Пощенска палата”



страница1/5
Дата15.08.2018
Размер0.98 Mb.
#79603
  1   2   3   4   5

Рег. № ________ /________________


Техническият паспорт на строеж


ПОЩЕНСКА ПАЛАТА”

намиращ се в парцел №1, кв.469-А

м. „Центъра” по плана на гр. София

ул. „Гурко” № 6

е съставен от Консултантска фирма “ЕКИП 123” ЕООД с лиценз № ЛК-000063 от 10.06.2004 г. на МРРБ, в съответствие с изискванията на Наредба № 5 от 28.12.2006 г. за техническите паспорти на строежите (ДВ бр.7 от 23.01.2007 г.) и се подписа от експертите с пълна проектантска правоспособност:





Част “Архитектурна”:

Част “ОВК”:

/ арх. Н. Ташев /


/ инж. Г. Шулев /







Част “Конструктивна”:

Част “ПАБ”:







/ инж. Г. Георгиев /

/ инж. Г. Грозданов /







Част “ВиК”:

Част “СХИС”:







/ инж. П. Златанов /

/ арх. Св. Грънчарова /







Част “Електро”:

Част “ДС”:







/ инж. Ив. Каралеев /

/ арх. Св. Грънчарова /

Декември, 2011 г. Управител:

гр. София

/ инж. Р. Малчев /



Важно:

Техническият паспорт се съхранява на отговорно пазене и използване, съгласно Наредба № 5 от 28.12.2006 г. за техническите паспорти на строежите (ДВ бр.7 от 23.01.2007 г.)
ЧАСТ А

"ОСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА СТРОЕЖА"

РАЗДЕЛ І “ИДЕНТИФИКАЦИОННИ ДАННИ И ПАРАМЕТРИ”:

    1. Вид на строежа: (сграда или строително съоръжение) сграда

    2. Предназначение на строежа: обществено обслужване

    3. Категория на строежа: втора

    4. Идентификатор на строежа:

на кадастрален район 68134.101.

на поземлен имот 68134.101.120.

на сграда 68134.101.120.1.


    1. Адрес:

област: София - град

община Столична

населено място гр. София

улица № ул. „Ген. Й. В. Гурко” № 6.

    1. Година на построяване на основната сграда: 1939 г.

    2. Вид собственост: (държавна, общинска, частна, друга) Държавна

    3. Промени (строителни и монтажни дейности)

по време на експлоатацията,

година на извършване.

      1. Вид на промените Пристрояване 1978г. Надстрояване 1979г.

История на изграждането

Основна сграда

Първоначално е построена през 1893 г. по проект на арх. Йордан Миланов. Открита е през 1904 г. Реализирана е като триетажна сграда с мансарден етаж. В югозападния ъгъл на сградата е изграден полукръгъл в план купол, покрит с медна ламарина, извисяващ се над покрива на сградата и създаващ категоричен акцент в обемно-пространствената композиция. Входът е от запад, по сегашната ул.”Дякон Игнатий”.

През 1935 г. , тъй като броят на техническите съоръжения в сградата многократно се е увеличил през годините на дружество "Циклоп" е възложено проектирането и преустройството на пощенската палата.

Надстрояване и разширение

Вторият строителен период се изразява в надстрояване на четвърти атичен етаж над главния корниз на сградата, който се появява на този етап и разширение на север до днешната улица “Гурко”, където е изградено и северното крило. Той е реализиран между двете световни войни, главно през 1940 г. по проект на арх. Асен Михайловски и арх. Владимир Брънков. В план е била във формата на буква „Ш”, като е била застроена по уличната регулация на улиците „Гурко”, „Дякон Игнатий” и „Стефан Караджа” и отворена към ул. „Кузман Шапкарев” на изток. Централният вход се запазва на запад от ул. „Дякон Игнатий”. Подчертан е от два мощни резалита, които фланкират фасадата, решена в средната си част, над входовете като колонада от ордера на пиластрите, преминаващи през височината на втория и третия етажи. Фасадите са облицовани с русенски варовик.

Плановата композиция е решена в коридорна схема като всяка административна сграда. Изключение прави партерния етаж, решен с едно импозантно стълбище към главния вход и два парични салона, осветени чрез горно осветление.

Пристрояване

Третият период обхваща затварянето на сградата (пристрояването) на източното крило, към ул. „Кузман Шапкарев”. Проектиран е от ИПП „Испроект” в периода от 1979 г. до 1981 г., като основната му функция и до днес е обслужване на „Български пощи”. За целта е изградена обширна рампа за автомобилите на ведомството и съответните функционални връзки за разпределение на пощата. В това крило по етажите са проектирани главно зали.

Фасадата е решена доста семпло и не достига равнището на останалите фасади като детайл и звучене.

Надстройка

Последен етап на строителството на сградата се изразява в надстрояване на четвърти мансарден етаж. Реализиран е по проекти на ИПП ”Испроект” към Министерството на съобщенията от 1978 г. Главен проектант е арх. Флора Аткова. Надстройката е от метална конструкция. Фасадите към улиците се облицовани с медна ламарина, а към вътрешните дворове са вертикални, като продължават съществуващите стени. Покривът е плосък, с 4 % наклон към вътрешността, където е решено отводняването със стоящи улуци.

Изграждането на мансардния етаж, освен че решава чисто функционални проблеми с разширяване на административна площ в идеалния център, завършва и архитектурно-обемната композиция на сградата и може да се приеме като успешна намеса в една от най-красивите сгради в центъра на София.

Плановата композиция повтаря коридорната система на долните етажи в северното, западното и част от южното крила, като в останалата му част е изграден кухненския и складов тракт на столовата. В източното крило се намира залата за хранене и покрив-тераса пред нея.




Описание на помещенията с квадратура и предназначение



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница