"Познавам животните"



Дата16.11.2023
Размер13.63 Kb.
#119298
ТипЛитература
Педагогическа ситуация БЕЛ
Свързани:
Mila Nikolova

Проект на педагогическа ситуация
в ДГ
Образователно направление -„Български език и литература”
Вид на ситуацията: Регламентирана литературно-речева
Група:подготвителна

  1. 1. Тема:”Познавам животните”

  2. 2. Ядро: Звукова култура

  3. 3. Глобална цел:

-Да се отделят фонемите (звуковете) и сричките
в думата.
-Да се изговарят правилно фонемите (звуковете) в думата.
-Да се свързва конкретната фонема (звук) с буквата,с която се отбелязва.

  1. 4. Задачи(подцели):

- да отделят първия и последния звук в думата
-да определят броя на фонемите(звуковете) в четиризвукови думи
5.Очаквани резултати:
детето:
-да определя от колко звука е думата
-да определя на кой звук коя буква съответства
-да определя мястото на звук в четиризвукови думи
Ход на ситуацията
Предлагаме на децата да разгледат картинки на няколко познати животни и да опишат какви са те-например куче,коте,пиле,пате,агне.След това да покажат с мимика как биха изглеждали ако са тъжни.
На магнитната дъска отпред са подредени картинки на същите животни,но опашките им са отделени и разбъркани.Питаме децата какво
липсва на животните и поставяме задача да намерят и поставят на място
липсващите опашки.След което трябва да назоват отделните животни и
да определят кой звук стои в началото на всяка дума.Да проверят дали името на някое от децата не започва с този звук и детето да посочи на азбуката буквата,с която го записваме.
Отново се връщаме на думите означаващи животни,караме децата да ги повторят и да открият последния звук на някои от тях.След това да се опитат да определят от колко звука са съставени думите коте,куче,пате,пиле,като за всеки звук поставяме по една магнитна фигурка на дъската-на еднаквите звуци – еднакви фигурки.Преброяват звуковете в думата.Отиваме на азбуката и търсим съответните букви на вече откритите звукове.Тук е добре да се направи физкултурна минутка,ако видим,че децата са изморени.
Предлагаме на децата да направим зопарк с играчките от игровия кът,като описваме всяко животно какво е ,с какво се храни,какви са игрите му.Определяме деца които да се грижат за животните и ги караме да ни разкажат по нещо за всяко от тях или за свой домашен любимец ако имат такъв.
С това занятието завършва.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница