Пророчествата за христос и човечеството



Дата10.04.2018
Размер146.02 Kb.
#65721

ПРОРОЧЕСТВАТА ЗА ХРИСТОС

И ЧОВЕЧЕСТВОТО


ТОВА, ЗА КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ СЕТИМ НА ВЕЛИКДЕН



ТемаІ. ПРОРОЧЕСТВАТА ЗА ХРИСТОС И ЧОВЕЧЕСТВОТО

Всеки народ и обществена формация, били те етнос или семейство, има празници в които по специален начин отбелязва събития и възгледи от особено значение. Колкото е по-значително събитието или повода, толкова по-големи групи от хора възприемат този празник. Има два празника, които обединяват всички народи по цялата земя, които са с особено значение за цялото човечество – това са Великден и Рождество Христово. Няма друг празник на земята, който да обхваща толкова много хора и да ги вълнува повече! И в същото време е удивително колко малко се обръща внимание на техния дълбок смисъл и вест за човечеството и за всеки от нас! Едно от най-непознатите и пренебрегвани неща във връзка с Великден са пророчествата за Исус Христос. Тази брошура има за цел да ги представи на читателя.

Едно от най-удивителните предсказания за Христос е написал пророк Исаия /745-685г.пр.Хр./. Той е пророкувал в своята едноименна книга, 7 глава, 14 стих – съкратено се записва като Ис.7:14 : “Затова сам Господ ще ви даде знамение: Ето, девица ще зачне и ще роди син. И ще го нарече Емануил.” Емануил означава “Бог с нас”. В 9 глава 6 стих Исая е записал още: Защото ни се роди Дете, Син ни се даде; и управлението ще бъде на рамото Му; И името Му ще бъде: Чудесен, Съветник, Бог могъщ, Отец на вечността, Княз на мира.”(Ис.9:6). Несъмнено той пророкува за Месия (Месия е еврейска дума и е равнозначна на гръцката дума Христос – означава Помазаник) 700 години преди появата Му:


  • че Месия ще се роди от девица, без участието на мъж в зачатието ( виж Евангелията – Матей 1:18-23, Лука1:26-38, Йоан1:1-14);

  • Че Месия е Божия Син – Бог, явил се в човешка плът;

  • Че това е избрания от Бог начин да бъде “с нас” – да стане едно с човечеството, да ни помогне и да ни изяви ясно Себе Си.

Пророк Михей 700 години преди Христос (700г.пр.Хр.) е посочил мястото, където ще се роди Месия: А ти Витлеем Ефратов, макар и да си малък за да бъдеш между Юдовите родове, от тебе ще излезе за Мене Един, Който ще бъде владетел в Израил, Чийто произход е от начало, от вечността” (Михей 5:2). Сбъдването на това пророчество е удивително! Евангелист Лука е документирал това: “ А в ония дни излезе заповед от Кесаря Август да се запише цялата вселена. Това беше първото записване откакто Квириний управляваше Сирия. И всички отиваха да се записват, всеки в своя град. И тъй, отиде и Йосиф от Галилея, от града Назарет, в Юдея, в Давидовия град, който се нарича Витлеем, (понеже той беше от дома и рода на Давид), за да се запише там с Мария, която беше сгодена за него, и беше бременна. И когато бяха там, навършиха се дните и да роди. И роди първородния си Син, пови Го и Го положи в ясли, защото нямаше място за тях в гостилницата” (Лука 2:1-7). Точно когато е трябвало да се роди Христос е излязла заповед от римския император Август всяко семейство да се запише в града, от който произлиза рода му. Наложило се е бременната Мария да пропътува над 100 километра, яздейки на магаре и е родила точно в нощта, когато са пристигнали във Витлеем!

Пророчествата посочват и много детайли от живота и мисията на Христос. Книгата на пророк Исаия е особено богата с такива:



Исаия 9:6 беше цитиран по-горе – имената тук са символ на личните качества и делото на Христос. В земния Си живот Той изяви един съвършен и прекрасен характер -“Чудесен”; Неговите проповеди и постъпки са пример и урок за всички хора от всички времена – “Съветник”; Неговата божественост се проявява в мощни изяви на лекуване на болни, изгонване на бесове, възкресяване на мъртъвци – “Бог могъщ”; Той говори за невидимите за хората неща – миналото и произхода на света, небето и живота в него, бъдещето и вечния живот сякаш са ясно застанали пред очите Му – “Отец на вечността”; Влиянието Му винаги донася мир и щастие на хората – “Княз на мира”.

В Исая 42:1-4 се отбелязва, че Месия “ще постави правосъдие за народите според истината”- “няма да извика, нито ще се скара…смазана тръстика няма да пречупи и замъждял фитил няма да угаси”. Христос показа съвършено отношение към злото – да не отговаря на предизвикателството да осъди и да отвърне по същия начин и да бъде милостив и състрадателен към жертвите на злото.

Особено прочувствено е пророчеството в Исаия 53 глава:


  • Той бе презрян и отхвърлен от човеците…и за нищо Го не счетохме”Ис.53:1-4 - предсказва се тоталното неразбиране, презрение и отхвърляне на Христос от съчовеците Си. Наистина народа начело със своите духовници отхвърли Христос и не Го призна за Месия. Това отхвърляне израстна в открита враждебност, която стигна до убиването на Христос на кръст като най-лош престъпник .

  • чрез угнетителен съд биде грабнат… биде отсечен отсред земята на живите…и определиха гроба Му между злодеите, но по смъртта Му при богатия”(Ис.53:8-9). Тук ясно се посочват подробности от несправедливия съд и малтретирането на Христос преди разпятието; също това, че не е погребан в гробището за престъпници, а в гроба на богат човек – това е Йосиф от Ариматея ( виж Матей 27:57-60).

  • към престъпници биде причислен”(Ис.53:12) – Христос нарочно бе разпънат от враговете Си между двама разбойника като един от тях.

  • Той наистина понесе печалта ни и със скърбите ни се натовари…беше угнетяван, но смири Себе Си, и не отвори устата Си, както агне водено на клане…”(Ис.53:4и7). Предсказва се поведението на Христос – Той понесе трудностите да помага на страдащите хора; търпеливо и прощателно понесе мъченията и подигравките на враговете Си.

Разпятието на Христос е предсказано от Давид 1000 години преди това в Псалом 22: “тълпа от злодейци ме окръжи; Прободоха ръцете ми и нозете ми. Мога да преброя всичките си кости. Хората се взират в мене и ме гледат. Разделиха си дрехите ми и за облеклото ми хвърлиха жребие…ругаят ме. Казват: Той упова на Господа: нека го избави…понеже има благоволение в него. …Боже мой, Боже мой, защо си ме оставил”(Псалм 22:16-18, 6-8, 1). Всичко това се сбъдна при разпятието на Христос и е описано в Евангелията (виж Лука 23:33-37, Матей 27:35-46 ).

Възкресението на Христос също е предсказано от Давид: “Защото няма да оставиш душата ми в преизподнята, нито ще допуснеш угодника Си да види изтление”(Псалм 16:10)! Забележете тълкуването на апостол Петър на това пророчество: “Исуса Назарянина, …Него, предаден според определената Божия воля и предузнание, вие разпнахте и убихте…, Когото Господ възкреси…защото Давид казва за него…(цитира Псалм 16:8-11)…мога да ви кажа свободно за патриарха Давид, че умря и биде погребан, и гробът му е у нас и до тоя ден. И тъй, понеже беше пророк…той предвиждаше това, говори за възкресението на Христа, че нито Той беше оставен в ада, нито плътта Му видя изтление.”(Деяния на ап. 2:22-31). Пророк Осия изразява най-светлата християнска надежда, която осъществи Христос: “Подир два дни ще ни съживи, на третия ден ще ни въздигне”(Осия 6:2)- Христос възкръсна на третия ден!

Пророчествата за Христос са удивителни и много повече от посочените тук, но най-убедителното между тях е дадено повече от 500 години пр. Хр. от пророк Даниил в 9 глава на книгата му. В него са посочени точните години на кръщението и смъртта на Христос.

Предварително е нужно едно разяснение: Пророчествата използват особени символи, чието значение се разкрива в самото Писание. Такъв символ е “ден”, който означава реална година, т.е. 1”пророчески ден” е равен на 1”действителна историческа година”. Два примера за правилото ден-символ на година намираме в книгата на Мойсей Числа: “Според числото на дните, … четиридесет дена, всеки ден за една година, четиридесет години ще теглите поради беззаконията си”(Числа 14:34) и в Езекиил 4:5,6 – “Защото Аз определих годините на беззаконието им да ти бъдат съответствено число дни. И като навършиш тия, тогава легни на дясната си страна и носи беззаконието на Юдовия дом четиридесет дни; по един ден ти определих за всяка година.”

Да се върнем на пророчеството на Даниил. Еврейския народ е поробен от враговете си заради беззаконията си, но Даниил се моли за освобождението и спасението на народа си. В отговор Бог дава следното пророчество:

Седемдесет седмици са определени за людете ти и за светия ти град за въздържането на престъплението, за довършване на греховете и за правене умилостивение за беззаконието, и да се въведе вечна правда…”(Дан.9:24). Тук на еврейския народ се дават “70 седмици” (символ на 70х7дни = 490 пророчески дни = 490 исторически години) като последен шанс да се покае. В този период евреите ще “довършат греховете” си – ще прелеят чашата на отхвърлянето на Бога с отхвърлянето на Христос (както ще видим после); също ще се извърши служба за умилостивение за беззаконието – снемане вината от грешника чрез жертвената смърт на Христос и т.н.

Знай, прочее, и разбери, че от излизането на заповедта да се съгради изново Ерусалим до княза Месия ще бъдат седем седмици и шестдесет и две седмици, ще се съгради изново с улици и окоп, макар и в размирни времена”(Дан.9:25 – съобразено със смисъла на буквалния превод). От тук научаваме за три събития:



  1. Началото на периода от 70 седмици (или 490 години) е “от излизането на заповедта да се съгради отново Ерусалим”. По времето на Даниил Ерусалим е разрушен в развалини, а евреите са изселени като пленници в чужди страни от враговете си. Заповедта да се върнат пленените евреи в Ерусалим и да го възстановят е издадена от цар Артаксеркс Лонгиман. Тя влиза в сила през есента на 457 г.пр.Хр. Това е отбелязано исторически с точност от свещеник Ездра в едноименната книга от Библията (виж Ездра 7:8, 11-26).

  2. Градът Ерусалим ще се съгради за 7 седмици или 49 исторически години “отново с улици и окоп, макар и в размирни времена”. Наистина след указа възстановяването на Ерусалим е било постоянно възпрепятствано от враговете на евреите (както и днес става в Израел), и достига състоянието на самостоятелен град “с улици и окоп” – около крепостната стена едва след 49 години. Това е описано в книгата Неемия от Библията.

  3. “До Княза Месия има 7+62 седмици “= 69 седмици=483дни= 483 исторически години. 483 години след влизането в сила на указа за съграждането на Ерусалим Исус Христос е бил кръстен от Йоан Кръстител. Кръщението е символ на посвещение на Бога и поемане живот на служба. През есента на 27 г.сл.Хр. Христос е кръстен, при което се чува глас от небето “Този е Моят възлюбен Син” и Светия Дух слиза като гълъб над Него. (виж Лука 3:1-3, 21-22, Марко 1: 9-15). След кръщението Си Христос започва да проповядва, събира учениците си и развива публичната Си дейност. “Месия ” означава “Помазаник”. Всички богоугодни царе, пророци и свещеници на евреите са встъпвали в длъжността си с официално “помазване” – обряд на посвещаване на служба на Бога. Така е предсказано кръщението на Христос.

И подир шестдесет и двете седмици Месия ще бъде посечен и не ще има кои да Му принадлежат; и людете на княза, който ще дойде, ще погубят града и светилището; и краят му ще го постигне чрез потоп, и до края на войната има определени опустощения. И Той ще потвърди завет с мнозина за една седмица, а в половината на седмицата ще направи да престанат жертвата и приносът; и един, който запустява, ще дойде яздещ на крилото на мерзостите; и гняв ще се излее върху запустителя до определеното време.”(Даниил 9:26-27).

Тук се преплита темата за Месия и за съдбата на еврейския народ:



  • И подир 62 седмици Месия ще бъде посечен, и не ще има кои да Му принадлежат”. Тук е предсказано, че в последната част от благодатното време на евреите Месия няма да бъде приет и ще бъде “посечен” – убит. След като се кръсти, Христос започна дейността си сред израилевия народ. Той казва:”Аз не съм пратен освен до изгубените овце от израилевия дом”(Матей 15:24). Той посвещава служението Си на еврейския народ най-вече и заръчва на учениците Си да проповядват евангелието за Него първо на Неговия народ. Но израилтяните като цяло Го отхвърлиха, разпънаха на кръст и след това се отнасяха по същия начин с учениците Му. В края на 70-те седмици (490-те години) – 34г.сл.Хр. евреите убиват дякон Стефан – първия християнин мъченик и започват яростно гонение над християните. Тогава последователите на Христос се разпръсват да проповядват благовестието извън Ерусалим и към езическите страни. Така завета на Христос, основан на Евангелието, е “потвърден с мнозина за една седмица”Дан (9:27), но еврейския народ като цяло Го отхвърли (както е до днес). Затова оттогава евреите загубват статута си на Божи народ и предизвикват Божието проклятие над тях. Скоро след края на 70-те седмици, в 70г. сл. Хр. римските войски начело с Тит унищожават гр. Ерусалим и голяма част от жителите му във война. Така се изпълнява пророчеството, че людете на княза, който ще дойде, ще погубят града и светилището”. Езическия Рим, който е за Бога “ запустител, яздещ на крилото на мерзостите”, преследваше и християните и след няколко века се разпадна – “гняв ще се излее над запустителя до определеното време”.

  • а в половината на седмицата ще направи да престанат жертвата и приносът”

В половината на седмицата ( в оригинала – “в средата на седмицата”) или 31/2 години след появата на Месия Той е разпънат на кръст “Месия ще бъде посечен”(:26). Това става през 31 г.сл.Хр. – пролетта на еврейската Пасха – точно според пророчествата! Жертвите и приносите в еврейския храм символизират идващия Месия, Който трябва да се пожертва, за да спаси грешните хора. Когато самият Месия умря като жертва за греха тези служби, наречени “сянкови”, станаха излишни. Знакът за това е записан в Евангелието – “А Исус, като извика пак със силен глас, издъхна. И ето, завесата на храма се раздра на две от горе до долу...”(Мат. 27:50-51). Тази завеса е най-вътрешното отделение на храма, наречено “светая светих” (пресвятото място), където е имал право да влезе само първосвещеникът веднъж в годината. Всеки осмелил се да погледне в светая светих умирал, поразен от Бога. Раздирането на завесата “отгоре до долу” показва:

  • че това чудо не е извършено с човешка сила, а от Бога (първо отгоре);

  • това е знак от Бога, че жертвените служби в храма се прекратяват.

В края на разглеждането пророчеството за 70-те седмици се представя и в табличен вид:
СЕДЕМДЕСЕТТЕ СЕДМИЦИ ОТ ДАНИИЛ 9:24-27


ПЕРИОД

НАЧАЛО

КРАЙ

СЪБИТИЕ

70седмици= 490 години

есента на 457г. пр. Хр.

Есента на 34г. пр. Хр.

Благодатно време за еврейския народ

7 седмици = 49 години

есента на 457г. пр. Хр.




Построяване на Ерусалим

7+62 седмици = 483 години

есента на 457г. пр. Хр.

есента на 27 г. сл. Хр.

Княза Месия - Христос кръстен

1 седмица = 7 години

есента на 27 г. сл. Хр.

есента на 34 г. сл. Хр.

Евангелието се предлага на юдеите до смъртта на д-н Стефан.

Половината на последната седмица = 31/2години

есента на 27 г. сл. Хр.

пролетта на 31 г. сл. Хр.

Смъртта на Христос на кръста. Жертвоприно- шенията престават.

След 70-те седмици

есента на 34 г. сл. Хр.




Разрушаване на Ерусалим от езичес- кия Рим в 70 г. сл. Хр. Евангелието се дава на езичниците.




За тези, които желаят да се запознаят по-дълбоко с пророчествата, е нужно предварително малко разяснение. Пророчествата за Христос са разпръснати из цялата Библия. Във всяка от нейните книги са вплетени по-ясни или по-косвени текстове, които говорят за Христос-Месия. Те са давани под най-различна форма и при най-различни обстоятелства. Характерно е, че имат връзка с конкретните исторически събития, при които са дадени, но значението им надхвърля ситуацията, при която са дадени. Конкретната ситуация служи като повод и средство за по-добро разбиране на пророчествата. В личния ни живот дадена трудна ситуация ни напомня за подобни значителни за нас събития или възгледи. Пророчеството е обратното – в дадена ситуация се дава откровение за непознато за нас значително бъдещо събитие, за което сме предразположени в момента. В същото време може да се каже, че пророците не са писали “скъпернически” или завоалирано, а всичко, което им е било открито. Те не са знаели всичко за Христос, а са получавали откъслечена, частична информация за Него: в Послание към евреите четем (Евр1:1-2): “Бог, Който при разни частични съобщения, и по много начини, е говорил в старо време … чрез пророците, в края на тия дни говори нам чрез Сина,…сияние на Неговата слава и отпечатък на Неговото същество…”. Апостол Петър казва: “ За това спасение претърсиха и изследваха пророците, …като издирваха кое или какво време посочваше Христовият Дух… когато предизвестяваше Христовите страдания и след тях славите. И откри им се, че не за себе си, а за вас служеха те в това, което сега ви се извести чрез… благовестието” (1Петрово1:10-12). Хрисос каза на учениците Си: “Истина ви казвам, че мнозина пророци и праведници са желали да видят това, което вие виждате, но не видяха…” (Матей 13:17). Пророчествата са писани в различни времена и по различни начини, но когато се съберат и подредят като детска мозайка (пъзел) се получава по-пълна информация за обекта им – Христос. Пълното значение на пророчествата обаче се изявява и става ясно чак когато те се изпълнят – тогава се сравнява “образецът” – самият Христос, със частично подредената “мозайка” – пророчествата за Него и се вижда точното им място в “картината”.


В заключение може да се направят много важни изводи:

Колкото повече изучаваме пророчествата за Христос, толкова повече се убеждаваме, че това е извън човешките възможности. Пророк Даниил обяснява това: “Тайната... не могат да открият... ни мъдреци, ни гадатели, нито чудотворни лечители, нито астролози. Но има Бог на небеса, Който ... явява ... онова, що има да стане”(Даниил 2:27-28). Ние трябва да признаем, че в Писанието ни се разкрива “...Всевишния Бог... Неговото царство е вечно царство, и Неговото владичество из род в род... за да знаят живите, че Всевишният владее над царството на човеците”(Даниил 4:2, 3, 17). Да предскаже и да осъществи това независимо от всички сили и обстоятелства може само едно всемогъщо и всезнаещо Същество, Което владее над човечеството и над цялата Вселена – Него ни разкрива Библията. Това има огромно значение за всеки човек: ние не сме сами, но сме творение на един Създател! Четем в Псалм 139:”Ти познаваш сядането ми и ставането ми;разбираш помислите ми отдалеч... и знаеш всичките ми пътища. Защото докато думата не е още на езика ми, ето, Ти я знаеш цялата. Ти Си пред мен и зад мен, и турил Си върху мене ръката Си... Къде да отида от Твоя Дух? Или от присъствието Ти къде да побягна? ...Ти Си образувал вътрешностите ми ... в утробата на майка ми... Твоите очи видяха необразуваното ми вещество; и в Твоята книга бяха записани всичките ми определени дни, докато още не съществуваше нито един от тях. И колко са скъпоценни за мене тия Твои помисли, Боже! ... Те са по-многобройни от пясъка”! Нашия Творец владее съществуването ни по същия начин, както човешката история!

Този Бог се интересува от нас и желае да се свърже с нас чрез Свещеното писание – Божието слово, Библията. Тя не е обикновена книга, плод на велики хора. Четем във Второто послание на ап. Петър: “И това да знаете преди всичко, че никое пророчество в Писанието не е частно на пророка обяснение на Божията воля; защото никога не е идвало пророчество от човешка воля, но светите човеци са говорили от Бога, движими от Светия Дух” (2Петр.1:20-21) – Бог е ръководил пророците и писателите на Библията, за да предадат Неговата воля истинно и вярно, служейки си с човешкия език (писменост). Има Бог и Той е ръководил написването и достоверното предаване на Писанието до всички народи от всички времена и на всички езици. Затова говори апостол Павел: “Бог, Който е направил света и всичко, що е в него... сам Той дава на всички и живот и дишане и всичко; направил е от една кръв всички човешки народи да живеят по цялото лице на земята, като им е определил предназначени времена и предели... за да търсят Бога, та дано биха Го поне напипали и намерили, ако и Той да не е далеч от всеки един от нас... Бог прочее, без да държи бележка за времената на невежеството, сега заповядва на всички човеци навсякъде да се покаят...”(Деяния на апостолите 17:24-31). Бог желае да изследваме Неговото слово – Библията, “благовестието и пороповедта за Исуса Христа, според откриването на тайната, която …сега се е явила, и чрез пророческите писания по заповедта на вечния Бог е станала позната на всичките народи за тяхното покоряване на вярата”(Римляни 16:25-26).

Бог желае чрез пророчествата и цялото Писание да насочим вниманието си към Христос – Божия Син. “Бог, Който при разни частични съобщения и по много начини е говорил в старо време на бащите ни чрез пророците, в края на тия дни говори нам чрез Сина, …Който, бидейки сияние на Неговата слава и отпечатък на Неговото същество… извърши (чрез Себе Си) очищение на греховете”(Евреи 1:1-3). Христос ни разкрива кой е Бог, какъв е, какво иска от нас, истината за нашия живот и всичко съществено за нас. Той е казал: “Аз Съм Пътят, Истината и Животът; никой не идва при Отца (Бог), освен чрез Мене” (Йоан 14:6).


Драги читателю, с Христос можеш да се запознаеш повече чрез следващите теми, посветени на Великден:

ІІ. Защо Божият Син умря на кръста?

Съществува един парадокс – Христос е Божи Син, разполага с чудотворни способности и неограничена власт, а се оставя да бъде измъчван и убит от подли и жестоки врагове. В тази тема се дава отговора на този въпрос, който ни дава самото Свещено писание и който засяга много важни за всеки неща.

ІІІ. Възкресението на Христос и моето възкресение.

Свещеното писание не само ни посочва, че Христос е възкръснал, то ни разкрива значението на това велико събитие. Всеки от нас може да възкръсне не само след смъртта, но и сега да започне нов живот, при тези обстоятелства. Темата представя основните елементи на тези въпроси.

На желаещите да задълбочат познанията си върху Свещеното писание е предоставена голяма помощ – Безплатен кореспондентен библейски курс. Той представлява 30 безплатни лекции (брошури) върху основните учения на Библията. Информация и записване на тел.052/824-460 или на адрес: 9010, гр.Варна – 10, П. К. 56.



При въпроси може да се обръщате лично и на тел. 052/601-052.
Април 2002г. Александър Ценов





Каталог: PRESENTACII -> PICTURES -> KARTINI -> VELIKDEN
PRESENTACII -> Семинар " Открития в пророчествата" Тема 6 archbibl óдивителните открития в забравените градове на мъртвите "
PRESENTACII -> Лекция Четвърта Къде са мъртвите? "И бе разпнат за нас при Понтия Пилата, и страда, и бе погребан "
PRESENTACII -> Семинар "Открития в пророчествата" Тема 9 2300days най-дългото и най-удивително библейско пророчество
PRESENTACII -> Създадени за нещо по-добро
PRESENTACII -> Slide Number Bulgarian Slide Text Текст на български
PRESENTACII -> Лекция Единадесета право на частна собственост
VELIKDEN -> Това, което трябва да разберем на великден
KARTINI -> Страхът е едно от най-големите предизвикателства, пред които сa изправени днес и вярващи, и невярващи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница