Програма юли 2010, 16. 00 ч., Галерия „Дворана" при мк на ср, пл. „Снв"



Дата23.07.2016
Размер64.07 Kb.
#2618
ТипПрограма
БЪЛГАРСКИ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

ПРОГРАМА
Юли
1.7.2010, 16.00 ч., Галерия „Дворана” при МК на СР, пл. „СНВ” 33, Братислава

Изложба на Групата на плевенските художници живопис, графика и пластика, организирана в рамките на Програмата за сътрудничество между Министерството на културата на България и Министерството на културата на Словакия.


      Изложбата включва творби на български художници - Иван Велчев, Пламен Пенов, Хинко Хинков, Пламен Пенов и Константин Симеонов, живеещи и работещи в гр. Плевен. Една група от 5 души, чието творчество има определено място в българската художествена култура. Освен приятелство, тях ги свързват естетически и духовни принципи. Не е случайна тази близост, която е надграждана в продължение на повече от 20 години. Тя е плод както на лични инициативи и ентусиазъм, така и на обстоятелства и провокации. В различни случаи и по повод конкретни прояви, групата се разширява, включвайки други художници. Това са прояви от национален и международен характер, в които винаги се е залагало на професионализма. Нещо, което е основна линия при всяка колективна изява на групата, независимо от време и място.

       При представянето на редица изложби на групата, прави впечатление различното въздействие на произведенията – жанрово и стилистично. Със средствата на живописта, графиката и скулптурата, художниците използват оригинален пластичен език и умения, за да споделят със зрителя своите мисли и вълнения. Творбите са израз на емоционални състояния, плод на въображение и талант.

       Творческите биографии на петимата са изпъстрени с множество персонални и колективни изложби, награди и участия в симпозиуми и пленери. Това прави изкуството им познато на почитатели и специалисти  в България и по света.

Изложбата ще продължи до16.7.2010 г.


2-4.7.2010, село Виходна, Високи Татри

56 Международен фолклорен фестивал „Виходна” в Татрите. Участие на българския фолклорен състав „Неврокопски”.

Организатори: Министерство на културата на Словакия, Национален просветен център, община „Виходна” и др.

Целта на фестивала е от 2 до 4 юли 2010 г. амфитеатърът под връх Криван във Високите Татри в община Виходна да представи един истински музикален певчески и танцов празник, който да погали душите, да зарадва сърцата и да разиграе кръвта във вените на всички присъстващи.

Ансамбълът за народни песни и танци „Неврокопски”, прославил община Гоце Делчев и България далеч извън нейните предели, е първият в България самодеен ансамбъл, основан през 1946 год. През половин вековния си творчески път ансамбълът издирва, съхранява и пресъздава сценично народните песни, игри и обичаи - фолклорното и етнографско богатство на българския народ. В досегашната си творческа кариера има актив от 3 500 концерта, изнесени пред повече от 4 милиона зрители. Осъществил е задгранични турнета в: Полша, Унгария, Югославия, Македония, Русия, Латвия, Украйна, Гърция, Италия, Канада, Холандия, Египет и Германия. Има издадени 2 дългосвирещи плочи, 4 компактдиска, 4 аудиокасети, много записи в Националните радио и телевизия. Носител е на орден "Кирил и Методий" - I-ва степен и званието "Представителен ансамбъл", както и на много други държавни и международни отличия. Програмата на ансамбъла е изградена на базата на Неврокопския фолклорен район, като в нея са включени и произведения от останалите фолклорни области на България.

Главен художествен ръководител - Запрю Икономов, диригент на хора - Петър Карамфилов, диригент на оркестъра - Петър Аврамов, хореограф - Тодор Цветков.


6.7.2010, 17.30 ч., БКИ, ул. „Йесенскехо” 7, Братислава

Откриване на изложба „Графика” на Георги Трифонов, Стоимен Стоилов и Захари Каменов.



Георги Трифонов е роден на 18.12.1947 г. в с. Карлуково, Ловешка област, художник, поет и сценарист. Завършил Националната художествена академия в София. Работи в областта на живописта, декоративно-монументалните изкуства, рисунката, графиката и илюстрацията. От 1973 г. участва в ОХИ в София и страната, в международни и представителни експозиции на българското изобразително изкуство във Франция, Германия, САЩ, Полша, Венецуела, Русия, Швейцария. Негови творби са притежание на НХГ, СГХГ, обществени и частни колекции в България и чужбина (САЩ, Германия, Франция, Русия, Армения, Англия, Исландия, Австрия). Носител на редица международни и български награди, сред които: Голямата награда на СБХ "Илия Бешков" за рисунка (1985); награда на Асоциацията на френските художници (1996); наградата на Дружество "Гражданин" за култура и изкуство за 2000 г. Автор на 7 стихосбирки и на сценарий.

Стоимен Стоилов е роден на 15.9.1944 г. във Варна. Той е един от най-изтъкнатите български художници, основател на престижното Международно биенале на графиката във Варна, носител на много български и международни отличия в областта на изкуството. Автор е на голям брой изложби в страната и в чужбина. През 2009 г. е удостоен с титлата „професор” от австрийския президент Хайнц Фишер за изключителни заслуги към австрийската култура и изкуство.

Захари Каменов е роден на 30.7.1949 г. във Видин. Възпитаник е на Художествената гимназия и на Националната художествена академия в София. Списъкът с изложбите му, и то предимно в чужбина, е внушителен. Излагал е в Братислава, Мексико Сити, Сапоро, Токио, Амстердам, Наймехен, Кокура, Анкара, Виена и др. Носител е на много български и международни отличия, сред които „Златен Езоп” от Биеналето на хумора и сатирата в Габрово през 1989 г., Международната награда за графика на фондация „Микети”, Италия, ІІ награда от Международното биенале на графиката във Варна през 1983 г. и др.
15-24.7.2010, Образователен институт „COOP” АД, Моймировце

Участие на български художници в ХV международен пленер „Културното наследство на Кирил и Методий”.


18-24.7.2010, Хуменне

Участие на български художници в Международното триенале на наивистите „ИНСИТА”.


25.7-5.8.2010, Образователен институт „COOP” АД, Моймировце

Участие на български иконописци в VІ Международния иконографски пленер.



АВГУСТ

10.8.2010, 17.30 ч, БКИ, „Йесенскехо” 7, Братислава

Откриване на изложба Валери Ценов – живопис и Румен Михайлов – скулптура.



Валери Ценов е роден на 27.10.1961 г. в с. Лехчево, Монтана. Завършва Художествената гимназия в Пловдив през 1981 г. Учи в Националната художествена академия от 1983 до 1989 г. в класа на проф. Борислав Стоев. Работи в областта на маслената живопис, акрила и акварела. От 1991 г. до днес художникът има над 25 самостоятелни изложби в България, Германия, Швейцария, Франция, Испания, САЩ и др. Негови творби са притежание на галерии и колекционери от почти целия свят. Живее и работи в Пловдив.

Румен Михайлов е роден на 10.10.1956 г. в гр. Шумен. Работи в областта на малката пластика, живописта и рисунката. Завършил е Университета "Св. Св. Кирил и Методий" във Велико Търново, специалност „Скулптура”. Член е на СБХ. Художникът има над 40 самостоятелни изложби в България и чужбина. Негови творби са притежание на НХГ-София, Министерството на културата, Парламента на Република България, ГХГ в Шумен, Търговище, Бургас, Добрич, както и на частни колекции в България и чужбина. Кавалер на Наградата на Шумен за изобразително изкуство – 1987 г., Наградата на Шумен за скулптура – 1989 г.и Наградата на Шумен за изобразително изкуство – 2008 г. Живее и работи в Шумен.

Изложбата ще продължи до 6.9.2010 г.


11.8.2010, 19.00 ч., Езуитска църква на Пресветия Спасител, Францискански площад, Братислава

Концерт на Камерна вокална формация „Елици”.

През 1981 г. в Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ” се основава младежки хоров състав за изпълнение на старинна българска църковна музика. Месеци по-късно е създаден и дамски състав за изпълнение на обработен и автентичен фолклор.

Продължителите на тези хорове са членовете на камерна вокална формация „Елици” – настоящи и бивши възпитаници на Класическата гимазия. Формацията обединява творческата дейност отново на два състава – мъжки и дамски, които изпълняват както старинна църковна музика, така и обработен и автентичен фолклор.

Камерна вокална формация „Елици” участва ежегодно на различни престижни сцени, както в България, така и в чужбина. През изминалите години са изнесени концерти в Италия, Австрия, Сърбия, Македония, Германия и други. Носител е на престижни награди от международни фестивали и конкурси. Диригент на формацията е Даниел Иванов.

След концерта в Братислава „Елици” ще продължи концертното си турне в Словакия в рамките на фестивала „Cap à lest”.


12-27.8.2010, гр. Банска Щявница и околностите – Участие във франкофонския фестивал на поезията, театъра и музиката „Cap à l’Est 2010

Фестивалът „Cap à l’Est” е създаден по инициатива на сдружението за театър, поезия и музика „L’Athanor”, с подкрепата на културни държавни и неправителствени институции от Франция и Словакия. Тазгодишното издание на фестивала е посветено на България и се организира от Гражданско сдружение ”Cap à l’Est” и Българския културен институт, Министерството на културата на Словашката република, гр. Банска Щявница и Банскобистрицка област, Литературният и информационен център Братислава, Музеят в Свети Антон и др.

По време на фестивала ще се открият следните 4 изложби:


  • Банка Бистрица – „Златни страници от българското средновековие”;

  • Банска Щявница – „Изтъкнати български графици от частната колекция на Роман Фечик”;

  • Св. Антон – „Съхранена святост”;

  • Зволен – „България – страна на древни цивилизации”

Съставът за църковнославянски песнопения „Елици” при НГДЕК София ще изнесе концерти в градовете Кремница, Дудинци, Зволен, Щявницке Бане и Банска Щявница.


26-29.8.2010, Кремница

Участие на български ансамбъл на 4 международен фестивал „Кремницке гаги”.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница