К у р с о в п р о е к т история на политическите идеи – античност, Средновековие



страница1/3
Дата20.12.2022
Размер50.45 Kb.
#115998
  1   2   3
ИДЕИ ЗА ДЪРЖАВА АНТОАНмагг

ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”
Философски факултет
Велико Търново, ул. „Христо Ботев” № 19



К У Р С О В П Р О Е К Т

История на политическите идеи – античност, Средновековие
ТЕМА: Идея за държава
Преподавател: гл. ас. Горан Владимиров Стойковски
Изготвил : Антоан Илиев, фак. номер: 2207014900
Дисциплина: Политическа култура
Спец: Политология , 1 курс

В.Търново 2022



Увод
Държава (или разговорно, но ограничено по обхват, страна) е политически организирана общност, заемаща дадена територия, имаща правителство (система за управление) и притежаваща вътрешен и външен суверенитет. Тя е основен институт на политическата система на обществото. Пръв понятието за държава („Stato“) въвежда италианския мислител Николо Макиавели в своето съчинение „Владетелят“. Чрез система от държавни органи държавата осъществява управлението на обществото и обществените отношения. Основните функции на държавата са вътрешни (в пределите на нейната територия и по отношение на нейните граждани) и външни (свързани с междудържавните отношения). Социологът Макс Вебер, застъпвайки теорията за насилието, дефинира понятието държава като „човешка общност, която на определена територия претендира успешно да притежава монопола върху легитимното физическо насилие.
Защо и как се е появила държавната организация на обществото? Това е въпрос, на който са се спирали много мислители - от древността до наши дни. Въпросът остава дискусионен, като се има предвид, че държавата не е завоевание на съвременната цивилизация и не са налице неоспорими данни за нейното създаване в праисторически времена. Приема се, че в тази дискусия се групират няколко основни теории за зараждане на държавата.
Една от теориите за възникване на държавата е патриархалната. Тя приема, че държавата е произлязла от семейството, а властта на монарха - от властта на главата на семейството (патер фамилиас). Това разбиране е имал още Аристотел (384-322 до н.е.). Той е търсил естествените основи на образуване на държавата и е поддържал, че тя има за свой двигател природното влечение на хората към общество, общежитие. Това влечение е създало семейството; семейството е било предпоставка за изграждане на поселища, а те са довели до образуване на държавата.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница