Предмет на дейност



страница1/6
Дата14.01.2019
Размер1.1 Mb.
#109734
  1   2   3   4   5   6

„ФАВОРИТ ХОЛД” АД

ГОДИШНИ ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ ЗА 2017 г.






ПРИЛОЖЕНИЯ КЪМ ФИНАНСОВИТЕ ОТЧЕТИ


  1. СТАТУС И ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ

Съгласно предоставяната към датата на настоящия финансов отчет информация, Агенцията по вписванията към Министерство на правосъдието удостоверява, че е вписала в Търговския регистър АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО с фирма “ФАВОРИТ ХОЛД” АД, със седалище и адрес на управление СОФИЯ, община СРЕДЕЦ, ул. “Ангел Кънчев” № 25 и с предмет на дейност: Придобиване, управление, оценка и продажба на участия в български и чуждестранни дружества; придобиване, управление и продажба на облигации; придобиване, управление и продажба на патенти, отстъпване на лицензии за използване на патенти на дружества, в които холдинговото дружество участва, финансиране на дружества, в които холдинговото дружество участва, търговско представителство и посредничество, както и да извършва други сделки и дейности, незабранени със закон.

“ФАВОРИТ ХОЛД” АД е с капитал 2 356 923 /два милиона триста петдесет и шест хиляди деветстотин двадесет и три/ лева, разпределен в 2 356 923 броя поименни акции с номинална стойност 1 лев всяка една. Целият записан капитал е внесен.
Акциите са поименни и към 31.12.2017 г. се разпределят както следва:


Акционер

31.12.2017г.

31.12.2016г.

Брой акции

Стойност

% Дял

Брой акции

Стойност

% Дял




  1. Иван Ангелов Тодоров 456965 456965 19.39 456965 456965 19.39

  2. „Еуратек” ООД 262478 262478 11.14 262478 262478 11.14

  3. „Аутобохемия” АД 56371 56371 2.39 56371 56371 2.39

  4. Ангел Иванов Тодоров 8726 8726 0.37 8726 8726 0.37

  5. Други акционери 1572383 1572383 66.71 1572383 1572383 66.71


ОБЩО: 2356923 2356923 100.00 2356923 2356923 100.00
Дружеството е публично по смисъла на ЗППЦК. Неговите капиталови ценни книги (акции) се търгуват публично.

Дружеството има НАДЗОРЕН СЪВЕТ в състав:

“ЕУРАТЕК” ООД, представлявано от НАТАЛИЯ ГОЧЕВА ЗАНЕВА.

“ТИТИА-ТОДОРОВИ СИЕ, представлявано от Иван Ангелов Тодоров и

"ПРИМА КАПИТАЛ" ООД, представлявано от СЛАВКА АСЕНОВА БЕЛЧЕВА - МИНДОВА

УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ в състав:

Председател -ДАНИЕЛ ГЕОРГИЕВ РИЗОВ

и членове:

ХРИСТО ВЛАДИМИРОВ ИЛИЕВ и ТОДОР КРЪСТАНОВ ЗОЛУМОВ.

Дружеството се представлява от изпълнителните директори ДАНИЕЛ ГЕОРГИЕВ РИЗОВ и ХРИСТО ВЛАДИМИРОВ ИЛИЕВ, заедно и поотделно.

Дружеството не се ограничава със срок.

Дружеството не е извършвало през 2017 г. дейности, за които по закон се изискват лицензии и/или разрешения


2. Счетоводна политика
По-долу е описана счетоводната политика, приложена при изготвянето на финансовия отчет.

Политиката е била последователно прилагана за всички представени години, освен, ако изрично не е упоменато друго.



2.1. База за изготвяне на финансовия отчет
А. Изискванията на Международните счетоводни стандарти, приети от Европейската комисия съгласно Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 19 юли 2002 г. за прилагането на международните счетоводни стандарти. Международните счетоводни стандарти включват: Международните счетоводни стандарти (International Accounting Standards (IAS), Международните стандарти за финансово отчитане (International Financial Reporting Standards (IFRS) и тълкуванията за тяхното прилагане (SIC - IFRIC interpretations). Международните счетоводни стандарти включват и последващите изменения и допълнения на тези стандарти и тълкуванията за тяхното прилагане, бъдещите стандарти и тълкуванията за тяхното прилагане, изготвени или одобрени от Съвета по международни счетоводни стандарти (International Accounting Standards Board (IASB).
Б. Разпоредбите на националното законодателство

С промените в националното законодателство – основно Закона за счетоводството, данъчните закони и другите нормативни актове дружеството се е съобразило.

Настоящият финансов отчет е изготвен при спазване принципа на историческата цена.

Изготвянето на финансовите отчети в съответствие с МСФО изисква употребата на счетоводни приблизителни оценки. Когато е прилагало счетоводната политика на предприятието, ръководството се е основавало на собствената си преценка. Елементите на финансовите отчети, чието представяне включва по-висока степен на преценка или субективност, както и тези елементи, за които предположенията и оценките имат значително влияние върху финансовите отчети като цяло, са отделно оповестени в Приложенията към настоящия отчет.


2.1.1. Принцип на действащото предприятие.

Анализът на финансовото състояние на предприятието показва, че то поддържа стойността на собствения си капитал, че разполага с достатъчни активи, които да покрият текущите задължения, няма заеми с настъпил падеж, неизплатени в срок задължения, няма индикации за отрицателни парични потоци от оперативна дейност, то не е декапитализирано, няма неплатени дивиденти или спиране на тяхното плащане, няма съществено намаление на клиенти и произвеждана продукция, няма ограничения по обичайните търговски сделки и други неблагоприятни обстоятелства.

Ръководството има основателни очаквания, че Дружеството разполага с адекватни ресурси за да продължи да оперира в обозримо бъдеще. По тази причина Дружеството продължава да приема принципа на действащото предприятие при изготвянето на своя финансов отчет.
2.1.2. Промени в счетоводната политика и оповестяванията.
С промените в националното законодателство – основно Закона за счетоводството, данъчните закони и другите нормативни актове дружеството се е съобразило.

Настоящият финансов отчет е изготвен при спазване принципа на историческата цена.



Изготвянето на финансовите отчети изисква употребата на счетоводни приблизителни оценки. Когато е прилагало счетоводната политика на предприятието, ръководството се е основавало на собствената си преценка
МСФО, приложими за финансовата 2017 година
МСФО 10 (променен) Консолидирани финансови отчети и МСС 28 (променен) Инвестиции васоциирани и съвместни предприятия - относно продажба или вноска на активи между инвеститор и негово асоциирано или съвместно предприятие. Тази промяна възниква във връзка непоследователност между изискванията и правилата на МСФО 10 и на МСС 28 (ревизиран 2011г.) в случаите транзакции от инвеститор към негово асоциирано или съвместно дружество. С нея основно се пояснява, че при транзакциите, които по съдържание са продажба или вноска на съвкупност от активи, но не са цялостен бизнес – печалбата или загубата се признава частично само до размера на дела на несвързаните инвеститори, а в случаите, когато транзакциите по същество са продажба или вноска на активи, които са бизнес по смисъла на МСФО 3 – печалбата или загубата се признава изцяло;
МСФО 11 (променен) Съвместни споразумения - относно отчитане на придобиване на дялове в съвместни дейности).Това допълнение основно уточнява, че при придобиването от страна на инвеститор на дялове в съвместна дейност, която по съдържание представлява бизнес, следва да се прилагат изискванията и правилата на МСФО 3 за бизнес комбинации;
МСС 1(променен) Представяне на финансови отчети - относно инициатива за оповестявания. Тази промяна е важно разяснение на самия стандарт с насока на съставителите на финансови отчети, когато е необходимо те да прилагат преценка за същественост на определена информация и нейното представяне при изготвянето на финансовите отчети, т.е. за включването или не на дадена информация, подход на представяне в отчета за финансовото състояние и в отчета за всеобхватния доход - агрегиране или самостоятелно представяне, подход на подредба на пояснителните приложения, както и представянето на някои специфични статии в отчетите;
МСС 16 (променен) Имоти, машини, съоръжения и МСС 41 (променен) Земеделие - относнорастения-носители Тази промяна въвежда подхода за оценяване и отчитане на плододайни насаждения (растения) на принципа на имотите, машините и оборудването (ДМА) по реда на МСС 16, а не съгласно МСС 41 (по цена на придобиване и с възможност за прилагане на модела на преоценената стойност, след навлизане в плододайна възраст), тъй като тяхното участие в селскостопанското производство е сходно с тяхното(ДМА) в индустриалното производство;
МСС 27 (променен) Самостоятелни финансови отчети - относно метод на собствения капитал в самостоятелните финансови отчети. С тази промяна е възстановена опцията в МСС 27 за оценяване и отчитането по метода на собствения капитал на инвестициите в дъщерни, асоциирани и съвместни дружества в самостоятелните финансови отчети;
Към датата на издаване на този финансов отчет са издадени, но не са все още в сила за годишни периоди, започващи на 1 януари 2018 г., няколко нови стандарти и разяснения, както и променени стандарти и разяснения, които не са били приети за по-ранно приложение от дружеството. От тях ръководството е преценило, че следните биха имали потенциален ефект в бъдеще за промени в счетоводната политика и класификацията и стойностите на отчетни обекти във финансовите отчети на дружеството за следващи периоди, а именно:
МСФО 9 Финансови инструменти (в сила за годишни периоди от 01.01.2018 г.). Този стандарт е нов стандарт за финансовите инструменти. Крайното му предназначение е да замести изцяло МСС 39. Проектът на подмяната с новия стандарт е преминал през три фази: фаза 1 Класификация и оценяване на финансовите активи и пасиви; фаза 2 Счетоводно отчитане на хеджирането; и фаза 3 Методология на определяне на обезценката. Понастоящем МСФО 9 е издаван на четири пъти, през м.ноември 2009 г., през м.октомври 2010 г., през м.ноември 2013 г. и окончателно през м.юли 2014 г.

Фаза 1 Класификация и оценяване на финансовите активи и пасиви - с първите издания той подменя тези части на МСС 39, които се отнасят за класификацията и оценката на финансовите инструменти.Той установява нови принципи, правила и критерии за класификация, оценка и отписване на финансовите активи и пасиви, вкл.Хибридните договори.МСФО 9 въвежда изискване класификацията на финансовите активи да бъда правена на база бизнес модела на предприятието за тяхното управление и на характеристиките на договорените парични потоци на съответните активи.Определя само две основни категории оценки – по амортизируема и по справедлива стойност.Новите правила ще доведат до промени основно в отчитането на финансови активи като дългови инструменти и на финансови пасиви приети за отчитане по справедлива стойност през текущите печалби и загуби (за кредитния риск).Особеност при класификацията и оценъчния модел за финансовите активи по справедлива стойност е добавената категория – с оценка по справедлива стойност през другия всеобхватен доход (за някои дългови и капиталови инструменти).

Фаза 2 Счетоводно отчитане на хеджирането – за целта е приета нова глава към МСФО 9, с която се въвежда нов модел за счетоводно отчитане на хеджирането, който позволява последователно и цялостно отразяване на всички финансови и нефинансови рискови експозиции, обект на операции по хеджиране, и от друга – по-добро представяне на дейностите по управление на риска във финансовите отчети, особено на връзката им с хеджиращите сделки и на обхвата и вида документация, която да се използва. Също така са подобрени изискванията към структурата, съдържанието и подхода на представяне на оповестяванията по хеджирането. Допълнително, въведена е опцията отчитането на промените в справедливата стойност на собствените дългове, оценявани по справедлива стойност през печалбата или загубата, но в частта, дължаща се на промени в качеството на собствената кредитоспособност на дружеството, да се представя в другия всеобхватен доход вместо в печалбата или загубата. Предприятия, прилагащи МСС 39, ще могат да приемат като политика тази опция, а също така, те ще могат да продължат да прилагат изискванията за счетоводното отчитане на хеджиране на справедлива стойност на лихвена експозиция според изискванията на МСС 39, дори и след като МСФО 9 влезе в сила.

Фаза 3 Методология на определяне на обезценката - промяната предлага приложение на модела на „очаквана загуба”, съгласно който всички очаквани загуби се признават през целия живот на един амортизируем финансов инструмент, а не само при изкристализирането на събитие, както е в сегашния модел по МСС 39. С промените на МСФО 9 от м.юли 2014 г. стандартът е окончателен и се определя датата му на влизане да бъде 1 януари 2018 г.;


МСФО 7 (променен) Финансови инструменти: Оповестявания – относно облекчението за преизчислението на сравнителни периоди и свързаните с тях оповестявания при прилагането на МСФО 9 (в сила за годишни периоди от 01.01.2018 г.). Тази промяна е свързана с въвеждане на облекчение относно необходимостта от преизчисление на сравнителните финансови отчети и възможността за предоставяне на модифицирани оповестявания при преминаването от МСС 39 към МСФО 9 (когато това се случи) според датата на прилагане на стандарта от дружеството и дали то избира опцията да преизчисли предходни периоди;
МСФО 15 Приходи по договори с клиенти (в сила за годишни периоди от 01.01.2018 г.). Този стандарт е изцяло нов стандарт.Той въвежда цялостен комплекс от принципи, правила и подходи за признаването, отчитането и оповестяването на информация относно вида, сумата, периода и несигурностите във връзка с приходите и паричните потоци, произхождащи от договори с контрагенти.Стандартът ще замени действащите до този момент стандарти свързани с признаването на приходи, основно МСС 18 и МСС 11.Водещият принцип на новият стандарт е в създаването на модел от стъпки, чрез който определянето на параметрите и времето на прихода са съизмерими спрямо задължението на всяка от страните по сделката помежду им. Ключовите компоненти са: а) договори с клиенти с търговска същност и оценка на вероятността за събиране на договорените суми от страна на предприятието съгласно условията на дадения договор; б) идентифициране на отделните задължения за изпълнение по договора за стоки или услуги - отграничаемост от останалите поети ангажименти по договора, от които клиентът би черпил изгоди; в) определяне на цена на операцията – сумата, която предприятието очаква, че има право да получи срещу прехвърлянето на съответната стока или услуга към клиента – особено внимание се отделя на променливия компонент в цената, финансовия компонент, както и на компонента, получаван в натура; г) разпределение на цената на операцията между отделните задължения за изпълнение по договора – обичайно на база самостоятелната продажна цена на всеки компонент; и д)моментът или периодът на признаване на прихода – при успешното изпълнение на задължение по договор чрез трансфериране на контрола върху обещаната стока или услуга, било то в даден момент или за определен период във времето. Стандартът допуска както пълно ретроспективно приложение, така и модифицирано ретроспективно приложение, от началото на текущия отчетен период, с определени оповестявания за предходните периоди;
2.2 Сделки в чуждестранна валута


  1. Функционална валута и валута на представяне

Отделните елементи на финансовите отчети на Дружеството се оценяват във валутата на основната икономическа среда, в която предприятието извършва дейността си (“функционална валута”).

Годишния финансов отчет е представен в хил. Български лева, която е функционална валута и валута на представяне

Българският лев е фиксиран към еврото (EUR), посредством механизма на валутния съвет, въведен в Република България от 1 януари 1999 г.
(б) Сделки и салда

Сделките в чуждестранна валута се трансформират във функционална валута, като се прилага официалния курс за съответния ден. Печалбите и загубите от промяна във валутните курсове, възникнали в резултат на разплащания по сделки в чуждестранна валута, както и от преоценка по заключителен валутен курс на деноминираните в чуждестранна валута активи и пасиви се признават в отчета за доходите.


Печалбата и загубата от сделките с чуждестранна валута, които се отнасят до вземанията и паричните средства в брой се представят в отчета за приходите като „финансов приход или разход”. Всички други печалби и загуби се представят в отчета за приходите като „други (загуби)/печалби – нетно.
Монетарните активи и пасиви в чуждестранна валута се отчитат по заключителен курс на БНБ към датата на баланса.
2.3 Дълготрайни материални активи
Дълготрайните материални активи се отчитат първоначално по цена на придобиване, която включва покупната цена, включително мита и невъзстановими данъци, както и всички преки разходи, необходими за привеждането на актива в настоящия му вид и местонахождение.

След първоначалното им признаване ДМА се отчитат по цена на придобиване, намалена с натрупаните амортизации и евентуалните загуби от обезценки.

Амортизацията се начислява на база на линейния метод върху оценения полезен живот на активите. Активите се амортизират от датата на придобиване или въвеждане в експлоатация.

Увеличенията в балансовата стойност, произтичащи от преоценка, се отнасят в преоценъчен резерв. Намаления, които компенсират предходни увеличения относно един и същ актив, са за сметка на преоценъчния резерв, всички други намаления се отнасят в отчета за доходите. В края на всеки отчетен период разликата в амортизацията, изчислена на база на преоценената стойност на актива (разходът за амортизация, посочен в отчета за доходите) и на база на първоначалната историческа стойност на актива се прехвърля от преоценъчния резерв в неразпределена печалба от предходни периоди.

Амортизацията на активите се начислява по линейния метод с цел разпределяне на разликата между балансовата стойност и остатъчната стойност върху полезния живот на активите, както следва:

- Машини и оборудване 3 години

- Стопански инвентар 7 години

- Транспортни средства 4 години

- Други ДМА 7 години

Остатъчната стойност и полезния живот на активите се преразглеждат, и ако е необходимо, се правят съответни корекции към всяка дата на изготвяне на финансовия отчет.

Когато балансовата стойност е по–висока от възстановимата стойност, дълготрайният материален актив се отчита по неговата възстановима стойност.

Печалбите и загубите от изписване на дълготрайни материални активи се определят като се съпоставят постъпленията с балансовата стойност и се отчитат в отчета за доходите.

Разходите по заеми се отчитат като текущ разход.
2.4 Нематериални активи
(а) Положителна репутация

Положителна репутация представлява сумата, с която платената за придобитото дружество цена превишава справедливата стойност на идентифицираните нетни активи на придобитото дъщерно/ асоциирано предприятие към датата на придобиването. Положителната репутация при придобиване на дъщерно предприятие се отчита в баланса като нематериален актив. Положителната репутация при придобиване на асоциирано предприятие се отчита в баланса като инвестиция в асоциирано предприятие.

Положителна репутация се проверява на годишна база за наличие на обезценка и се води по отчетна стойност, намалена със съответните натрупани загуби от обезценки. В печалбите и загубите от продажба на дъщерно/ асоциирано предприятие се включва и балансовата стойност на положителната репутация, свързана с продаденото предприятие. За целите на прегледа за наличие на обезценка положителната репутация се разпределя между отделните единици, генериращи парични потоци.
(б) Търговски марки и лицензи

Отделно придобитите търговски марки и лицензии се посочват по историческа стойност. Търговски марки и лицензи придобити чрез бизнес комбинации се признават по историческа стойност към датата на придобиване. Търговските марки и лицензите имат определен полезен живот и се отчитат по историческа стойност, намалена с натрупаната амортизация. Амортизацията се начислява по линейния метод, с цел разпределяне стойността на търговските марки и лицензии върху полезния живот на активите (15-20 години).


Придобитите лицензии за програмни продукти се капитализират на базата на разходите, необходими за придобиване и пускане в експлоатация на специфичния програмен продукт. Те се амортизират върху техния очакван полезен живот от три до пет години.
(в) Програмни продукти

Общия случай, разходите за разработване и поддръжка на компютърни програмни продукти се признават на разход в момента на възникването им. Разходи, които са директно свързани с разграничим и уникален програмен продукт, контролиран от Дружеството, се признават като нематериален актив, когато отговарят на следните критерии:

- технически е възможно да се завърши програмен продукт така, че той да е готово за използване

- управлението възнамерява да завърши програмния продукт и да го използва или да го продава;


2.5. Обезценка на нефинансови активи
Активи, които имат неопределен полезен живот не се амортизират, а се проверяват за обезценка на годишна база. Активи, които се амортизират, се преглеждат за наличие на обезценка, когато са на лице събития или има промяна в обстоятелствата, подсказващи, че балансовата стойност на активите не е възстановима. За загуба от обезценка се признава сумата, с която балансовата стойност надхвърля възстановимата. Възстановимата стойност е по-високата от нетната продажна стойност и стойността в употреба. За да се определи стойността в употреба, активите се групират в най-малките възможни разграничими единици, генериращи парични потоци. Нефинансови активи различни от положителна репутация, които подлежат на обезценка, се преглеждат за наличие на признаци за необходимостта от обезценка към всяка отчетна дата.

Към всяка балансова дата за обезценените в предходни периоди нефинансови активи, различни от положителната търговска репутация се извършва преглед за евентуално реинтегриране на загубите от обезценка.

За нуждите на теста за обезценка активите са групирани на най-ниските нива, за които може да се идентифицира единица генерираща парични потоци.

2.6. Нетекущи активи държани за продажба
Дружеството класифицира нетекущите активи като държани за продажба, когато тяхната балансова стойност ще бъде възстановена чрез продажба и продажбата е много вероятна. Те се отчитат по по-ниската от балансовата стойност и справедливата стойност намалена с разходите за продажба.
2.8. Финансови активи
Дружеството класифицира финансовите си активи в категорията заеми и вземания.

Класифицирането зависи от целта на придобиване на финансовия актив. Ръководството определя класифицирането на финансовите активи при първоначалното им придобиване и прави последваща оценка на класификацията към края на всеки отчетен период.


Заеми и вземания
Заеми и вземания са недеривативни финансови активи с фиксирани или определени плащания, които не се търгуват на активен пазар. Те са включени в краткосрочни активи, с изключение на тези с падеж повече от 12 месеца след датата на баланса, които се класифицират като дългосрочни. Заемите и вземанията се включват в категорията на търговски и други вземания в счетоводния баланс.
2.9. Търговски вземания
Търговските вземания се признават първоначално по справедлива цена, а в последствие по амортизирана стойност (като се използва метода на ефективния лихвен процент), намалена с евентуална провизия за обезценка, основаваща се на преглед, извършван от ръководството, на салдата в края на всеки месец. Провизия за обезценка се прави в случай, че съществува обективно доказателство, че Дружеството няма да бъде в състояние да събере всички дължими суми съгласно първоначалните условия по отношение на съответния разчет. За индикатори на наличието на основание за обезценка се считат значими финансови затруднения на клиент, обявяване в несъстоятелност, закъснение в плащането или неплащане въобще. Сумата на обезценката е разликата между балансовата и възстановимата стойност. Последната представлява настоящата стойност на паричните потоци, дисконтирана с ефективния лихвен процент. Размерът на провизията за обезценка се признава в отчета за доходите.

Провизията за обезценка се признава в отчета за доходите и се класифицира като разходи за маркетинг и продажби. При плащане от страна на клиент на вземане, за което вече е била начислена обезценка, се извършва обратна на начислението на обезценката операция. Тя се отразява в намаление на разходите за маркетинг и продажби, посочени в отчета за доходите.


2.10. Парични средства и парични еквиваленти
Паричните средства и парични еквиваленти включват пари в брой и пари по банкови сметки, други високо ликвидни краткосрочни инвестиции с първоначален падеж от 3 месеца и по-малко, както и банкови овърдрафти. В баланса овърдрафтите се включват като краткосрочно задължение в категорията на краткосрочните заеми.
2.11. Собствен капитал
Обикновените акции се класифицират като капитал. Разходите по емисията на нови акции, които са пряко свързани с нея, се отчитат в собствения капитал като намаление на постъпленията от емисията, като се елиминира ефекта на данъците върху дохода. Разходите по емитирането на акции или опции, или директно свързани с бизнескомбинация, са включени в цената на придобиване.

Когато Дружеството изкупува собствени акции, платената сума, включваща и съответните пряко свързани допълнителни разходи, (нетирана с ефекта на данъците върху дохода), се изважда от принадлежащия на собствениците на Дружеството капитал, докато обратно изкупените акции не се обезсилят, продадат или преиздадат. Когато тези акции по-късно се продадат или преиздадат, всеки приход, нетиран с пряко свързаните допълнителни разходи по транзакцията и съответния данъчен ефект, се включва в капитала, принадлежащ на собствениците на Дружеството.

Капиталът на дружеството е представен в размер, съответстващ на съдебно-регистрирания.
2.12.Заеми
Заемите се признават първоначално по справедлива стойност, намалена с направените разходи по транзакцията. Задълженията по получени заеми се отчитат първоначално по стойността на получените финансови средства, а последващо – по амортизирана стойност чрез използване на ефективен лихвен процент, който поради естеството на договорите съвпада с договорения лихвен процент. Заемите се класифицират като краткотрайни задължения, освен ако Дружеството няма безпрекословното право да разсрочва погасяването на задължението за най-малко 12 месеца след датата на баланса.
2.13. Текущи и отсрочени данъци
Разходът за данък за периода се състои от текущ и отсрочен данък. Данъкът се признава в отчета за доходите освен в случаите на транзакции признати директно в собствения капитал. В тези случаи данъкът също се признава в собствения капитал.

Разходът за текущ данък, признат в отчета за доходите, е определен съгласно приложимото действащо данъчно законодателство в страната към датата на съставяне на годишния финансов отчет.

Отсрочен данък се начислява по балансовия метод за всички временни разлики, явяващи се между данъчната основа на активите и пасивите и балансовата им стойност във финансовите отчети. Ако обаче, данъчните временни разлики възникват от първоначалното признаване на актив или пасив при различна от бизнес комбинация транзакция, което не е засегнало нито счетоводната, нито данъчната печалба /загуба/ по време на транзакцията, то тази разлика не се осчетоводява.

При изчисляване на отсрочените данъци се използват данъчните ставки и нормативна уредба, които действат към датата на съставяне на баланса, които се отнасят за периодите на очакваното обратно проявление на данъчните временни разлики.

Отсрочен данъчен актив се признава само в случай, че е вероятно наличието на достатъчни по размер бъдещи облагаеми печалби, срещу които тези активи да могат да бъдат използвани.

2.14. Доходи на наети лица
(а )Задължения при пенсиониране
Съгласно Кодекса на труда при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, Дружеството е задължено да му изплати обезщетение в двукратен размер на брутното месечно трудово възнаграждение към датата на прекратяване на трудовото правоотношение. В случай, че работникът или служителят е работил в Дружеството през последните 10 години, размерът на обезщетението възлиза на шестмесечния размер на брутното му трудово възнаграждение.
(б) Обезщетения при прекратяване на трудови правоотношения

Съгласно Кодекса на труда.



2.15. Провизии
Провизии се отчитат, когато възникне настоящо съдебно, конструктивно или нормативно задължение за Дружеството, в резултат на минали събития, когато се очаква да възникнат изходящи парични потоци за погасяване на задължението и когато може достатъчно точно да се определи сумата на самото задължение. Провизии за бъдещи загуби от дейността не се признават.

Когато има няколко подобни задължения, вероятността да възникнат изходящи парични потоци за тяхното погасяване се оценява като се взема предвид целия клас от задължения. Провизия се признава дори и в случите, в които вероятността да възникне изходящ паричен поток за дадено задължение в класа е малка.

Провизиите се оценяват по настоящата стойност на разходите, които се очаква да бъдат необходими за погасяване на задълженията, използвайки дисконтов процент преди данъци, който отразява текуща пазарна оценка на рисковете свързани със задължението.
2.16. Търговски задължения
Търговските задължения се признават първоначално по справедлива цена, а в последствие по амортизирана стойност като се използва метода на ефективния лихвен процент.
2.17. Признаване на приходите
Приходите включват справедливата цена на продадените стоки и услуги, нетно от данъци върху добавената стойност и предоставени отстъпки.

Дружеството признава приход, когато: той може надеждно да бъде оценен, съществува сигурност, че ще произтекат бъдещи ползи за дружеството и посочените по-долу специфични условия са спазени за всяка продажба, извършена от дружеството. Не се счита, че е извършено надеждно остойностяване на прихода, когато съществуват условности по отношение на неговото възникване. След като те бъдат премахнати е възможно да се извърши надеждно остойностяване на прихода.


(a) Продажба на стоки – продажба на едро

Приходите от продажби на стоки се признават, когато Дружеството е прехвърлило в значителна степен изгодите и рисковете върху стоката на купувача. Моментът на прехвърлянето се удостоверява с подписването на приемо-предавателен протокол от страна на клиента.


(б) Продажба на стоки – продажби на дребно

Приходите от продажби на стоки на дребно се признават, когато предприятието продава стоката на клиента директно.Продажбите на дребно обикновено се извършват при разплащания в брой или чрез кредитни карти.


(в) Продажби на услуги

Приходите от предоставени услуги се признават в отчетния период, в който са извършени, на базата на степента на изпълнение. Тя се удостоверява с подписани от двете страни протоколи за приемане на етапа от изпълнението на съответната услуга. Размерът на приходите се определя на база съотношението (процента) на извършената до датата на годишния финансов отчет работа към общия обем на договорената услуга. С така определения процент се умножава общата договорена цена, за да се достигне до размера на признатия приход от предоставената услуга.


(г) Приходи от лихви

Приходите от лихви се разсрочват, като се използва метода на ефективната лихва. При обезценка на вземане се намалява балансовата му стойност до възстановимата му стойност, която представлява очакваните бъдещи парични потоци, дисконтирани на база на първоначалната ефективен лихва. Приходите от лихви по обезценените заеми се признават или при събиране на дължимите лихви, или на базата на признаване на свързаните условни гаранции.


(д) Приходи от възнаграждения за права

Приходи от възнаграждения за права се признават на принципа на начислението в зависимост от съдържанието на съответното споразумение.


(е) Приходи от дивиденти

Приход от дивиденти се признава, когато е установено правото да се получи плащането.



2.18. Свързани лица
Свързаните лица, съгласно МСС 24 са:

Свързано лице — дадено лице се счита за свързано, когато:

а) директно или индиректно чрез един или повече посредници на лицето:

i) контролира или е контролирано, или е под общия контрол на предприятието (последното включва предприятия майки, дъщерни предприятия и съдъщерни предприятия);

ii) има дял в предприятието, което му дава възможност да упражнява значително влияние над предприятието; или

iii) упражнява общ контрол върху предприятието;

б) лицето е асоциирано предприятие (съгласно определението в МСС 28 Инвестиции в асоциирани предприятия)

на предприятието;

в) лицето е съвместно предприятие, в което предприятието е контролиращ съдружник (вж. МСС 31 Дялове в съвместни предприятия);

г) лицето е член на ключов ръководен персонал на предприятието или неговото предприятие майка;

д) лицето е близък член на семейството на физическо лице, като посоченото в буква а) или г) по-горе;

е) лицето е предприятие, което е контролирано, съвместно контролирано или значително повлияно от лицето, посочено в буква г) или д), или притежаващо значителни правомощия за гласуване в това предприятие, пряко или непряко;

ж) лицето представлява план за доходи след напускане на работа на служители на предприятието или на всяко предприятие, което е свързано лице с предприятието.



Сделка между свързани лица — прехвърляне на ресурси, услуги или задължения между свързани лица, без значение дали се прилага някаква цена.

Близки членове на семейството на дадено физическо лице — онези членове на семейството, за които може да се очаква да повлияят или да бъдат повлияни от лицето във взаимоотношенията им с предприятието. Те могат да включват:

а) съпругът(ата) и децата на лицето;

б) децата на съпруга(та) на лицето; и

в) зависими лица от лицето или от съпруга(та) му

За целите на настоящия финансов отчет Дружеството представя като свързани лица акционерите, техните дъщерни и асоциирани дружества, служители на ръководни постове и членовете на управителния съвет и надзорния съвет, както и близки членове на техните семейства, включително и дружествата, контролирани от всички гореизброени лица, се смятат и се третират като свързани лица.

2.19. Лизингови договори
Лизинговите договори, при които значителната част от рисковете и изгодите се поемат от наемодателя, се класифицират като оперативен лизинг. Плащанията по оперативните лизинги (нетно от отстъпките от страна на наемодателя) се признават като разход в отчета за доходите на равни части за периода на лизинговия договор.
Финансовият лизинг се признава като актив и пасив в счетоводния баланс на Дружеството с размер, който в началото на лизинговия договор е равен на справедливата стойност на наетия актив или, ако е по-нисък—по сегашната стойност на минималните лизингови плащания. Всяко плащане по лизинга се разпределя между главница и лихва, така че да се постигне постоянен лихвен доход в процентно изражение, изчислен на база на остатъчната главница. Съответните плащания по лизинга, нетно от лихвите, се включват в други дългосрочни задължения. Лихвите се признават като разход в отчета за приходите и разходите за периода на наемния договор. ДМА придобити чрез финансов лизинг се амортизират в съответствие с възприетата амортизационна политика за подобни амортизируеми собствени активи. ДМА придобити чрез финансов лизинг се амортизират за по-краткия от полезен живот или срока на лизинга.

2.20. Разпределение на дивиденти
Разпределението на дивиденти на акционерите на Дружеството се признава като задължение във финансовите отчети на Дружеството в периода, в който е одобрено от акционерите на Дружеството.

2.21. Използван счетоводен софтуер.


  • Счетоводен софтуер- АЖУР R 7, поддържа се от “Бонев Софт Одитинг” ООД

  • Софтуер за труд и работната заплата – ОМЕКС 2000, поддържа се от “ОмегаСофт” ООД


3. Управление на финансовия риск

3.1.Преглед


Дружеството има експозиция към следните рискове от употребата на финансови инструменти:


  • кредитен риск;

  • ликвиден риск;

  • пазарен риск.

Тази бележка представя информация за експозицията на Дружеството към всеки един от горните рискове, целите на Дружеството, политиките и процесите за измерване и управление на риска, и управлението на капитала на Дружеството. Допълнителни количествени оповестявания са включени в бележките към финансовия отчет.

3.2.Общи положения за управление на риска

Ръководството на Дружеството носи отговорността за установяване и управление на рисковете, с които се сблъсква Дружеството. Политиката на Дружеството за управление на риска е развита така, че да идентифицира и анализира рисковете, с които се сблъсква Дружеството, да установява лимити за поемане на рискове и контроли, да наблюдава рисковете и съответствието с установените лимити. Тези политики подлежат на периодична проверка с цел отразяване на настъпили изменения в нивото на риска.


3.3.Фактори на финансовия риск

Осъществявайки дейността си, Дружеството е изложено на многообразни финансови рискове: пазарен риск (включващ валутен риск, и ценови риск), кредитен риск, и ликвиден риск и риск от промяна на бъдещите парични потоци. Програмата на Дружеството за цялостно управление на риска е съсредоточена върху непредвидимостта на финансовите пазари и има за цел да намали евентуалните неблагоприятни ефекти върху финансовия резултат на Дружеството.


(а) Валутен риск

Дружеството оперира в България и тъй като курсът на Българският лев е фиксиран към еврото посредством Валутен борд, Дружеството е изложено на валутен риска в частта на транзакциите извършвани във валута различна от евро. Ръководството на Дружеството следи регулярно валутния риска с цел минимизиране на възможни негативи върху финансовото състояние на Дружеството.


(б) Лихвен риск

Лихвеният риск на Дружеството възниква от краткосрочните получени заеми. Заемите на Дружеството са с фиксирани и плаващи лихвени проценти. Техните експозиции биват наблюдавани регулярно.


(в) Кредитен риск

Кредитният риск за Дружеството се състои от риск от финансова загуба ако клиент или страна по финансов инструмент не успее да изпълни своите договорни задължения. Кредитният риск произтича основно от вземания от клиенти.


Търговски и други вземания

Експозицията към кредитен риск на Дружеството зависи от индивидуалните характеристики на всеки клиент. Тази експозиция също така може да зависи от риска от неплащане в индустрията и пазара, на който оперира Дружеството.

Ръководството на Дружеството счита, че към 31 декември 2014г. и 2013г. Дружеството не е изложено на значителен кредитен риск заради факта, че към датата на отчета Дружеството няма значими финансови инструменти, където клиента или ответната страна по финансовия инструмент да не е в състояние да посреща своите задължения по договора.


(г) Ликвиден риск

Ликвиден риск е рискът Дружеството да не бъде в състояние да посрещне своите задължения съгласно техния падеж. Дружеството управлява ликвидността си чрез подход, който осигурява, че във всеки момент Дружеството има необходимия ликвиден ресурс за да посрещне своите изискуеми задължения, при нормални или стресови условия, без да се реализират неприемливи загуби или да се накърнява репутацията на Дружеството.


(д) Управление на капитала
Дружеството управлява капитала си с цел да осигури осъществяването на дейността си като действащо предприятие и да максимизира възвращаемостта на инвестициите, направени от собствениците чрез оптимизиране на отношението дълг към капитал.

Капиталовата структура на Дружеството се състои от получени заеми и задължения по финансови лизинги, парични средства и парични еквиваленти и собствен капитал, включващ основен капитал, резерви и натрупана печалба. Ръководството на Дружеството анализира капиталовата структура на годишна база.


4. Значими счетоводни приблизителни оценки и преценки
Приблизителните оценки и преценки са базирани на натрупан опит и други фактори, включително очаквания за бъдещи събития при наличните обстоятелства. Достоверността на приблизителните оценки и преценки се преразглежда редовно.

Извършените преценки и предположения от Ръководството оказват влияние върху отчетените суми на активите и задълженията и оповестяванията на задължения към датата на финансовите отчети, както и върху сумите на приходите и разходите, отчетени през периода в отчета за доходите.

Ръководството е използвало значими счетоводни приблизителни оценки и преценки по отношение на обезценката на вземания от клиенти и при определяне размера на провизиите за задължения, както и при определяне на полезния срок на използване на дълготрайните активи.

ПОЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ КЪМ ОТЧЕТА ЗА ФИНАНСОВОТО СЪСТОЯНИЕ
(Във всички приложения сумите са посочени в хил.лева, ако не е упоменато друго)



  1. Нетекущи активи

. Имоти, машини, съоръжения и оборудване /ИМСО/




Показатели

Машини и оборудване

Транспортни

средства

Стопански

инвентар

Други

О Б Щ О

ИМСО

Отчетна стойност на 01.01.2017 год.

9

105

25

20

159

Постъпили










2

2

Излезли
















Всичко

9

105

25

22

161

Набрана амортизация

9

90

25

21

145

В т.ч. за периода




6




1

7

Балансова стойност на 31.12.2017 год.

0

15

0

1

16


Дълготрайните нематериални активи ca оценени no тяхната цена нa придобиване, намалена с начислената амортизация и признатата обезценка.

Разходите за придобиване на патенти, лицензи и фирмени марки се капитализират и амортизират по линейния метод за периода, през който се очакват бъдещи изгоди.



Нематериалните активи нe се преоценяват.


Показатели

Права върху

собственост

Програмни

продукти

Продукти от

разв.дейност




Други



О Б Щ О



Отчетна стойност на 01.01.2017 год.




8







8

Набрана амортизация




8







8

Балансова стойност на 31.12.2017 год.




0







0

Каталог: files -> bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница