Приложение №2 към чл. 6 от Наредбата за условията и реда за извършване на овос



Дата15.10.2018
Размер95.62 Kb.
#87561
Приложение № 2 към чл. 6 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС (ДВ, бр. 25/2003 г., Доп. - ДВ, бр. 3 от 2006 г., изм. и доп., бр. 3 от 2011 г.)
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС


  1. Информация за контакт с възложителя:

1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице



Община Габрово, гр.Габрово, пл. „Възраждане” № 3, ЕИК: 000215630

2. Пълен пощенски адрес



гр. Габрово 5300, пл. Възраждане № 3

3. Телефон/GSM, факс и e-mail.



Тел. 066/818 400, факс 066/809 371, e-mail gabrovo@gabrovo.bg

4. Лице за контакти, адрес, телефон/GSM, факс и e-mail



инж. Климент Кунев, гр. Габрово, пл. „Възраждане № 3”, 066/818 347, kunev@gabrovo.bg


  1. Характеристики на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението



Настоящото инвестиционно предложение се състои в изграждане на кули и технически съоръжения за детекция и превенция на горски пожари в ПИ № 132058 в землището на с. Гръблевци и ПИ № 14218.44.8, землището на гр. Габрово. Инвестиционното предложение разглежда изграждане на високо-технологичен наблюдателен комплекс, предназначен за наблюдение, охрана, мониторинг, анализ, комуникация и ранно известяване при възникване на пожари и други неблагоприятни събития в наблщдавания периметър. Комплекса ще се състои от автоматични наблюдателни станции и контролен център.

Контролния център ще бъде обособен в сградата на Община Габрово, а на покрива ѝ ще бъде монтирана тръбна стоманена мачта, предназначена за монтаж на преносна антена с диаметър до 1,20 м.

Автоматичните наблюдателни станции ще бъдат изградени на площ за всяка от тях 156,25 м2. Всяка от тях ще се състои от тръбна стоманена кула с обтяжки с височина 29 м, технологично оборудване, фотоволтаични панели, ветрогенератор и предпазна ограда.

Кулите ше са с габаритни размери 10/10 м, като най-общо ще се състоят от по три конструктивни части. На всяка от тях ще бъде монтирано технологичното оборудване, което се състои от сканиращ комплекс от една термовизионна камера и една цветна камера, монтирани на кота + 29,00 м; видео камера, монтирана на кота + 26,25 м; метеорологична станция, монтирана на кота + 28,20 м; сигнална лампа за преградно самолетно известяване, монтирана на кота + 28,35 м; преносна антена с диаметър до 1,20 м, монтирана на подходяща височина, но не по-високо от кота + 27,00 м.

В непосредствена близост до кулите на отделни стоманобетоновифундаменти ще бъдат разположени технологични шкафове с размери 60/60/200 см.

За захранването на станциите ще се изградят автономни електрически системи, изградени от по 16 бр. Поликристални фотоволтаични модули и от един вятърен генератор, разположен върху стълб с височина 11 м. и състоящ се от ротор с три витла и генератор.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение



Предвид климатичните условия и високите температури през летния сезон, антропогенното влияние и други въздействия, зачестяват горските пожари, водещи до унищожаване на дълготрайна растителност, загуба на местообитания, замърсяване на атмосферния въздух, както и в някои случаи при достигане до населените места до много по-сериозни последствия. Детекцията и превенцията на горски пожари е важен елемент от опазването на околната среда и чоовешкото здраве.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Мерки, свързани с превенция на горски пожари са заложени в Общински план за развитие на община Габрово.
4. Подробна информация за разгледани алтернативи

Не са разглеждани други алтернативи.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Автоматичните наблюдателни станции ще бъдат изградени в ПИ 14218.44.8 в землището на гр. Габрово – стопанисван от Община Габрово с начин на трайно ползване – ливада с обща площ 16 дка и в ПИ 132058, землището на с. Гръблевци – общинска частна собственост, с начин на трайно ползване – залесена територия с обща площ 8 дка. Площта, необходима за строителство на всяка от наблюдателните станции е 156,25 м2.
6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет

Основната част на системата се състои от контролен център и автоматична наблюдателна станция (АНС) за разпознаване на горски пожари. Системата прави пълен обход в рамките на шест до десет минути. Системата е в състояние да разпознае малки пожари с минимален коефициент на грешка. След като системата разпознае пожар, тя изпраща автоматично аларма до контролния център, с точни координати, характеристика на пожара, видео и снимки. Системата генерира архивна информация. Интегрираната комуникационна система за наблюдение, опазване и охрана на целеви територии и видове има следните основни характеристики:

Автоматично регистриране на възникнали събития в реално време;

Точни координати –3D GIS / Триизмерна Географска информационна система/;

Ниска консумация на електроенергия;

Малък коефициент на грешка в случай на пожари като детекцията е базирана на разпознаването на топлина и подава информация за разстоянието до пожара и точни координати;

Конфигурацията е с малък ъгъл на виждане за детекция на големи разстояния минимум 10 км.;

Системата дава прогноза за размера и динамиката на развитие на пожара;

Системата детектира пожари дори и през нощта и при лоши метеорологични условия.


7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Няма такава, за реализиране на инвестиционното намерение ще се използва наличната пътна инфраструктура.
8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

Строителните дейности ще се изпълнят за срок от 10 дена, следва инсталация на софтуер и въвеждане в експлоатация.
9. Предлагани методи за строителство

В рамките на строителната площадка на АНС се предвижда изграждането на тръбна стоманена кула с обтяжки и височина H=29,00m. Същата е с габаритни размери 10,00/10,00m и е разположена изцяло наземно. На кулата ще се монтират камерите, метеорологичната станция и преносната антена, които са част от апаратурата на АНС. В непосредствена близост до кулата на отделен стоманобетонов фундамент ще се разположи технологичния шкаф, който посредством кабелни линии се свързва с останалата част от апаратурата разположена на кулата и електрозахранването. За захранване на АНС с електричество е предвидена автономна електрическа система (24h), състояща се от 16 бр. фотоволтаични панели разположени в близост до кулата, ветрогенератор и акумулатори, които ще се монтират в технологичния шкаф. Около кулата, фотоволтаичните панели, ветрогенератора и технологичния шкаф ще се изгради ограда с височина 2,40m и размери в план 12,50/12,50m. На върха на кулата на кота +29,00m ще се разположи сканиращ комплекс от 1бр. термовизионна камера и 1бр. цветна камера, монтирани на въртящ модул, предназначена за детекция на възникнал пожар; На кота +26,25m на кулата ще се монтира видео-камера, предназначена за наблюдение на охранявания периметър и евентуална проверка за достоверност на докладваните от термовизионната камера събития; На кота +28,20m на кулата ще се разположи метеорологична станция, като същата ще следи в реално време изменението на метеорологичната обстановка и посредством специален софтуер данните от нея могат да служат като основа за предвиждане на развитието на пожара. На кота +28,35m на кулата ще се разположи сигнална лампа за преградно самолетно известяване, тъй като площадката със съоръжението се намира в близост до военно летище. На подходяща височина, от която има видимост към срещуположната антена (но не по-високо от кота +27,00m) ще се разположи преносна антена с диаметър до 1,20m, като по тази радио-релейна линия ще се предава информацията между АНС и КЦ. До кулата, върху монтажен стоманобетонен фундамент се монтира технологичен шкаф за външен монтаж. Стоманената тръбна кула с височина H=29m се състои от общо 6 тръбни секции, който при монтажа се разделят на 3 звена и се монтират с кран KC-6471. Поддържащата опорна конструкция на тръбната кула се състои от 4бр. триъгълни ферми с максимална височина от 3200mm в сечението непосредствено до оста на тръбната кула. За решаване на наземното фундиране на кулата е разработена система от пет единични стоманобетонови стъпки (затежаващи панели). Същите се монтират в краищата на опорната конструкция, както и под тръбната кула.

Довършителните работи на обекта ще се изпълняват по традиционните технологии, като за всеки вид работа ще се ползуват съответните типови технологични карти.

Изпълнението на ел. инсталацията ще се извърши в съответствие с Правилника за извършване и приемане на електромонтажните работи, ДВ, бр. 10 от 1999г. До кулата временното захранване ще бъде изтеглено с гумиран кабел, като разклонителят (влагозащитено изпълнение), ще бъде монтиран на нетокопроводяща поставка на височина 0,5м от кота терен. След приключване на работния ден захранването се демонтира и монтира наново на следващия работен ден.

10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията



Не се предвижда ползване на природни ресурси.
11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове(с код и наименование), количества и начин на третиране

Единствените възможни видове отпадъци, които може да се очаква да се генерират са строителни отпадъци, но при оптимално използване на строителните материали, не би следвало такива да се генерират.
12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда

Не са разглеждани такива мерки, тъй като по време на експлоатация на системата се очаква тя да има положително влияние върху околната среда от гледна точка превенция на пожари. Периода за извършване на строителните дейности е кратък и няма да окаже чувствително отрицателно въздействие.

13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води)

Елемент от настоящото инвестиционно намерение е автономната електрическа система, която ще се състои от 16 бр. Фотоволтаични панела и един вятърен генератор.
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Строително разрешително.
15. (Нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Замърсяване и дискомфорт на околната среда

Не се очаква.
16. (Нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Риск от инциденти

Заложените проектни предложения са съобразени с националното заонодателство свързано с педотвратяване на инциденти.


  1. Местоположение на инвестиционното предложение


1. (Доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.)

План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти,подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях



Приложение към настоящата информация.
2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Имотите в които ще се реализира инвестиционното намерение са общинска собственост.
3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

ПИ 14218.44.8 – стопанисван от Община Габрово с начин на трайно ползване – ливада и ПИ 132058, землището на с. Гръблевци с начин на трайно ползване – залесена територия
4. (Доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.) Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово

водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа



В близост до имотите, в които се предвижда реализиране на инвестиционното намерение няма такива територии и такива няма да бъдат засегнати.
4а. (Нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Качеството и регенеративната способност на природните ресурси

5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

Не са разглеждани такива алтернативи.


  1. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните

въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):
1. (Изм. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.) Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми

Въздействието, което се очаква е положително и се изразява в ранна детекция, известяване и превенция на горски пожари, което ще рефлектира положително върху качеството на всички компоненти на околната среда.
2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

Не се очаква такова въздействие.
3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)

Очаква се положително въздействие върху околната среда.
4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.)

Въздействието ще обхваща периметър от 10 км около кулите. Разположението, на имотите в които се предвижда реализирането на инвестиционното намерение предполага обхващане на голяма част от град Габрово, както и с. Гръблевци и намиращите се в близост до него села.
5. Вероятност на поява на въздействието

Вероятността за поява на въздействието е голяма, тъй като с високите температури и зачестилите пожари вследствие човешка намеса, честотата на появяване на пожари ще се увеличава.
6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

Вздействието е положително – обратимостта не е приложима характеристика.
7. (Доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.) Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве

Няма такива мерки.
8. Трансграничен характер на въздействията

Няма.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница