Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я министерство на здравеопазването



Дата13.01.2018
Размер33.31 Kb.
#45251


Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


ИЗКАЗВАНЕ В РАМКИТЕ НА КРЪГЛА МАСА НА МИНИСТРИТЕ НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И РЪКОВОДИТЕЛИТЕ НА ДЕЛЕГАЦИИТЕ ОТНОСНО ОСНОВНИТЕ ТЕМИ НА ДЕБАТА В ДВУДНЕВНАТА КОНФЕРЕНЦИЯ

(Милано, 28 октомври 2015 г., 11:30 – 13 ч.)

Тема: Храненето и условията по време на всички етапи от живота: Какви са индикациите за политиците?
УВАЖАЕМА МИНИСТЪР ЛОРЕНЦИН,

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
Позволете ми преди всичко да отправя благодарност за любезната покана за участие на България в министерската конференция “Изхранване на планетата, здравословно хранене”.

За нас е удоволствие да бъдем част от този форум и да се запознаем с гледните точки на нашите партньори по тази изключително важна за здравето на хората тематика, а също така и да представим нашите визия и опит.

Няма съмнение, че храненето и начинът на живот оказват влияние върху здравето ни. Тази тема е предмет на обсъждане в Европа в различни формати, включително на ниво Съвет на министрите на здравеопазването на Европейския съюз и Регионалия комитет на Световната здравна организация за Европа.

В този смисъл, не е възможно взаимовръзката хранене - начин на живот - здравен статус да бъде пренебрегната. Имайки предвид, че в редица проучвания и анализи тя е обоснована, няма да правя усилия за защитаване на тази теза.

Бих искал да споделя с Вас предприетите мерки на национално ниво. В основата си те са насочени към подобряване здравните показатели на населението.

Една от значимите интервенции, върху която е поставен фокусът понастоящем е подготовка на законодателна мярка, която ще позволи облагане с данък на тези храни и напитки, които съдържат вредни вещества и съответно водещи в дългосрочен период до влошаване здравните показатели на населението. Посочената мярка, цели:



  • насочване на потреблението към безвредни за здравето храни и напитки;

  • промяна в съдържанието на предлаганите на българския пазар храни и напитки (т. нар. реформулиране на храните), като по този начин при намаляване количеството вредни вещества или при замяна на вредните вещества с безвредни, продуктът ще бъде изключен от облагане с данък обществено здраве и в същото време ще бъде безвреден за населението;

  • повишаване информираността за съдържанието на храните и напитките, продавани в търговската мрежа в България и за последствията от тяхната консумация.

Това, което очакваме като резултат от въвеждането на описаната мярка в дългосрочен аспект е формиране на навици и нагласи за здравословно хранене и косвено - подобряване здравните показатели на населението.


Съществен акцент при имплементацията на описаната мярка е да не се достига до ограничаване на свободното движение на стоки. Потребителите следва да бъдат адекватно информирани за съдържанието на храните и напитките и да имат право на здравословен избор.
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
Вярвам, че за всички нас е ясно, че здравословният начин на живот е свързан не само с правилен хранителен режим и консумация на храни, съдържащи полезни за здравето съставки. Неразделна част от здравословният начин на живот е и физическата активност. Формирането у децата и младите хора на здравословни навици на живот, включващи и физическа активност е инвестиция, която е необходима за осигуряване на устойчиво развитие. Ето защо, българското правителство стартира дългосрочна програма „За здраво поколение”. Целта е у подрастващите да се създадат навици за здравословно хранене, за двигателна култура и спорт. Първа стъпка за постигане на тази цел е реализиране на масивна модерна информационна кампания в училищата.
Представените инвервенции в областта на храненето и физическата активност, убедени сме, ще допринесат в бъдеще за намаляване дела на хроничните незаразни болести и до подобряване здравния статус на населението.

За мен беше удоволствие да ви представя, уважаеми колеги, опитът на България и предприетите към момента стъпки. Формирането на националната политика за здравеопазване отчита реалните и специфични потребности. Благодарение на подобни международни форуми е възможен обмен на информация, опит и добри практики – безценна форма на сътрудничество и работа в мрежа. Пожелавам на всички нас успех в изпълнението на най-важната задача: подобряване здравните показатели на населението и по този начин създаване на предпоставки за устойчиво развитие. Благодаря за вниманието!




28 октомври 2015 година

Милано, Италия


Каталог: media -> filer public -> 2015
2015 -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2015 -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
2015 -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
2015 -> Наредба №1 от 10 октомври 2007 Г. За проучване, ползване и опазване на подземните води
2015 -> Наредба №9 от 12 февруари 2010 Г. За максимално допустимите стойности на вибрациите в жилищни помещения
2015 -> Име на проекта Паралелка/Клас
2015 -> Наредба №39 от 13 септември 2007 Г. За принципите и изискванията за добрата дистрибуторска практика
2015 -> Наредба №38 от 13 септември 2007 Г. За изискванията към данните върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти
2015 -> Наредба №26 от 14 юни 2007 г за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница