Програма "Устойчиво екологосъобразно селско стопанство"



Дата25.10.2018
Размер101.29 Kb.
#98474
ТипПрограма
УСТОЙЧИВО ЕКОЛОГОСЪОБРАЗНО СЕЛСКО СТОПАНСТВО

Предложената програма “Устойчиво екологосъобразно селско стопанство” е с основна цел да се подпомогнат общините и частните собственици на земи и фермери да съживят земеделието и животновъдството на основата на екологосъобразни земеделски практики.

Препоръчаните основни акценти в програмата са в съответствие с поставените цели и отговарят на неотложните нужди на територията:


  • стимулиране на земеделските производители за използване на методи за производство, целящи опазването на биоразнообразието и природната среда (специфични за парка сеитбообращения, биологични методи за борба с вредителите, подобрени технологии на обработка на почвата, подобрена организация на пашата, повишаване на ефективността на водоползването и др.);

  • усъвършенстване на организацията и сътрудничеството между собствениците на ресурсите, предприемачите и институциите, имащи отношение към земеделието, преработката на селскостопанските суровини и търговията със селскостопанска продукция.

  • обучение на местни земеделски производители в екологосъобразни земеделски практики;

  • подпомагане на местните земеделски общности за кандидатстване с проекти от европейските и национални фондове;

  • възстановяване на агроклиматичните изследвания на територията;

  • създаване на подходящи условия за възстановяване на местния генофонд и подотраслите с потенциал за развитие на територията - овцевъдство, говедовъдство, коневъдство, биволовъдство, пчеларство;

  • създаване на надеждна охрана на земеделските земи;

  • насърчаване на екстензивно пасищно животновъдство;

  • диверсификация на селскостопанската дейност.

Общини Царево и Малко Търново са избрани за пилотни общини за прилагането на дейностите за управление на полуестествени местообитания. Тук ще се подпомагат земеделски производители, собственици на земя и НПО, които извършват следните дейности:



  1. Дейности, свързани с поддържането на ливадите и пасищата:

Пашуване или косене на отдалечени терени и предпазване от самозалесяване;

Създаване на санитарни коситби за поддържане на отдалечените пасища и ливади;

Почистване и възстановяване на пасищата чрез отстраняване на храстите и плевелите;

Въвеждане на реглулирано изпасване (последователна паша), за избягване на оголването на територията;

Косенето да се извършва след 15 юни и по определен начин, предлаган от природозащитните организации.

(2) Едновременно с това ще се подпомага и преустановяването на използването на минерални торове и препарати за растителна защита.

Тази дейност ще се прилага пилотно на територията на 3 пилотни района и нейният успех зависи от активната работа на НПО с ползвателите и собствениците на земеделските земи за разясняване на ползите от прилагането на подобен род дейности за опазването на биоразнообразието от една страна, за ползвателите на земеделските земи и за обществото като цяло.

В бъдеще се предвижда и включване на дейност: “Опазване на характеристиките на ландшафта”, която ще позволи подпомагането на други, традиционни за района дейности – изграждане на огради (каменни и жив плет), тераси, противоерозионни пояси и др.



Оценка на предложените проекти по програмата за Устойчиво екологосъобразно земеделие

4.4.3.1.Проект: Възстановяване на застрашени от изчезване местни породи

Този проект е бил предложен в момент, в който този вид дейност е представлявала част от мярка 1.3. по програма САПАРД. На този етап подпомагане за земеделските производители по тази мярка ще се предоставя само за 4 местни породи, които не са разпространени на територията на парка.

Въпреки това, основната цел на проекта както е описана в ПУ “да се инвентаризират чистокръвни представители на местните породи странджанска овца, местно сиво говедо, източно-балканска свиня”, остава валидна. Инвентаризирането на породите по принцип не би могло да се подпомогне по мярка 1.3. на програма САПАРД, а за да може в бъдеще тази дейност да се включи в Агро-екологична схема ще е необходима именно такава информация.

4.4.3.2.Проект: Възстановяване на застрашени от изчезване местни сортове

Този проект е също бил предложен в момент, в който този вид дейност е представлявала част от мярка 1.3. по програма САПАРД. На този етап тази дейност изцяло отпадна от мярката.

Инвентаризацията на местните сортове продължава да бъде валидна цел, с оглед бъдещо включване на дейността в Агро-екологична схема и опазването на местното биоразнообразие.
4.4.3.3.Проект: Южните култури в ПП “Странджа”

Описаната цел на този проект в ПУ се отнася до оперативната дейност на ОПЮК на територията на ПП и следва да бъде наблюдава и контролирана от ДПП за да се избегне внасянето и разпространението на екзотични за територията видове.



4.4.3.4.Проект: Координационен мониторингов център в Малко Търново

Описаната цел на този проект в ПУ не показва ясна връзка с развитието на земеделието в ПП, и вероятно е по-подходящо да се включи в друга програма на ПУ.



4.4.3.5.Проект: Създаване на демонстрационен център по екоземеделие край Синеморец

Създаването на демонстрационен център е необходимо и препоръчително. При положение, че е включен в ПУ на ПП, дейностите в демонстрационния център следва да отговарят на препоръчваните и насърчаваните (когато бъдат определени чрез проучването) от ПУ. Тази връзка не е изрично посочена в целите на проекта.



4.4.3.6.Проект “Екстензивно ползване на пасищата в ПП “Странджа”

При съществуващото състояние на ползването на пасищата този проект следва да бъде един от основните приоритети за ПУ в частта “Селско стопанство”.



4.4.3.7.Проект: Прилагане на органично земеделие в парковите територии с повишена консервационна стойност

Подпомагане за биологично производство на територията на цялата страна, включително ПП “Странджа”, но за пилотен брой продукти ще се прилага по мярка 1.3. на програма САПАРД. Изброените цели на проекта в ПУ следва да бъдат допълнени от предоставянето на методическа помощ за разработването на проекти от частни земеделски производители за кандидатстване по програма САПАРД.



4.4.3.8.Проект “Живата вода на Странджа”

За да остане в програмата за устойчиво земеделие, този проект трябва да е насочен към ефективното ползване на водите за селскостопански нужди в условията на недостиг на водните ресурси на територията на ПП.



4.4.3.9. Проект: План за управление на изоставените земеделски земи и гори в ПП“Странджа”

При условие, че използваната земеделска земя е едва 5% от цялата налична в границите на ПП, този проект се превръща в приоритетен с оглед постигането на целите на ПП по опазване предназначението на земеделските земи. Ще е необходима промяна в основните насоки и цели на предложения до този момент проект, тъй като тази дейност също отпадна от мярка 1.3. по програма САПАРД.


4.4.3.10.Проект “Стопанска асоциация “Странджа”

Обединението и сдружаването на земеделските производители е особено необходимо за постигането на икономически ползи от извършваните дейности. Обединението е още по-необходимо, когато земеделските производители са ограничени на брой (около 40 на територията на ПП), а пазарите на производствените ресурси и готовата продукция са толкова отдалечени.



4.4.3.11.Проект “Земеделие и гостоприемство“

и

4.4.3.12. Проект: “Земеделие, туризъм, здраве ”

Тези два проекта могат да бъдат обединени в един проект “Земеделие и туризъм”. Това ще предотврати раздвояването на усилията за постигането на общата цел за подпомагане на основната приоритетна дейност – туризъм и диверсификацията на дейността на земеделските производители.

I.2.2. Предложение за допълване на Програма “Устойчиво екологосъобразно земеделие”

Предложените проекти от Програмата отговарят на целите на управление на ПП, но при някои от тях е необходимо преразглеждане на целите им съобразно променената среда, при други е необходимо обединение за постигане на целенасочено въздействие. За да се отговори на някои основни проблеми като недостатъчна квалификация на заетите в сектора е необходимо да се включат нови проекти.



(Нов) 4.4.3.1.Проект “Проучване на екологосъобразни методи на селскостопанско производство, приложими на територията на парка”

Целта на проекта е да се проучат кои от съществуващите екологосъобразни методи на земеделско производство са приложими на територията на парка от гледна точка на: съвместимост с поставените природозащитни цели; съществуващите природни дадености и нужди; наличния човешки капитал и др.

Проучването ще определи специфични за парка сеитбообращения, биологични методи за борба с вредителите, подобрени технологии на обработка на почвата, подобрена организация на пашата, повишаване на ефективността на водоползването и др.

(Нов) 4.4.3.2.Проект “Управление на полу-естествени местообитания – пилотен район по програма САПАРД”

Целта на проекта е опазването на полу-естествените местообитания чрез определяне на разположението, границите и формите на собственост, режимите на управление съгласно зонирането на ПП; и подпомогне прилагането на пилотната агро-екологична дейност чрез насърчаване и подпомагане кандидатстването на земеделските производители и общините в схемата.



(Нов) 4.4.3.3.Проект “Обучение на земеделските производители и собствениците на земеделска земя”

Целта на проекта е обучение на земеделските производители в екологосъобразни практики за производство, управление на фермите, маркетинг на продукцията, разработване на проекти за кандидатстване за финансиране и др.



4.4.3.4.Проект “Екстензивно ползване на пасищата в ПП “Странджа”

Целта на проекта е е да се извърши паспортизация на пасищата, да се създаде методика и система за мониторинг на въздействието на пашата върху биоразнообразието. На тази база да се препоръча подходяща схема на натоварване на пасищата в парка и организацията на пашата. Да се подготви договор с ползвателите за разпределение на разходите и ползите от стопанисване на пасищата.



4.4.3.5. Проект: Управление на изоставените земеделски земи в ПП “Странджа”

Целта на проекта е да се инвентаризират всички изоставени земеделски земи, да се идентифицират собствениците им и техните намерения. Да се прецени възможността за включването на тези земи в пилотната схема за управление на полу-естествени местообитания. Да се прецени възможността за залесяване с местни горскоплодни видове или местни лекарствени и етерично-маслени култури на определени територии и маркетинг на съответните продукти. Да се посочат правилата на стопанисване на земите, съгласно бъдещото използване на земите.



4.4.3.6.Проект: Прилагане на биологично земеделие в парковите територии

По примера на ЗМ “Устието на Велека” и “Силистар” да се разработят конкретни насоки за прилагане на биологично земеделие в останалите чувствителни територии на Парка. Проектът следва да включва анализи на почвите за тежки метали в поземления фонд на зоната за ограничена човешка намеса, предложения за екологосъобразни схеми за развитие на земеделието, подходящи схеми на сеитбообръщения и включване на подходящи и конкурентноспособни видове.



4.4.3.7.Проект: Създаване на демонстрационен център по екоземеделие край Синеморец

Този проект е предложен с ТУП на община Царево като Демонстрационен център по екология с по- разширена програма, включваща експониране на различни средства и начини за хармонично съжителство на човека с природата чрез въвеждане на посетителите в алтернативни органични технологии за производство на екологично чисти продукти и опазване на средата, съобразени в ПУ на ПП. Изборът на мястото се основава на няколко благоприятни предпоставки: наличие на курортна гора, съществуващи, неизползвани животновъдни ферми, подлежащи на трансформация, плодородна земя в съседство, действащ далян и подходяща скорост на вятъра. Програмата включва: създаване на енергийна ферма, демонстрираща алтернативни методи за производство на енергия, овощна и зеленчукова градина за демонстриране на местни сортове и производство на продукция на базата на органично земеделие, далян с дегустационна зала, места за пикник, детски атракции и магазин за продажба на екопродукти от парка.



4.4.3.8.Проект “Земеделие и туризъм“

Целта на проекта е стимулиране участието на земеделските стопани в усъвършенстване на селищната и крайселищна среда, подобряване на пейзажа и засилване на привлекателността на цялата територия от землищата на селата в ПП”Странджа” чрез създаване и изпълнание на краткосрочни- годишни и средносрочни програми. Да се предложи схема за диверсификация на селското стопанство и обвързване с меки форми на туризма - селски, екологичен и аграрен и климатолечение.



4.4.3.9.Проект “Стопанска асоциация “Странджа”

Целта на проекта е създаване на обединение на земеделските производители от Странджа за взаимен засилен екологичен контрол върху качеството на произвежданата продукция и реализация на обща пазарна стратегия, насочена към привличане на вниманието на платежоспособни клиенти от страната и чужбина.



4.4.3.10.Проект: Южните култури в ПП “Странджа”

Целта на проекта е да се съхрани и обогати генофонда от местни южни култури в опитните площи на ОПЮК, като се идентифицират и излъчат местни устойчиви топлолюбиви сортове и се препоръчат подходящи райони за отглеждането им в съответствие с ПУ на ПП.



4.4.3.11.Проект “Живата вода на Странджа”

Целта на проекта е да се създадат местни програми за изучаване, опазване и по-ефективно използване на водата за селскостопански нужди, както и да се предотврати замърсяването на водите от земеделски източници. Този проект може да се разглежда като част от проекта ПУ на водите в ПП “Странджа”.


4.4.3.12.Проект: Възстановяване на застрашени от изчезване местни породи

Целта на проекта е да се инвентаризират чистокръвни представители на местните породи странджанска овца, местно сиво говедо, източно-балканска свиня и др. Да се идентифицират местни стопански субекти и се осигури методическа помощ при разработването на проекти за създаване на племенни стада и демонстрационни ферми.



4.4.3.13.Проект: Възстановяване на застрашени от изчезване местни сортове

Целта на проекта е да се инвентаризират всички местни сортове овошки, зеленчуци, варива, допринасящи за развитие на местни маркови продукти от една страна и от друга, създаващи условия за опазване на почвите от ерозия и замърсяване чрез включването им в подходящи схеми на сеитбообращение.



//материалите в статията са подбрани от доклада „Състояние и развитие на селското стопанство на територията на ПП “Странджа””, предоставен от Янка Казакова за нуждите на изготвянето на плана за управление//
Каталог: uploads -> docs
docs -> Дв бр. 103 от 2 Декември 2008г., изм дв бр. 24 от 31 Март 2009г
docs -> Списък на загиналите във войните за освобождение и обединение на българските земи
docs -> Наредба №34 от 29 декември 2006 Г. За придобиване на специалност в системата на здравеопазването
docs -> Наредба №39 от 16 ноември 2004 Г. За профилактичните прегледи и диспансеризацията
docs -> Наредба №18 от 20 юни 2005 Г. За критериите, показателите и методиката за акредитация на лечебните заведения
docs -> С решение №61 т. III от 27 март 2012г., на основание


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница