Реферат на тема хив и спин съдържание хив вирусът на спин морфология на вируса Класификация



страница1/3
Дата13.01.2024
Размер23.63 Kb.
#119916
ТипРеферат
  1   2   3
Реферат ХИВ
Свързани:
My Christmas vacation essay Hristo Yonchev, 1.1 algoritmi, Create New Doc 09-11-2023 21.49, Êóðñîâ ïðîåêò ¹1, Êóðñîâ ïðîåêò ¹1 2, Êóðñîâ ïðîåêò ¹1 3

Реферат


на тема

ХИВ и СПИН


Съдържание



  1. ХИВ – вирусът на СПИН

  2. Морфология на вируса

  3. Класификация

  4. Начини на предаване

  5. Диагноза

  6. Клинична изява

  7. Ефекти на самия вирус

  8. Специфични състояния, срещани при ХИВ инфекция

  9. Лечение

  10. Превенция и контрол

ХИВ – вирусът на СПИН

Първата публикация, свързана със СПИН, се появява през 1981 г. в САЩ. Този нов синдром имал различни наименования, включително и „Гей синдром", защото се смятало, че се среща само при хомосексуалисти. Въпреки че синдромът бил наименован, никой не знаел какво точно го причинява. През 1982 г. учени от Института Пастьор във франция започват проучвания, свързани с появата на подобни неясни случаи. През 1983 г. те изолират вирус, наречен LAV. Същата година учени от Националния раков институт в САЩ откриват вируса HLTV - III. На 23 април 1984 г. във Франция изолират вирусът ХИВ. През 1985 г. лекарите вече използват тест за откриване както на заразени хора, така и на заразена кръв с вируса на СПИН. По това време учените вече знаят, че не само хомосексуалистите, а всеки в контакт със заразена кръв или телесни течности може да се разболее, в това число новородени и деца. През 2000 г. в Дърбан, Южна Африка, учени и лекари приемат декларация, според която ХИВ е причинителят на СПИН.

Вирусът на имунния дефицит (ХИВ) принадлежи към семейството на ретровирусите. Съществуват поне два субтипа - ХИВ-1 и ХИВ-2. Вторият се среща основно в Западна Африка. Ретровирусите притежават ензима обратна транскриптаза, с чиято помощ вирусната РНК се превръща в ДНК, която се вгражда в генома на клетката гостоприемник. Вирусът на СПИН претърпява много генетични изменения и съществуват много подтипове.

ХИВ прониква в различни клетки на имунната система на човека. Най-засегнати са Т - лимфоцитите. Тяхното намаление води до нарушаване на защитните функции на имунната система.
Морфология на вируса

По своята морфология и структура НIV може да се разглежда като прототип на всички вируси от семейство Retroviridae. НIV е сферичен с диаметър около 80 - 130 nm. Вирусът е обвит с липопротеинова мембрана от клетката, в която вирусът се е реплицирал.


Външната обвивка на НIV е изградена от двоен слой - липиден (външен) и от белтъчен (вътрешен), съдържащ белтък р18. В липопротеидната мембрана са разположени два гликопротеина под формата на шипчета с дължина 8 - 10 nm. Единият - gр 41, е разположен трансмембранно и се залавя за вътрешния протеинов слой, а другият – gр 120, е разположен по повърхността на вируса.
Във вътрешността на вируса е разположен нуклеокапсид с конична форма, който включва диплоиден геном, съставен от две молекули едноверижна РНК с положителна полярност и ензима обратна транскриптаза. Обвивката на капсида е изградена от белтъкът р24. Засега в структурата на генома са доказани само девет гена и техните белтъчни продукти (gag, рol, еnv, tat, rev, nef, vif, vpr и vpu). Tat и Rev гените кодират регулаторни протеини, а nef, vif, vpr и vpu са допълнителни гени, които не са необходими за репликацията на вируса. Геномът на HIV-2 се различава от този на HIV-1 поналичието на гена vpx вместо vpu. За репликацията на HIV от голямо значение има нормалното функциониране на три гена - еnv, gag и роl, които кодират структурните белтъци на вируса.

Класификация на вируса

Изолираните човешки имунодефицитни вируси (НIV-1 и НIV-2) принaдле-жат към род Lentivirus на семейство Retroviridae.

Начини на предаване


Въпреки че ХИВ може да се изолира от много телесни течности, по-голямата част от заразяванията стават чрез семенната течност, цервикалния секрет (от шийката на матката) и кръвта. Видът на разпространение в различните части на света се повлиява от културните особености и честотата на различните начини на пренасяне на инфекцията.



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница