във връзка със закрилата на детето и родителските права: казусът "Ели Спасова и Вилем Броувер".


3.2 Изказвания в пленарна зала


  • относно експлоатацията на детски труд;

  • относно равното третиране на лицата без оглед на религиозна принадлежност и убеждения;

  • относно освобождаването на ЕК от отговорност във връзка си изпълнението на бюджет 2007;

  • относно укрепване стабилността и просперитета на Западни Балкани;

  • относно подобряването безопасността и здравето бременните,кърмачките и майките работнички;

  • относно замърсяването на кораби и санкции при нарушения

  • относно морското пиратство;

  • относно Доклада за напредъка на Турция за 2008 г;

  • относно "Стратегията за развитие на детските заведения и целите от Барселона";

  • относно "Морския пакет, засягащ общите правила, стандарти и организация в областта на морския транспорт";

  • относно "Общите насоки за бюджетната процедура за 2010 г";

  • относно "Втори синод на Българска православна църква";

  • относно "2050: Бъдещето започва днес – препоръки за бъдеща интегрирана политика на ЕС за опазване на климата";

  • относно "Борба срещу сексуалната експлоатация на деца и детската порнография";

  • относно "Доставките на газ в Украйна и ЕС от Русия";

  • относно "Европейска референтна рамка за осигуряване на качество в професионалното образование и обучение - Европейска система за трансфер на кредити в професионалното образование и обучение (ECVET)";

  • относно "Насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници";

  • относно "Състояние на преговорите по пакета „Kлимат и енергетика“;

  • относно "Жените на Балканите"

  • относно "Европейска стратегия по отношение на ромите";

  • относно "Отнемане на акредитация на две български агенции за управление на еврофондове";

  • относно годишния доклад на Европейската сметна палата за 2007;

  • относно "Предлагане на плодове в училищата;

  • относно "Еднаквото заплащане на мъже и жени"

  • относно проекта на общ бюджет на Европейския съюз за финансовата 2009 година;

  • относно създаване на "Многогодишна програма на Общността за защита на децата при използване на интернет и други комуникационни технологии";

  • относно "Програма за действие за повишаване на качеството на висшето образование и насърчаване на междукултурното разбирателство чрез сътрудничеството с трети страни („Еразмус Мундус“)";

  • относно "Създаване на система на Общността за контрол на движението на корабите и за информация" - Разследване на произшествия в областта на морския транспорт - Отговорност на превозвачите на пътници по море в случай на произшествия - Държавен пристанищен контрол - Проверка и преглед на кораби и за съответните дейности на морските администрации - Проверка и преглед на кораби;

  • относно "Европейска година на творчеството и иновациите (2009 г.)";

  • относно "Подобряване на майчиното здраве";

  • относно "Европейска пристанищна политика";

  • относно "Влияние на маркетинга и рекламите върху равенството между жените и мъжете"

  • относно "Общоевропейска транспортна мобилност с повишена безопасност, чистота и ефективност";

  • относно "Първи доклад за интелигентните автомобили";

  • относно "Процес от Барселона: Съюз за Средиземноморието";

  • относно "Провеждането на търговската политика чрез ефикасни правила и процедури за внос и износ";

  • относно "Интегрирана морска политика за Европейския съюз";

  • относно трафика на деца;

  • относно "Напредък на Турция през 2007 г.";

  • относно "Жените и науката";

  • относно "Търговия със суровини и стоки";

  • относно "Бяла книга за спорта";

  • относно "Зелена книга на пазарните инструменти за опазването на околната среда и за целите на свързаните с това политики";

  • относно "Годишен доклад на Европейската Инвестиционна Банка за 2006 г.";

  • относно "Европейски институт за иновации и технологии";

  • относно "Равенство между половете и независимост на жените в сътрудничеството за развитие";

  • относно "Устойчива европейска транспортна политика";

  • относно "Демографско бъдеще на Европа";

  • относно "По-ефективна политика на ЕС за Южен Кавказ: от обещания към действия - Нов регионално-политически подход към Черно море";

  • относно "Морските катастрофи и инциденти - българският кораб „Ванеса“

  • относно деца в неравностойно положение;

  • относно "Бюджет 2008: раздел ІІІ";

  • относно "Намаляване на вредата от алкохола";

  • относно "Икономически и търговски отношения на Общността с Русия";

  • относно "Пътна карта за равенство между мъжете и жените 2006-2010 г".


3.3 Публични изслушвания и други форуми в Европейския парламент


  • Инициатор на международен семинар "Екологичен мониторинг на Черно море в дневния ред на ЕС"с участието на представители на Комисията, представители на дипломатически мисии, членове на ЕП, представители на агенции на ЕС и други международни организации, НПО и представители на бизнес среди;

  • Инициатор на Kръгла маса за "Ролята на православната църква в контекста на европейското културно и религиозно единство";

  • Инициатор и докладчик в публично изслушване на тема "Югоизточна Европа в глобалната търговска система", организирано съвместно с представители на ЕП от Гърция и Румъния и с участието на правителствени представители от България, Гърция и Румъния, отговарящи по въпросите на търговията;

  • Докладчик на експертна среща "Политиката на ООН за борба с разпространението на наркотичните вещества".


3.4 Организирани културни форуми, популяризиращи България


  • Инициатор и организатор на български културен форум "Европейското откриване на Черно море" - изложба на стари карти и гравюри за Черно море; изложба пана, представящи български общини от Черноморието; концерт; дегустации на българско вино;

  • Откриване на изложбата "Европейското откриване на Черно море" в Кишинев, Молдова, като част от програмата на Парламентарната Асамблея за Черноморско икономическо сътрудничество (ПАЧИС).


3.5 Популяризиране работата на Европейския парламент. Посетителски групи


    • Група 1: председатели на Общински съвети на БСП;

    • Група 2: представители на Комисията по образование и култура на НСОРБ;

    • Група 3: формация "Тракийче" и представители на европейските ученически клубове в Бургас;

    • Група 4: Кметове на общини от Черноморския регион, представители на държавни агенции, на национални научни и информационни организации, на творчески организации и представители на медиите;

    • Група 5: представители на структури на БСП, представители на Съюза на тракийските дружества в България, представители на бизнеса, медии, победители в конкурси;

    • Група 6: студенти и представители на организации за равни възможности и права на жените;

    • Група 7: членовете на Комисията по правата на човека и вероизповеданията в НС на РБ, представители на Министерство на образованието на РБ, Обединението на жените - социалистки в БСП, Съюза на тракийските дружества в България, Синдиката на българските учители към КНСБ, Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", Федерацията на учените към БСП и представители на образователни институции.

3.6 Други инициативи


3.6.1 Трафик на хора


  • Инициатор на Писмена декларация №50 относно борбата с трафика на деца - първата успешна писмена декларация, приета от Европейския Парламент;

  • Организатор на пресконференция в Европейския Парламент по повод приемането на Писмена декларация №50;

  • Инициатор на кампания в Европейския Парламент по повод отбелязването на 18 октомври - Европейският ден срещу трафика на хора;

  • Среща с Комисар Жак Баро и обсъждане на проблемите и предизвикателствата, свързани с трафика на хора;

  • Инициатор и докладчик на международна конференция на тема "Борбата срещу трафика на хора в Южна Азия и ЕС";

3.6.2 Развитие на Черноморския регион, черноморско икономическо и политическо сътрудничество




  • Инициатор и учредител на Черноморски институт / регистриран по ЗЮЛНЦ/;

  • Инициатор на създаването на „Младежки Черноморски Форум”- сдружение с цел осъществяване обединение на съмишленици за опазване на екологичното, видово, културно и духовно богатство на Черно море и черноморските селища;

  • Подкрепа за създаването на Съюза за Черно море;

    • Докладчик на форум "Политики за устойчивост в рамките на Черноморската синергия".

3.6.3 Права на жените и равенство между половете




  • Един от основателите на Българската секция към Асоциацията на жените в Европа;

  • Участие в заседания на Жените социалистки в Брюксел и Париж;

  • Участие в годишната конференция на Жените социалистки в Мадрид;

  • Участие в структурите на Между-институционалната мрежа на жените (Interinstitutional Network of Women);


3.6.4 Съ-вносител на Декларации в ЕП


  • относно организираната по инициатива на Чешкото председателство на ЕС изложба в Съвета на ЕС, представяща България, като член на ЕС по обиден и унизителен начин;

  • относно възникналата криза с доставките на газ от Русия през Украйна до страни членки на Европейския съюз.


ІІІ. ДЕЙНОСТ В БЪЛГАРИЯ
1. Офис Бургас (открит на 19.февруари. 2007)


  • Представяне на пилотен проект "Екологичен мониторинг на Черно море и рамкова програма за Черноморско развитие" пред кметове от Бургаска област, представители на академичните среди и различни местни и централни учреждения, и медии от цялото българско черноморско крайбрежие;

  • Представяне на Европейската година на творчеството и иновациите пред Бургаската педагогическа колегия;

  • Посещение и даряване на мартеници в дома за деца, лишени от родителски грижи „Коджакафалията” - Бургас;

  • Пресконференция: „Маруся Любчева в новия политически сезон в ЕП” - акцент: Заедно срещу трафика на деца;

  • Разпространяване и популяризиране на Писмена декларация 50, относно борбата срещу трафика на деца;

  • Среща на Маруся Любчева с директори на бургаски училища;

  • Представяне на Оперативната програма на Съвета на Европа „Развитие на Черноморския регион” съвместно с Емил Георгиев-Председател на ПК „Екогласност”;

  • Граждански форум на тема "Сътрудничество и развитие в черноморския регион - ново предизвикателство пред ЕС", с участието на членовете на Европейския парламент Румяна Желева (ЕНП-ЕД) и Маруся Любчева (ПЕС), представители на местната власт и бизнеса в бургаския регион;

  • Съдействие и финансова подкрепа за провеждането на концерт по случай две години Формация „Петлите” (ДОВДЛРГ „Коджакафалията”);

  • Изготвяне на флайери, организиране на кампания за разпространяване на материали за и популяризиране на "1 декември" - световен ден за борба с вируса на ХИВ/СПИН;

  • Представяне на изложбата “Европейското откриване на Черно море”-в Бургас по повод Деня на хБургас;

  • Организиране на конкурс за ученическо стихотворение на тема „Моята майка”, съвместно с Фатме Илияз;

  • Организиране и провеждане на Семинар „Конкурентноспособност” и „Развитие на човешките ресурси”- Бургас;

  • Инициатор и организиране на Дни на Норвегия в България: Специална програма, посветена на 100-годишнината от смъртта на Едвард Григ- Бургас – представяне на книга, филхармоничен концерт;

  • Организиране и провеждане на Семинар „Развитие на селските региони”- Приморско;

  • Организиране на Национална кръгла маса под наслов "Жената в митологията, религията, културата и социалния живот на Западно-черноморския ареал" с научен ръководител Проф. Иван Маразов и участието на учени и специалисти от цялата страна, Бургас;

  • Подкрепа за провеждането и участие в 20 конгрес на международната мрежа за продуктивно обучение; „Индивидуална професионална ориентация в продуктивното обучение”, Бургас;

  • Инициатор и организатор на Семинар "Против насилието над жени" - Бургас;

  • Лекция пред младежи и ученици „ Европейска година на интеркултурния диалог”, Бургас, ПГТ;

  • Съдействие за организирането и участие в работна среща на Сдружение „Диабетни грижи”- Бургас- на тема: „Реални възможности за създаване и развитие на мрежа от диабетни организации в България”;

  • Инициатор и участник в дискусия по повод 130 години от освобождението на Бургас от Османско робство - съвместно с Младежки Черноморски Форум и клубовете от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров”;

  • Срещи с чуждестранните студенти от Университет „Проф. д-р Асен Златаров”, Бургас;

  • Организатор на Среща на бургаски учители и представители на местната власт със зам. министъра на образованието и науката К. Атанасов за обсъждане проблемите на българското образование;

  • Организатор на Национален ученически конкурс за есе "Черно море - моето, твоето, нашето" - 250 участници;

  • Организатор на Регионален ученически и студентски конкурс "Политик за един ден +" - идеята за моя град след 10 ... 20... години” Проведен в три сесии и продължаващ и в момента;

  • Организиране и финансово осигуряване на Изследване употребата на алкохол след подрастващите - представително социологическо проучване за Община Бургас. Резултатите представени на специална пресконференция

  • Подготовка на целеви материали и организиране на кампания за Разпространяване на материали за популяризиране на "18 октомври" - европейски ден за борба с трафика на хора;

  • Съорганизатор, докладчик и модератор на кръгла маса в рамките на Международна конференция „Социални промени на Балканите, културно разнообразие и интеркултурен диалог”, организирана от Центъра на ЮНЕСКО за жените и мира в Солун, Бургас.


2. Офис в Монтана (открит март 2008)


    • Организиране на семинар на тема „Разработване и управление на проекти по програми финансирани от Европейския съюз – конкурентноспособност и човешки ресурси" в гр. Монтана;

    • Организиране на семинар на тема „Разработване и управление на проекти по програми финансирани от Европейския съюз – Програма за развитие на селските региони" в гр. Вършец;

    • Организиране на семинар на тема „Разработване и управление на проекти по програми финансирани от Европейския съюз – Програма за развитие на селските региони" в гр. Лом;

    • Организиране на семинар на тема „Разработване и управление на проекти по програми финансирани от Европейския съюз – Програма за развитие на селските региони" в гр.Видин;

    • Подкрепа и участие в организирането на годишнината от Чипровско въстание;

    • Организиране на практически семинар на тема „Разработване и управление на проекти по програми финансирани от Европейския съюз – конкурентноспособност и човешки ресурси" в гр. Монтана;

  • Разпространяване на материали за и популяризиране на "1 декември" - световен ден за борба с вируса на ХИВ/СПИН;

  • Организиране на кампания посветена на "18 октомври" - европейски ден за борба с трафика на хора;

    • Срещи и дискусии с Организацията на жените социалистки от област Монтана;

    • Беседи с младежката организация на БСП Монтана;

    • Срещи и дискусии с учениците от клуб „Европа” на Природо-математическата гимназия в гр. Монтана;

    • Среща с танцов ансамбъл „Малинарка”, гр. Берковица и дискусии свързани с работата на ЕП и културното многообразие на страните членки на ЕС;

    • Срещи и разговори с граждани от област Монтана;

    • Дарителски кампании;

  • Инициатор на представително социологическо изследване за употребата на алкохол след подрастващите в Община Монтана /проектът се осъществява в момента/.


3. Съвместни инициативи с ч-ще "Димчо Дебелянов", София


    • Докладчик на конференция "Равнопоставеността на половете - устойчивост в обществото";

    • Организатор и лектор в Семинар „Европейски фондове и програми”;

    • Организиране на еднодневни и двудневни практически семинари за подготовка за подготовка на проекти /със сертификати за участниците/ - проведени три семинара/

    • Осигуряване на компютърно оборудване за читалището.


4. Съвместни инициативи с ПК „Екогласност” – Хасково

  • Съвместни пресконференции, посветени на екологични проблеми на Хасково и региона;

  • Организиране на семинар на тема „Разработване и управление на проекти по програми финансирани от Европейския съюз" в Хасково;

  • Срещи с граждани.


5. Други инициативи
5.1 Трафик на хора


    • Инициатор на кампания в България по повод отбелязването на 18 октомври - Европейският ден срещу трафика на хора;

    • Участие на Кръгла маса "Трафик на хора: време за действие” и обсъждане на законодателни мерки и международно сътрудничество, национална програма за противодействие и превенция на трафика на хора, програми за реинтеграция и ресоциализация на жертвите на трафик.

5.2 Развитие на черноморския регион, черноморско икономическо и политическо сътрудничество




  • Участие на конференция "Черноморски съюз - едно истинско партньорство", организирана от Групата на Партията на европейските социалисти;

  • Докладчик на конференция "Стратегии за сигурност в региона на Черно море" по въпросите на сътрудничеството в черноморския регион;

  • Дискусия съвместно с Младежкия Черноморски Форум по повод Деня на Черно море, Бургас;

  • Докладчик на граждански форум на тема "Сътрудничество и развитие в Черноморския регион - ново предизвикателство пред ЕС";

  • Докладчик на Международната конференция, посветена на подписването на меморандума за създаване на Еврорегион Черно море, Варна

  • Докладчик на семинар „Черноморско развитие „, Дипломатически институт София, октомври 2007

  • Докладчик на Международна конференция "Сътрудничество в черноморския регион" - Дипломатически институт и МВнР, София, 16-17 ноември, 2007;

  • Докладчик на кръгла маса "Черноморската синергия - нови хоризонти пред европейската интеграция", Варна;

  • Презентация на Оперативната програма на Съвета на Европа „Развитие на Черноморския регион”, Бургас;


5.3 Семинари и срещи


  • Семинар: "Образование за устойчиво развитие. Образованието и климатичните промени", организиране съвместно с проф. Владко Панайотов (ALDE), БАН и МОН, който ще се проведе на 30.03.2009 г. в София, под патронажа на Министър-председателя на Република България - г-н Сергей Станишев;

  • Лекция "Европейската квалификационна рамка" в Министерство на образованието и науката, София

  • Граждански форум "България в Европейския съюз - две години по-късно" в гр. Русе, организиран от Информационното бюро на ЕП в гр. София - докладчик;

  • Лектор в Българското училище за политика към НБУ, Велинград

  • Периодични срещи с представители на българските тракийски дружества в Бургас, Плевен и Варна;

  • Семинар "Развитие на ученето през целия живот в България" – докладчик;

  • Семинар по проблемите на равнопоставеността, Стара Загора - докладчик;

  • Семинар по равнопоставеността в Русе – докладчик;

  • Семинар "Жените в Европа", Варна – докладчик;

  • Среща с академичното ръководство и преподавателите с лекция "Болонския процес и Лисабонската стратегия", Русе, Университет Ангел Кънчев;

  • Академична среща "Електронен университет", София, Минно-геоложки институт;

  • Семинар "Управление на рискове", София – докладчик, София, Министерство на бедствията и авариите – инициираща среща за създаване на Междууниверситетски център по управление на рисковете;

  • Организатори и финансово съдействие на Семинар "Европейска квалификационна рамка - средно образование" – Бургас, съвместно с МОН;

  • Семинар "Европейска квалификационна рамка - висше образование" – София, съвместно с МОН;

  • Семинар "Жените в науката", София – докладчик, БАН, София;

  • Проект "Пролет в Европа", Бургас - гост и лектор;

  • Кръгла маса „50 Години Европейски парламент” с младежкия информационен център в Ямбол, лектор

  • Европейски ученически час, Варна - лектор;

  • Семинар "Жените в процесите на вземане на решения - среща на жените на ПЕС, Будапеща, лектор по тема "Да спасим нашата планета" – докладчик;

  • Обсъждане на манифеста на ПЕС "Да спасим нашата планета", София - участник;

  • Създаден ученически клуб "За толерантност и солидарност в училище, вместо агресия и насилие", Бургас;

  • Международна конференция "Отношенията България - Русия в съвременен етап на развитието" - Федерация на дружествата за сътрудничество с народите на Русия и ОНД, София - докладчик.


5.4 Финансова подкрепа за:


  • Международния кинофестивал „На брега”, Бургас;

  • Дома за медико-социални грижи, Монтана

  • Международния театрален фестивал, Бургас,

  • Регионална библиотека „Яворов”, Бургас;

  • Дните на руската клавирна класика, Бургас;

  • Танцов ансамбъл „Малинарка”, Берковица;

  • Учредител на Национална награда за дебютиращ художник на Биенале „Приятели на морето”, Бургас;

  • Награда за победителя на Национално Колоездачно състезание в Бургас;

  • Финансова подкрепа за издаване на книги.

ІV. ПРЕДПРИЕТИ ДЕЙСТВИЯ ПО СЛУЧАЯ С ОТНЕМАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА НА Г-ЖА РУМЯНА СПАСОВА ВЪРХУ ДВЕТЕ Й ДЕЦА – ЕЛИ СПАСОВА И ВИЛЕМ БРОУВЕР В ГР. ГРЬОНИНГЕН, ХОЛАНДИЯ


  • Уведомяване на Министерство на Външните работи, Министерство на правосъдието и Посолството на Република България в Холандия за случая, непосредствено след получаване на информация от г-жа Румяна Спасова;

  • Установяване на контакти, отправяне на молби за съдействие и лични срещи с бивши и настоящи холандски членове от Европейския Парламент - г-н Макс ван ден Берг, бивш член на Европейския Парламент, в настоящия момент изпълняващ длъжността Кралски комисар в гр. Грьонинген и г-н Ян Маринус Виерсма, член на Европейския Парламент и заместник-председател на Групата на Партията на европейските социалисти;

  • Информиране на Агенцията за закрила на детето и Министерство на труда и социалната политика за развитието на случая и отправяне на молба за съдействие;

  • Установяване на контакт с Бюрото за грижи за децата в гр. Грьонинген (Bureau Jeugdzorg Groningen) и Съвета за защита на децата (Raad voor de Kinderbescherming) с молба за предоставяне на изчерпателна информация по случая, организиране на среща между децата и техните родители в присъствието на представител на Посолството на Република България в Холандия, както и за намиране на решение на създалата се ситуация, което да бъде в полза на децата;

  • Отправяне на писмено запитване до Бюрото за грижи за децата и Съвета за защита на децата на какво основание децата продължават да бъдат държани разделени едно от друго, защо Бюрото не позволява контакт с техните родители и на какво основание отказва да предостави информация за физическото и емоционално състояние на двете деца;

  • Информиране на юридическите служби към Европейската Комисия с молба за предоставяне на правна консултация и оценка на действията на холандските власти;

  • Лични срещи с г-н Георги Първанов, Президент на Република България; г-н Ивайло Калфин, Министър на Външните работи; г-жа Миглена Тачева, Министър на правосъдието и г-жа Емилия Масларова, Министър на труда и социалната политика; на които г-жа Любчева е информирала отговорните български институции за развитието на случая и е отправила на молба за съдействие;

  • Лична среща с представители на Бюрото за грижи за децата и Съвета за защита на децата в присъствието на г-н Йордан Първанов, трети секретар в Посолството на Република България в Холандия;

  • Отправяна не искане към Бюрото за грижи за децата за предоставяне на пълната документация по случая и досиетата на Ели Спасова и Вилем Броувер, което искане бе удовлетворено и към настоящия момент документите се проучват от Посолството на Република България в Холандия;

  • Отправяне на официално запитване до Европейската Комисия и до Съвета на Европейския Съюз относно нарушаването правата на децата (правото на контакт с родителите им, правото на хуманно отношение и пр.), както и относно отказа на холандската страна да предоставя навременна информация и да сътрудничи с българските власти за разрешаване на случая;

  • В резултат усилията, положени по случая, Ели Попова бе върната в нейното родно семейство. Очаква се и подобно положително развитие и при второто дете Вим.




Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница