Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я областен управител област разград част ІV план



страница1/5
Дата08.05.2018
Размер0.74 Mb.
#68305
  1   2   3   4   5




Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я

ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ ОБЛАСТ РАЗГРАД


Част ІV
ПЛАН
ЗА ЗАЩИТА ПРИ СНЕГОНАВЯВАНИЯ И ОБЛЕДЯВАНИЯ

В ОБЛАСТ РАЗГРАД


РАЗГРАД

2012 г.

І. АНАЛИЗ И ОЦЕНКА НА РИСКА ОТ СНЕГОНАВЯВАНЕ И ОБЛЕДЯВАНЕ.

Областта е разположена в североизточната част на България, където през зимните месеци е подложена на влияние от студени североизточни ветрове, водещи до силни снежни бури и образуване на големи снегонавявания.

През определен период от време през областта преминава само студен фронт придружен с валеж от дъжд, при който се получават обледявания по пътищата и по жиците на електропроводите.

С настъпването на зимата се провеждат заседания на органите за управление на които се обсъжда готовността на всички отговорни организации и ведомства за действие при възникване на критична ситуация. Определят се задълженията за приоритетно снегопочистване, осигуряване на електрозахранване и снабдяване с горива за отопление на фирми и учреждения /болници, училища, детски градини и обществени сгради/.

Със силите на Областно пътно управление и на пътно поддържащата фирма се осигурява свързаността на областния център с общинските центрове, както и със съседните области. Екипите от КАТ ”Пътна полиция” извършват разузнаване на пътната обстановка и организират въвеждането на ограничения за пътувания. Областното управление „Пожарна безопасност и защита на населението” със своите сили организира спасяването на хора от закъсали автомобили по републиканската и общинска пътни мрежи и с високо проходимите си верижни машини оказват съдействие при превоза на болни лица, родилки и лица на хемодиализа. Аварийните екипи на „Е.ОН България Мрежи” ЕАД регионален център Русе-Разград насочват своите действия по локализиране и отстраняване на повредени съоръжения и далекопроводи за осигуряване на нормално електрозахранване, както за населението, така и за фирми и учреждения от първостепенно значение /болници, хлебопекарни, ВиК съоръжения и други/.

2. МЕРКИ ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ ИЛИ НАМАЛЯВАНЕ НА РИСКА ОТ СНЕГОНАВЯВАНЕ И ОБЛЕДЯВАНЕ.

Дейности за намаляване на риска:

-извършване на подготвителни дейности за привеждане на техника и съоръжения за работа при тежки зимни условия.

-прогноза за времето и подаване на същата на отговорните органи.

-извършване на обучение и тренировки за поведение и действие на органите за управление, силите за реагиране и населението.

-проверка на В и К - съоръженията и подготовката им за работа при ниски температури.

-проверка и подготовка на съоръженията на ЕОН чрез провеждане на върхови ревизии:

-подаване на информация за обстановката в областта чрез средствата за масово осведомяване към населението и спазването на определените ограничения от тях.

-Снегопочистване съгласно оперативен план на ОПУ Разград.


3. МЕРКИ ЗА ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО ПРИ СНЕГОНАВЯВАНЕ И ОБЛЕДЯВАНЕ.

3.1. Мероприятия, изпълнявани от органите на изпълнителната власт:

-Уведомяване на населението за влошаване на метеорологичната обстановка и участъците от републиканската пътна мрежа (РПМ) на територията на областта;

-Осигуряване на продукти от първа необходимост в търговската мрежа на населените места;

-Проверки за готовността за зимно поддържане на пътна мрежа на снегопочистваща техника, както и техническите възможности на фирмите и едноличните търговци за изпълнение на договорни задължения.

-създаване на необходимата организация за спиране на движението при снежни бури и поледици и планиране подходящи места за подслон, даващи възможност за евентуално настаняване на хора и МПС до привеждане на непроходимите пътища в състояние за движение при зимни условия (Приложение № 1).

-подготовката на училищата, детските градини и други социални заведения за работа при тежка зимна обстановка.



3.2.Мероприятия, изпълнявани от Областно пътно управление и пътноподдържащите фирми за поддържани на пътищата от републиканската пътна мрежа.

За зимно поддържане на пътищата от Републиканската пътна мрежа на територията на регион Разград, управлявани от АПИ “Областно пътно управление” - гр. Разград се сключват договори със пътноподдържащите фирми. Към момента Републиканската пътна мрежа, стопанисвана и управлявана от “Областно пътно управление” - гр. Разград е обособена в две Районни пътни служби – РПС Разград и РПС Исперих с девет пътни участъка, за упражняване на по-голям контрол и за по-качествено поддържане на пътната мрежа. Във всеки пътен участък е определена снегопочистваща техника, която ще извършва зимното поддържане по степен и важност на съответния клас път (Приложение № 2). Всеки път или участък от пътя има определени степени и ред по който ще става снегопочистването и лугирането.



Опесъчаване и лугиране на пътищата

В зависимост от степените и класа на пътищата, те ще бъдат опесъчавани и лугирани в рамките на определените нормативи. За целта ще се използват пясъкоразпръсквачи и лугопръскачки, като се използват пясък, фракция смесени със сол и разсол.

Поддържащата фирма осигурява необходимите за началото на съответния зимен сезон инертни материали: пясък, сол и разсол (Приложение № 3), като при необходимост се осигуряват доставки на допълнителни количества за пълното обезпечаване с материали за нормално поддържане на пътищата през зимния период . Разсолът се доставя ритмично през зимните месеците при необходимост от допълнителни количества и при рязка промяна на метеорологичните условия. Пътищата с по-големи наклони и интензивност на движение ще се обработват с разсол. Опесъчаването и лугирането ще се извършва по пътища и участъци, съгласно приложените степени и нива за зимно поддържане на основната пътна мрежа. Товаренето на инертните материали ще се извършва механизирано със товарачни машини.

Снегопочистване

Почистването на снега ще става със снегопочистващи машини, в т.ч. машини/трактори/ със снегоринна дъска, автомобили със снегоринна дъска, товарачни машини без снегоринна дъска, автогрейдери и автомобили/лугопръскачки/ без снегоринна дъска, както и автомобили/пясъкоразпръсквачи/ без снегоринна дъска разпределени по участъци и пунктове с определен район на действие.

При обилен снеговалеж и натрупване на по-дебела снежна покривка ще се използват и роторни снегорини.

Събиране и предаване на информация за състоянието на пътищата

Набирането, обобщаването, съгласуването и предаването на информация за пътната обстановка до дежурните части на Агенция „Пътна инфраструктура” - Ситуационен център, ГД ”Охранителна полиция”, Националната полиция и Ситуационен център на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”/ПБЗН/, както и предаването на информацията до средствата за масово осведомяване, ще става по съгласувана схема:

Дежурните в опорните пунктове за зимно поддържане до 16.00 и до 04.30 часа набират информация за състоянието на пътните и метеорологични условия, като извършват обход на поддържаната пътна мрежа, и я предават на дежурния в оперативен пункт база Разград от пътноподдържащите фирми. Същият до 16.40 и 05.10 часа я предава на дежурния в ОКИЦ на ОУПБЗН и Ситуационен център в Агенция „Пътна инфраструктура” – гр. София. Последният от своя страна я обобщава, съгласува и предава до 17.20 и 05.40 часа на дежурния в Оперативен дежурен център /ОДЦ/ на ГД ”Охранителна полиция”, Ситуационен център на ГД ”ПБЗН” с цел предоставяне за информация и излъчване в емисиите в 18.00 и 06.00 часа на средствата за масово осведомяване.

Патрулите на полицията, даващи дежурства през нощта, до 04.30 ч. предават набраната информация на дежурния в РУ, който я предава на дежурния в СДВР и ОД на МВР. От своя страна той я обобщава, съгласува я с дежурния в „Областно пътно управление” – гр. Разград и до 05.10 ч. я предава и съгласува с дежурния в Агенция „Пътна инфраструктура” – гр. София.

През цялото денонощие при възникнала промяна в обстановката, в сравнение с последната докладвана информация, всички нива от отговарящите за зимното поддържане, „Пътна полиция” и „ПБЗН”, незабавно съобщават на дежурния в Ситуационния център в АПИ, за промяната на обстановката, като сведенията се изпращат на средствата за масово осведомяване.

Допълнителна информация за състоянието на Републиканската пътната мрежа се получава от Директорът на „Областно пътно управление” или Началникът на отдел „Поддържане на РПМ” в „Областно пътно управление” - гр. Разград.

На пряко участващите автомобили и снегопочистваща техника, както и на всички пунктове за зимно поддържане се осигуряват мобилни телефонни връзки.
4. РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ОТГОВОРНИТЕ ДЛЪЖНОСТНИ ЛИЦА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРЕДВИДЕНИТЕ МЕРКИ.

Областният управител координира спасителните и неотложните аварийно–възстановителни работи вследствие на снегонавявания и обледявания, възникнали на територията на областта. Дейността на областния управител се подпомага с предварително създаден с негова заповед щаба за изпълнение на областния план за защита при бедствия и за взаимодействие с националния щаб.

При възникване на бедствие на територията на областта областният управител:

- въвежда със заповед в изпълнение областния план за защитата при бедствия;

- може да обяви бедствено положение на територията на областта или на част от нея. В заповедта задължително се посочват: обстоятелствата, послужили като основание за обявяване на бедственото положение; обосновка на необходимостта от обявяване на бедственото положение; границите на територията, на която се обявява бедственото положение; мерките за овладяване на бедствието, включително предприетите временни ограничения върху правата на гражданите; органите или длъжностните лица, отговарящи за прилагането на предприетите мерки; началото на въвеждане на бедственото положение и срокът на неговото действие, но не повече от 30 дни (при необходимост срокът на действие на бедственото положение може да бъде удължен от областния управител след съгласуване с министъра на вътрешните работи);

- организира, координира и контролира процеса на подпомагане и възстановяване при бедствия;

-координира спасителните и неотложните аварийно-възстановителни работи, възникнали на територията на областта, когато те излизат извън територията на една община, както и когато кметът на общината е поискал това.

Длъжностните лица от щаба за изпълнение на областния план за защита при бедствия и за взаимодействие с националния щаб осъществяват общото взаимодействие между подчинените им и останалите структури от ЕСС, чрез изпълнение на следните мероприятия:

– Началникът на ОУПБЗН-Разград – организира и ръководи цялостната дейност по провеждане на СНАВР в засегнатия район, в качеството му на ръководител на място;

- ръководителите структури от Областна администрация – осигуряват техническото, материалното, правното и останалите видове осигурявания на дейността на щаба за изпълнение на мероприятията, залегнали в плана;

– Директорът на ОД на МВР-Разград – организира и ръководи мероприятията по отцепване на засегнатия район, извършване на издирвателни дейности, отклоняване на транспортни потоци, осигуряване на охраната на материалните и парични ценности, както и други мероприятия, регламентирани в Закона за МВР (ЗМВР);

-Директорът на секретариата на ОС на БЧК – Участва в разпределението и организира раздаване на хуманитарна помощ, координира действията на доброволците на БЧК за ефективна работа в зоната на бедствие;

- Директорът на РЗИ-Разград, съвместно с Директорът на РЦСМП-Разград – организира и ръководи мероприятията по медицинска сортировка, първична обработка, лечение, рехабилитация и медицинска експертиза на пострадалите, осигуряване защитата на стационарно болните и формирането на запаси от лекарства, медикаменти, консумативи и др. медицинско имущество за осигуряване на населението при кризи, организирането и осъществяването на противоепидемични, хигиенни дейности и санитарен контрол, както и контрол на засегнатите от бедствието територии;

-Управителите на „Водоснабдяване – Дунав” ЕООД и „Е.оН България – Мрежи”, Регионален център–Разград и ръководителят „ЕРПМ”, МЕР-Разград към „Електроенергиен системен оператор” ЕАД – организират и ръководят действията на подчините им екипи при извършване на ремонтно-възстановителни дейности по комунално-енергийните мрежи с цел намаляване на последствията от бедствието и възстановяване водо- и енергозахранването в засегнатия район .



5. СРЕДСТВАТА И РЕСУРСИТЕ, НЕОБХОДИМИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО Т. 2, 3 И 4;

Финансовото и материално-техническото осигуряване (Приложение № 4) на защитата при бедствия се осигурява от:

- бюджетите на министерствата и ведомствата;

- общинските бюджети;

- търговските дружества и едноличните търговци - за обектите им.

Съгласно чл. 9(13) от ЗЗБ предвидените мерки в плановете за управление на риска от земетресения се включват в годишните планове за изпълнение на Националната програма за защита при бедствия.

За изпълнение на Националната програма за защита при бедствия се приемат годишни планове.

Финансирането на дейностите от годишните планове се осъществява в рамките на одобрения бюджет на компетентните органи и от други източници за финансиране.

Финансовото и материално-техническото осигуряване на защитата при земетресения включва:

- текуща издръжка на силите и средствата на единната спасителна система;

- производство, ремонт, доставки на техника, оборудване и друго имущество, необходимо за защитата при бедствия;

- проектиране и извършване на капитално строителство, изграждане и поддържане на системи за ранно предупреждение и оповестяване при бедствия;

- управление на недвижими имоти и движими вещи - държавна собственост, предоставени на министерства и ведомства за защита при бедствия;

- осъществяване на международно икономическо и научно-техническо сътрудничество в областта на защитата при бедствия;

- социални и обслужващи дейности;

- контрол върху производството, сертификацията и атестирането на техниката и друга специална продукция за защита при бедствия;

- създаване и поддържане на кризисни запаси от материални средства и горивно-смазочни материали за осигуряване защитата на населението при бедствия;

- предоставяне на държавни и общински имоти и движими вещи за целите на защитата;

- други дейности, свързани с осигуряването на защита при бедствия.
6. Начин на взаимодействие между съставните части на единната спасителна система.

В изпълнение на чл. 29.(1) от ЗЗБ координацията на съставните части на единната спасителна система на територията на областта се осъществява чрез оперативният център на Областно управление "Пожарна безопасност и защита на населението" – Разград (ОКИЦ на ОУПБЗН-Разград).

Дежурните длъжностни лица от ОКИЦ:

- приемат и оценяват информация за възникнали бедствия;

- уведомяват компетентните съставни части на единната спасителна система и координират по-нататъшната дейност на основата на стандартни оперативни процедури;

- извършват ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт, съставните части на единната спасителна система и населението при бедствия;

- по искане на ръководителя на място, на кмета на общината или на областния управител организират включване на предвидените в плановете за защита при бедствия съставни части на единната спасителна система, както и на допълнителни сили и средства.

Взаимодействието на длъжностните лица от ОКИЦ с компетентните структури се извършва на база предварително разработен и съгласуван телефонен указател. (Приложение № 5)

Съгласно чл.31 от ЗЗБ взаимодействието и координацията между частите на единната спасителна система, участващи в спасителни и спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи в района, засегнат от бедствието, се извършва от ръководителя на място.

Ръководител на място е началникът на Областно управление "Пожарна безопасност и защита на населението" - Разград или оправомощено от него длъжностно лице.

Ръководителят на място при провеждане на спасителни и спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи има право да:

- забрани или ограничи влизането на лица в мястото на намеса;

- нареди временно извеждане на лица от мястото на намеса;

- разпореди незабавно извършване и спиране на строежи, строителни работи, теренни преустройства или събаряне на сгради и съоръжения или части от тях с цел намаляване или отстраняване на рисковете от възникналото бедствие;

- поиска от юридически или физически лица предоставяне на лична или материална помощ;

- създаде щаб на ръководителя на място с представители на участващите екипи от единната спасителна система;

- раздели мястото на намеса на сектори или на участъци, да определи техни ръководители, да им възлага задачи, както и да разпределя сили и средства за тях.

При опасност от възникване или реално възникване на случаи на епидемии и епизотии в засегнатата от бедствието зона, ръководството на СНАВР на място се поема от ръководителят на регионалната здравна инспекция или на областната дирекция по безопасност на храните.


7. РЕД ЗА РАННО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ И ОПОВЕСТЯВАНЕ НА ОРГАНИТЕ НА ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА ВЛАСТ, НА СЪСТАВНИТЕ ЧАСТИ НА ЕДИННАТА СПАСИТЕЛНА СИСТЕМА И НАСЕЛЕНИЕТО ПРИ ОПАСНОСТ ИЛИ ВЪЗНИКВАНЕ НА СНЕГОНАВЯВАНИЯ И ОБЛЕДЯВАНЕ.

7.1. Ред за ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт при опасност или възникване на усложнена зимна обстановка.

Системата за ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт и на съставните части на Единната спасителна система функционира посредством въведени база данни, разпределени по утвърдени от съответните ръководители (областен управител, кметове на общини и ръководители на основни структури от единната спасителна система) схеми, които включват групите за оповестяване, длъжностни лица за оповестяване в групите и приоритети при оповестяването.Сигналът получаван от абонатите на системата е :

„Имате съобщение от Националната система за ранно предупреждение и оповестяване! Моля, въведете вашия PIN! Имате съобщение от Националната система за ранно предупреждение и оповестяване! Моля, въведете вашия PIN!“, последвано от:

„Внимание, снежни бури, снегонавявания и обледенявания!

Внимание, снежни бури, снегонавявания и обледенявания!

Внимание, снежни бури, снегонавявания и обледенявания!“;

Групите за оповестяване на областно и общинско ниво са:

- областна администрация;

- щаб за изпълнение на областния план за защита при бедствия и за взаимодействие с националния щаб;

- съставни части на Единната спасителна система на областно ниво;

- общински администрации;

- щабове за изпълнение на общинските планове за защита при бедствия и за взаимодействие с висшестоящите щабове;

- кметства и населени места;

- съставни части на Единната спасителна система на общинско ниво.

При опасност или възникване на бедствие, изискващо координация на посочените по-горе нива, ранното предупреждение и оповестяването се извършва въз основа на искане на областен управител, кмет на засегната община, ръководителя на съставна част на Единната спасителна система или ръководител на мястото на намесата.Исканията се приемат чрез ОКИЦ на ОУПБЗН-Разград.

Ранното предупреждение и оповестяването на областно и общинско ниво, кметство и населено място се осъществява от ОКИЦ по разпореждане на началника на Областно управление "Пожарна безопасност и защита на населението".

Искането за оповестяване трябва да съдържа информация за заплахата или за бедствието, както и органите на изпълнителната власт и съставните части на Единната спасителна система, които следва да бъдат уведомени.

С разпореждането за ранно предупреждение или оповестяване, началника на ОУПБЗН-Разград се определя групата и длъжностните лица за оповестяване, сигналът за оповестяване, както и начинът на свързване.



7.2. Ред за ранно предупреждение и оповестяване на населението от Област Разград при опасност или възникване на усложнена зимна обстановка.

Ранното предупреждение и оповестяване на населението е мероприятие за едновременно предупреждение и оповестяване на големи групи хора на определена територия за предстоящо или настъпило бедствие и за излъчване на указания за необходимите мерки и действия чрез акустични сигнали и гласова информация.

На територията на областта не е изградена автоматизираната система за подаване на акустичните сигнали и гласовата информация, съгласно Наредбата за ранното предупреждение и оповестяването при бедствия.

Към момента оповестяване на населението се извършва само с електро-механични сирени само са сигнали „Въздушна опасност” и “Отбой от въздушна опасност”.

До окончателното изграждане на системата за ранно предупреждение и оповестяване на населението сигналите за опасност или възникване на земетресение се организира от кметовете на общини и/или кметства и населени места осъществява от подвижни средства, оборудвани с необходимите системи за подаване на акустична и/или гласова информация. Приоритетно се използват екипите на ОД на МВР и/или ОУПБЗН по места.
8. ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕКИПИТЕ И СРЕДСТВАТА НА СЪСТАВНИТЕ ЧАСТИ НА ЕДИННАТА СПАСИТЕЛНА СИСТЕМА И ВРЕМЕ ЗА ГОТОВНОСТ ЗА РЕАГИРАНЕ.

С настъпването на зимата се провеждат заседания на органите за управление и на тях се обсъжда готовността на всички отговорни организации и ведомства за действие при възникване на критична ситуация. Определят се задълженията за приоритетно снегопочистване, осигуряване на електрозахранване и снабдяване с горива за отопление на фирми и учреждения /болници, училища, детски градини и обществени сгради/.



8.1. Областно пътно управление чрез пътноподдържащите фирми осигуряват свързаността на областния център с общинските центрове, както и със съседните области като извършват своевременно снегопочистване.

8.2. Екипите от КАТ ”Пътна полиция” извършват разузнаване на пътната обстановка и организират въвеждането на ограничения за пътувания.

8.3. Областното управление „ПБЗН” със своите сили и техника организира спасяването на хора от закъсали автомобили по републиканската и общинска пътни мрежи, а с високо проходимите си верижни машини подпомагат общините и РЗИ при превоза на болни лица, родилки и лица на хемодиализа.

8.4. Общините от областта със своите сили и техника организира снабдяването на населението от населени места с ограничен достъп с продукти и вещи от първа необходимост, организират спасяването на хора от закъсали автомобили по общинска пътни мрежи и превоза на болни лица, родилки и лица на хемодиализа.

Дейността се подпомага и от верижните машини с висока проходимост АТС, предоставени от ГДПБЗН-МВР на общини Исперих и Самуил. Същите, при отправено искане до съответните кметове на общини, се използват и при спасителни и аварийни дейности на територията на другите общини.



8.5. Аварийните екипи на „Е.ОН България Мрежи” ЕАД - регионален център Русе - Разград анализират състоянието на мрежата и насочват своите действия по локализиране и отстраняване на повредени съоръжения и електропроводи 25 кВ за осигуряване на нормално електрозахранване, както за населението, така и за фирми и учреждения от първостепенно значение / болници, хлебопекарни и ВиК съоръжения/.

8.6. МЕППР - мрежи ВН-Разград чрез аварийни групи в подстанциите си организира отстраняване на аварии по електропреносната мрежа 110 кВ и/или в подстанциите в следствие на обледяването.

8.7. В и К дружествата със своите аварийни групи и специализирана техника организира отстраняване на повреди по водопроводи, В и К съоръжения в следствие на снегонавяванията и обледяването.

Каталог: files -> info pages
info pages -> Възнагражденията на Секционните избирателни комисии ще се изплащат на 11 и 14 ноември 2011 г
info pages -> Кметства в общината Телефонен код Служебен телефон
info pages -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
info pages -> Технически спецификации технически изисквания за безоловен бензин а – 95Н
info pages -> Програма за развитие на читалищната дейност в община град добрич 2015
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Програма за опазване на околната среда 2016 2020 г. Общинска програма за опазване на околната среда 2016 2020 година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница