Отчет за доходите



Дата22.12.2018
Размер185.13 Kb.
#108882
ТипОтчет

ДЗИ – доброволен пенсионен фонд”




ФИНАНСОВ ОТЧЕТ

31.12.2004 г.

отчет за доходите




















Бележки

2004




2003







(хил. лв.)




(хил. лв.)
















Приходи от инвестиции













Лихви

2.1

14




-

Операции с ценни книжа

2.2

63




-

Операции с чуждестранна валута




2




-







79




-
















Разходи за инвестиции













Операции с ценни книжа

2.3

(31)




-

Операции с чуждестранна валута




(1)




-







(32)




-
















Доход




47




-




















Баланс




















Бележки

31.12.2004




31.12.2003







(хил. лв.)




(хил. лв.)
















Активи














Ценни книжа

2.4

617




25

Банкови депозити

2.5

205




-

Парични средства

2.6

110




27

Краткосрочни вземания




-




1


Общо активи





932





53














Пасиви














Дългосрочни задължения към осигурени лица

2.7

931




43

Краткосрочни задължения към ПОД




1




3

Други краткосрочни задължения




-




7


общо пасиви





932





53




















ОТЧЕТ ЗА ПАРИЧНИя ПОТОк























2004




2003







(хил. лв.)




(хил. лв.)

Паричен поток от пенсионноосигурителна дейност











Постъпления, свързани с осигурени лица




465




109

Плащания, свързани с осигурени лица




(41)




(47)

Постъпления от други пенсионни фондове




458




-

Плащания към пенсионно осигурително дружество




(39)




(2)

Постъпления от сделки с инвестиции




214




-

Парични потоци от лихви




-




(1)

Плащания по сделки с инвестиции




(964)




(25)

Други парични потоци

(10)




(7)


Нетен паричен поток от пенсионноосигурителна дейност


83





27
















Парични средства в началото на годината




27




-


Парични средства в края на годината





110





27


1. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
“ДЗИ – Доброволен пенсионен фонд” (наричан по-долу за краткост фондът или “ДЗИ – ДПФ”) е регистриран с Решение № 1 на СГС от 03.12.2003 г по ф. д. 12568/2003 г. Седалището и адресът на управление на фонда е гр. София, бул. “Цар Освободител” №6.

Съгласно Решение на Комисията за финансов надзор (наричана по-долу за краткост КФН или Комисията) от 27.11.2003 г. “ДЗИ – ДПФ” се управлява и представлява от “ДЗИ – Пенсионно осигуряване” АД (наричано по-долу за краткост дружеството или “ДЗИ – ПО” АД).

Дружеството е регистрирано с решение № 1 на СГС от 08.08.2003 г. по ф. д. 8910/2003 г. Седалището и адресът на управление е гр. София, бул. “Цар Освободител” №6. Предмет на дейност е допълнително пенсионно осигуряване. За извършване на своята дейност “ДЗИ – ПО” АД притежава лицензия № 283-ПОД/30.07.2003 г., издадена от КФН.

Допълнителното доброволно пенсионно осигуряване (ДДПО) в доброволен фонд, обхваща лицата навършили 16 години. Всяко физическо лице може доброволно да се осигурява или да бъде осигурявано във фонда въз основа на договор с дружеството при условията и по реда на Част Втора от КСО.

ДДПО е дейност по набиране на доброволни пенсионно осигурителни вноски и тяхното управление. Осъществява се чрез пенсионни схеми на капиталово покривен принцип на базата на дефинирани вноски.

За всяко лице се открива индивидуална партида, която се води в лева и дялове. Датата 1 юли 2004 г. е приета като начална дата за въвеждането на дяловете и на ежедневната оценка на активите на фондовете.

КФН упражнява превантивен и последващ контрол върху дейността на пенсионно осигурителните дружества и управлявани от тях фондове.

“ДЗИ – ДПФ” започна същинската си дейност през 2003 г. Усилията на ръководството през 2004 г. бяха насочени към изграждане на агентска мрежа в страната с цел набиране на осигурени лица и осигуряване на професионално и навременно обслужване на осигурените лица във фонда.

Първите членове на “ДЗИ – ДПФ” са от месец декември 2003 г. Данни за броя на осигурените лица и управляваните от дружеството активи са посочени в таблицата по-долу:
















ДЗИ – ДПФ”




31.12.2004




31.12.2003
















Активи (хил. лв.)




932




53

Осигурени лица (бр.)




2,917




99

При управление на средствата дружеството е следвало принципите на надеждност, ликвидност и диверсификация, с цел получаване на стабилна доходност при минимален риск. Реализираната през периода доходност при инвестиране на активите на “ДЗИ – ДПФ” е една от високите за доброволните пенсионни фондове. Сравнителни данни за 2004 г. са посочени в графиката по-долу (източник КФН):




Изменението в стойността на един дял на “ДЗИ – ДПФ” за периода 01.07.2004 г. – 31.12.2004 г. е както следва:



2. СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА
Счетоводната политика, прилагана последователно по отношение на съществените обекти относно формиране на резултатите от дейността и финансовото състояние на фонда, е посочена по-долу.

Данните във финансовия отчет са оповестени в хиляди лева.


2.1. Основи за изготвяне на финансовия отчет
Настоящият финансов отчет е изготвен във всички съществени области в съответствие с изискванията на Международните стандарти за финансови отчети (МСФО), приети от Комисията на Европейския съюз.

Международните стандарти за финансови отчети включват: Международните счетоводни стандарти (International Accounting Standards (IAS)), Международните стандарти за финансови отчети (International Financial Reporting Standards (IFRS)) и тълкуванията за тяхното прилагане (SIC - IFRIC interpretations). Международните стандарти за финансови отчети включват и последващите изменения и допълнения на тези стандарти и тълкуванията за тяхното прилагане, бъдещите стандарти и тълкуванията за тяхното прилагане, изготвени от Съвета по международни счетоводни стандарти (International Accounting Standards Board (IASB)).

Фондът извършва своите счетоводни записвания в български лева в съответствие с българското счетоводно и данъчно законодателство.
2.2. Счетоводна конвенция
Този финансов отчет е изготвен в съответствие с принципа на историческата цена. Ценните книжа са оценени по справедлива стойност.
2.3. Приблизителни оценки
При изготвяне на финансовия отчет са използвани приблизителни оценки и предположения на ръководството на дружеството, които рефлектират върху стойността на представените в отчета приходи и разходи, актив и пасиви. Фактическите резултати могат да се различават от приблизителните оценки.
2.4. Данни относно обменните курсове на някои валути


Дата

Фиксиран обменен курс евро/лев

Обменен курс щатски долар/лев

Към 31 декември 2003

1.95583

1.54856

Към 31 декември 2004

1.95583

1.43589

Обменният курс на българската валута е фиксиран към еврото в съотношение - 1 EUR/1.95583 BGN.



2.5. Приходи и разходи
Приходите и разходите са отчитани при спазване на счетоводния принцип за съпоставимост в момента на тяхното възникване.

Приходите се признават до размера на вероятните икономически изгоди за фонда и ако могат да бъдат надеждно измерени.

Финансовите приходи и разходи включват приходи и разходи за лихви, печалби и загуби от сделки с ценни книжа и промяна на валутни курсове.
2.6. Финансови инструменти

Финансовите инструменти, посочени в баланса, включват парични средства и парични еквиваленти, различни видове ценни книжа, банкови депозити, вземания и задължения .

При ежедневната оценка на активите и пасивите на фонда “ДЗИ – Пенсионно осигуряване” АД използва методи, заложени в “Наредбата за начина и реда за оценка на активите и пасивите на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване и на пенсионноосигурителното дружество, на стойността на нетните активи на фонда, за изчисляване и обявяване на стойността на един дял и за изискванията за воденото на индивидуалните партиди”, както и в “Правилата за оценка на активите и пасивите на “ДЗИ - Пенсионно осигуряване” АД и на управляване то него фондове за допълнително пенсионно осигуряване”.
2.7. Парични средства и парични еквиваленти
За целите на отчета за паричния поток паричните средства и паричните еквиваленти включват парични средства в брой и по разплащателни сметки.

Паричните средства в лева са оценени по номинална стойност.


2.8. Ценни книжа
При отчитане на сделките по покупка и продажба на ценни книжа се прилага метода дата на уреждане съгласно МСС 39 – Финансови инструменти – признаване и оценяване.

При първоначално придобиване финансовите активи се отчитат по цена на придобиване, включваща всички тразакционни разходи по сделката.

Последващата оценка на ценните книжа е по справедлива стойност, определена съгласно приложимите изисквания на КФН, съобразени с изискванията на МСФО.

Последваща оценка на държавните дългови инструменти, емитирани в страната, се извършва по средна цена на всяка емисия за предходния работен ден на вторичния междубанков пазар. Средната цена на емисия се формира като средноаритметична от цените "купува" и "продава", обявени от не по-малко от трима първични дилъри на държавни ценни книжа, определена по начин, посочен в правилата за оценка на дружеството.

Последваща оценка на ценните книжа, приети за търговия на регулиран пазар на ценни книжа, се извършва по среднопретеглената цена на сключените с тях сделки за предходния работен ден, обявена в борсовия бюлетин, ако обемът на сключените с тях сделки е не по-малък от 3 на сто от обема на съответната емисия. Ако не може да се определи цена по гореописания метод, оценката се извършва по цена "купува" за съответните ценни книжа за предходния работен ден, обявена в борсовия бюлетин.

Последваща оценка на акции, издадени от инвестиционно дружество от отворен тип, се извършва по последната обявена цена на обратно изкупуване.

Банковите депозити се отчитат по номинална стойност и полагащата се съгласно договора натрупана лихва към датата на отчета.
2.11. Вземания и задължения
Вземания се отчитат и оповестяват по първоначална стойност, намалена с евентуална очаквана загуба поради несъбираемост. Към 31.12.2004 г. фондът не е отчел загуба от обезценка.

Задълженията към осигурени лица се отчитат:

- при постъпване на вноски от осигурени лица след отчисляване на такси в полза на управляващото дружество в размери съгласно утвърден Правилник за дейността на “ДЗИ – ДПФ”;

- при прехвърляне на вноски на осигурени лица от други пенсионни фондове;

- начисляване на реализирана доходност от инвестиране.

Задълженията към пенсионноосигурителното дружество са оценени по стойност на възникване.


2.12. Такси и удръжки
При осъществяване дейност по допълнително доброволно пенсионно осигуряване и за управление на фонда “ДЗИ – ПО” АД събира следните такси и удръжки:

  • еднократна встъпителна такса за откриване на индивидуална партида в размер от 8 лв. или 10 лв. в зависимост от вида на договора и броя на осигурените по него лица;

  • такса администриране, представляваща процент от всяка месечна осигурителна вноска, в размер от 2.5% до 4.25% в зависимост от размера и периодичността на вноската;

  • инвестиционна такса в размер на 9.99% от дохода, реализиран при инвестиране на средствата на фонда;

  • такса в размер на 1%, но не повече от 20 лв. при всяко изтегляне на средства от индивидуалната партида преди придобиване право на лична пенсия за старост или инвалидност;

  • такса в размер на 20 лв. при всяко прехвърляне на средства от индивидуалната партида в друг фонд за ДДПО; през 2004 г. дружеството няма приходи от този вид такса.

Дружеството е възприело политика за начисляване на такси за администриране и управление при персонифициране на получените осигурителни вноски по индивидуалните партиди на осигурените лица. Към 31.12.2004 г. неперсонифицираните осигурителни вноски са 26 хил. лв. и съответно не е отчислена такса за администриране и управление в размер на 1 хил. лв. Към датата на отчета вноските са персонифицирани.

2.13. Чуждестранна валута
Сделките в чуждестранна валута се оценяват в български лева по централния курс на Българска народна банка (БНБ) към датата на сделката. Изключения правят сделките за покупко-продажба на валута, които се завеждат по действителния курс на покупко-продажбата.

Активите и пасивите на фонда, деноминирани в чуждестранна валута, са преоценени по централния курс на БНБ към датата на отчета.


2. пояснителни бележки


2.1. Приходи от лихви




2004




2003










(хил. лв.)




(хил. лв.)




Държавни ценни книжа (ДЦК)




10




-




Банкови депозити




4




-










14




-





2.2. Приходи от операции с ценни книжа







2004




2003







(хил. лв.)




(хил. лв.)

Държавни ценни книжа (ДЦК)




43




-

Акции




17




-

Ипотечни облигации




2




-

Корпоративни облигации




1




-







63




-

Приходите от операции с ценни книжа в размер на 63 хил. лв. са формирани в резултат на ежедневната оценка на ценните книжа, притежавани от фонда.


2.3. Разходи по операции с ценни книжа







2004




2003










(хил. лв.)




(хил. лв.)




Държавни ценни книжа (ДЦК)




24




-




Акции




4




-




Ипотечни облигации




2




-




Корпоративни облигации




1




-










31




-



Разходите от операции с ценни книжа в размер на 29 хил. лв. са формирани в резултат на ежедневната оценка на ценните книжа, притежавани от фонда.


2.4. Ценни книжа
През 2004 г. “ДЗИ – ПО” АД управлява активите на фонда, спазвайки инвестиционните ограничения, дефинирани в КСО. Структурата на инвестициите в ценни книжа е както следва:







31.12.2004




31.12.2003










(хил. лв.)




(хил. лв.)




Държавни ценни книжа (ДЦК)




485




25




Акции

Корпоративни облигации






83

25





-

-





Ипотечни облигации




24




-










617




25



В стойността на ДЦК към 31.12.2004 г. са включени натрупани лихви в размер на 10 хил. лв.



2.5. Банкови депозити






















31.12.2004




31.12.2003







(хил. лв.)




(хил. лв.)

Банкови депозити в лева




205




-







205




-


2.6. Парични средства






















31.12.2004




31.12.2003







(хил. лв.)




(хил. лв.)

Парични средства по разплащателна сметка

110




27







110




27


2.7. Дългосрочни задължения към осигурени лица






















2004




2003







(хил. лв.)




(хил. лв.)
















Стойност на нетните активи към началото на годината

43




-

Увеличение на стойността на нетните активи







Постъпления от осигурителни вноски




465




109

Прехвърлени средства от други пенсионни фондове

458




-

Доход от инвестиране на средствата на ПФ

47




-







970




109

Намаление на стойността на нетните активи

Изплатени средства на осигурени лица




(39)




(49)

Изплатени средства към държавния бюджет




(6)




(12)

Начислени такси и удръжки за ПОД




(37)




(5)







(82)




(66)













Стойност на нетните активи към края на годината


931





43



28.02.2005 г.




























Съставител:







Председател СД:







Мариана Василева, главен счетоводител







В. Алексиев










Зам. – председател СД:













А. Шотов



Каталог: uploads -> files
files -> Книга на етажната собственост (Загл изм. Дв, бр. 57 от 2011 г.)
files -> П р е д у п р е ж д е н и е от Управителя/Управителния съвет
files -> 10 години движение за социален хуманизъм
files -> Категория : open, индивидуален смесен Хендикап : за жени 8 точки на игра Дати : от 06 октомври до 12 октомври 2008
files -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
files -> Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селскотостопанство
files -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
files -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
files -> Рег.№ Име на фирмата Адрес на управление и телефон
files -> Т е Х н и ч е с к о з а д а н и е технически изисквания и технически спецификации


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница