Регионална здравна инспекция – ловеч и н ф о р м а ц и о н е н б ю л е т и н през периода от 08 до 15 януари 2016 г



Дата10.04.2018
Размер29.63 Kb.
#66301
РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ – ЛОВЕЧ
И Н Ф О Р М А Ц И О Н Е Н Б Ю Л Е Т И Н
През периода от 08 до 15 януари 2016 г. здравните инспектори на РЗИ Ловеч извършиха 45 проверки в обекти на територията на Ловешка област, относно спазване забраната за тютюнопушене на основание чл. 56 от Закона за здравето (ДВ бр. 70/2004 г.). Проверени бяха 45 обекта в закрити обществени места и в помещения с обособени работни места – обекти за хранене и развлечение, амбулатории за индивидуална и специализирана медицинска помощ, детски и учебни заведения, както и прилежащи открити площи към тях. От тях са извършени нощни проверки, съвместно с представители на РУ “Полиция” гр.Тетевен на три обекта за хранене и развлечение в селата Български Извор, Галата и Глогово. В проверените обекти са съставени 2 акта за констатирани нарушения: 1 акт на физическо лице, работещо в обект кафе-аперитив, с. Галата за незаверена здравна документация и 1 акт на физическо лице за тютюнопушене в кафе-аперитив в с. Глогово.

В останалите обекти не са установени нарушения.

През изминалата седмица здравните инспектори извършиха и 19 текущи проверки на детски и учебни заведения. Издадено едно предписание на ЦДГ „Детелина” – филиал „Свещаров”, гр. Тетевен за провеждане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки свързани с ремонтни дейности.


За периода от 11 до 17 януари 2016 година, включително епидемичната обстановка на територията на област Ловеч е била относително спокойна. Регистрираните заразни заболявания и предприети противоепидемични мерки в огнищата са както следва:

Дихателни инфекции

  • Варицела – 4 случая: за гр. Ловеч 3 поредни случая в ЦДГ „Радост“ и за с. Врабево 1 случай, при 13 за предходната седмица.

  • Скарлатина - 7 случая, при 1 за предходната седмица, съответно:

  • за гр. Ловеч – 5 случая от СОУ „Климент Охридски“, ЦДГ „1-ви юни“ и от ЦДГ „Зора“ .

  • за с. Баховица – 1 случай за 3 годишно дете от детското заведение и

  • и за гр. Троян – 1 случай на дете от ОДЗ „Мир“.

По повод контакта им в детско заведение (ДЗ) за изследвани общо 163 контактни лица – деца и персонал, доказани са 6 носители, които са отстранени от ДЗ и насочени към ОПЛ за лечение.

Чревни инфекции

  • Гастроентерит – 1 случай за с. Румянцево на 1 г. и 6 м. дете, хоспитализирано в УМБАЛ гр. Плевен

  • Ротавирусен гастроентерит – 1 случай за с.Дойренци на 8 месечно бебе, хоспитализирано в Инфекциозно отделение на МБАЛ Ловеч.


Острите респираторни инфекции за гр.Ловеч са оформили сравнително ниска заболяемост от 80,5 на 10 хиляди население, при 100,7 на 10 хил. за предходната и 107,7/10 хил.население за страната.
С Решение на Министерски съвет през 2013 г. е приета Национална програма за намаляване на въздействието на радон в сгради върху здравето на българското население 2013 – 2017. Създаден е Национален координационен съвет с цел управление и координиране дейностите по програмата на национално ниво и определен областен координатор и областен координационен съвет с представители във всички общини на Ловешка област.

В рамките на Националната програма през м.март 2015 г. стартира представителното Националното проучване за радон в сгради. Проучването има за цел да се оцени скринингово териториалното разпределение на концентрацията на радон по области в страната и да се определи разпределението на средните годишни концентрации на радон в жилища, които се считат за представителни за облъчване на населението от естествения източник на йонизиращо лъчение – радон. Използват се пасивни детектори за дългосрочно (6 месеца) измерване концентрацията на радон в сгради. Проучването се провежда в 2 фази, като всяка фаза има трайност 6 месеца.

В рамките на един месец служителите на РЗИ, с помощта на общинските координатори поставиха в домовете на желаещи хора детекторите и проведоха анкетно проучване в 62 градски и 37 селски дома. Събраните данни са изпратени в Националния център по радиобиология и радиационна защита гр.София за обработка и оценка на средната концентрация на радон в областта.

В началото на месец януари 2016 г. започна ІІ-ра фаза от проучването – замяна на детекторите с нови в същите жилища, с което се повтаря процедурата. Резултатът се счита за представителен – скринингова оценка за облъчването на населението от радон в приземните етажи на жилищата.



Проучването ще завърши с изготвянето на радонова карта на България.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница