Първи учебен срок: 18 седмици по 2 часа – 36 часа



Дата30.11.2018
Размер301.47 Kb.
#106771
ПЪРВИ УЧЕБЕН СРОК: 18 седмици по 2 часа – 36 часа

по ред

Учебна седмица по ред

Тема на урочната единица

Oчаквани резултати от обучението

Методи на работа

Бележки/

коментари

1

2

3

4

5

6

1.

стр. 7


1.

Моята музика

Изразява лични предпочитания и изпълнява по избор песни от училищния и/или извънучилищния репертоар. Пресъздава характера на песента при изпълнение.


Упражнение

Дискусия





2.

стр. 8- 9



1.

Какво знаем за музиката

Различава по състав и тембър изучавани вокални и инструментални състави. Разпознава музикални инструменти по външен вид и ги отнася към основните групи. Ориентира се в характерните особености на изучаваните фолклорни области, отнася към тях народни песни, инструменти, танци, обреди. Определя метрум и размер. Знае какво е химн и кой е авторът на „Химн на св. св. Кирил и Методий“.


Упражнение

Дискусия





1

2

3

4

5

6

3.

стр. 10


2.

Какво знаем за музиката

Коментира изучавани музикални форми и действието на принципите за еднаквост и различие. Подбира определенияя за темпо, динамика, тембър. Разпознава изпълнителския състав. Разпознава изучавани нотни стойности и възпроизвежда ритмичен модел.


Упражнение

Интерактивна игра






4.

стр. 11


2.

Задачи за проверка

Разпознава музикални инструменти по тембър и ги отнася към съответна група. Разпознава инструментален състав и изучавано произведение. Идентифицира типичен музикално-фолклорен пример. Определя вида на размера и музикалната форма с помощта на схема. Посочва какво е тембър и химн. Знае автора на „Химн на св. св. Кирил и Методий“. МПВ- ползва графични модели при разпознаване на музикалната форма.


Тест




5.

стр. 12- 13



3.

Езикът на музиката

Коментира многообразието на звуците в обкръжаващата среда, тяхната сила и характер. Разграничава мелодия, ритъм и безмензурна музика.


Дискусия




6.

стр. 14


3.

Метроритъм

Разпознава нотни стойности. Изпълнява съпровод. Наблюдава ролята на метроритъма в слушана и изпълнявана музика. МПВ- ползва интернет ресурси.

Работа с нотен текст




7.

стр. 15


4.

Метроритъм

Разпознава ролята на метроритъма в слушана музика. Импровизира съпровод и движения върху инструментален откъс.


Работа с нотен текст




8.

стр. 16


4.

Триола

Пее според възможностите си тема от изучавано произведение и го свързва със съответната творба и автор. Наблюдава и изпълнява триола. Коментира характера на музиката и тембъра.

Работа с нотен текст

Демонстрация






9.

стр. 17


5.

Синкоп

Наблюдава и изпълнява синкоп. Познава музика на други народи и етноси, като открива сходства и различия.


Демонстрация

Работа с нотен текст






10.

стр. 18- 19



5.

Българска народна музика

Изразява свои предпочитания към музика от различни региони и аргументира избора си. Споделя опита си от общуване с българската народна музика. Участва в групов проект, като проявява толерантност към други мнения и предпочитания.


Дискусия




11.

стр. 20


6.

Метроритмичното разнообразие на българския фолклор

Наблюдава и изпълнява двувременни и тривременни дялове в неравноделни метруми и размери. Разпознава изучаваните размери и безмензурност. Наблюдава неравноделни размери в композиторското творчество.


Упражнение

Творческа дейност






12.

стр. 21


6.

Музикално-фолклорни области

Отнася народни песни към изучаваните фолклорни области. Разпознава изучавани народни инструменти. Възпроизвежда метроритъма на неравноделни размери 5/8 и 7/8 а.

Дискусия




13.

стр. 22- 23



7.

Фолклорът на Шоплука

Различава характерните особености на песните, инструментите, танците и метроритмите в Шопската област. Запознава се с типични музикално-фолклорни примери. Наблюдава двуглас в песен.

Беседа

Упражнение






14

стр. 24


7.

Фолклорът на Шоплука

Знае особеностите на инструментите в Шопската област. Наблюдава двуглас и липса на метрична пулсация в инструментална музика.

Дискусия

Демонстрация






15.

стр. 25


8.

Фолклорът на Шоплука

Знае особеностите на танците в Шопската област. Разграничава Граовско хоро и Копаница в подходящи примери. Коментира разположението на двувременните и тривременните дялове и изпълнява неравноделен размер 11/8.

Упражнение

Творческа дейност






16.

стр. 26- 27



8.

Традиционен и обработен фолклор

Разграничава традиционен и обработен фолклор. Разбира специфичните отношения между творец и изпълнител във фолклора и професионалната музика. Знае имената на изпълнители на народна музика от Шоплука. Търси допълнителна информация и аргументира избора си. МПВ- Ползва интернет ресурси.

Дискусия

Демонстрация






17.

стр. 28- 29



9.

Гласът на музикалните инструменти

Разпознава музикални инструменти и инструментални състави. Коментира начина на звукоизвличане, външния вид, репертоара. Споделя личен опит и предпочитания.

Интерактивна игра




18.

стр. 30- 31



9.

Гласът на музикалните инструменти

Различава по тембър симфоничен оркестър. Коментира звучността на основните групи в него. Наблюдава разположението им с помощта на схема.

Упражнение




19.

стр. 32


10.

Ударните инструменти в миналото и днес

Разпознава по тембър и на външен вид традиционни и съвременни ударни инструменти, коментира репертоара. Съпровожда песен от училищния репертоар с ударни инструменти. Участва в групов проект с интердисциплинарен характер, извършва запис на музика. МПВ- ползва съвеменни. технологии.

Беседа

Обсъждане






20.

стр. 33


10.

Духовите инструменти в миналото и днес

Разпознава по тембър и външен вид традиционни и съвременни духови инструменти, коментира репертоара. Синхронизира изпълнението си и реагира на указанията и диригентските жестове на учителя. МПВ- чете текст на песен на чужд език и обогатява речника си.


Дискусия

Демонстрация






21.

стр. 34


11.

Струнните инструменти в миналото и днес

Сравнява по тембър и на външен вид акустични и съвременни/ електрически струнни инструменти, коментира репертоар. Изразява лично мнение и проявява толерантност. МПВ- обсъжда текст на песен.


Демонстрация

Упражнение






22.

стр. 35


11.

Клавишните инструменти в миналото

и днес


Разпознава по тембър старинни и съвременни/електронни клавишни инструменти. Коментира тембъра и динамиката. Изразява лични предпочитания и изпълнява песни от училищния/ извънучилищния репертоар. МПВ- търси понятия за определяне на тембър и динамика.


Демонстрация

Дискусия





23.

стр. 36- 37



12.

Камерни състави

Разпознава камерни формации по техния състав, коментира репертоара. Разпознава по тембър флейта. Изразява лични предпочитания и изпълнява по избор песни от училищния/ извънучилищния репертоар.

МПВ- ползва съвременните технологии и интернет ресурси.




Беседа

Демонстрация






24.

стр. 38- 39



12.

Бигбенд и рок група

Познава състава, звучността и репертоара на бигбенд и рокгрупа. Разпознава клавишни нструменти/ синтезатор на външен вид. Разпознава саксофон, гайда, тъпан и тамбура по тембър. Изразява предпочитания и проявява толерантност. МПВ- ползва съвр. технологии и интернет ресурси.


Дискусия

Демонстрация






25.

стр. 40- 41



13.

Фолклорна музика и обредност

Познава и коментира календарни празници. Обяснява смисъла, значението и спецификата на коледните и новогодишни традиции.


Учебен проект

Драматизация






26.

стр. 42


13.

Коледа

Познава смисъла и спецификата на коледните обреди. Знае коледарски песни. Изпълнява по избор песни от училищния и извънучилищния репертоар.


Програма за концерт




27.

стр. 43


14.

Коледа по света

Познава спецификата на коледните празници в различни страни. Изпълнява по избор песни от училищния и извънучилищния репертоар.

Учебен проект




28.

стр. 44- 45



14.

Новогодишни празници и традиции

Знае наричания и народни песни, свързани с ладуването. Коментира репертоара. Участва в групов проект с интердисциплинарен характер. МПВ- ползва съвр. технологии.


Драматизация

Учебен проект






29.

стр. 46- 47



15.

Музикалната форма

Наблюдава и коментира многообразието на архитектурни форми от миналото и съвременността и проявите на повторение, подобие и контраст в ежедневието.


Упражнение




30.

стр. 48


15.

Формообразуващи принципи

Проследява и коментира принципите на формообразуване в изучавани форми с помощта на схеми. Наблюдава повторение на темата в рондо форма. Разпознава проява на вариране. МПВ- ползва графични модели при разпознаване на музикалната форма.


Упражнение




31.

стр. 49



16.

Вариационна форма

Открива действието на формообразуващите принципи във вариационната форма. Отразява музикалната форма със свои графични символи. Коментира характера и неговото изменение. Познава ролята и проследява промени в темпото, динамиката и тембъра. МПВ- онагледява музикалната форма с графичен модел. Търси понятия за определяне характера на музикалното произведение.


Дискусия

Демонстрация






32.

стр. 50- 51



16.

Сложна триделна форма

Открива действието на формообразуващите принципи в сложна триделна форма с помощта на схема. Разпознава инструменталния състав. Определя с помощта на схема проста двуделна и проста триделна форма. Изпълнява съпровод на песен. МПВ- ползва графични модели при разпознаване на музикалната форма.



Дискусия

Демонстрация






33.

стр. 52


17.

Какво научихме за музиката

Пее според възможностите си тема от изучавано произведение. Разпознава по графичен запис изучавана ритмична група (триола). Разпознава музикални инструменти на външен вид и ги отнася към съответните групи. Разграничава дуо, трио, квартет. Знае песни и познава характерните особености на фолклора на Шопската област. Изпълнява съпровод на песен.


Упражнение

Работа с нотен текст






34.

стр. 53


17.

Задачи за проверка

Разпознава камерен оркестър и бигбенд, клавесин, синтезатор, китара, електрическа китара и групата на медните духови инструменти, вариационна и сложна триделна форма, изучавани ритмични групи. Разграничава Копаница и определя метрума с помощта на схема. Разпознава откъси от репертоара за слушане.


Тест




35.

стр. 54- 55



18.

Фолклорът

на Северна България



Различава характерните особености на песните, инструментите, танците и метроритмите на Северна България. Запознава се с типични музикално-фолклорни примери. Възпроизвежда метроритъма на неравноделен размер 9/8а.


Дискусия

Демонстрация






36.

стр. 56- 57



18.

Фолклорът на Северна България

Знае особеностите на танците на Северна България. Разграничава Ганкино хоро, Копаница, Дайчово, Пайдушко и Еленино хоро в подходящи примери; Изпълнява и импровизира по групи съпровод в неравноделен размер 11/8. МПВ- възпроизвежда основните танцови движения на Дайчово хоро.


Упражнение

Учебен проект







ВТОРИ УЧЕБЕН СРОК: 16 седмици по 2 часа – 32 часа

по ред

Учебна седмица по ред

Тема на урочната единица

Очаквани резултати от обучението

Методи на работа

Бележки/

коментари

1

2

3

4

5

6

37.

стр. 58


19.

Фолклорът

на Северна България



Знае особеностите на инструментите на Северна България. Изпълнява ритмичен модел за съпровод в неравноделен размер 13/8.


Упражнение

Творческа дейност






38.

стр. 59


19.

Фолклорът

на Северна България



Разграничава Дайчово хоро в подходящ пример. Знае имената на изпълнители на народна музика от Северна България. Търси допълнителна информация, аргументира избора си. МПВ- ползва интернет ресурси.


Упражнение

Творческа дейност






39.

стр. 60- 61



20.

Музикалните жанрове

Коментира характерни особености на музикалните жанрове. Разграничава жанрове с конкретно предназначение.


Дискусия




40.

стр. 62- 63



20.

Жанр. Старинни европейски танци

Познава характерни белези на изучаваните муз. жанрове. Познава изпълнителския състав и коментира характера на музикално произведение. Различава основни танцови елементи на салонния танци. МПВ- търси понятия за определяне характера на музиката.


Беседа

Демонстрация






41.

стр. 64- 65



21.

Популярни танци от Ю. Америка

Коментира мястото на изучаваните жанрове в миналото и днес. Съчинява съпровод към песен. Разпознава изпълнителски състав. МПВ- характерни движения за танго.

Дискусия


Демонстрация




1

2

3

4

5

6

42.

стр. 66


21.

Песен

Познава характерни белези и коментира мястото на песента в миналото и днес. Разграничава авторски и народни песни. Съставя колекция от песни на различни народи.


Упражнение

Творческа дейност






43.

стр. 67


22.

3 март – Национален празник

Разграничава характерните особености на песента и марша и коментира музиката на празника. Знае какво е химн и изпълнява според възможностите си Химн на Република България. Коментира характера на музикалното произведение. МПВ- обсъжда текста на песен.


Програма за концерт




44.

стр. 68- 69



22.

Фолклорът на Добруджа

Различава характерните особености на песните, инструментите и танците в Добруджа. Запознава се с типични музикално-фолклорни примери.

Разпознава неравноделен размер 7/8а.



Беседа

Демонстрация






45.

стр. 70


23.

Фолклорът на Добруджа

Знае особеностите на инструментите и танците в Добруджанската фолклорна област. Коментира темпото.


Учебен проект

Демонстрация






46.

стр. 71


23.

Фолклорът на Добруджа

Разграничава традиционен и обработен фолклор. Свързва обработена песен с композитор. Знае имената на изпълнители на народна музика от Добруджа. Търси допълнителна информация, аргументира избора си. МПВ- ползва интернет ресурси.


Упражнение

Творческа дейност






47.

стр. 72


24.

Фолклорни обреди

Обяснява смисъла, значението и спецификата на основни фолклорни обреди от календарния цикъл. Знае народни песни и наричания, свързани с изучаваните обреди.


Учебен проект

Драматизация






1

2

3

4

5

6

48.

Стр. 73


24.

Музикално-

фолклорни области



Възпроизвежда ритмичен модел, изпълнява съпровод. Изразява емоционалното си преживяване при общуването с българския музикален и танцов фолклор.



Работа с нотен текст

Творческа дейност






49.

стр. 74- 75



25.

Традиции на етносите в България

Познава песни, танци и празници на други етноси в България. Открива сходства и различия в различни фолклорни традиции. Проявява толерантност към музиката на различни етнически групи.



Дискусия




50.

стр. 76- 77



25.

Музиката и съвременния свят

Коментира многообразието и функциите на различни видове музика в съвременния свят, както и комуникационните канали за тяхното разпространение. Разбира спецификата на съвременната любителска музикална практика.



Дискусия




51.

стр. 78


26.

Популярна музика и популярна култура

Коментира многообразието на популярната музика и култура в миналото и днес. Разбира спецификата на съвременната популярна музика. Познава особеностите на кавърверсията. Аргументира своите предпочитания и проявява уважение към избора на другите.



Дискусия

Демонстрация






52.

стр. 79


26.

Музиката в киното

Познава многообразието на връзките на музиката и киното. Разбира ролята на саундтрака. Коментира характера на музиката.

Демонстрация

Творческа дейност






1

2

3

4

5

6

53.

стр. 80- 81



27.

Българска популярна музика

Знае имената на представители на българската популярна музика и ги свързва с тяхна репертоарна песен. Категоризира популярната култура и музика у нас по основни белези. Изпълнява песни от извънучилищния репертоар по избор. Проявява толерантност към други мнения.

Упражнение




54.

стр. 82 –83



27.

Музиката и съвременните медии

Разбира медията като средство за обмен на информация между хората в миналото и днес. Коментира мястото и характера на музиката в предавания и програми на електронните медии. Предлага подходяща музика за различни медийни форми. МПВ- чете текст на песен на чужд език и обогатява речника си.

Дискусия

Демонстрация






55.

стр. 84


28.

Фолклорната музика днес

Коментира проявите и взаимодействията на фолклорната музика в модерната и глобална епоха. Наблюдава фолклорни мотиви в съвременни примери. Познава фолклорна музика от балкански и европейски държави. Споделя личен опит и предпочитания.


Дискусия




56.

стр. 85


28.

Фолклорната музика днес

Разбира същността на обработката. Свързва обработени песни с композитори и изпълнители. Разграничава специфичните отношения между автор и изпълнител в автентичния фолклор и в композиторската музика.


Учебен проект

Демонстрация






57.

стр. 86- 87



29.

Музика и общество

Коментира създаването и развитието на българската музикална култура и нейните институции – оперни театри, оркестри, хорове, музикална академия, читалища. Участва в групов учебен проект.



Обсъждане




1

2

3

4

5

6

58.

стр. 88- 89



29.

Български композитори класици

Знае имената на българските композитори класици и ги свързва с изучавани в клас произведения. Обяснява смисъла на понятието„класика“. Разбира особеностите на интерпретацията. Наблюдава сложна триделна форма. Коментира характера и ролята на изразните средства.



Беседа

Демонстрация






59.

стр. 90- 91



30.

Български композитори класици

Знае имената на български композитори класици и ги свързва с изучавани в клас произведения. Разпознава поне три от тях. Пее според възможностите си тема от изучавано произведение и я свързва със съответната творба и автор. Разпознава неравноделен размер 7/8а.



Дискусия

Учебен проект






60.

стр. 92- 93



30.

Български композитори класици

Знае имената на български композитори класици и ги свързва с изучавани в клас произведения. Разпознава групата на струнните инструменти. Коментира обред от фолклорния календар. Сравнява изпълнителски състав, динамика, темпо и характер на музиката.



Упражнение

Творческа дейност






61.

стр. 94- 95



31.

Музика, движение, танц

Различава основни танцови елементи на фолклорни, салонни и модерни танци. Коментира присъствието на танците в ежедневието и празника на хората. Споделя личен опит от участие в клуб по танци.



Дискусия




1

2

3

4

5

6

62.

стр. 96


31.

Танците в творчеството на композиторите

Открива танците в творчеството на композиторите. Знае имена на българските композитори класици и ги свързва с изучавани в клас произведения. Коментира характера и промени в характера на музиката.



Дискусия

Упражнение






63.

стр. 97


32.

Фолклорни, салонни и модерни танци

Познава характерни особености на фолклорни, салонни и модерни танци. Разграничава валс, танго, самба, Дайчово, Еленино и Ганкино хоро в подходящи примери. Подбира подходяща музика за изпълнение на танц, споделя личен опит и проявява толерантност към уменията на другите.



Дискусия

Демонстрация






64.

стр. 98- 99



32.

Музиката и съвременните технологии

Познава технически средства за запис, обработка и съхранение на музика. Коментира промените в създаването, разпространението и възприемането на музиката под влияние на съвременните технологии.


Дискусия

демонстрация






65.

стр. 100- 101



33.

Музиката и съвременните технологии

Познава основните възможности на програма за аранжиране на мелодия. Избира различни инструменти и темпо при възпроизвеждане на въведена мелодия като нотен текст. Различава електронни и акустични музикални инструменти. Извършва запис на музика.


Учебен проект




1

2

3

4

5

6

66.

стр. 102


33.

Какво научихме за музиката

Открива метруми и размери. Разграничава Пайдушко, Ръченица, Копаница, Дайчово, Еленино хоро. Разпознава народни инструменти и ги отнася към изучаваните фолклорни области. Коментира обредите Ладуване, Пеперуда и Герман. Изпълнява две теми от изучавани произведения и ги свързва с творба и автор.


Упражнение

Работа с текст

Групов учебен проект





67.

стр. 103


34.

Какво научихме за музиката

Знае имената на българските композитори класици и ги свързва с изучавани в клас произведения. Разграничава дуо, трио и квартет. Открива действието на формообразуващите принципи във

вариационна форма и я отразява със свои графични символи. Разпознава три изучавани музикални произведения. Изразява предпочитанията си и пее според възможностите си песни от училищния репертоар. Самооценява уменията си.




Упражнение

Работа с нотен текст






68.

стр. 104


34.

Задачи за проверка

Знае имената на трима български композитори класици и разпознава слушани музикални произведения. Разграничава обработен и традиционен фолклор. Разпознава изучавани танци, музикални форми, камерни състави. Познава обреди от фолклорния календар. Знае имената на двама музиканти или две формации, представители на българската популярна култура, изучавани в училище.



Тест









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница