Регионална инспекция по околната среда и водите русе утвърдил: нона караджова



Дата26.05.2018
Размер375.84 Kb.
#69711

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на околната среда и водите


РЕГИОНАЛНА ИНСПЕКЦИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ РУСЕ

УТВЪРДИЛ:
НОНА КАРАДЖОВА

МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ


Съгласувано с:
ЕВДОКИЯ МАНЕВА

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР




П Л А Н

за контролната дейност на РИОСВ-Русе през 2013 г.



Директор на РИОСВ-Русе
Съгласували:

Ганя Христова

Директор на дирекция „ПОС”
Ваня Димитрова

Началник на отдел „ККД”

Съдържание
1. Обхват на плана

1.1. Период от време и географска област

1.2. Задачи, компетенции и задължения на РИОСВ-Русе

1.3. Национални политики, приоритети и законодателство

1.4. Организационна структура – обхват

2. Околна среда, дейности и инсталации

2.1.Състояние на околната среда - екологични проблеми в района

2.2. Контролирани дейности

2.2.1. Въздействие върху околната среда и изпълнение

2.2.2. Съответствие със законодателството

2.3. Контролирани инсталации

2.3.1. Въздействие върху околната среда и изпълнение

2.3.2. Съответствие със законодателството

3. Изпълнение на плана за преходната година

3.1. Общите и специфични цели, които е трябвало да постигнем

3.2. Изходна информация и резултати

3.3. Оценка

4. Планирано изпълнение за годината

4.1. Приоритети

4.2. Общи и специфични цели

4.3. Процедури за планови и извънпланови проверки

4.4. Процедури за координиране с други контролни органи

4.5. Процедури за преглед/актуализация
Приложение : Таблична част (Excel)
1. Регистри на обектите за контрол

1.1. Регистър на всички обекти, подлежащи на контрол и проверки от РИОСВ-Русе

1.2. Списък на планираните обекти за контрол през 2013 г.
2. Планирани проверки по компоненти и фактори на околната среда

2.1. Въздух

2.2. Води

2.3. Почви

2.4. Управление на отпадъците

2.5. Защитени територии, защитени зони, биологично разнообразие и генетично модифицирани организми

2.6. Контрол по предотвратяване на промишлено замърсяване

2.7. Комплексни проверки



Приложение към писмо № ...................../..................2013 г.
1. Обхват на плана
1.1. Период от време и географска област
Планът за контролната дейност на РИОСВ-Русе обхваща периода от 01.01.2013 до 31.12.2013 година.

Териториалният обхват на РИОСВ-Русе е Североизточна България – Северен Централен и Североизточен планов район.

Територията се намира в поречието на река Дунав, с притоците си Русенски Лом, Янтра и Добруджански реки, и съответно притоците на Русенски Лом – Бели, Черни, Мали и Баниски Лом.

На север и североизток границата на териториалния обхват на Инспекцията съвпада с държавната граница и минава по поречието на река Дунав. Районът е с добре развита инфраструктура и комуникации. В географско отношение той е важен международен и републикански транспортен кръстопът. На територията се пресичат два от европейските транспортни коридори (№ 7 и № 9), които осигуряват връзката между районите на Балтийско и Северно море, от една страна и Средиземно и Черно море от друга.

Регионална инспекция по околна среда и води – Русе осъществява контрол на околната среда на територията на: Русенска област с общини - Русе, Бяла, Две могили, Борово, Иваново, Ветово, Сливо поле, Ценово; Разградска област с общини - Разград, Кубрат, Лозница, Самуил, Завет, Исперих, Цар Калоян; Силистренска област с общини Силистра, Тутракан, Главиница, Кайнарджа, Ситово, Алфатар и Дулово.

Районът попада в умереноконтиненталната климатична област, характеризираща се със студена зима (абсолютна минимална температура - 27° С) и сухо, топло лято (абсолютна максимална температура + 44.0° С). В по-голямата си част релефът е равнинен, с надморска височина до 200 м., но суходолията, ориентирани към река Дунав му придават хълмист характер. Равнинно-хълмистият терен е подходящ за развитие на земеделие и изграждане на транспортна и техническа инфраструктура.

Почвите са чернозем, сиви горски, алувиални и алувиално-ливадни. Съчетанието от релефа, климатичните условия, водните ресурси и почвеното разнообразие дават възможности за отглеждане на зърнени и фуражни култури, зеленчуци и лозови насаждения.

Районът е беден на горски масиви, като естествените са силно редуцирани за сметка на усвояването на земеделски площи. Преобладават широколистни и смесен тип гори.

Територията на РИОСВ–Русе се характеризира с богато биологично разнообразие.

Контролира се спазването на режимите, определени в заповедите за обявяване на 40 защитени територии (ЗТ), от които 2 резервата – поддържан резерват (ПР) „Сребърна” и резерват „Бели Лом” и един природен парк - „Русенски Лом”.

ПР „Сребърна” е най-добре запазеното еутрофно езеро, с огромно разнообразие от птици. Там се намира уникалната за страната колония на къдроглавия пеликан и други застрашени видове, гнездящи върху плаващи тръстикови острови.

По Директива 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици са определени със заповед на Министъра на околната среда и водите 11 защитени зони, а в процедура по обявяване са 18 защитени зони по Директива 92/43/ЕЕС  за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.



Одобрени за изграждане са промишлени и други стопански обекти в границите на защитени зони, които подлежат на контрол относно ограничаване на отрицателните въздействия върху предмета и целите на опазването им. Такива са:

  • в ЗЗ „Лудогорие” (BG0002062) за опазване на дивите птици и „Лудогорие” (BG0000168) за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна:

  • кравеферма с капацитет до 500 броя крави в землището на с. Веселец, община Завет;

  • кравекомплекс в землището на с. Веселец, община Завет;

  • комплекс за отглеждане на 300 броя телета в землището на с. Веселец, община Завет;

  • интегриран проект за воден цикъл на град Исперих;

  • пречиствателна станция за отпадъчни води в землището на с. Брестовене, община Завет.

  • в ЗЗ „Ломовете” (BG0002025) за опазване на дивите птици и „Ломовете” (BG0000608) за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна:

  • стопански комплекс с животновъдни сгради за отглеждане на 100 броя овце, 500 броя патици и 500 броя кокошки в землището на с. Нисово, община Иваново;

  • предприятие за фураж в землището на с. Острица, община Две могили;

  • 3 броя фотоволтаични централи в имоти №№ 000546, 000595, 000596, землище с. Красен, община Иваново, област Русе;

  • два броя ветрогенератори в землището на с. Червен община Иваново;

  • пречиствателна станция за отпадъчни води и канализационна мрежа на село Щръклево, община Иваново;

  • търговско-сервизен комплекс за леки автомобили и хотелски комплекс на площ от 10,60 дка в землището на гр. Русе.

  • В ЗЗ „Хърсовска река” (BG0002039) за опазване на дивите птици и „Хърсовска река” (BG0000106) за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна:

  • ферма за отглеждане на дребен рогат добитък за производство на мляко и месо и генератор за производство на електроенергия чрез фотоволтаична централа;

  • цех за произвоство на дървени пелети и газгенератор за производство на ел. енергия за собствена консумация чрез преработка на биомаса;

  • добив на подземни богатства – варовици от кариера „Чуковец”, с местоположение: имоти №№ 018020 и 018021 в землището на село Чуковец, община Алфатар;

  • разработване на кариера за открит добив на варовици от находище „Богорово” в землището на с. Богорово, община Силистра с концесионна площ 222.213 дка и потенциално добивна дейност на площ от 155.3 дка;

  • монтаж на фотоволтаични панели за производство на ел. енергия с номинална мощност 5 MWp на площ от 138,118 дка;

  • ПУП-ПЗ на имоти № № 171038, 171039, 171040, 171041, 171042, 171043, 171044 в землището на гр. Алфатар с обща площ 226.650 дка за изграждане на фотоволтаична централа за производство на електрическа енергия с номинална мощност 15 MWp.


1.2. Задачи, компетенции и задължения на РИОСВ-Русе

Основните задачи на експертите от Инспекцията са управление, опазване и контрол на компонентите на околната среда и факторите, въздействащи върху тях, с цел:



  • опазване на околната среда за сегашните и бъдещите поколения и защита здравето на хората;

  • съхраняване на биологичното разнообразие в съответствие с природната характеристика на страната, опазване на елементите на Националната екологична мрежа, осугуряване на биобезопасност, както и устойчиво използване на биологичните ресурси;

  • предотвратяване и ограничаване на замърсяването.

При провеждане на своята дейност РИОСВ-Русе има регулиращи, контролни и информационни функции, произтичащи от законовите и подзаконови нормативни актове.
1.3. Национални политики, приоритети и законодателство
Дейността и усилията на РИОСВ-Русе са в унисон с националните политики по опазване на околната среда.

Сред националните приоритети е контролът на качеството на атмосферния въздух в населените места. Съгласно изискванията на чл. 27 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ), общините на територията на Р България, с констатирани превишения на основните следени замърсители на атмосферния въздух, са длъжни да изготвят и прилагат Програми за намаляването им и достигане на установените норми.

На територията, контролирана от РИОСВ-Русе две общини – Русе и Силистра имат изготвени и актуализирани през 2011 г. програми. В тях са заложени дългосрочни краткосрочни мерки за намаляване нивата на фини прахови частици.

Данните, постъпващи ежедневно от стационарните станции за контрол качеството на атмосферния въздух показват, че през 2012 г. има известно намаление на дните с превишения по показател ФПЧ(10), както и намаление на максималните среднодневни концентрации, спрямо предходните години.

През 2012 г. настъпиха промени в: Наредба № 16 за ограничаване на емисиите на летливи органични съединения при съхранение, товарене или разтоварване и превоз на бензини – нови изисквания към операторите на бензиностанции за изграждане на Фаза 2 (обхващане и връщане на бензиновите пари при пълнене на автомобилните резервоари); Наредба № 7 за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации. Прилагането им ще е приоритет в контролната дейност през 2013 г.

Съгласно изискванията на Директивата 91/27/ЕИО за екологосъобразно пречистване и заустване на битови отпадъчни води и разписаните срокове в националното законодателство, агламерациите в областта, с население между 2 и 10 хиляди еквивалент жители (ЕЖ), които до 2014 г. следва да изградят канализационни системи и пречиствателни станции са 19. Само в три от тях има по един канализационен колектор (Мартен, Борово, Две могили), който отвежда отпадъчните води от обществените сгради в централната част на селището. Тези и още шест населени места - Ветово, Глоджево, Смерненски, Щръклево, Николово и Сливо поле водят процедури по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”.

В град Русе със средства по програма ИСПА, се реализира Интегриран воден проект, включващ изграждането на Градска пречиствателна станция за отпадъчни води – Русе (ГПСОВ), която в края на 2011 година е въведена в експлоатация. Към селищата с население с над 10 000 ЕЖ за изграждане на ГПСОВ се отнася град Бяла. Общината е кандидатствала с проект за финансиране по ОП „Околна среда 2007-2013 г.” и има сключен договор.

Чрез Националната програма за развитие на селските райони 2007 – 2013 г. се въвежда набор от субсидиращи и компесаторни мерки, целящи опазване на почвите. Акцентът на цялата програма е не върху ползването, а върху въвеждане на добри земеделски и горски практики, намаляващи негативното въздействие върху околната среда. Целта е разширяване и изграждане на нови зелени площи в урбанизираните райони, както и стимулиране на залесителни дейности на непродуктивните земеделски и горски територии.

През 2012 г. с направените промени в Закона за подземните богатства, контролът на действащите кариери за добив и преработка на подземни богатства премина към Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). На контрол подлежат площите за търсене и проучване. В момента на територията на РИОСВ-Русе не се извършват такива дейности.

Политиката по опазване на биологичното разнообразие е насочена към спиране на загубата му. На регионално ниво е предприето възстановяване на естествени местообитания в ПР „Сребърна” с автохтонна дървесна растителност, както и разширяване на мрежата от защитени територии чрез обявяване на нова защитена местност („Находище на Уехтрицова урока” в землището на с. Острица, община Две могили) и увеличаване площта на съществуващата територия – „Находище на червен божур” в с. Добротица, община Ситово.

По компонент Биологично разнообразие най-съществени изменения в нормативната уредба, касаещи контролната дейност има в Закона за лечебните растения. По-конкретно и изчерпателно е регламентирана процедурата по издаване на позволителни за събиране и изкупуване на билки. Съкратен е срокът за подаване на годишна справка за изкупените и реализираните количества билки, както и задължението на регионалната инспекция да изисква официално от билкозаготвителите тази информация. В същия закон е регламентирана санкция за нарушение на подзаконов нормативен акт, което подпомага ефективността от контролната дейност. Въведена е и нова административнонаказателна разпоредба за санкциониране и на други нарушения на закона за лечебните растения, за които няма изрични разпоредби.

Прилагането на националната политика в областта на управление на отпадъците е свързана с изграждането на екологична инфраструктура, подобряване прилагането на законовите изисквания и стандарти от бизнеса, повишаване ефективността на контролната дейност и улесняване взаимодействието с местните власти.

През 2012 г. е приет нов Закон за управление на отпадъците (ЗУО). С него се въвеждат нови изисквания за управление на отпадъците и се повишава значението на дейностите по рециклиране и оползотворяването им чрез насочване на усилията към създаване на „рециклиращо общество”. В новия ЗУО е регламентиран за първи път подход, отчитащ целия „жизнен цикъл на продуктите и материалите”, а не само отпадъчната фаза, като усилията се насочват към намаляване на въздействието върху околната среда от образуването на отпадъци.

За осигуряване на поетапно намаляване на количеството на биоразградимите битови отпадъци, подлежащи на депониране за периода до 2020 г.(в три последователни етапа) е утвърден Национален стратегически план за намаляване на количествата на биоразградимите отпадъци, предназначени за депониране за периода 2010 – 2020 г., който ще се има предвид при актуализацията на общинските програми по управление на отпадъците.

За постигане на поставените високи цели за рециклиране на отпадъците от строителство и разрушаване от почти 0 % през 2010 г. до 70 % до 2020 г., и за ограничаване на вредните въздействия на генерираните строителни отпадъци е приет Национален стратегически план за управление на отпадъците от строителство и разрушаване на територията на Р България за периода 2011 – 2020 г. Изготвена е и Наредба и ръководство за управление на отпадъците от строителство и разрушаване.

Въведена е промяна в изискванията за функционирането на площадките за третиране на ОЧЦМ, ИУМПС и ИУЕЕО – изнесени са в промишлени и складови зони. Предвидени са строги наказателни мерки за превенция на кражбите на черни и цветни метали, както и за неизпълнението на останалите изисквания на ЗУО.

При провеждане на политиката по превантивния и текущ контрол на качеството на околната среда и заложените приоритетни в стратегическите документи на регионално и местно ниво, активно участие вземат местните органи на управление, в рамките на предоставените им компетенции, регламентирани в съответните закони и неправителствените организации.

С цел осигуряване на координация и съгласуваност при провеждане на националната политика по околна среда и във връзка с Националната програма за действие по околна среда и здраве 2008-2013 г. за намаляване и предотвратяване риска за здравето на населението, РИОСВ-Русе извършва всички процедури по реда на Глава шеста от ЗООС в тясно взаимодействие с регионалните структури на Министерство на здравеопазването. Целта е определяне степента на значимост на въздействието и риска за човешкото здраве при реализацията на конкретните инвестиционни инициативи. Поставените условия и мерки в издадените административни актове, свързани с ограничаване на потенциалните въздействия върху здравето на населението, подлежат на последващ контрол при планираните проверки.

Прилагането на интегрирания подход в управлението на компонентите на околната среда се осъществява и чрез консултации с Басейнова дирекция за управление на водите в Дунавски район с център Плевен. На най-ранен етап на процедурите по превантивен контрол се установява допустимостта на инвестиционните намерения спрямо режимите, определени в Плана за управление на речните басейни в Дунавски район и конкретни мерки и ограничения. Това гарантира опазване на повърхностните и подпочвените води от замърсяване.

През 2012 г. са направени изменения на Закона за опазване на околната среда и поднормативните актове, пряко свързани с процедурите по ОВОС и ЕО. Във връзка с измененията и допълненията в ЗООС (ДВ, бр. 53/2012г.), отнасящи се до въвеждане на разпоредби за условия за срок на правно действие на решенията за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС/ Решенията по ОВОС, в Плана за контролна дейност на РИОСВ–Русе за 2013 г. приоритетно са включени проверки на обекти и инвестиционни предложения, чиято реализация е съгласувана с постановено Решения за преценяване на необходимостта от ОВОС/Решение по ОВОС, издадени и влезли в сила през периода 2007-2008 г.



Също така през 2012 г. са променени разпоредбите на глава седма от ЗООС - „Предотвратяване и ограничаване на промишленото замърсяване”, Раздел І и ІІ.

Промените в Раздел І „Предотвратяване на големи аварии” са свързани с облекчаване и децентрализиране на регулаторните режими за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества, както и оптимизиране на органите, участващи в осъществяването на контрол на операторите по изпълнение на мерките за предотвратяване на големи аварии и ограничаване на последствията от тях. Новите разпоредби са в сила от 01.01.2013 г.и предвиждат:

  • отмяна на съществуващия разрешителен режим по чл. 104, ал. 1 от ЗООС за предприятия с нисък рисков потенциал и въвеждане на уведомителен режим към РИОСВ (член 107 от ЗООС);

  • участие на РИОСВ в процедурата по оценка на документацията за издаване на разрешително за предприятие с висок рисков потенциал, както и оптимизация на броя на органите, които съгласуват и извършват контрол по издадените от министъра на околната среда и водите разрешителни по чл. 104, ал. 1 и решения по чл. 116 д, ал. 1 от ЗООС;

  • промени, засягащи задълженията на операторите на предприятия с нисък и висок рисков потенциал (чл. 115);

  • промени, свързани с провеждането на контрола по изпълнението на изискванията на Раздел І. Предстои изготвянето на съвместни указания на министъра на околната среда и водите, министъра на труда и социалната политика и министъра на вътрешните работи в рамките на тяхната компетентност, за провеждането на контрол по изпълнението на този раздел и наредбата към него.

Промените в Раздел ІІ „Комплексни разрешителни” са свързани с:

  • разширяване на обхвата на Приложение № 4 от ЗООС, чрез включване на нови дейности-всички действащи инсталации, в които се осъществяват ново включените дейности по Приложение № 4 от ЗООС следва да подадат заявление в ИАОС за издаване на Комплексно разрешително съгласно глава седма, раздел втори в срок до 31 януари 2013 г.;

  • с измененията и допълненията в ЗООС, обнародвани в Държавен вестник бр. 32 от 24.04.2012 г., е постигната децентрализация по отношение на компетенциите на министъра на околната среда и водите при прилагането на разпоредбите на глава шеста от ЗООС. Съгласно чл. 93, ал. 3 и чл. 94, ал.2 директорите на съответните регионални инспекции са компетентни органи съответно за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС и за вземане на решение по ОВОС, с изключение на случаите посочени в ал. 2 на чл. 93 и съответно чл. 94, ал.1 от ЗООС;

  • с влизане в сила на ЗИД на ЗООС - §. 43 отпада доброволният режим за издаване на комплексни разрешителни по реда на чл. 117, ал. 3 и респ. отпадат отговорностите и компетенциите на инспекциите произтичащи от режима;

  • Директива 2010/75/ЕС въвежда понятието „екологична инспекция“, което е въведено в националното законодателство със ЗИД на ЗООС с § 82, т. 1, буква „р“ от него, като „проверки по околна среда“. Редъг и начинът за подготовка и извършване на тези проверки, е подробно разписан в новосъздадения чл.154 а.


1.4. Организационна структура – обхват

Общата администрация на РИОСВ-Русе е представена от Дирекция „Административно-финансови и правни дейности”. Тя подпомага осъществяването на правомощията на директора, създава условия за осъществяване на дейността на специализираната администрация и извършва техническите дейности по административното обслужване. Обща администрация осигурява информационните връзки и комуникации, организира и провежда на територията на РИОСВ-Русе кампании за повишаване на общественото съзнание и култура в областта на околната среда на регионално ниво.

Специализираната администрация в РИОСВ-Русе е представена от Дирекциите „Контрол на околната среда” и „Превантивна дейност”. Те подпомагат осъществяването на правомощията на директора на РИОСВ, свързани с неговата компетентност.

Дирекция „Контрол на околната среда” извършва контрол по опазване на компонентите на околната среда и факторите, които й влияят, налага принудително-административни мерки съгласно нормативните актове, участва в съдебни дела във връзка с дейността на РИОСВ, анализира резултатите от измерванията от пунктовете на НАСЕМ, за състоянието на атмосферния въздух и водите, и предоставя информация на МОСВ; прилага изискванията за екологичната отговорност по отношение на предотвратяването и отстраняването на екологични щети; контролира обектите, работещи с опасни химични вещества (ОХВ).

Дирекция „Превантивна дейност” провежда процедури по ОВОС и ЕО, издава становища по ЕО и др. съгласувателни документи, необходими при одобряването на инвестиционни предложения (ИП), планове и програми; изготвя регистрационни и разрешителни документи; поддържа регистри с база данни съгласно специализираното законодателство.


2. Околна среда, дейности и инсталации
2.1.Състояние на околната среда - екологични проблеми в района
На територията на РИОСВ-Русе в резултат от контролната дейност не са констатирани съществени нарушения, като замърсяване на атмосферния въздух с вредни емисии от стационарни източници, изпускане в атмосферата на големи количества парникови газове и летливи органични съединения. При извършения емисионен контрол са установени минимални превишения на замърсители – общ прах и въглероден оксид, основно от горивни инсталации.

През 2012 г. превишения са отчетени само по показател фини прахови частици 10 мкр (ФПЧ10), предимно през зимния (отоплителен) период на годината. Използването на некачествени твърди горива (въглища с високо съдържание на пепел, повишена влажност в дървесината и др.) за отопление в битовия сектор в съчетание с лоши метеорологични условия – мъгла, безветрие, температурни инверсии и др., са основна причина за наднормените нива по показател ФПЧ(10).

Контролираният от РИОСВ–Русе регион се характеризира с многобройни директни зауствания на отпадъчни води във водоприемниците. От крайдунавските селищни системи има изградена една пречиствателна станция за отпадъчни води – на град Русе. Много от малките агломерации нямат изградени канализационни мрежи, като отпадъчните води най-често се отвеждат в земните пластове. Селищни канализационни системи има в десет населени места. Частично е изградена в две селища, а в градовете Алфатар и Главиница не се експлоатира, поради незавършените пречиствателните станции за отпадъчни води (ПСОВ). С въвеждането в експлоатация на ПСОВ – Русе, станциите станаха седем, като три от тях са само с механично стъпало.

Основният проблем за замърсяването на водните поречия е заустването на непречистени или недостатъчно пречистени отпадъчни води (ОВ). Това се дължи на липсата на пречиствателни станции за отпадъчните води от населените места или в нарушения в технологичния режим на работа на пречиствателните съоръжения, т.е. на неправилна експлоатация, несвоевременно изваждане и депониране на утайките, нарушения в производствения процес на предприятията, повреди и аварии на отделните елементи от пречиствателните съоръжения.

Поречието на река Дунав, заедно с всичките му притоци, е обявено за чувствителна зона, т.е. застрашена от замърсяване с биогенни елементи (азот, фосфор). Основни замърсители в отпадъчните води в региона са органичните вещества. Изграждането на необходимите пречиствателни съоръжения и поддържането в изправност на съществуващите е от особена важност за опазване на водите от замърсяване.

През последните години все повече се налага тенденцията за намаляване замърсяването на земите и почвите. Ограниченото ползване на пестициди и торове в земеделието, прилагането на програмите за екологично земеделие и животновъдство, въведеният контрол, технологичното обновление в производствените процеси и дейности водят до намаляване деградацията на земите и почвите. Няма регистрирани случаи на наличие на тежки метали над ПДК и засоляване и вкисляване на почвите.

Водната ерозия се отразява неблагоприятно на дигите на река Дунав. Прилагането на добрите земеделски практики, правилното залесяване и обработки са гаранция за предотвратяване на ветрова и водна ерозия на почвата.

Проблемът със залежалите пестициди на област Русе е окончателно разрешен. Всички контейнери в общините са депонирани на Регионалното депо – Русе.

За територията на област Разград негодните препарати се съхраняват в централни складове и в стоманобетонни контейнери.

В област Силистра, най-голямото количество негодни пестициди се съхраняват в обособен склад с ограничен достъп. На територията на община Алфатар пестицидите са събрани в Би-Би кубове със средства от ПУДООС. За останалите количества в областта все още се търси финансиране.

На територията, контролирана от РИОСВ–Русе, която обхваща част от Дунавската равнина и част от Лудогорието, биоразнообразието е богато и се отличава със съхранени, опазени и възстановени диви растителни и животински видове и генетичните им ресурси, местообитания и забележителни обекти на неживата природа. Значителна част заемат естествените горски масиви, остатъци от вековни дъбови гори, липови, заливни и крайречни гори. Естествените находищата на лечебните растения се намират в горски територии и в земеделски земи.

В трите областни града функционират Регионални депа за отпадъци. Във всички населени места от контролираната територия има въведени системи за организирано сметосъбиране и сметоизвозване. В част от тях съдовете са недостатъчно и амортизирани.

До 2012 година организициите по оползотворяване на отпадъци са сключили договори за разделно събиране на отпадъци във всички общински центрове. В края на 2012 г. организациите са изпратили предизвестия за прекратяване на договорите в 4 общини поради неефиктивност.

По реда на ПМС № 209/ 20.08.2009 г. през 2012 г. със средства от държавния бюджет са финансирани проекти за закриване и рекултивация на общински депа за битови отпадъци на общините Разград – извършване на биологична рекултивация и Завет.

Със средства на общинските администрации през 2012 г. са почистени 40 бр. нерегламентирани сметища на площ от 80 дка.

Закрито е фирменото депо за производствени отпадъци на „ПЧМВ” АД – Варна (бивше депо на ТЕЦ – Русе „Запад”).

Изостава изграждането на новото регионално депо, предвидено за общини Бяла, Борово, Две могили, Ценово, Опака и Полски Тръмбеш, което ще бъде разположено на територията на община Бяла.
2.2. Контролирани дейности
2.2.1. Въздействие върху околната среда и изпълнение
Характерно за региона е функционирането на обекти и инсталации от химическата, леката и хранително-вкусовата промишленост и животновъдството в т. ч.: нефтопреработване; производства на бои, биогорива, лекарствени форми и добавки, млечни продукти, фруктози, хлебна мая; дървопреработване и производство на мебели; производство на резервни части за леки автомобили и селското стопанство; керамично производство; инсталации за интензивно животновъдство и др. На територията функционират три регионални депа за битови, производствени и строителни отпадъци и два автоклава за болнични отпадъци. На всички обекти, за които има необходимост, са изградени пречиствателни станции и локални пречиствателни съоръжения.

Контролираните, на територията на РИОСВ–Русе, инсталации и обекти са от всички сектори на икономиката. Най-малък е делът на обектите от енергийното стопанство (около 0,5%), следван от химическата промишленост (около 1,5%), производство и обработка на метали (2,5%), производство на продукти от нерудни материали (3%). Най голям е делът на инсталации и обекти по управление на отпадъците (11,5%). Стопанските обекти, подлежащи на контрол са 2020. Обектите се контролират за правилната експлоатация на технологичните процеси и процесите на пречистване; големи горивни инсталации; инсталации, ползващи органични разтворители, озоноразрушаващи вещества и флуорирани парникови газове; условията в разрешителните за заустване, комплексните разрешителни, разрешителните за емисиите парникови газове и разрешителните по чл. 104 от ЗООС.

Планираните обекти за проверка през 2013 г. и честотата на извършваните проверки са съобразени с дейността на обектите и въздействието, което оказват върху околната среда. Взети са под внимание констатациите от предходни проверки, дадените предписания, тяхното изпълнение и отношението на операторите по решаване проблемите, свързани с опазването на околната среда, както и резултатите от извършвания мониторинг на изпусканите емисии и замърсяващи вещества от дейността на обектите.

Дейностите, които се извършват на територията на РИОСВ–Русе основно са разпределени в следните категории:



  • енергийно стопанство;

  • химическа промишленост;

  • животновъдство;

  • машиностроене;

  • керамично производство и добивна промишленост;

  • съхранение и търговия с петролни продукти и препарати за растителна защита;

  • управление на отпадъците.

Голяма част от посочените дейности, осъществявани на територията, контролирана от РИОСВ – Русе попадат в приложение № 4 на ЗООС, за което на операторите на съответните инсталации са издадени комплексни разрешителни. Съгласно методика, разработена от експерти на РИОСВ – Русе, на контрол през 2013 година подлежат 25 високорискови обекта от всички 41, с издадени КР.

Контролът върху обектите, извършващи дейности, които не попадат в приложение № 4 на ЗООС е определен на база на получената информация от проверките през предходни години и категоризацията по методиката на РИОСВ–Русе.

Всички обекти, оценени като средно рискови по методиката на инспекцията са предвидени за „Комплексни проверки” по компоненти и фактори на околната среда.
2.2.2. Съответствие със законодателството
Анализът на извършвания контрол през последните години показва, че е налице тенденция към съответствие на обектите с изискванията в екологичното законодателство. По-голямата част от констатираните през 2012 г. нарушения са свързани с неправилно водене и представяне на изискващата се информация по опазване на околната среда.

През 2012 г. с промяна на нормативната база са въведени нови изисквания по отношение на: управление на отпадъците, контрол на атмосферния въздух, превантивна дейност. Настъпилите изменения в нормативната база по ЗООС, ЗУО и ЗЧАВ са отчетени при планирането за 2013 г., като част от дейностите са включени в плана за проверки:



  • дейности с ОЧЦМ, ИУМПС, ИУЕЕО, разпространение и употребата на полимерни торбички;

  • дейности, при които се използват продукти, съдържащи летливи органични съединения;

  • дейности, попадащи в измененията на приложенията на ЗООС;

  • дейности, свързани с производство и употреба на опасни химични вещества и смеси.


2.3. Контролирани инсталации
За територията, контролирана от РИОСВ-Русе има 41 инсталации с издадени Комплексни разрешителни (КР). На обектите с издадени КР през месец октомври 2012 г. е извършена оценка на риска за околната среда съгласно указанията на МОСВ, дадени с писмо с изх. № 05-08-5410/28.08.2012 г.

На основание чл. 154 а, ал. 6 от ЗООС за оценка на риска за околната среда на обектите с издадени КР са приложени следните критерии:



  • потенциално и реално въздействие на инсталациите върху човешкото здраве и околната среда, като са отчетени нивата и видовете емисии, чувствителността на местната околна среда и рискът от аварии;

  • спазване на условията в разрешителното;

  • валидна регистрация на оператора съгласно схемата на общността за управление по околната среда и одит (EMAS) съгласно Регламент (ЕО) № 1221/2009 г.

Инсталациите с висок риск са: „Астра Биоплант” ЕООД – гр. Сливо поле; „Биовет” АД – гр. Пещера – клон Разград; „Екон – 91” ООД, гр. Русе; „Жити” АД, гр. Русе; „Керос България” АД – гр. Русе; „Лубрика” ООД, гр. Русе; „Мегахим” АД, гр. Русе; „Монтюпе” ЕООД – гр. Русе; „Оргахим” АД – гр. Русе-Източна площадка; „Оргахим” АД – гр. Русе- Западна площадка; „Полисан” АД, гр. Русе; Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Разград, Лозница, Исперих, Завет, Кубрат, Самуил, Цар Калоян; Регионално депо за неопасни, инертни и опасни отпадъци за Общините Русе, Ветово, Иваново, Сливо поле и Тутракан; Регионално депо за неопасни отпадъци за Общините Силистра, Дулово, Алфатар и Главиница; „Топлофикация Русе” АД – Депо за неопасни отпадъци – Сгуроотвал, гр. Русе; „Топлофикация Русе” АД - ТЕЦ „Изток”; „Труд” АД, гр. Русе; „Хан Аспарух” АД, гр. Исперих – 18 броя.

Инсталации с нисък риск: „Авис” ЕООД – гр. Завет; „Агротайм” ООД, гр. Исперих; „Бисер Олива – 98” АД, гр. Стара Загора – площадка гр. Русе, кв. Средна Кула; „Бисер Олива – 98” АД, гр. Стара Загора – площадка с. Червена вода; „Пилко” ЕООД, гр. Разград – площадка с. Киченица; „Пилко” ЕООД, гр. Разград – площадка с. Липник; „Свинекомплекс Голямо Враново – Инвест” АД, с. Голямо Враново; „Свинекомплекс Николово” АД, с.Николово; „Свинекомплекс Бръшлен” АД, с. Бръшлен; СД „Марвас – 90 – Френкеви и СИЕ” – гр. Пловдив – площадка гр. Разград; „Агроспектър инвест” АД, гр. Силистра – 11 броя.

С издадени КР, но не функциониращи са: „Галисман” АД – с. Енево - с. Брестовене; „Галисман” АД – с. Енево – площадка с. Сушево; „Нубиола” ООД, гр. Русе, „Иридис” АД, гр. Дулово, „Комфорт” АД, гр. Варна, площадка с. Трапище, Община Лозница; „Агроспектър инвест” АД, гр. Силистра – 6 броя.

Новоиздадени КР през 2012 г. са на: „СЕТ” АД, гр. Русе; „Метал” ЕООД, гр. Разград; „Непал -10” ООД, с. Липник, Община Разград; „Мемотрейд” ЕООД, с. Бели лом, Община Лозница; "Ел Джи 15" ЕООД, гр. София; „Карас” ООД, гр. Глоджево, Община Ветово - 6 броя.

Инсталациите с издадени разрешителни по чл. 104 от ЗООС са както следва:



Инсталации с висок рисков потенциал

,,Оргахим" АД-гр. Русе, ,,Ф+С Агро” ООД- гр. Русе, ,,Петър Караминчев” АД- Русе, ,,Лукойл България” ЕООД - гр. София, ,,Дунарит” АД – основна площадка в землище на с. Николово Област Русе, ,,Дунарит” АД - складова база за взривни вещества гр. Две могили, ,,Дунарит” АД - складова база за взривни вещества с. Долно Абланово, ,,Дунарит” АД - складова база за взривни вещества с. Басарбово, ,,Фибран България” АД - производствена база Русе бул. ,,Тутракан” № 100 – общо 9 бр.

Контролът на тези инсталации през 2013 г. ще се извършва по утвърден план чрез съвместни проверки от определени със заповед на министъра на околната среда и водите комисии, съставени от представители регионалните структури на Министерството на околната среда и водите и териториалните структури на Министерството на вътрешните работи и оправомощени представители на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” и кметовете на общини.

Инсталации с нисък рисков потенциал:

„Нафтекс петрол” ЕООД, ПБ – Пиргово, „Ромпетрол България” ЕООД – терминал Мартен, „Топливо” АД, клон Русе, „Еко България” ЕАД – склад за втечнени ВВ газове, гр. Разград, „Инимпорт” ЕООД, база Русе, „Топливо” АД – „Топливо газ – Русе”, „Химснаб 7004” АД, гр. Русе, „Инса порт” ООД, гр. Русе, „Органика България” ЕООД, с. Батишница, „Агро трейд” ЕООД/ „Инакем солюшънс” ООД, гр. Русе, „Екон 91” ООД, гр. Русе, „Б-контакт” ООД, гр. Бяла, „Бросс холдинг” АД – Индустриален парк, гр. Силистра, „Булмаркет ДМ” ООД – Складова база за светли горива Бяла, „Дунав ойл” АД, гр. Русе, „Хан Аспарух” АД, гр. Исперих, „Джи Ти Ай Петролиум” ЕООД, гр. Бяла – общо 18 бр.

След измененията на ЗООС през 2012 г. задължението за притежаване на разрешително по чл. 104 за тези инсталации отпада. Част от тях за включени в плана за контролна дейност през 2013 г. по спазване изискванията на ЗЗВВХВС и подзаконовите му нормативни актове, както и по регламент REACH и CLP.
2.3.1. Въздействие върху околната среда и изпълнение
Инсталациите с издадени КР са групирани основно в три групи:


  • химическа промишленост;

  • животновъдни обекти;

  • депа за отпадъци.

  • инсталациите с издадени разрешителни по СЕВЕЗО са:

  • петролни терминали;

  • инсталации от химическата промишленост;

  • инсталации за съхранение на взривни вещества.

При нормалната експлоатация на горните инсталации не съществуват рискове по отношение въздействие върху околната среда и човешкото здраве. При възникване на аварийни ситуации е възможно отрицателно въздействие върху компонентите на околната среда. През 2012 г. в две от контролираните инсталации настъпиха производствени аварии с изпускане на вредни емисии в атмосферния въздух. След извършения своевременен мониторинг на качеството на въздуха в районите на двата инцидента не е установено превишение на пределно допустимите норми. Чрез предприетите действия от страна на операторите на инсталациите и контролните органи рисковете за замърсяване на околната среда и за човешкото здраве са сведени до минимум.
2.3.2. Съответствие със законодателството
Във всички инсталации с издадени КР са внедрени и се използват най-добри налични техники (НДНТ), изградени са необходимите пречиствателни съоръжения, които се контролират съгласно условията в КР.

Условията, поставени в разрешителните по СЕВЕЗО, като цяло се изпълняват. Няма инсталации, които не са подготвили и не поддържат необходимата информация, която се изисква с издадените разрешителни. Съгласно указанията на МОСВ, дадени с писмо с изх. № 05-08-5410/28.08.2012 г. за контрол през 2013 г. са предвидени само обекти с издадени разрешителни за висок рисков потенциал. Обекти с нисък рисков потенциал ще се проверяват при възникнала необходимост или при аварийни ситуации.

В хода на процедурата по ОВОС и при представяне от страна на възложителя на оценка, относно прилагане на НДНТ, за всеки конкретен случай се извършва консултация с ИАОС за потвърждаване или непотвърждаване на тяхното прилагане. В издадения административен акт (Решение по ОВОС/Решение за преценяване на необходимостта от ОВОС) са отразени съответните мотиви относно прилагането на НДНТ, като последващият контрол се извършва чрез заложените в Плана проверки на инсталации с издадени комплексни разрешителни. Установяване на съответствието на инсталациите с изискванията на екологичното законодателство, включително и прилагане на НДНТ е заложено като приоритет при провеждане на комплексните проверки, включените в Плана за контролна дейност за 2013 г.
3. Изпълнение на плана за преходната година
3.1. Общите и специфични цели, които е трябвало да постигнем
С реализацията на Плана за контролната дейност на РИОСВ–Русе за 2012 година, експертите целяха да постигнат:


  • осигуряване на добро състояние на повърхностните и подземните води и достатъчно по количество и качество вода;

  • достигане на общоевропейските норми за качество на атмосферния въздух (КАВ) на територията на РИОСВ–Русе, намаляване нивата на емисиите на замърсителите;

  • предотвратяване и намаляване на шума в населените места от промишлени източници, за осигуряване на здравословна околна среда и по-добро качество на живот;

  • опазване местообитанията на видове с европейско значение - управление на мрежата от защитени зони НАТУРА 2000 на територията на РИОСВ–Русе;

  • устойчиво управление на почвите и възстановяване на увредени почви;

  • събиране и предоставяне на информация за състоянието на околната среда.

Тези цели инспекцията постигна чрез:



  • усъвършенстване работатапри провеждането на превантивен, текущ и последващ контрол;

  • повишаване квалификацията на експертите чрез участието им в семинари, курсове и задгранични командировки;

  • проверки за спазване условията на инвестиционния процес и изискванията на екологичното законодателство в обектите, развиващи стопанска дейност на територията на Регионалната инспекция;

  • засилване на контрола върху обектите, образуващи масово разпространени отпадъци;

  • оказване на експертна помощ на бенефициентите с цел: популяризиране на политика на Правителството в областта на опазване на околната среда; изграждане и развитие на необходимата инфраструктура за събиране, пречистване и отвеждане на отпадъчните води; изграждане на необходимата инфраструктура за третиране на отпадъците и разширяване и модернизиране на системата за организирано сметосъбиране и сметоизвозване; съхраняване, поддържане и управление на националната екологична мрежа от защитени територии и защитени зони; за разработването на програми и планове и въвеждането на системи за собствен мониторинг на компонентите на околната среда; формиране на нови модели на поведение на обществото щадящи околната среда и съдействащи за устойчивото развитие чрез организиране на работни срещи, разяснителни кампании и интерактивни похвати за работа с деца.

. .2. Изходна информация и резултати


През 2012 г. годишният план на РИОСВ-Русе е изпълнен 100 %. Планираните 807 проверки са извършени. Общият брой извършени проверки през 2012 г. е 1589.

Извънредните проверки са 782. По писма на МОСВ, по заповед на областния управител и др. институции са извършени 346 проверки. По постъпили сигнали и жалби от граждани и организации проверките са 120, в т.ч. 36 за намерени птици в безпомощно състояние. Не се наблюдава трайна тенденция за повторяемост на жалбите за един и същ обект. През 2012 г. има 2 обекта, за които са получени повече от 2 сигнала. Предприети са действия по привеждането им в съответствие с нормативната уредба.


3.3 Оценка
Големият брой извънредни проверки през 2012 г. – почти колкото планираните, е взет предвид при изготвянето на годишния план за 2013 г.

Направен е анализ на цялостната контролна дейност, наличният човешки и финансов ресурс, нормативните изисквания, както и на обектите и инсталациите.

Съгласно определените индикатори и фактори, систематизирани в разработената от експерти на РИОСВ-Русе методика за оценка на риска, обектите, подлежащи на контрол, са класифицирани въз основата на рисковия им потенциал. Приоритетно за 2013 г. ще се контролират високо рискови обекти и частично със среден риск.

Общият брой на подлежащите на контрол обекти на територията на РИОСВ-Русе е 2029. Към тази цифра не са включени 41 стоматологични кабинета, които подлежат на контрол по фактор отпадъци. От общия брой обекти, тези по компонент биологично разнообразие са 309. Освен тях, на контрол само по един компонент подлежат 302 кметства, 213 животновъдни ферми, 120 автосервиза, 65 площадки за ТД с ОЧЦМ. Над 50% от всички обекти на територията на РИОСВ-Русе подлежат на контрол само по един компонент/фактор. На контрол по два компонента подлежат 393 обекта, от които 193 бензиностанции, 53 супер и хипермаркети за промишлени и хранителни стоки, 36 склада за пестициди, 27 кариери. Определянето на обектите за контрол през 2013 г. е извършено на базата на обстоен анализ на реалното състояние и дейността им, степента на риск за отрицателно въздействие върху околната среда и човешкото здраве, както и датата на последната проверка, дадените предписания, наличието на жалби и сигнали.

От общо 2029 обекта, през 2013 г. ще бъдат проверени 584, от които 60 по глава VI на ЗООС. От планираните обекти, на контрол по 2 и повече от 2 компонента/фактора подлежат 37. В таблица 7 са представени предвидените комплексни (екипни) проверки. След обстоен преглед на дейността на контролираните обекти, екипни проверки ще се извършат на 25 обекта, а на останалите 12, ще се извършат съвместни проверки.

Численият експертен състав на РИОСВ-Русе е 45, от тях към момента 19 работят в Дирекция „Контрол на околната среда”, а 10 в Дирекция „Превантивна дейност”. Контролът на обектите, заложени в Плана основно се изпълнява от експертите в Дирекция „КОС”. Това важи и за извънредните проверки, които се инициират по искане на МОСВ, по писма на Областни управители, Прокуратура, Съд и др. под. След преценка на силните и слаби страни на контролната дейност през 2012 г., и отчитане на големия брой извънредни проверки, през 2013 г. се предвиждат около 30 % от планираните 716 проверки да са извънредни, т.е. очакванията са за около 260 проверки допълнително.

Освен предвидените проверки, експертите от дирекция “Превантивна дейност” осъществяват процедурите по издаването на регистрационни, разрешителни и съгласувателни документи съгласно специализираните нормативни актове, както и проверки за поставени в решения условия по проведени процедури по глава шеста от ЗОС.

При планиране на дейността на инспекцията са взети предвид и съпътстващите дейности по: обработка и утвърждаване на постъпили доклади по специализираното законодателство; поддържане на публични регистри; изготвяне на вътрешни становища, участия в Държавни приемателни комисии, лесоустройствени съвещания; участие в областни консултативни съвети и др.



4. Планирано изпълнение за годината
4.1. Приоритети
Контролът през 2013 г. по компонент „Амосферен въздух” ще е насочен към изпълнението на мерките в общинските програми по „КАВ” и към обекти с неподвижни източници на вредни емисии в атмосферата. Приоритет в дейността ще са обектите, подлежащи на контрол по Наредба № 16 за ограничаване на емисиите на летливи органични съединения при съхранение, товарене или разтоварване и превоз на бензини – нови изисквания към операторите на бензиностанции за изграждане на Фаза 2 (обхващане и връщане на бензиновите пари при пълнене на автомобилните резервоари). Изискванията на Наредбата са към 31.12.2015 г. всички обекти да се приведени в съответствие, поради което през 2013 година са планирани проверки на 4 бензиностанции. Относно Наредбата № 7 за ограничаване емисиите на ЛОС при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти в Плана са предвидени 12 проверки на производителите и търговците на едро на територията на РИОСВ-Русе.

По отношение на компонент „Води” приоритетите са: подпомагане доизграждане на селищните канализационни системи в населените места и пречиствателните станции с население над 10 000 ЕЖ; упражняване на по-строг контрол върху обектите, за реконструиране или доизграждане на локалните пречиствателни съоръжения, които увеличават капацитета на производствената дейност.

По компонент „Почви” приоритетите са свързани с ограничаване употребата на изкуствени препарати за растителна защита; ограничаване замърсяването на почвите с твърди и течни торови маси; използване на отнетия хумусен слой при рекултивация на регионални сметища.

Планирани са комплексни проверки на 2 обекта, за които при предходната година са постъпили повече от 2 основателни сигнала.

Приоритет по компонент биологично разнообразие през 2013 г. е разширяване на националната екологична мрежа - приключване на процедурата по обявяване на нова защитена местност, провеждне на процедурите за обявяване на нови защитени зони по Директивата за запазване на природните местобитания и на дивата флора и фауна, управление на защитени територии-изключителна държавна собственост.

През 2013 г. предстои актуализация на съществуващия и изготвяне на нов план за управление на резерватите „Сребърна” и „Бели Лом”. Приоритетно ще бъдат проверявани: новоткрити пунктове за билки; състоявие на 18-те вековни дървета и природни забалежителности, които не се проверявани през последните 5 години. Заложените проверки по компонент биологично разнообразие кореспондират с отпадане на проверките по мониторинга по „Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие” (НСМБР).

По отношение управлението на отпадъците на регионално ниво приоритетите ще са:


  • контрол по чистотата на 22 общински центъра;

  • контрол по чистотата на Републиканската и общинските пътни мрежи.

Приоритетно през 2013 г. ще е подпомагане изграждането на новото Регионално депо на регион „Бяла-Борово”.

В Плана за контролна дейност на РИОСВ–Русе за 2013 г. са заложени общо 56 броя проверки, свързани с последващ контрол на условия и мерки в постановени административни актове по реда на Глава шеста от Закона за опазване на околната среда, отразяващи следните приоритети:



  • решения за преценяване на необходимостта от ОВОС/Решения по ОВОС за инвестиционни предложения, издадени и влезли в сила през 2007-2008 г.;

  • обекти, разположени в границите на защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000 и/или в близост до тях;

  • животновъдни обекти с установени нарушения на капацитета;

  • обекти, свързани с производство на електрическа енергия от възобновяеми източници на енергия в незастроени до този момент терени.

Броят на обектите с ОХВ е увеличен в сравнение с предходната година в сравнение тези през предходната 2012. Контрол през второто полугодие на 2013 г. ще бъде упражнен на обектите, извършили регистрация по регламент REACH.

Предстои актуализиране на оценките на възможните случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и на случаите на причинени екологични щети по ЗОПОЕЩ на задължените оператори на инсталации;

- контрол на предприятия с висок рисков потенциал с издадени разрешителни по чл. 104 от ЗООС.
4.2. Общи и специфични цели
Общи:


  • осъществяване на контрол на обектите, чиито инсталации работят с ОРВ и ФПГ, и тези, които осъществяват търговия с парникови газове;

  • осигуряване на добро състояние на повърхностните и подземните води;

  • граничаване и спиране загубата на биологично разнообразие;

  • по-здравословна околна среда, за по-добро качество на живот;

  • формиране на нови модели на поведение на обществото, щадящи околната среда.


Специфични цели:


  • намаляване на емисиите на парниковите газове, чрез прекратяване употребата на вещества, които нарушават озоновия слой и контрол на инсталациите, ползващи флуорирани парникови газове;

  • намаляване нивата на емисиите и подобряване на качеството на атмосферния въздух чрез осъществяване на строг контрол;

  • намаляване на емисиите на вредните вещества в изпусканите отпадъчни води, чрез засилен контрол на работата на инсталациите и мониторинг на заустваните води;

  • опазване на местообитания и видове с европейско и национално значение от Националната екологична мрежа и извън нея;

  • контролирано ползване на природни ресурси;

  • предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и ограничаване на последствията от тях;

  • подобряване на контрола върху източниците на шум в околната среда;

  • закриване на селските сметища и устойчиво управление на почвите;

  • повишаване на общественото съзнание, културата, образованието и формиране на нови модели на поведение на обществото;

  • подобряване на достъпа до информация и участие на обществеността в процеса на вземане на решения за околната среда.

Поставените цели, експертите, ще постигнат чрез: усъвършенстване работата на Регионалната инспекция при провеждането на превантивен, текущ и последващ контрол; повишаване на квалификацията, участие в семинари, курсове и задгранични командировки; проверки за спазване условията на инвестиционния процес и изискванията на екологичното законодателство в обектите, развиващи стопанска дейност на територията на Регионалната инспекция; засилване на контрола върху обектите образуващи масово разпространени отпадъци.
4.3. Процедури за планови и извънпланови проверки
Планови проверки се извършват въз основа на изготвен Годишен план за контролната дейност на РИОСВ, съгласуван от Дирекция „Политики по околната среда” и утвърдени от министъра на околната среда и водите.

Извънплановите проверки са реагиращи – по жалби, сигнали, при бедствени и аварийни ситуации, и специални – по разпореждане на други държавни органи или при сезонни производства.

Процедурите за проверки са:


  • определяне целта на проверката – превантивен контрол, текущ контрол (проверка изпълнение на условията в разрешителните или емисионен контрол по въздух/води) или последващ (проверка изпълнението на дадени предишни предписания);

  • анализ на състоянието на обекта/инсталацията/дейността, подлежащ на проверка – жалби и сигнали срещу дейността на оператора; административни нарушения – актове и санкции; давани и изпълнени предписания;

  • определяне вида на проверката – ако операторът се контролира по няколко компонента и фактора или по издадено Комплексно разрешително, се извършва екипна/комплексна проверка;

  • определяне на водещия експерт;

  • предложение до директора на РИОСВ за издаване на заповед за проверка;

  • извършване на проверката – посещение на оператора; проверка на пречиствателните съоръжения и съоръженията, потенциални източници на влияние върху околната среда; съставяне на констативен протокол с отразени констатации (допуснати нарушения) и дадени предписания;

  • последващи действия – при нарушения на екологичното законодателство се предприемат административно-наказателни мерки – АУАН, санкция;

  • доклад до директора за определяне на наказателната отговорност или прилагане на принудителна административна мярка – затваряне на производствена дейност/инсталация или част от инсталация;

  • връчване на акта по приложената административна мярка.


4.4. Процедури за координиране с други контролни органи
В случай, че проверката се прави по повод жалба или сигнал, засягащ компетенциите и на други национални, или регионални органи, същите се уведомяват и поканват да участват със свои представители в проверката. Когато не е възможно извършването на съвместна проверка, а при извършен контрол са констатирани нарушения, както на екологичното законодателство, така и на нормативите от компетенции на друг държавен орган, РИОСВ изпраща на съответния компетентен орган информация за направените констатации и резултатите от извършената проверката за сведение, с цел последващо координиране на по - нататъшните действия.

След определяне на необходимостта от участие в проверката на други контролни органи – Регионална здравна инспекция, Гражданска защита, Областна администрация, Общинска администрация или други, се уточняват датата за проверка и участниците и се повтарят процедурите по т. 4.3.



4.5. Процедури за преглед/актуализация
Планът за контролната дейност на РИОСВ–Русе ще се изпълнява чрез тримесечно планиране на обектите за проверка по дирекции и направления и изготвяне на месечни графици за проверки и транспорт.

Контролът по изпълнението на Плана се осъществява чрез:



  • междинно отчитане – седмични справки, месечни и тримесечни справки.

Панираните, но неосъществени проверки по обективни причини ще се прехвърлят в следващия период;

  • годишен отчет;

  • доклад за състоянието на околната среда.



Р

усе 7000, бул. „Придунавски” 20

Тел: 082/ 820 772, Факс: 082/ 820 779



Каталог: docs -> Kontrolna deinost
docs -> Опит в група чрез психодрама, социометрия и групова терапия
docs -> Дв бр. 103 от 2 Декември 2008г., изм дв бр. 24 от 31 Март 2009г
docs -> Фондация «Гъривер клиринг хауз» (c/o Център за култура и дебат „Червената къща”)
docs -> Иван (Ванчо) Флоров и м а г и н е р н о с т а
docs -> Соу „СВ. Св. Кирил и методий
docs -> Рискови фактори на тютюнопушенето
Kontrolna deinost -> Табл Списък на всички обекти, подлежащи на контрол от риосв-русе
Kontrolna deinost -> Отчет за дейността на риосв- русе през 2012 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница