Програма за управление на дейностите по отпадъци за периода 2016-2020 г



страница1/11
Дата23.10.2017
Размер1.34 Mb.
#33027
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




ОБЩИНА ХАРМАНЛИ

ПРОГРАМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ОТПАДЪЦИ ЗА ПЕРИОДА 2016-2020 г.



straight connector 4

ПРИЛОЖЕНИЯ

СЪДЪРЖАНИЕ

СПИСЪК НА ФИГУРИТЕ 3

СПИСЪК НА ТАБЛИЦИТЕ 4



ПРИЛОЖЕНИЕ 1 ГЕОГРАФСКИ, ДЕМОГРАФСКИ И СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ОБЩИНА ХАРМАНЛИ 6

АНАЛИЗ НА СЪСТОЯНИЕТО НА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ В ОБЩИНА ХАРМАНЛИ 17

ОТЧЕТ НА ПРОГРАМАТА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ НА ОБЩИНА ХАРМАНЛИ ЗА ПЕРИОДА 2012-2015 Г. 51

ПРОГНОЗИ 61

СПИСЪК НА ИЗПОЛЗВАНАТА ЛИТЕРАТУРА 65


СПИСЪК НА ФИГУРИТЕ


Фигура 0 1 Годишна норма на натрупване на битови отпадъци в община Харманли за периода 2010-2015 г. 22

Фигура 0 2 Сепариране на рециклилруеми отпадъци на „Регионално депо – Харманли“ 34

Фигура 0 3 Изглед към клетка 1 на „Регионално депо –Харманли“ 36

Фигура 0 4 Оформяне на хоризонтите от депонирани отпадъци 39

СПИСЪК НА ТАБЛИЦИТЕ


Таблица 0 1 - Защитените територии на територията на община Харманли 8

Таблица 0 2 Данни за средногодишното население на Община Харманли 8

Таблица 0 3 Населени места по брой на населението и категория 9

Таблица 0 4 Промишлени отрасли на територията на община Харманли 10

Таблица 0 5 Дължина и структура на пътната мрежа в община Харманли 14

Таблица 0 6 Количество отпадъци, постъпили на Регионално депо – Харманли за периода 2010-2015 г. по общини 21

Таблица 0 7 Резултати за морфологичния състав на смесени битови отпадъци в община Харманли 23

Таблица 0 8 Резултати за среднопретеглен сезонен и годишен морфологичен състав 24

Таблица 0 9 Количество на смесените битови оитпадъци и разделно събраните отпадъци от цветните контейнери на община Харманли, постъпили на сепариращата инсталация на вход за 2015 г. 25

Таблица 0 10 Количество на сепарирани отпадъци, предадени за рециклиране през 2015 г. 25

Таблица 0 11 Депонирани произодствени отпадъци на регионално депо Харманли 27

Таблица 0 12 Количества отпадъци, постъпили на инсталация за сепариране през 2015 г. (тона) 34

Таблица 0 13 Мониторинг на газове 40

Таблица 0 14 Мониторинг на почви 40

Таблица 0 15 Мониторинг на подземни води 41

Таблица 0 16 Мониторинг на обема и състава на поток инфилтрирани отпадъчни води 42

Таблица 0 17 Mониторинг на метереологичните данни на депото 43

Таблица 0 18 Постъпили средства в Общински бюджет от “Такса битови отпадъци” 44

Таблица 0 19 Разходи за дейности по отпадъци в лева 46

Таблица 0 20 Структура и състав на звената при Община Харманли, ангажирани в управлението на отпадъците 48

Таблица 0 21 Дейности по управление на отпадъците възложени от община Харманли 49

Таблица 0 22 Брой служители, ангажирани с контролни функции и брой наложени глоби и санкции 50

Таблица 0 23 Изпълнение на мерките и дейностите, включени в плана за действие на Прграмат за управление на отпадъците за периода 2012-2015 г. 52

Таблица 0 24 Демографска прогноза за област Хасково 61

Таблица 0 25 Прогноза за броя на населението в община Харманли (2015-2020 г.) 61

Таблица 0 26 Прогноза за образуваните отпадъци 62

Таблица 0 27 Прогноза за количеството и състава на образуваните, отпадъци в община Харманли (2015-2020 г.) 62

Таблица 0 28 Количества разделно събрани отпадъци от системи за разделно събиране (полезна фракция), тона 63

Таблица 0 29 Домашно компостиране (тона) 63

Таблица 0 30 Разделно събрани зелени и биоотпадъци за компостиране (тона) 64


ПРИЛОЖЕНИЕ 1 ГЕОГРАФСКИ, ДЕМОГРАФСКИ И СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ОБЩИНА ХАРМАНЛИ

1.1ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНА ХАРМАНЛИ

1.1.1Географска характеристика

1.1.1.1ММестоположение, територия и граници с други общини


Територията на Община Харманли е разположена в югоизточна България, в централната част на Хасковска област, в границата между Горнотракийската низина, Сакар планина и полите на Източните Родопи. Според разпоредбите и териториалното разделение на Закона за регионалното развитие тя е включена в южен централен район за планиране. Този район за планиране се състои от областите Пловдив, Кърджали, Хасково, Пазарджик, Смолян и Стара Загора. От своя страна област Хасково включва 261 населени места разпределени на териториален принцип в 11 общини – Хасково, Димитровград, Симеоновград, Тополовград, Минерални бани, Харманли, Любимец, Свиленград, Стамболово, Маджарово и Ивайловград.

Община Харманли включва 25 населени места и гранични с общините Хасково и Стамболово на запад, на север с община Симеоновград, Тополовград и община Гълъбово (административна единица в рамките на област Стара Загора), на изток с общините Любимец и Свиленград и на юг с община Маджарово. На Фиг. 1 и Фиг.2 са показани разположението на област Хасково в територията на РБ и разположението на община Харманли на територията на област Хасково.


1.1.1.2РРелеф и климат


Община Харманли е разположена в централната част на Хасковска област и Източния Тракийско – Родопски район, който обхваща територията на юг от Стара планина - Казанлъшкото поле, Сърнена гора, Хасковско – старозагорското поле, Източните Родопи и достига държавната граница с Република Гърция и Република Турция. Релефът на Източния Тракийско – Родопски район е разнообразен и съдържа пет морфоструктурни единици. На север се намират южните склонове на Стара планина, които се спускат стръмно към Казанлъшкото поле. В териториално отношение община Харманли обхваща части от Горнотракийската низина, между полегатите южни склонове на Средна гора и стръмните северни склонове на Родопския масив. Южната граница на Тракийската низина е очертана със севернородопското подножие, по което тя плътно опира до северните части на Родопския масив между долния край на Момино-клисурския пролом ( на 300м. височина) и началото на Харманлийския пролом (на 80м. височина). Течението на р.Марица следва отблизо цялото протежение на тази граница, която разделя на две почни равни части територията на общината. През нея протичат и притоците на р.Марица, р.Харманлийска и р.Бисерска. Поради разнообразния си релеф и вариращата надморска височина в Източния Тракийско – Родопски район, част от който е и община Харманли, съществуват големи климатични различия. Климатът на територията на община Харманли е преходно – средиземноморски със значителен брой на слънчевите дни в годината.

1.1.1.3ВВодни ресурси


Водните ресурси на община Харманли се формират главно за сметка на оттока на р.Марица и нейните притоци – Харманлийска и Бисерска река. Този отток на посочените реки е неравномерен и зависи от сезона. Средно годишното количество на валежите за общината е между 550–600мм. (при средно за страната 650мм.).

С най-голямо позитивно значение за общината е р.Марица, която я пресича в посока северозапад-югоизток и я разполовява на две приблизително равни части. Водите й се използват за напояване, но в определени периоди има значими отклонения в минерализацията на водите (повишено количество нитрати и манган). Средният годишен отток на р.Марица при община Харманли е 100 м³/сек., дължината и в рамките на територията на общината е около 30 км. Основните й притоци са с ограничени водосбори и водни количества.

Река Харманлийска е основният приток на река Марица на територията на община Харманли. Тя е с дължина 91,9 км., като 1/3 от дължината й (долното течение) е в границите на общината. Средният годишен отток при Харманли е 6,48 м³/сек. В долното си течение, реката не се използва за напояване тъй като след с.Брягово, община Хасково тя навлиза в живописен пролом, който се определя като интересен курортно туристически потенциал за община Харманли. Другият основен приток на р.Марица е Бисерска река, която води началото си от община Маджарово. Нейната дължина е 46,2 км. Средногодишният отток на реката при устието е 0,41 м³/сек.

На територията на общината са изградени и се използват над 470 микроязовири и водоеми, като част от тях са включени в обхвата на напоителните системи: “Сакар-Изворово”, “Бисер” и “Иваново”.

Друг източник на водно-ресурсният потенциал са подземните води, като те са акумулирани в речната тераса на р.Марица. Тяхното основно ползване е за нуждите на питейното и битовото водоснабдяване. Общото количество вода за питейни нужди, което се черпи главно чрез кладенци е над 170 л/сек., това е едно значимо количество което е благоприятен фактор за задоволяване нуждите от питейна вода на населението и икономиката.

1.1.1.4ППочви


По долините на реките Тунджа, Арда и Марица преобладават алувиално – ливадните почви, използвани най – често за отглеждане на зеленчуци и технически култури. В Източните Родопи преобладават предимно скелетни почви, бедни на хумус, но богати на калций, поради което там е засилено отглеждането на ориенталски сортове тютюн.

В Харманлийския район има предимно смолници, богати на хумус /около 5%/, които са благоприятни за отглеждането на памук и зърнени култури и алувиално – ливадни почви.

По размери на поземлените фондове в областта, община Харманли заема пето място в област Хасково. С най – голяма територия в областта е община Ивайловград, следвана от общините Хасково (13,37%), Тополовград (12,85%) и Свиленград (12,66%).

На последно място по заемана територия се нареждат общините Симеоновград и Минерални бани, заемащи респективно 4,03% и 3,88% от територията на областта.


1.1.1.5РРастителен и животински свят


На територията на Харманли има голямото разнообразие на растителния и животински свят. Най-често срещаните дървесни видове са бял и черен бор, акация, орех, кедър, бреза, ясен. По долините на реките виреят върбата и тополата.

В отрасъла селско стопанство - растениевъдство най- често отглежданите от населението култури са зеленчуци /като с най- голям дял са червения пипер и доматите/, бостани /дини и пъпеши/ и трайни насаждения /лозя/, зърнено хлебни и фуражни култури, технически култури /предимно ориенталски сортове тютюн/ и др.

На територията на общината могат да се видят някои защитени животински видове, като черен щъркел, египетски лешояд, късопръст ястреб, змия-гущер и др.

Сектор животновъдство е развит най– вече чрез видове като – биволи, крави, прасета, овце, пчели и кокошки. В Харманлийски район бубарството е характерен животновъден отрасъл.


1.1.1.6ЗЗащитени територии територията на община Харманли


Защитените територии на територията на община Харманли са представени в Таблица 0 -1.

Таблица 0 1 - Защитените територии на територията на община Харманли



1

"Дефилето"

Категория

„Защитена местност“



Територия в Ха

127,322


2

"Сазлъка" (находище на блатно кокиче)

Природна забележителност

35,8

3

”Бакърлия”

Защитена местност

387,15

4

”Долмен”

Природна забележителност

0,1

5

”Водопад Корудере”

Природна забележителност

0,4

6

”Кюмюрлука”

Природна забележителност

0,4

1.1.2Население


По данни на Главна дирекция "Гражданска Регистрация и Административно Обслужване" Населението на Община Харманли по постоянен и настоящ адрес към 30.05.2016 г. е:

по постоянен адрес – 31 023 души,

по настоящ адрес – 28 342 души и

по настоящ и постоянен адрес общо – 25 851 души.

Населението за гр. Харманли по постоянен адрес е 24 586 души, по настоящ адрес - 21 882 души, и по настоящ и постоянен адрес общо – 21 084 души.

По официални статистически данни на НСИ от последното преброяване през 2011 г. обичайно живеещото население на Община Харманли е 28 315 души.

Структурата и динамиката на населението на Община Харманли по населени места показват една основна характеристика на демографската структура на общината, а именно че е налице силна концентрация на населението в общинския център гр. Харманли и все още непреодоляна тенденция към обезлюдяване на периферията на общината. Средната гъстота на населените места е 3,6 н.м / 100кв.км.

Миграцията се проявява като съществен елемент на демографското развитие и оказва пряко влияние върху териториалното разпределение на населението и неговата концентрация по населени места.

В общинския център гр. Харманли живеят повече от две трети от населението на общината или 72,3%, следван от с. Бисер с 3,44% от населението за 2003 год. и с. Славяново с 3,07%. Гъстотата на населението на община Харманли (38 души на кв.км.) е близо два пъти по малка от средната за страната (70 души на кв.км.) и средната за Южен централен регион (71 души на кв.км) и с близо 10 души на кв.км. по – малка от следната за областта - 49 души на кв.км.

Таблица 0 2 Данни за средногодишното население на Община Харманли

Община

Средногодишно население

Общо

В градовете

В селата

Харманли

24 577

18 567

5 990

Източник: НСИ

1.1.2.1ККметства и населени места в община Харманли


Отчетените данни за броя, структурата и динамиката на населението на община Харманли по населени места показват, че над 74% от населението на общината е съсредоточено в града. Липсват категориите “големи” и “средни” села.

Урбанистичната класификация на селищата е поляризирана – един малък град, 14 малки (200 – 1000 жители) и 10 много малки села (под 200 жители) - показани в Таблица 0 -3.



Таблица 0 3 Населени места по брой на населението и категория

Населено място

Брой на населението през 2015г.

Категория

Харманли

24 616

Малък град

Шишманово

974

Малко село

Славяново

790

Малко село

Бисер

737

Малко село

Върбово

380

Малко село

Болярски извор

430

Малко село

Българин

390

Малко село

Иваново

273

Малко село

Надежден

305

Малко село

Изворово

230

Малко село

Доситеево

273

Малко село

Орешец

188

Малко село

Преславец

258

Малко село

Поляново

245

Малко село

Черепово

242

Малко село

Смирненци

170

Много малко село

Овчарово

169

Много малко село

Браница

165

Много малко село

Рогозиново

142

Много малко село

Черна могила

112

Много малко село

Остър камък

96

Много малко село

Лешниково

80

Много малко село

Дрипчево

48

Много малко село

Коларово

19

Много малко село

Богомил

18

Много малко село

Източник: НСИ

1.1.2.2ТТрудова заетост


Процесите и тенденциите на пазара на труда в област Хасково дават пряко отражение върху икономическата активност в община Харманли.

Наблюдава се намаляване на работната сила в община Харманли, в следствие на отрицателния механичен прираст на населението в трудоспособна възраст и тенденцията за изселване към областните центрове като Хасково и Пловдив. Макар и в по-малка степен, друга причина за отрицателната тенденция е нежеланието на незаетите да преминават през процедури за регистрация в Бюрото по труда заедно с възможностите за преквалификация, с което се увеличава броя на текущото неактивно население.

Заетите лица в община Харманли, като относителен дял, представляват около 10 % от общия им брой за областта. През последните години този процент непрекъснато се понижава, като очертава тенденция на незначителен спад в трудовата заетост и предприемаческата активност на общината в икономиката на област Хасково. През последните години относителният дял на заетите в предприятията с преобладаваща частна собственост, непрекъснато се увеличава. Този факт е показателен за нарастващата предприемаческа активност и инициатива в рамките на общината и определя трайната тенденция за по-бърз темп на растеж на заетите в частния сектор, в сравнение с тези в обществения.

По отношение на средната брутна годишна заплата, в община Харманли се наблюдава тенденция на растеж. Прави впечатление, че възнагражденията в обществения сектор все още значително надвишават тези в частния бизнес, но такава е и изразената тенденция в Хасковска област като цяло. Положителен фактор е доближаването на заплатите на обществения сектор в община Харманли до стойностите, отчетени за областта.

Селското и горското стопанство, както и индустрията, намаляват своят принос по отношение на наетите лица. Най-много наети лица има в сектора услуги.


Каталог: uploads -> pages
pages -> Закон за биологичното разнообразие зз защитена зона
pages -> Настройки за използването на точка като десетичен знак вместо запетая
pages -> З а п о в е д № рд-06-156 Димитровград, 08. 02. 2017 г. На основание чл. 44, ал. 2 от змсма, Решение
pages -> Отчет за изразходваните биопродукти в дози през периода на г
pages -> Програма „Димитровград на младите приета с Решения №7 41
pages -> Общински ученически конкурс „ водата извор на живот", раздел мултимедийни презентации на тема " чиста вода здраве за всички!"


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница