П л а н за дейността на регионална здравна инспекция



страница1/10
Дата22.10.2018
Размер1.38 Mb.
#92714
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10



МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ

ГР. ЛОВЕЧ

П Л А Н

ЗА ДЕЙНОСТТА

НА РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ -


гр. ЛОВЕЧ ПРЕЗ 2017г.

МАРТ, 2017 ГОДИНА



УТВЪРДЕН ОТ ДИРЕКТОР НА РЗИ ГР. ЛОВЕЧ

СЪС ЗАПОВЕД № РД-01-01 ОТ 15.03.2017 Г.
СЪДЪРЖАНИЕ

ЦЕЛИ НА РЗИ-ЛОВЕЧ И МЕРКИ ЗА ПОСТИГАНЕТО ИМ ПРЕЗ 2017г. стр.3


ГРАФИК НА ЗАСЕДАНИЯТА НА ДИРЕКТОРСКИЯ СЪВЕТ стр.6


ПЛАН ЗА КВАЛИФИКАЦИЯТА НА СЛУЖИТЕЛИТЕ стр.7



стр.9

ПРЕДВАРИТЕЛЕН ЗДРАВЕН КОНТРОЛ


ДЕЙНОСТИ ПО НАДЗОР НА ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ стр.10



стр.15

ДЕЙНОСТИ ПО КОНТРОЛ НА ОБЕКТИ С ОБЩЕСТВЕНО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ



стр.15

КОНТРОЛ И МОНИТОРИНГ НА ПРОДУКТИ И СТОКИ СЪС ЗНАЧЕНИЕ ЗА ЗДРАВЕТО НА ЧОВЕКА



КОНТРОЛ И МОНИТОРИНГ НА ДЕЙНОСТИ СЪС ЗНАЧЕНИЕ ЗА ЗДРАВЕТО НА ЧОВЕКА стр.19

ДРУГИ ДЕЙНОСТИ, СВЪРЗАНО С ОПАЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНОТО ЗДРАВЕ стр.20



стр.21

ДЪРЖАВЕН ЗДРАВЕН КОНТРОЛ НА ФАКТОРИ НА ЖИЗНЕНАТА СРЕДА



стр.25

НАЦИОНАЛНИ ПРОГРАМИ ПО ОПАЗВАНЕ ЗДРАВЕТО НА НАСЕЛЕНИЕТО


ДЕЙНОСТИ ЗА ПОВИШАВАНЕ КАЧЕСТВОТО НА МЕДИЦИНСКОТО ОБСЛУЖВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО стр.29



ДЕЙНОСТИ ПО ЗАКОНА ЗА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ПРОДУКТИ В ХУМАННАТА МЕДИЦИНА И НОРМАТИВНИТЕ АКТОВЕ ПО ПРИЛАГАНЕТО МУ стр.36

ДЕЙНОСТИ СВЪРЗАНИ С ДЕТСКОТО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ стр.37

ДРУГИ ДЕЙНОСТИ ПО ЗДРАВНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО стр.38

МЕДИЦИНСКА ЕКСПЕРТИЗА стр.38

АДМИНИСТРАТИВНО-ПРАВНО, ФИНАНСОВО И СТОПАНСКО ОБСЛУЖВАНЕ стр.40



стр.41

ДЕЙНОСТИ В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА АНТИКОРУПЦИОННИЯ ПЛАН В СИСТЕМАТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО В РЗИ-ЛОВЕЧ



стр.43

ПРОГРАМА ЗА МОНИТОРИНГ ВЪРХУ ДЕЙНОСТТА НА СЛУЖИТЕЛИТЕ



ПРИЛОЖЕНИЯ


СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ

УКРЕПВАНЕ НА КАПАЦИТЕТА НА ОБЩЕСТВЕНОТО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ




ЦЕЛИ

Организиране и ефективно осъществяване на държавната здравна политика на територията на Ловешка област.

Превръщане на профилактиката в задължителен елемент на всички нива.

Повишаване ефективността на държавния здравен контрол и достигане високо ниво на съответствие с националните и европейските изисквания на обектите с обществено предназначение, продуктите, стоките и дейностите със значение за здравето на човека, и факторите на жизнената среда.

Подобряване здравето на населението и повишаване качеството на живот чрез намаляване на преждевременната смъртност, заболяемостта и последствията за здравето от основните хронични незаразни болести, свързани с рисковите фактори – тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, нездравословен модел на хранене и ниска физическа активност.

Ограничаване заболяемостта и смъртността от инфекциозни заболявания чрез усъвършенстване и подобряване ефективността на епидемиологичния надзор, профилактиката и контрола на заразните болести.

Повишаване качеството на медицинското обслужване на населението.

СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ

1. В областта на промоция на здравето и профилактика на болестите:

1.1. Прилагане на интегрирани модули за интервенция за намаляване факторите на риска (поведенчески, на жизнената среда) при различните възрастови и професионални групи и др. чрез използване на различни стратегии за координиране на дейностите на специалистите;

1.2. Изграждане на диалог и партньорство за съвместни дейности за здраве с всички заинтересовани страни, активно включване на професионални и неправителствени организации, сдружения, медии и др.;

1.3. Създаване на база данни за детерминантите на здравето, като основа при разработване на регионални програми за промоция и превенция;

1.4. Консултиране на населението за повишаване на информираността, уменията и мотивацията на населението в областта на здравословния начин на живот;

1.5. Мултисекторно сътрудничество и включване на храненето в усилията за осъществяване на икономически ефективни действия за насърчаване на здравословното хранене;

1.6. Промоция на здравословно и балансирано хранене през всички етапи на живота чрез изграждане на подкрепяща среда;

1.7. Създаване на система за наблюдение, мониторинг, оценка на детерминанти и тенденции чрез изследване на храненето и хранителния статус на популационно ниво.

1.8. Разработване и внедряване на регионално ниво на секторни политики за съчетаване на здравните и социалните услуги с цел улесняване достъпа на трудно достъпните и маргинализираните групи, разширяване мрежата на здравните медиатори и повишаване знанията, уменията и ролята им в този процес.

2. В областта на надзора на заразните болести

2.1.Осъществяването на високоефективен надзор на заразните болести, успоредно с повишаване знанията на медицинските специалисти и информираността на обществото по въпросите на профилактиката на заразните болести;

2.2. Поддържане на висок имунизационен обхват в тясно взаимодействие с всички ведомства с акцент върху обхващането на деца в риск и труднодостъпните групи от населението;

2.3. Предоставяне на достъпна и надеждна информация за инфекции, свързани с медицинското обслужване (ИСМО) до обществото, въвеждане на най-високите стандарти в практиката и поведението за намаляване на риска от ИСМО, повишаване квалификацията и продължаващо обучение на персонала през целия професионален път;

2.4. Рационална антибиотична политика, базирана върху ограничената свободна продажба на антибиотиците, неправилното им приложение, надзора на антибиотичната резистентност.

3. Ефективен и качествен държавен здравен контрол:

3.1. Повишаване ефективността на държавния здравен контрол на обектите с обществено предназначение, продуктите и стоките и дейностите със значение за здравето на човека и факторите на жизнената среда в съответствие с националните и европейските изисквания чрез:

3.1.1. Усъвършенстване на системите за мониторинг на факторите на жизнената среда (шум, йонизиращи и нейонизиращи лъчения, питейни води, води за къпане, минерални води и др.);

3.1.2. Подобряване контрола на предлаганите на пазара продукти и стоки със значение за здравето на човека. Извършване на насочени проверки на пазара на определени категории продукти и стоки със значение за здравето на човека, основани на оценка на здравния риск. Извършване на лабораторни анализи на опасни продукти и стоки със значение за здравето на човека;

3.1.3. Извършване на периодичен анализ и оценка на данните за състоянието на жизнената среда и здравния статус на населението, разработване и провеждане на мерки за ограничаване, намаляване и ликвидиране на негативните ефекти от въздействието на факторите на средата;

3.2. Осигуряване на устойчиво развитие и укрепване на капацитета на общественото здраве чрез:

3.2.1.подобряване на формите и начините за предоставяне на информация на обществеността за състоянието на факторите на жизнената среда (води, шум, атмосферен въздух, йонизиращи и нейонизиращи лъчения, вибрации), за въведени ограничения, причините поради които са възникнали отклонения, както и мерките които трябва да се предприемат.

МЕРКИ

1. Провеждане на ефективен здравен контрол по прилагане на законодателството на ЕС и на националното законодателство за обекти с обществено предназначение, за продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека и за фактори на жизнената среда, надзора на заразните болести и опазване на общественото здраве.

2. Извършване на независима, компетентна и прозрачна инспекционна дейност при спазване на утвърдени стандартни оперативни процедури, ръководства или указания.

3. Провеждане на системен, в съответствие със законодателството и препоръките на ЕС, мониторинг и оценка на факторите на жизнената среда, с оглед предотвратяване на възможните рискове за здравето на населението.

4. Провеждане на лабораторни изследвания при спазване на процедурите, съгласно получената акредитация по БДС ISO 17 020. Повишаване капацитета на лабораторната дейност.

5. Предоставяне на своевременна и достоверна информация на обществеността за резултатите от провеждания държавен здравен контрол.

6. Продължаване на дейностите по национални програми и политики за ограничаване на заболяемостта и смъртността от социално значими заболявания, свързани с поведенческите фактори на риска (тютюнопушене, нездравословно хранене, злоупотреба с алкохол, ниска двигателна активност и др.) и факторите на риска в околната среда.

7. Анализиране на регионално ниво на демографските показатели и здравното състояние на населението и търсене на зависимост между тях и факторите на жизнената среда и начина на живот с оглед разработване на регионални профилактични програми.

8. Разширяване на инициативите за промоция на здраве, повишаване на информираността на населението за основните предпоставки за здравословен начин на живот.

9. Изпълнение на дейности по национални програми и проекти за ограничаване влиянието върху здравето на поведенческите рискови фактори и факторите на жизнената среда.

10. Провеждане на активен епидемиологичен надзор на заразните заболявания, ефективен контрол на противоепидемичния режим на работа в лечебните заведения и контрол върху качеството и ефективността на дейностите по дезинфекция и стерилизация.

11. Повишаване готовността за посрещане на грипна пандемия, взривове и епидемии от други заразни болести;

12. Постигане на висок обхват при изпълнение на Имунизационния календар на Република България, засилване на взискателността по отношение на планирането и отчитането на извършените имунизации, реда и начините на тяхното провеждане. Осигуряване на надеждно функционираща „хладилна верига”.

13. Осъществяване на ефективна координация на РЗИ с местните и регионални здравни структури, националните центрове по проблемите на общественото здраве, неправителствени организации и МЗ при изпълнение на дейностите по превенция и контрол на заразните заболявания.

14. Провеждане на системни дейности за подготовка и повишаване на квалификацията на кадрите от РЗИ.

15. Подобряване ефективността на действащите на регионално ниво съвети по определени здравни проблеми.

16. Осъществяване на ефективна координация на РЗИ с другите регионални структури на държавната власт при изпълнение на дейностите по държавния здравен контрол, надзора на заразните болести и по профилактика на болестите и промоция на здраве.

17. Анализиране на потребностите от човешки ресурси в областта на здравеопазването, планиране и координиране дейностите по провеждане на следдипломно обучение в системата на здравеопазването.






ГРАФИК НА ЗАСЕДАНИЯТА НА ДИРЕКТОРСКИ СЪВЕТ ПРЕЗ 2017г.

СРОК

ОТГОВОРНИК




Първо заседание

м.март

Директор на РЗИ




  1. Приемане на годишните отчети на дирекциите за 2016 г. и обобщения годишен отчет на РЗИ;




Зам.директор на РЗИ,

Директори на дирекции

АПФСО, МД, НЗБ, ОЗ





  1. Обсъждане насоките за планиране на дейността съгласно Указание за планиране на МЗ и регионални приоритети и приемане на годишния план на РЗИ.







Директор на РЗИ;

Зам.директор на РЗИ;

Директори на дирекции

АПФСО, МД, НЗБ, ОЗ






3.Приемане плана за работата на Директорския съвет за 2017г.










Второ заседание

м.април

Директор на РЗИ




1. Финансов отчет за първо тримесечие на 2017 г.




ДД.АПФСО

гл.счетоводител






2. Отчет на изпълнението на дейностите за първо тримесечие на 2017 г. и сравнение с плана..




директори на дирекции СА




2. Анализ на оценките на изпълнение на служителите за 2016г. и изпълнение на процедурите за повишаване в ранг и повишаване в длъжност




Гл.секретар

Директори на дирекции






3. Анализ на изпълнението на риск-регистъра в рамките на СФУК на РЗИ Ловеч




Заместник директор

Гл.секретар






4.Доклад и обсъждане на полагащите се по категории персонал лични предпазни средства за текущата календарна година




Директори на дирекции

АПФСО, МД, НЗБ, ОЗ,







Трето заседание


м.юли

Директор на РЗИ




1. Отчет на изпълнението на дейностите за първо полугодие на 2017 г. и сравнение с плана.




Директори на дирекции

МД, НЗБ, ОЗ






2. Финансов отчет за първо полугодие.




Гл.счетоводител




3.Обсъждане и приемане на анекси към плановете на дирекциите




Директори на дирекции




4. Здравно демографски анализ за 2016г. и сборник „Здравеопазване на област Ловеч“;




Директор на дирекция МД





5.Доклад на комисията за приемане на сигнали за корупция




Главен секретар




6. Нерешени задачи. Отложени или изоставащи задачи.




Директори на дирекции



Четвърто заседание



м. октомври

Директор на РЗИ




1. Противогрипна кампания сезон 2016/2017 – организация, медийна кампания;




Директор на дирекция НЗБ




2. Отчет на изпълнението на дейностите за деветмесечието на 2017 г., изпълнение на плана за кратност на инспекциите, плана за лабораторна дейност



Директори на дирекции МД, НЗБ, ОЗ




3.Финансов отчет за деветмесечието.




Гл. счетоводител




4. Организационни въпроси.




Директори на дирекции




Пето заседание

м.декември

Директор на РЗИ




1.Обсъждане цялостната дейност на инспекцията през 2017г. Насоки за работа




Директори на дирекции




2.Доклад на комисията за приемане сигнали за корупция




Главен секретар




3. Оценка на изпълнението на процедурата за вътрешна и външна квалификация на кадрите;




Главен секретар




4. Обобщен годишен анализ на проведения мониторинг върху дейността на сътрудниците за 2017г.;




Зам.-директор







ПЛАН ЗА КВАЛИФИКАЦИЯТА НА КАДРИТЕ ПРЕЗ 2017 г.











1. Външна квалификация - Тема

Дата на провеждане

участник




НЦОЗА-София Валидиране и верифициране на микробиологични методи за анализ на храни, води и проби от околна среда

3 дни 18.10.2017

Д-р Нели Тихомирова Томчева




НЦОЗА-София Европейска стратегия за опазване чистотата на водите

2 дена 18.05.2017

Даниела Цонева Нешева




НЦОЗА-София Методика на научно изследователския процес

3 дена 06.12.2017

Д-р Росица Николаева Милчева




НЦОЗА-София Фармацевтичен маркетинг на лекарствените продукти

3 дена 19.04.2017

Д-р Полинка Каменова Мачуганова




ИПА-София Управление на риска в дейността на администрацията

12 учебни часа;септември-декември

Димитрина Илиева Присадашка




ИПА-София Управление на риска в дейността на администрацията

12 учебни часа;септември-декември

Д-р Нели Цветанова Спахийска




ИПА-София Управление на риска в дейността на администрацията

12 учебни часа;септември-декември

Д-р Сийка Кръстева Иванова




ИПА-София Прилагане на комплексно административно обслужване

3 дни; септември-декември

Радослава Тодорова Христова




ИПА-Практически проблеми на административните нарушения и наказания

1,5 ни;септември-декември

Д-р Росица Николаева Милчева




ИПА-Практически проблеми на административните нарушения и наказания

1,5 ни;септември-декември

Д-р Полинка Каменова Мачуганова






ИПА-Практически проблеми на административните нарушения и наказания

1,5 ни;септември-декември

Д-р Сийка Кръстева Иванова




ИПА-Практически проблеми на административните нарушения и наказания

1,5 ни;септември-декември

Д-р Даринка Дочева




ИПА-Практически проблеми на административните нарушения и наказания

1,5 ни;септември-декември

Галина Георгиева Бочева




ИПА-Практически проблеми на административните нарушения и наказания

1,5 ни;септември-декември

Нели Иванова Симеонова




ИПА – Обучение на наставници в държавната администрация

1 ден; април-юли

Маруся Иванкова Върбанчева




ИПА - София Практически проблеми на административните нарушения и наказания

1,5 ни;септември-декември

Д-р Анета Цонева Винева




ИПА-Вътрешен контрол

2 дни; септември-декември

Димитрина Илиева Присадашка




ИПА-Вътрешен контрол

2 дни; септември-декември

Цветанка Петрова Тотева




ИПА-Лична ефективност. Емоционална интелигентност

2,5 дни; септември-декември

Д-р Росица Георгиева Чапарова




ИПА-Етика и противодействие на корупционния риск

2 дни; септември-декември

Д-р Анелия Иванова Кърчева




ИПА-Етика и противодействие на корупционния риск

2 дни; септември-декември

Д-р Росица Ангелова Тодорова




2. Вътрешна квалификация. Тя се провежда в съответните дирекции във връзка с нови и/или изменени нормативни актове, насочени тематични проверки, участие в обучителни курсове и/или съвещания.




всички директори на дирекции





ДЕЙНОСТ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ


Дейности по целта

Срок за изпълнение

Отговорник





I. ПРЕДВАРИТЕЛЕН ЗДРАВЕН КОНТРОЛ (контрол по спазване на здравните изисквания при проектиране, строителство, реконструкция, разширение и въвеждане в експлоатация на обекти с обществено предназначение).




1.1.Съгласуване при необходимост на устройствени планове и извършване оценка на съответствието на инвестиционните проекти със задължителните здравни норми и изисквания, когато тя се извършва с приемане от експертен съвет на одобряващата администрация или по искане на физически или юридически лица в Експертният съвет по ЗТЕ на РЗИ

текущо


Директор Д ОЗ

Директор Д НЗБ Нач.отдел ДЗК

Нач.отдел ПБПЗ





1.2.Участие в областните и общински експертни съвети по устройство на територията.

текущо

Директор Д ОЗ

Нач.отдел ДЗК






1.3.Участие в процедурите по извършване на екологични оценки (ЕО) на планове и програмии оценки за въздействие върху околната среда на инвестиционни предложения по отношение ЕО и ОВОС. Участия в експертните екологични съвети към РИОСВ

текущо

Директор Д ОЗ

Нач.отдел ДЗК

Нач.отдел ПБПЗ





1.4.Участие в комисиите за промяна предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди към областните дирекции „Земеделие и гори”.

текущо

Директор Д ОЗ

Нач.отдел ДЗК






1.5.Честотата на проверките по време на строителство

1 път годишно

Нач.отдел ДЗК




1.6.Участие в държавните приемателни комисии за строежите от І-ва, ІІ-ра и ІІІ-та категория.

текущо

Директор Д ОЗ Директор Д НЗБ за ЛЗ

Нач.отдел ДЗК






1.7.Издаването на становища във връзка с приемането и разрешаване ползването на строежите става след извършени замервания на факторите на работната среда и/или жизнената среда.

текущо

Директор Д ОЗ

Нач.отдел ДЗК



Директор Д НЗБ за ЛЗ





ІІ. ДЕЙНОСТИ ПО НАДЗОР НА ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ





1.Дейности по противоепидемичен контрол




1.1. Поддържане на ефективен епидемиологичен надзор, профилактика и контрол на заразните и паразитни болести:




1.1.1. Своевременно проучване, регистриране, съобщаване и отчет на заразните и паразитни болести;

ежедневно


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница