Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я министерство на транспорта



Дата16.08.2017
Размер451.13 Kb.
#28002

Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА,

ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯТА

ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ “МОРСКА АДМИНИСТРАЦИЯ”

ул. “Дякон Игнатий” № 9, София 1000 bma@marad.bg

тел: (+359 2) 930 09 10 www.marad.bg

факс: (+359 2) 930 09 20




Одобрявам:

к.д.п. инж. С. Църнаклийски



Изпълнителен директор на

ИА “ Морска администрация”

.................................... 2010 г., София
НАЦИОНАЛНИ СТАНДАРТИ

за провеждане на подготовка и изпит за придобиване на

правоспособност „Водач на кораб до 20 БТ”

МАКСИМАЛЕН БРОЙ КУРСИСТИ: 18
МИНИМАЛЕН БРОЙ КУРСИСТИ: 6
БРОЙ НА КУРСИСТИТЕ В ГРУПА ЗА УПРАЖНЕНИЕ: 6
ПРОГРАМНИ ЧАСОВЕ: 105

НАЦИОНАЛНИ СТАНДАРТИ

за провеждане на подготовка и изпит за придобиване на

правоспособност „Водач на кораб до 20 БТ”

1. ПРЕДМЕТ

Курсът е задължителен за всички лица, които искат да придобият правоспособност „Водач на кораб до 20 БТ” по море. Теоретичната и практическа подготовка включват получаване на знания и придобиване на умения, за да може притежателя на тази правоспособност безопасно да управлява плавателен съд в определения му район на плаване, да полага необходимите грижи за опазване живота на лицата на борда, дължимите грижи за товара и да прилага правилата за опазва на морето от замърсяване, както и отговорностите, правата и задълженията на длъжността, която ще заема.


2. ЦЕЛИ

Лицата, които успешно преминат този курс трябва:



да познаватметодите и способите за корабоводене, международните правила за предпазване съдовете от сблъскване, елементарна метеорология и хидрология, да познават устройството на малките плавателни съдове, тяхните механизми и оборудване, изискванията и правилата за осигуряване устойчивост, организацията за носене на вахта, правилата за безопасна експлоатация на пропулсивната уредба, разпоредбите на законодателството по отношение регистрация и документите, с които трябва да са снабдени на плавателни съдове, опазване на морската среда от замърсяване, задълженията и отговорностите на капитана на кораба, методите и начините за борба с пожари, оцеляване на море, оказване помощ на паднали във водата и пострадали.

и да могат да: - водят безопасно плавателни съдове, носят безопасна ходова вахта, управляват и маневрират с плавателен съд с големина до 20 БТ при нормални и лоши хидро-метеорологични условия, да боравят безопасно с популсивната установка, …


3. ФОРМА НА ПРОВЕЖДАНЕ НА КУРСА

Обучението са провежда присъствено в лекционна зала. Часовете дадени в тематичния план и учебната програма са астрономически часове. Занятията се планират така, че да не надвишават 10 часа дневно. Тяхната методическа последователност и почивки се определят от обучаващата институция в разписание на занятията в курса по образец на Приложение 1.

При започване на курса на курсистите се предоставят учебни помощни материали (лекции и инструкции). Лекторът, в зависимост от усвояване от обучаемите на материала по дадена тема може да промени продължителността на определена лекция за сметка на лекция от същата тема.

Практическите упражнения се провеждат на полигон за управление, маневриране заставане/снемане от кей и бочка, заставане на котва.

В практическите занятия се отработват упражненията дадени в т.7. Практическите занятия се провеждат на групи в зависимост от капацитета на моторния катер или гребната лодка придружени от 1 инструктор.

Лица, които са отсъствали повече от 10% от часовете по теория или практика се изключват от подготвителния курс.



4. ВХОДНИ СТАНДАРТИ

Задължително е обучаемите да отговарят на следните изисквания: - да имат най-малко основно образование, да са здравословно годни (потвърдено чрез медицинско свидетелство), да са навършили 18 години и да могат да плуват.


5. ОСВИДЕТЕЛСТВАНЕ

На лицата успешно завършили курса, обучаващата институция издава удостоверение за преминат курс по образеца в приложение № 2. За да бъдат допуснати до изпит пред ИА „Морска администрация” лицата, които успешно са преминали подготвителния курс, обучаващата институция представя в дирекция „Морска администрация”, в която ще проведе изпита копие на дневника на курса (приложение №12, към чл.58, ал.1 на Наредба №6), протокола от вътрешния изпит, решавания на изпита тест, копие на видеозаписа от практическия изпит.

Копието на дневника на курса, решавания на изпита тест и протокола от изпита могат да се представят сканирани на електронен носител. Протокола от изпита се представя задължително и на хартиен носител.

За явяване на изпит пред ИА „Морска администрация” лицето подава заявление заедно с изискуемите документи в дирекция „Морска администрация” където желае да се явят на изпит. На лицата, които успешно издържат изпита пред ИА „Морска администрация” се издава свидетелство за правоспособност по приложение № 22 на Наредба №6.



6. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ

Обучението в курса се провежда от преподаватели и инструктори по практика, завършили средно образование по специалност „Корабоводене”, „Корабни машини и механизми” или с правоспособност „Водач на плавателен съд до 20 БТ” и плавателен стаж на море най-малко три години, преминали ИМО моделен курс 6.09 и притежаващи съответното свидетелство. Допълнително, преподавателите извършващи оценка и провеждащи вътрешен изпит трябва да са преминали ИМО моделен курс 3.12 и да притежават съответното свидетелство. По време на практическите занятия и практическия изпит всяка група да се води от инструктор.


7. ОЦЕНКА И КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНКА

Вътрешното оценяване на знанията и уменията на обучаемите са извършва текущо в хода на провежданите занятия чрез устно изпитване по шестобалната система и/или тестове, като оценките се отбелязват в дневника на курса. В края на курса теоретичните познанията на обучаемите се установяват чрез тест съдържащ 30 въпроса от всяка област на компетентност на тематичната програма и практически изпит. Теста се провежда за време до 45 минути. За успешно преминал теста се счита обучаем, който е дал най-малко 27 верни отговора. Тестът се изготвя в три варианта, като за всеки курс е различен от тестовете, давани на предходните курсове.

Изпита пред ИА „Морска администрация” е теоретичен и практически. Успешно издържал изпита и имащ право на свидетелство за правоспособост е кандидат, който издържи успешно теоретичния и практически изпит. Теоретичния изпит се провежда чрез индивидуален тест на компютър и решаване на навигационна задача. Тестът се състои от 65 въпроса с по четири отговора Успешно преминава теста, кандидат, който даде най-малко 58 верни отговора. В теста се включват въпроси от публикуваните на интернет страницата база данни с въпроси за правоспособност „Водач на плавателен съд до 20 БТ” по море, както следва: - 30 въпроса от МППСМ и комбинираната система ИАЛА, 10 въпроса от „Корабоводене”, 10 въпроса от „Морска практика”, 10 въпроса от „Техническа подготовка” и 5 въпроса от „Законодателство”. Навигационната задача се счита за успешно решена, когато: - мястото е определено с точност 1 миля, курса е нанесен/отчетен с точност ±5°, координатите са определени/нанесени с точност ±0.5´, разстоянието е определено/нанесено с точност ±5 кбт.

За успешно преминал практическия изпит* се счита обучаем, който е покрил всеки един от следните нормативи:



Практическо упражнение

Оценка

Да

Не

1. Вързване на следните възли: - прав, моряшки на кръста, шкотов, ...







2. Правилно поставяне и завързване на спасителна риза

до 2 мин.

над 2 мин.

3. Правилно обличане на хидро/термо костюм

До 3 мин.

Над 3 мин.

4. Хвърляне на спасителен кръг на разстояние 5 м.

Спасителния кръг е хвър-лен на разстояние най-мал-ко 5 м. и на не повече от 1 м. от целта

Спасителния кръг е хвър-лен на разстояние по-мал-ко 5 м. и/или на повече от 1 м. от целта

5. Хвърляне на хвъргало на разстояние 10 м.

Хвъргалото е хвърлено на разстояние най-малко 10 м. и на не повече от 1 м. от целта

Хвъргалото е хвърлено на разстояние по-малко 10 м. и/или на повече от 1 м. от целта

6. Гребане и управление на лодка двойка/четворка – влизане в лодката, отблъскване от пристана, поставяне на греблата, гребане на разстояние 10 м., развъртане на лодката и приставане на пристана.

Кандидата е облякъл сп. риза, прибрал е фалините и кранците на борда, правил-но борави с канджата при отблъскване, заел е пра-вилна позиция за гребане, може да управлява лодката само с гребла и да я раз-върти на място




6. Запускане двигателя на лодката, проследяване на работата и проверка на руля и муфата за ходовете.







7. Управление на моторната лодка на прав курс по брегови предмет и по компас. Поворот и лягане на зададен курс по компаса.

Отклонение от зададения курс/посока към предмета не повече от 5°.

Отклонение от зададения курс/посока към предмета повече от 5°

8. Снемане от кей/понтон на швартована моторна лодка при нормални хидрометео условия.







9. Заставане на кей/понтон и швартоване на моторна лодка при нормални хидрометео условия.







10. Подхождане и заставане на котва/швартоване към буй.







ЗАБЕЛЕЖКА: Практическия изпит може да се проведе при заключителното практическо занятие.



8. ДОКУМЕНТИРАНЕ

Документиране на провеждането на курса се извършва в дневника по чл.58 от Наредба №6 за компетентност на морските лица в Република България. За всеки курс ръководителят поддържа документация за входящото ниво на обучаемите (ф.к. на диплом за образование, ф.к. на медицинско свидетелство, изтегления и решаван тест, оригинала на попълнения от всеки курсист тест и видео запис* от практическия изпит. Цялата документацията по курса (изтеглен вариант на теста, попълнения от всеки курсист тест, копие от видеозаписа на практическия изпит, протокола от теоретичния и практическия изпит, копие на медицинското свидетелства и диплом) се съхранява в продължение на 5 (пет) години от организатора на курса.



*ЗАБЕЛЕЖКА: Видеозаписът от изпита трябва да бъде с такова качество, че да осигурява наблюдение на всички лица полагащи изпита – за цялото време на изпита с възможност за добро разпознаване на лицата и техните действия по време на изпита.

9. ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА И УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ ЗА ОБУЧЕНИЕ

Теоретичните занятия се провеждат в лекционна зала с дъска за писане и демонстрационна маса. Залата да е оборудвана с шрайбпроектор и аудио-визуална техника или компютър с мултимедия. Практическите занятия да се провеждат на тренировъчен полигон на море, езеро, езовир или река.

9.1. Изисквания към лекционната зала:

9.1.1. светла височина на помещението да е не по-малка от 2.30 м.;

9.1.2. за всеки обучаем да има осигурени не по-малко от 1.50 кв.м площ;

9.1.3. да може да се поддържа температура не по-ниска от 18 градуса С;

9.1.4. да е осигурен санитарен възел;

9.1.5. да е осигурена демонстрационна маса с размери 150 х 100 см. за преподавателя;

9.1.6. да е осигурено работно място (маса и стол) за всеки курсист с размери не по-малко от 70 х 70 см.;

9.2. Оборудване на лекционната зала:

9.2.1. българска навигационна карта 200.01 – по 1 бр. за всеки обучаем;

9.2.2. английски навигационни карти №№ ???(Черно море, Средиземно море) – по 1 бр.;

9.2.3. навигационни триъгълници, пергел, гума, молив – по 1 бр. за всеки обучаем;

9.2.4. земен глобус – 1 бр.

9.2.5. действащи корабен и лодъчен магнитен компас с пеленгатори – по 1 бр.;

9.2.6. лот ръчен – 1 бр.;

9.2.7. ехолот – 1 бр.;

9.2.8. лаг механичен/хидродинамичен/ - 1 бр.;

9.2.9. действащ GPS, лодъчен тип – 1 бр.;

9.2.9. действащи барометър, барограф и анемометър – по 1 бр.;

9.2.10. корабно противопожарно оборудване – пожарен шланг със струйник, пожарогасители пенен, прахов, въгледвуокисен – по 1 бр.;

9.2.11. хидро/топлозащитно облекло – 1 бр.;

9.2.12. индивидуални спасителни средства – спасителни ризи (обикновенна и надувна), спасителен кръг, хвъргало – по 1 бр.;

9.2.13. инструменти за такелажни работи и приспособления – сваи, мушкел, ... – по 1 бр.;

9.2.14. УКВ радиостанция – 1 бр.

9.3. Нагледни методически материали:

9.3.1. схема на скала на Бофорт – 1 бр.;

9.3.2. схеми на набор на кораба, корпуса, надстройка, системи, обзавеждане - по 1 бр.;

9.3.3. схеми на колективни спасителни средства - по 1 бр.;

9.3.4. схема на акватория с фарватери, означени с плаващи знаци за региони „А ” и „В” – по 1 бр.;

9.3.5. схеми на морските възли посочени в програмата с описание на предназначението им – 1 бр.;

9.3.6. схема на векторите на силите действащи върху корпуса на ветрохода – 1 бр.;

9.3.7. схема на взаимното разположение на векторите на силите, обуславящи устойчивостта на плавателният съд – 1 бр.;

9.3.8. схеми на векторите на силите, действащи върху ветрилата на ветроход – 1 бр.;

9.3.9. схеми на ветрилно стъкмяване – рейково, гафелно, латинско, шпринтово и бермудско – 1 бр.;

9.3.10. схеми на - устройството и принципа на действие на двутактов и четиритактов бензинов и дизелов ДВГ, основни възли и агрегати на дизелови и бензинови двигатели, корабен двигател, редуктор, валопровод, гребен винт, устройство на задбордни двигатели – по 1 бр.;

9.3.11. схеми на инструменти за такелажни работи – 1бр.;

9.3.12. схеми на товарно устройство и оборудване на товарното устройство за товарни стрели и товарни кранове – 1 бр.;

9.4. Макети на:

9.4.1. на кораб с работещи навигационни и допълнителни светлини – 1 бр.;

9.4.2. на ветроход с ветрилно стъкмяване – 1 бр.;

9.4.3. на рейдова сигнална мачта с работещи светлини – 1 бр.;

9.4.4. макети/морски възли посочени в програмата и тяхното предназначение – 1 бр.;

9.4.5. макети/разрези на основни възли и агрегати на дизелови и бензинови двигатели,

корабен двигател-редуктор/муфа- валопровод- гребен винт, на задбордни двигатели – по 1 бр.;

9.5. Моторен катер/лодка с изведени на едно място управлението на руля, оборотите и хода на двигателя и аксиометър на руля. Да е оборудвана със спасителни средства по броя на обучаемите и екипажа/инструктора, швартови фалини и кранци. Да притежава валидно свидетелство за регистрация и контролен талон.

9.6. Гребна лодка двойка/четворка, оборудвана със спасителни средства по броя на обучаемите, притежаваща валидно свидетелство за регистрация и контролен талон.
10. ТЕМАТИЧЕН ПЛАН

No

Компетентност

Теория

(часа)


Упражнения

(часа)


Практика

(часа)

Всичко

(часа)


1

Корабоводене

27.5

10.5

-

38

2

Морско дело

21.5

2.5

-

24

3

Законодателство

7

-

-

7

4

Техническа подготовка

13

3

-

16

5

Практическа подготовка

-

-

16

16

6

Вътрешен изпит

1

-

3

4




Всичко

70

16

19

105


11. ТЕМАТИЧНА ПРОГРАМА

No

Тема

продължителност




Корабоводене


Теория

(Часове)


Упражнения (чсове)

Практика

(часове)


Всичко

(часове)


1

Форма и размери на Земята. Основни точки и кръгове; Географска ширина и географска дължина; Мерни единици в корабоводенето за разстояние, дълбочина, височина и скорост.

2

-

-

2

2

Основни линии и равнини на наблюдателя. Системи за отчитане на световните посоки. Видим хоризонт на наблюдателя. Далечина на видимия хоризонт, предметите и светлините.

2

-

-

2

3

Географски карти. Понятие за Меркаторска проекция, ортодрома и локсодрома. Навигационни карти, видове и предназначение.

2

-

-

2

4

Символи, знаци и съкращения на български и английски карти. Четене на навигационни карти.

1

1

-

2

5

Корабен главен, пътеви и лодъчен магнитни компаси. Устройство.Поддържане и използване. Работа с магнитните компаси. Определяне и отчитане на грешките на магнитния компас.

1

-

-

1

6

Отчитане на курсове и пеленги на МК. Магнитно склонение (d). Девиация на МК (б), унищожаване, таблици. Определяне на обща поправка на МК (ΔК)

1

1

-

2

7

Превръщане на компасни курсове и пеленги в истински и обратно. Курсов ъгъл . Обратни компасни курсове и пеленги

1

-

-

1

8

Работа на навигационната карта: - нанасяне на точка по координати, снемане на координати на точка, измерване и нанасяне на разстояния, чертане и измерване на курсове и пеленги на морска карта.

1

1

-

2

9

Изчислено и обсервовано място на кораба. Изолинии и линии на мястото.

1

-

-

1

10

Измерване и пресмятане на скорост и проплавано разстояние. Прибори, описание, поправки, работа с приборите.

1

0.5

-

1.5

11

Определяне мястото на кораба с два и повече пеленга. Крюйс пеленг. Място на кораба определено с пеленг към навигационен ориентир в момента на появяването му на видимия хоризонт. Работа на карта.

1

2

-

3

12

Чертане (прокладка) пътя на кораба на морска карта.

-

2

-

2

13

Навигационни прибори: - секстант, лаг, ехолот. Навтекс, УКВ, GPS, Пеленгатор. Описание и принцип на действие. Работа с тях.

2

-

-

2

14

Предмет на лоцията. Брегови и плаващи средства за навигационно оборудване: визуални , светлинни, звукови, радиотехнически .

1

-

-

1

15

Лоция на българското черноморско крайбрежие – характерни брегови ориентири (носове, височини), навигационни средства, ветрове, течения, опасности за корабоплаването, забранени за плаване зони.

2

-

-

2

16

Елементи на хидрометеорологичното състояние на атмосферата и морето: топлинно състояние на атмосферата, влажност и налягане на атмосферата. Измерване (определяне) и използуване на хидрометеорологичните елементи.

1

-

-

1

17

Вятър. Направление на вятъра спрямо световните посоки и спрямо корпуса на ветрохода. Скорост и сила на вятъра. Скала на Бофорт за оценяване на вятъра в балове.

1

-

-

1

18

Вълнение на морето. Направление, дължина и височина на вълната. Скала на Бофорт за оценяване на вълнението в балове. Морски течения: направление и скорост на теченията.

1

-

-

1

19

Прогнозиране на времето по местни признаци. Използване и тълкуване на информацията получена от НАВТЕКС по УКВ

1

0.5

-

1.5

20

Управление на кораба при особени условия: - намалена и ограничена видимост, теснини и близо до брега.

1

-

-

1

21

Международни правила за предпазване от сблъскване на море, 1972 г.

2

2

-

4

22

Комбинирана система от морски плаващи знаци, система "А".

1

0.5

-

1.5

23

Местни правила за плаване.Рейдови сигнали за движение на корабите и метеорологични съобщения.

0.5


-

-

0.5




Всичко

27.5

10.5




38




Морско дело




1

Устройство на кораба. Елементи на корпуса, надстройката, съоръженията, системите и снабдяването на кораба.

1

-

-

1

2

Експлоатационни качества на кораба: - товароподемност, товаровместимост, пътниковместимост, бруто и нето тонаж на кораба. Документи , където са вписани тези характеристики на кораба.

1

-

-

1

3

Сили действуващи върху корпуса на кораба: тегло и подемна сила, челно и странично съпротивление на водата, ветрови напор. Приложни точки на силите: център на тежестта (ЦТ), център на водоизместването (ЦВ), център на страничното и челното съпротивление (ЦСС), (ЦЧС), център на ветрилната площ (ЦВП).

1

-

-

1

4

Устойчивост на кораба. Промяна на мястото на ЦВ при наклоняване на кораба. Метацентрична височина. Мерки за обезпечаване на достатъчна устойчивост на кораба при приемане или снемане на товари и при наличие на свободни повърхности.

1

-

-

1

5

Маневрени елементи на кораба: скорост, инерция, радиус на циркулацията, спирачен път. Определяне и използуване в практиката на маневрените елементи.

1

-

-

1

6

Маневриране с кораб при снемане и заставане на кей, "на борд", на котва и шамандура. Влияние на винта върху управлението и маневрирането на кораба, ефекта на вятъра и течението, ефекта на руля /без рул/, при спиране на двигателя и даване заден ход.

1

-

-

1

7

Ветрилно стъкмяване на ветроход: елементи и съответното им предназначение. Видове ветрилно стъкмяване.

1

-

-

1

8

Двигателна сила на вятъра. Действие на вятъра върху ветрилата. Действие на вятъра върху корпуса на ветрохода: ЦВП, движеща сила, сила на дрейфа, повдигаща сила.

1

-

-

1

9

Фактори влияещи върху маневрените качества на ветрохода: движеща сила на вятъра, страничното съпротивление на подводната част на корпуса, диферента, крена и ефекта от кормилото.

1

-

-

1

10

Корабни устройства: вързално, кормилно, котвено. Описание и безопасно манипулиране с устройствата.

1

-

-

1

11

Спасителни средства: - колективни и индивидуални. Ползване и поддържане на корабните спасителни средства.

1

-

-

1

13

Корабни въжета. Видове въжета според материала от който са направени, конструкцията и предназначението им. Здравина на разкъсване и работна здравина на въжетата. Пресмятане здравината на въжетата. Безопасно манипулиране с въжетата на кораба и грижи за тях.

1

0.5

-

1.5

14

Такелажно обзавеждане: блокове, такелажни скоби (шегели), куки, коуши, халки, обтегачи (талрепи), горден, таля и др. Предназначение, ползуване и поддържане на такелажното обзавеждане. Инструменти и приспособления за извършване на такелажни работи.

1

-

-

1

15

Морски възли. Случаи, при които се използват съответните морски възли Вързване на: - прост щик, буксирен възел, прав възел; шкотов възел, кръстовиден възел; моряшки възел , двоен моряшки възел, рифов възел; двоен рифов възел; лодъчен възел.

0.5

1

-

1.5

16

Средства за свръзки използвани на корабите: - зрителни (светлинни, предметни, флагове), звукови (свирка, мегафон, камбана, гонг), радиотехнически средства. Международен свод на сигналите.

1

0.5

-

1.5

17

Радиотехнически средства за връзка между и с корабите. Основни правила за работа с УКВ радиостанция.

1

0.5

-

1.5

18

Сигнали за бедствие. Технически средства и начин за подаване на сигнали за бедствие – УКВ, СВ/КВ, EPIBR’s. Пиротехнически средства за бедствие и правила за безопасно използване.

2

-

-

2

19

Принципи и правила за оцеляване на море. Действия за намаляване влиянието на глад, жажда, топлина, студ.

1

-

-

-

20

Причини за възникване пожар на кораба. Принципи и начини за борба с пожар. Оборудване за борба с пожар и начини за използване. Правила за предпазване от пожар.

1

-

-

1

21

Действия при паднал зад борда човек. Маневриране с кораба. Принципи за търсене на паднал зад борда. Начини за изваждане от водата на паднал зад борда.

1

-

-

1

22

Оказване на първа медицинска помощ . Мерки за обработка на рани, мерки при топлинен удар, спиране на сърдечна дейност и дишане. Начини за искане на медицински съвет от брега.

1

-

-

1

23

Опазване на морската среда от замърсяване от нефтоворни смеси, пластмаси, битови отпадъци. Правила за третиране на отпадъците генерирани на кораба , съхраняване и изхвърляне/предаване в различните морски райони.

1

-

-

1

24

Гребане и маневриране с гребна лодка "двойка". Команди за управление.

-

-

2

2

25

Управление и маневриране с плавателен съд под ветрила. Изпълнение на повороти „Фордевинд” и „Оверщаг”

-

-

4

4

26

Управление и маневриране с моторен плавателен съд с големина до 20 БТ.

-

-

10

10

27

Всичко

21.5

2.5

16

40




Законодателство













1

Кодекс на търговското корабоплаване (КТК): - Индидидуализиране (чл.30) и означаване (чл.32) на корабите. Вписване (регистриране) на корабите (чл.ЗЗ) срок за вписване и данни подлежащи на вписване (чл.34, 38, 39 и 40). Капитан. Задължения на капитана. Административна и представителна власт на капитана. (Глава V).

1

-

-

1

2

Закон за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Р.България (ЗМПВВПП): - Вътрешни води и териториално море на Р.България - определения, граници, режим, права и задължения на корабите плаващи в тези води – чл.5, 6, 16 и 19.

1

-

-

1

3

Закон за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Р.България (ЗМПВВПП): - опазване морето от замърсяване, чл.53 и 100, административно наказателни разпоредби – глава V, чл.118-124.

1

-

-

1

4

Наредба No 5 за корабните документи: - документи, с които трябва да са снабдени кораби с големина до 20 БРТ, извършващи крайбрежно и задгранично плаване. Условия за получаване на документите.

0.5

-

-

0.5

5

Наредба за плаването и граничния режим във вътрешните морски води, в териториалното море и във вътрешните водни пътища на Р. България на български и чуждестванни яхти, лодки и други плавателни средства да спорт, туризъм и развлечения, както и извършване на водноатракционни услуги с тях.

1.5

-

-

1.5

6

Морска администрация на Р.България. Компетентност на морската администрация. Наредба No 6 за компетентност на морските лица в Р.България. Условия за придобиване на правоспособност "Водач на плавателен съд до 20 БТ по море". Права и задължения на притежателя на правоспособността.

0.5

-

-

0.5

7

Задължителни разпореждания на изпълнителния директор на ИАМА и на директорите на ДМА Бургас и Варна. Разпореждане №68 на изпълнителния директор на ИАМА.

1.5

-

-

1.5




Всичко:

7

-

-

7




Техническа подготовка













1

Общо устройство на двигателя с вътрешно горене (ДВГ). Основни понятия и определения. Принцип на действие и схема на четири тактов и двутактов ДВГ. Бензинови и дизелови ДВГ - разлики и предимства .

2

-

-

2

2

Коляномотовилков механизъм, газоразпределителен механизъм, мазилна и охладителна система ,горивна система на карбураторен и дизелов ДВГ.

2

-


-

2

3

Запалителна система на ДВГ. Електрооборудване на малък кораб.

1

-

-

1

4

Типове предавки от двигателя към гребния винт. Валопровод и гребен винт. Видове, експлоатация и поддържане.

1

-

-

1

5

Стационарни ДВГ: - експлоатационни качества, особености и характерни неизправности . Отстраняване на неизправности. Пускане в действие, следене работата, спиране на стационарен ДВГ.

2

2

-

4

6

Задбордни ДВГ: - експлоатационни качества, особености и характерни неизправности . Правила и мерки за безопасност при боравене с задбордни ДВГ. Пускане в действие, следене работата, спиране на задборден ДВГ.

1

1

-

2

7

Мерки за безопасност при подготовката за пускане, пускане, работа и обслужването на ДВГ. Безопасност при зареждане с гориво и масло.

2

-

-

2

8

Мерки за безопасност при работа и обслужване на акумулаторна батерия и корабно електрооборудване. Поддържане и обслужване на противопожарно оборудване: - пенен, въгледвуокисен и прахов пожарогасител, изолиращо одеало.

2

-

-

2




Всичко:

13

3

-

16


12. Задължения на учебните заведения и центрове

1. Курсовете за придобиване на правоспособност по чл.15 т.1 буква „з” по Наредба №6 се организират и провеждат от учебни заведения и центрове по чл.47, ал.1 от наредбата , както и от физически и юридически лица,регистрирани по търговския закон и одобрени от ИА”МА”.

2. Одобрението за провеждане на курс се извършва със заповед на изпълнителния директор на ИА „Морска администрация” след представяне на документи потвърждаващи изпълнението на изискванията на чл.48 и изпълнението на чл.49 и чл.50 на Наредба №6 и проверка наличието и състоянието на учебно материална база.

3. Обучението в подготвителните курсове се провежда по програма съставена от обучаващата институция, покриваща най-малко темите и продължителността дадени в т.11 и одобрена от ИА”МА”.

4. Обучението започва след представяне на уведомително писмо пред Д”МА”, в чиито район е одобреното учебно заведение или център, в което се упоменава дата на започване, разписание на занятията за провеждане на курса по дни и часове и списък на обучаваните курсисти.

5. Акваторията в която плават учебните кораби, трябва да бъде означена и свободна от други плавателни съдове.

6.Организатора започва подготвителния курс с практически изпит на курсистите по плуване 200 м. свободен стил за неограничено време.

13. МЕРКИ ЗА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА КУРСА

При провеждане на теоретичната подготовка не се налага предприемане на мерки за безопасност извън обичайните такива. При провеждане на практическата подготовка и изпит на полигона трябва да се осигури в близост до мястото на провеждане на практическите упражнения следното оборудване:

12.1. телефон за повикване на бърза медицинска помощ,

12.2. оборудване за оказване на първа помощ - медицинска чанта с комплект за оказване на първа медицинска помощ,

12.3. спасителен кръг.

През цялото време на провеждане на практическите занимания и практическия изпит организаторът на курса поддържа в непрекъсната готовност спасителен екип състоящ се от най-малко 1 човек за спасяване и оказване на помощ на обучаемите.


14. ЛИТЕРАТУРА И УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ

14.1. Литература

14.1.1 Учебник ……

14.1.2 Учебник ….

14.2. Записки за курсиста

14.2.1. по навигация

14.2.2. по морско дело

14.2.3. по техническа подготовка

14.2.4. по МППССМ и IALA
15. АКТУАЛНОСТ НА КУРСА

Националните стандарти за провеждане на курса, тематичната програма и учебния план са съставени в съответствие с изискванията на Наредба № 6 за компетентност на морските лица в Република България.

При промяна на този национален стандарт и изискванията към материалната база, обучаващата институция актуализира своята програма и материална база за провеждане на курса.
Приложение №1
ПРИМЕРНО РАЗПИСАНИЕ на занятията за провеждане НА КУРС

ВОДАЧ НА КОРАБ ДО 20 БТ”





Период / Ден

Първи ден 01.01.2011

(по теми от тематичния план)



Втори ден 02.01.2011

….. ден … 02.2011

Първи период

0800 – 0930 (1.5 часа)



1. Въведение в курса и спазване правилата за безопасност.

2. Форми и размери на земята









Почивка

0930 – 1000 ( 30 мин.)












Втори период

1000 – 1130 (1.5 часа)



1. Мерни единици в корабоплаването

2. Магнитен компас …

3. Поправка на компаса ...








Обедна почивка

1130 – 1230 (1 час)












Трети период

1230 – 1400

(1.5 часа)











Почивка

1400 – 1430 ( 30 мин.)












Четвърти период

1430 – 1600 (1.5 часа)












Почивка

1600 – 1630 ( 30 мин.)












Пети период

1630 – 1800 (1.5 часа)













Приложение№2


Удостоверение

за успешно завършен курс „ Водач на кораб до 20 БТ на море”
------------------------------------------------------------------------------------

/ фирма, учебно заведение, дружество или др. /

Г-н/жа ………………………………………………………………………..........…



/собствено, бащино, фамилно име по лична карта на български и на латиница по лична карта/

роден/а на ……………… в гр / село …………………… / ………………….



/на български и на латиница полична.карта/

ЕГН ………………………..


Живущ/а ………………….…………………….............................................................

/пълен точен адрес и телефон за връзка/

е завършил/а подготвителният курс за „Водач на кораб до 20 БТ по море” и е положил/а успешно вътрешен изпит, отразен в протокол № …….. от ………………20… г., както следва:


1. Плуване 100 м. свободен стил …………………………………………….................

2. МППССМ .....................................................................................................................

2. Корабоводене …………………………………………….............................................

3. Морско дело ……………………………………….......................................................

4. Законодателство …………………………………………………………....................

5. Управление и маневриране с гребна лодка, ветроходен плавателен съд и моторен катер ………………………………………………………………...................


Настоящето удостоверение се издава за допускане до изпит за правоспособност „Водач на кораб до 20 БТ по море”, пред ИА „Морска администрация”.

Дата ………………. Организатор на курса: ……………….



гр. ………………... /фамилия, подпис/



Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница