Отчетен доклад на настоятелството при читалище „зора-1887 с. Горна липница за дейността през 2016 г



Дата13.11.2018
Размер41.13 Kb.
#104622
ТипОтчет


ЧИТАЛИЩЕ „ЗОРА-1887” с. ГОРНА ЛИПНИЦА
INCLUDEPICTURE "http://www.chitalishte.bg/showimage.php?img=zora_-_logo.gif" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "http://www.chitalishte.bg/showimage.php?img=zora_-_logo.gif" \* MERGEFORMATINET INCLUDEPICTURE "http://www.chitalishte.bg/showimage.php?img=zora_-_logo.gif" \* MERGEFORMATINET
ОТЧЕТЕН ДОКЛАД
НА НАСТОЯТЕЛСТВОТО ПРИ

ЧИТАЛИЩЕ „ЗОРА-1887”с. ГОРНА ЛИПНИЦА

ЗА ДЕЙНОСТТА ПРЕЗ 2016 г.
Уважаеми дами и господа,

Драги читалищни дейци, скъпи самодейци, членове на читалище „Зора-1887” с. Горна Липница днес ние сме тук пред вас, за да отчетем извършеното през изтеклата година.

Основна дейност на читалището е библиотечната. През изминалата 2016 г. броя на читателите бе 72, като от тях 18 са на възраст до 14 г. Библиотеката е посещавана 142 пъти, а заетата литература е 308 книги. Най-голям е бил интересът към чуждестранната художествена литература – 154 книги, следвана от българската художествена литература – 74 книги, и детската литература – 59 книги.

През 2016 г. са издадени 19 нови читателски картона.

През годината бяха също подготвяни витрини, излъчвани бяха и радиопредавания, по повод на годишнини на велики личности от историята и събития.

Всички значими мероприятия проведени в с. Горна Липница биват своевременно отразявани в сайта на селото.

Селскостопанския музей, етнографската сбирка и музейната сбирка на Серафим Северняк са поддържани редовно и бяха посещавани и през почивните дни от жители и гости на селото, на които бе обърнато внимание върху експонатите от историята на с. Горна Липница.

Търсенето на средства се осъществява и чрез разработката на различни проекти.

През 2016 г. приключи проекта „ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗДАНИЕ НА АРТ РЕЗИДЕНЦИЯ „СТАРОТО УЧИЛИЩЕ“ НА ТЕМА РИТУАЛНО ИЗКУСТВО – ВРЕМЕ И ПРОСТРАНСТВО“. Той е финансиран по Програма BG08, „Културно наследство и съвременни изкуства“, Малка грантова схема „Представяне и достигане до широката общественост на съвременно изкуство и култура“ и бе с продължителност дванадесет месеца.

Целта на проекта бе да върне правенето на модерно изкуство и модерните творци към селото и народните вярвания и традиции и да даде възможност на местното население да се докосне и запознае с модерното европейско и световно изкуство.

В края на 2016 г. стартирахме нов проект, документите за който вече са подадени и очакват своята оценка. Този проект е към Министерство на земеделието по „Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2010 г“ от мярка 7. „Основни услуги и обновяване на селата в селските райони“ и съществуващата към нея подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“. Ако бъде осъществен проекта читалищната сграда ще има освежен и обновен външен и вътрешен вид.

Както всяка година, така и през изминалата 2016 г. читалищната дейност в с. Горна Липница продължи да се развива по своя път и макар и трудно да намира своето място в културния живот на селото, на общината, на областта и дори на страната ни. Много са събитията, за които намерихме време и място да почетем. В настоящия доклад излагаме по-важните от тях.

21-ви януари - Бабинден, както всяка година бе почетен съвместно с Клуба на пенсионера с много веселби, хумор и закачки. /.

В мразовития 3-ти март почетохме националния празник на центъра с музика и кратко слово, въпреки че присъстваха малко хора.

Женският празник – 8 март също бе отпразнуван подобаващо в скромна обстановка отново заедно с Клуба на пенсионера. Изненади, веселие и много песни съпътстваха програмата.

На Великден – самодейци от фолклорната група изнесоха традиционно програма за празника, завършила с много хора. Само дни по-късно достойно представихме селото на първия общински празник „Българийо за тебе пеем, за тебе стихове редим“ в гр. Павликени.

През месец май групата самодейци имаше четири изяви извън Горна Липница. Това бяха в гр. Полски Тръмбеш фестивала „Сребро в косите – младост в душите“, в с. Дъскот „Хуморът в народното творчество“, в с. Долна Липница – „Долна Липница – китка в пролетен ден“ и в с. Обединение – нац. конкурс надпяване „Авлига пее“.

През юни самодейците от фолклорната и танцовата групи се представиха на ежегодния фестивал „Павликени“, както и на станалия традиция горнолипнишки празник „Под липите на Горна Липница“.

През месец юли почетохме паметта на четниците от четите на Хаджи Димитър и Стефан Караджа като проведохме традиционната Панихида в местността Дядопанова кория. Вечерта на малката сцена отново самодейците изнесоха празнична програма, завършила с тържествена заря и хора на мегдана.

Август месец фолклорната ни група взе участие в поредния национален фолклорен фестивал „Фолклорен извор“ в с. Царевец. Там за втора година участва и танцовия състав за автентични обичаи с ръководител Марийка Палова и участници Кинка Трифонова, Ваня Атанасова, Детелина Неделчева, Маруся Мирославова и Донка . Тази година те се завърнаха със златен медал от надиграването, а фолклорната група със сребърен медал.

В средата на август се проведе шестата международна артрезиденция в селото. Наши самодейци организираха, както и други години посрещането на гостите от България и чужбина в автентичната обстановка на Селскостопанският музей в Горна Липница.

През септември групата за автентичен фолклор и най-възрастната наша певица баба Яна за пръв път участваха на фестивала в гр. Полски Тръмбеш „Ритми край Янтра“, където грабнаха съответно наградата за второ място в надпреварата и за най-възрастен самодеец на Яна Неделчева. Само две седмици по-късно и двете самодейни групи отново се включиха във фестивала на нашите съседи от с. Паскалевец „На мегдана“.

Стана традиция през есента самодейците да организират заключителен концерт от годишната им дейност. През 2016 г. концерта бе под надслов „160 години читалищна дейност в България“. Богатата програма достави удоволствие на всички гости.

По случай Коледа съвместно с Църковното настоятелство бе организирано коледно тържество в църквата, на което бяха раздадени подаръци на децата от селото.

Не е лесна борбата на селските читалища днес, за да запазят своето достойно място в обществото. Те трябва да търсят нови форми и методи на работа. Нашето читалище не прави изключение и макар не винаги да успяваме да направим всичко, каквото желаем, стараем се да работим така, че да запазим и съхраним нашето читалище за идните поколения.

Председател:



/инж. Юлко Палов/


Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница