Производство



Дата15.10.2018
Размер27.67 Kb.
#87381

Х

АРТИЯ

Въведение


Най-старата позната досега хартия е била правена от папирусово дърво, от египтяните през 2200 пр.н.е. Различен метод за изработка на хартия е бил открит от китайците преди повече от 2000 години. Китайските майстори на хартия са използвали за направата й текстил и кора от черничево дърво. Идеята се е разпространила първо в Средния Изток и накрая е била въведена в Европа през 12 век. В продължение на векове европейската хартия се е изработвала от текстил и слама, но тъй като световното й търсене нараснало, дървесните стърготини станали основен източник на влакна. С въвеждането на механизирани начини за изработка на хартия през 18 век, хартията станала евтина и лесно достъпна.

Производство

Основната суровина за направа на хартия днес е дървесна пулпа, получена от стърготини или от късовлакнесто твърдо дърво (евкалипт), или от дълговлакнесто меко дърво (иглолистно). Някои видове хартия се правят от памучни влакна.

Всички видове хартия и картон се правят по един и същ начин. Първоначално дървесните стърготини се третират, за да се освободят влакната по един от трите начина: механичен, химичен или комбинирано и двата. При тези процеси се произвежда един междинен продукт, наречен пулпа. За да се направи хартия, пулпата се смесва с вода до получаването на каша, която се прекарва през движещо се бързо и без прекъсване сито. Водата в пулпата изтича през ситото, оставяйки в него влакната. Влажната хартия се прекарва през серия от валяци, за да се изглади и изсуши. В някои случаи на повърхността на хартията се добавят допълнителни вещества (напр. нишесте), които повишават качеството й. В края на процеса хартията се навива на ролки. Хартията и картонът, направени по този начин се изпращат след това в други фабрики, където се нарязват до получаване на необходимата форма и размер. Велпапето се прави чрез добавянето на нагънат слой хартия или картон между два гладки слоя картон.

Рециклиране

За разлика от процеса на направа на хартия от първични суровини, изработката от отпадъчна хартия рядко изисква предварително химическо третиране. Хартията се смесва с вода в машина до получаване на рядка каша от отделни влакна. Чрез използване на сложни техники за пресяване тази каша се третира с цел отстраняване на замърсители като пластмаси, канап и канцеларски телбод. След това се прави на хартия по същия начин, както и при използването на първични суровини.

Хартията може да бъде рециклирана до широк кръг хартиени и целулозни продукти.Проблемите със замърсяването ограничават повторната употреба за опаковане на храни, а разпадът на влакната (по време на рециклирането) означава, че като цяло повторно използваната хартия е с по-ниско качество. Така например, старите вестници не могат да се използват за производството на висококачествена хартия за писане и печат, но могат да се влагат при производства, изискващи механично претопяване, като за печат на вестници и книжни тъкани.

Разпадът на влакната по време на рециклирането ограничава също и броят на рециклиранията за всяка хартия. Добавянето на първични влакна или вторични такива с добро качество към рециклираната пулпа може да подобри качеството на продукта.


Вода + първични влакна

Вестници, списания, принтерна и опаковъчна хартия, картон, велпапе и др.



Вестникарска и опаковъчна хартия, картон, велпапе и др.





Рециклиране на вестникарска хартия

Въпреки че от много години насам старите вестници се рециклират за направата на опаковъчни материали, поради затруднения в процесите на демастилизиране едва от скоро те се използват за производството на рециклирана вестникарска хартия. Сега това е възможно, като се използва смес от стари вестници и списания и първична пулпа. В някои заводи за премахване на мастилото се използват сапуни.


* Преработката на 1 тон хартиени вторични суровини осигурява икономия на :

3.5 куб.м. дървесина; 810kW/h електроенергия;0.8 тона целулоза; 200 куб. м. вода;
Източник на инфомрацията:

Act NOWaste

Превод от английски език и адаптация: Юлия Иванова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница