Програма Бизнесадминистрация и управление на проекти Разработил



страница1/3
Дата19.05.2023
Размер85.5 Kb.
#117778
ТипПрограма
  1   2   3
Курсова работа Микроикономика




КУРСОВА РАБОТА



по Микроикономика


ТЕМА: „Пазари с несъвършена конкуренция – характеристика, видове”


ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ

Бакалавърска програма Бизнесадминистрация и управление на проекти




Разработил:
София

Декември 2022 г.


Пазарът представлява понятието на взаимодействие между купувачите от една страна и продавачите на стоки и услуги от друга. Същността на пазарните отношения се изразява със следната концепцуална основа, това е идеята за конкуренция.
Икономистите класифицират четири типа конкуренция: съвършена конкуренция, монопол, олигопол и монополистична конкуренция, като последните три типа се определят като несъвършена конкуренция. Съвършената конкуренция се среща изключително рядко, също както и нейната противоположност – чистия монопол. В съвременната икономика, най-голяма практическа приложимост имат моделите на олигопола и монополистичната конкуренция, те най-точно описват съвременните пазари и конкуренцията.
Характеристика на несъвършената конкуренция

Несъвършената конкуренция се характеризира с това, че при нея са нарушени условията на съвършената конкуренция. Това предизвиква възможността на даден търговец в пазара на стоки и услуги /продукти от производството/ да окаже умишлено влияние върху предлагането, търсенето и цената. Несъвършената конкуренция се появява тогава, когато имаме наличност на пазарни дефекти. Тези дефекти, може да се изразяват в наличността на недостатъчна информация, различни външни и вътрешни фактори и особености на вътрешната икономика, недостатъчно бърза реакция на производителите при промени на пазара и подобряване на производствените структури, нарушаването на принципите на частната собственост и др. Според доста източници, в реалната икономика водещи са пазарите с несъвършена конкуренция!


При несъвършената конкуренция се наблюдава един обединяващ фактор между компаниите/фирмите, това е възможността да оказват влияние върху цената на даден продукт или услуга, без да претърпяват загуби от търсенето на продукта.
При несъвършената конкуренция дадена фирма се сблъсква с проблема на намаляващата крива на търсенето. При което една фирма не може да предложи на пазара, кое да е количество на продукти или услуги на текущите пазарни цени. В този случай, цената зависи от количеството произведена и продадена продукция, а не от търсенето на потребителите.
Несъвършената конкуренция се определя като ситуация, в която много компании / фирми, всяка от които има определена власт на пазара, се конкурират помежду си. Само една фирма в известен степен може да определи цената на предлаганите стоки и услуги.
В две отношения несъвършената конкуренция прилича на съвършената.
1. Факта, че голям брой фирми имат своя малък дял от пазара и с действията си би било трудно да повлият на конкурентите;
2. Освен това - няма пречки, нови фирми да навлязът в даден отрасъл.
Разликата със съвършената конкуренция, обаче се характеризира в това, че отделните фирми се стараят и стремят да предлагат стоки и услуги различаващи се в някакво отношение от тези на конкуренцията в съответния сектор. Този процес се нарича диференция на продукта. Стремежът към диференция се изразява в това, че чрез различни методи (реклама, търговски марки, лого, опаковки, специални оферти, и др.) фирмата се стреми към уникалност.
Една от важните, според мен и основни характеристики на пазарите с несъвършена конкуренция е пазарната власт, която може да бъде по-малка, или по-голяма. В зависимост от обема на властта се определят различните разновидности на несъвършената конкуренция.
Видове пазари с несъвършена конкуренция:


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница