Програма на бки прага за месец март 2012 2012, 14 ч. Пресконференция към изложбата "Български традиционни накити". Място



Дата18.06.2018
Размер62.07 Kb.
#74229
ТипПрограма
Програма на БКИ – Прага за месец март 2012
1.3.2012, 14 ч.

Пресконференция към изложбата "Български традиционни накити".



Място: Национален етнографски музей, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5
1.3.2012, 17 ч.

Тържествено откриване на изложбата "Български традиционни накити" – оригинали от 19 и 20 век от чешки и български сбирки.



Място: Национален етнографски музей, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5


Регионалният етнографски музей – Пловдив е поканен от Националния исторически музей на Чехия по инициатива и в партньорство с Българския културен институт в Прага да реализира през 2012 г. изложбата „Български традиционни накити” в залите на Националния етнографски музей към Националния исторически музей на Чехия.
От българска и чешка страна ще бъдат показани общо 120 оригинални, уникални накита от 19 и 20 век (много от тях сребърни и позлатени) и традиционни български носии от различните етнографски области, обкичени с накити. Към изложбата има каталог, информационни пана и документален филм.
Подобна изложба не е имало в Чехия от близо 60 години. Предишните две български етнографски изложби в Прага (1938 и 1956 г.) се считат за феноменален успех, защото са били приети с огромен интерес от страна на публиката и са били едни от най-успешните изложби на музея въобще. Вярваме, че подобна изложба ще допринесе за утвърждаването на богатите традиции на българо-чешките културни взаимоотношения и ще бъде извънредно успешна и полезна за имиджа на съвременна България.



2.3.2012, 20 ч.

Представление на театралния моноспектакъл „Секс, наркотици и рокенрол“ – на английски език. Актьор: Георги Даверов, Режисьор: Михаил Миков. В проекта участват български режисьор, живеещ в Прага и чешки музиканти.


Вход: 150 чешки крони /100 чешки крони за студенти.

Място: Малък Винохрадски театър/Malé Vinohradské divadlo, Záhřebská 21, Praha 2
5.3.2012, 13,30 ч.

Тържествено честване на Националния празник на България 3 март.


Съвместно с Българското училище в Прага.

Място: Галерията на БКИ – Прага, Klimentská 6, Praha 1
5.3.2012, 12,30 ч.

Проект “България в чешките университети“


Лекция на тема „Облеклото и накитите на българина – традиции и съвременност “. Лектор: Доц. д-р Ангел Янков. Прожекция на документален филм.
Място: Карлов университет, U Kříže 8, Praha 5 – Jinonice, učebna číslo J2083
Лекцията визира традиционната българска култура и нейното проучване, за което голяма заслуга имат и чехите, работили в България след Освобождението. Изложението разглежда регионалните и локални варианти в народната култура, т.е. етнографските групи. От една страна, са представени техните специфични особености в бита и културата, а от друга – е посочено обединяващото между тях, което ги разграничава от съседните им балкански народи. Проследено е и развитието на големите етнографски групи във времето. Всичко това се съпровожда с илюстративен материал и кратък филм – ревю на български традиционни облекла, които нагледно показват богатството и разнообразието в народната култура на локално и регионално равнище.

Доц. д-р Ангел Янков e етнолог и историк, директор на Регионален етнографски музей – Пловдив, хоноруван преподавател в катедра „История” на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Научните му интереси се простират в областта на материалната и духовната култура. Изследва спецификата на етнографските групи в българските земи, конфесионалните варианти в народната култура.



РЕМ – Пловдив е вторият по големина етнографски музей в България, утвърдена научно-образователна институция и притегателен център за културен туризъм.
8.-11.3.2012

Участие на българска делегация от филмови дейци и продуценти на професионална среща в рамките на фестивала “Един свят”, организиран от Института за документални филми - Institute of Documentary Film.


14.3.2012, 17 ч.

Лекция на тема „Войводово, етнология на чешката община в България“. Лектори: Ленка и Марек Якоубкови. Водещ: Ивана Србкова.


Място: v zasedacím sále Národní knihovny ČR (1. patro Klementina)

Národní knihovna ČR - Slovanská knihovna, Klementinum 190, Praha 1




Етнологът и антропологът Марек Якоубек изследва съдбата на вече несъществуващата чешка общност в село Войводово, България. Както е известно чешките протестанти напускали, заради размирната история Родината си. Заселвали се в Банат. А от Св. Елена (днес в Румъния) дошли и в България. Били земеделци, които търсели добра свободна земя и след болезнени перипетии се заселили през 1900 г. на безименно място в Северозападна България, наречено по-късно Войводово. И идиличната, а същевременно баладична история започва...

Благодарение на вярата си, старанието, трудолюбието, и високия си морал войводовчани бързо успяват да създадат земен рай, на който дошъл да се порадва и българският Министър на земеделието, който след това го давал за пример на българите. Изглежда като малко чудо, но в селото всичко вървяло като по вода, нямало бедни, но нямало и прекалено богати.
15.3.2012, 18 ч.

Oткриване на самостоятелна изложба на Николай Станев.


Място: Галерията на БКИ – Прага, Klimentská 6, Praha
Николай Станев е роден през 1962 г. в град Пловдив. В периода от 1988 г. до 1994 г. следва в Академията по изящни изкуства в Прага при професорите Иржи Начерадски и Алеш Весели. Успешно се дипломира през 1994 г. Има шест самостоятелни изложби и участие в повече от двадесет колективни изложби.Творческият път на автора е сугестивно завършен и въпреки че има висок професионален потенциал, не го разпилява и не изразходва силата си в компромиси със своето художествено и творческо призвание. Ники е верен на чувствата си и на способността си да анализира. От впечатленията, интуицията и наблюдението си върху неизменните промени както в реалния живот, така и в съзнанието на хората, Николай синтезира свят, в който връзките между материята

и енергията са максимално обединени и разкриват истинския образ на съвремието, човешките чувства и емоции. Този синтез материя-енергия-чувство, постигнат със съвършен професионализъм, въздейства върху нас поразяващо със своята искреност, освободеност и сила на изказа.

19.3.2012, 12,30 ч.

Проект “България в чешките университети“
Лекция на тема „Кристо – явление в съвременното изкуство “. Лектор: Тома Томов. Прожекция на документалния филм “Кристо на 75”.
Място: Карлов университет, U Kříže 8, Praha 5 – Jinonice, učebna číslo J2083
21.3.2012, 18 ч.

Прожекция на документалния филм “Кристо на 75” на българския документалист Тома Томов. Творчеството на Кристо ще представи изкуствоведа Джесика Стервард. Дискусия с автора на филма.


Място: American Center Director, US Embassy Prague, Tržiště 13, Praha 1


Тома Томов е един от най-добрите български тв журналисти, коментатор и наблюдател на международни събития. Автор на десетки филми и интервюта с най-известните политици, писатели, творци на нашето време. Завършва Софийския университет “Климент Охридски”, специалност журналистика. Стажувал при един от най-големите американски журналисти Уолтър Кронкайт и в ВВС. Редактор в новините на БНТ, водещ на култовите предавания “Панорама” и “Светът в действие”. Като пътуващ международен кореспондент е обиколил САЩ, Европа, Япония, Азия, Близкия изток, Съветския съюз. Заснел падането на Берлинската стена. Сред събеседниците на Томов са Джими Картър, Ричард Никсън, Хенри Кисинджър, Едуард Кенеди, Марлон Брандо, астронавтите Стафорд и Митчъл, Фидел Кастро, скулптора Хенри Мур, Михаил Горбачов - 5 пъти, Хелмут Кол, Умберто Еко, Далай лама, Гена Димитрова, художника Кристо, Ванга, Курт Вонегът.

Христо Явашев (известен като "Кристо") е български художник, роден в Габрово, който създава пространствени художествени инсталации. Неговите работи са опаковането на сградата на Райхстага в Берлин и на най-стария мост в Париж, опъването 38-километрови платнени завеси в Калифорния и разполагането на платнени портали в Сентръл парк в Ню Йорк.



26.3.2012, 12,30 ч.



Проект “България в чешките университети“

Лекция на тема „Съвременна България, нейното общество и медии“. Лектор: Веселин Вачков.

Място: Карлов университет, U Kříže 8, Praha 5 – Jinonice, učebna číslo J2083
В какво се различава политическата и медийна обстановка в България от тази в Чешката република? Защо двете общества имат различно отношение към ключови теми на съвремеността? Каква роля оказват медиите на политиката? Един поглед през очите на чешки журналист от български произход.
Веселин Вачков е регионален директор в медийна група Мафра (издатели на вестниците МФ ДНЕС, "Лидове новини" и "Метро"), а от 2000 до 2009 г. е бил главен редактор на вестник "Лидове новини". Роден през 1968 г. в България. Завършил е английска филология, бохемистика и славянски изследвания във Философския факултет на Карловия университет в Прага. Специализирал е лингвистика в Оксфорд, Великобритания.

По време на следването си сътрудничи с редакцията на радио Би Би Си, със списание “Респект” и с икономическото издание Fleet Sheet. От 1994 г. сътрудничи на вестник "Лидове новини" като кореспондент, а през 1997 г. постъпва на работа в редакцията. Ръководи вестника девет години. По време на неговото управление "Лидове новини" започва да излиза пълноцветен - като първи в Чехия, въвеждат се редица нови приложения, стартират сървъра Lidovky.cz, книжни и филмови поредици. След интеграцита на "Лидове новини" в медийната група Мафра е назначен за регионален директор на групата.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница