Регионална здравна инспекция русе какво представляват кърлежите



Дата19.11.2018
Размер44.58 Kb.
#105318
РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ - РУСЕ



Какво представляват кърлежите?

Кърлежът е членестоног паразит, част от семейството на акарите. Той не спада към вида на насекомите, а е роднина на паяците и скорпионите. В света са разпространени над 850 разновидности на кърлежа, а в България се сблъскваме с 38 вида.

  За да оцеляват и да се възпроизвеждат им е необходим животински гостоприемник. Кърлежите се хранят с кръв от широк кръг гръбначни животни (бозайници – включително и хора, птици, влечуги и дори земноводни). 

Нападат своите жертви преди всичко в тревисти местности и гори. Кърлежите предпочитат топли и влажни места и живеят не само в равнината, а и на височина от 2000 м, когато климатът е подходящ. Те са слепи и глухи. В края на предните си крачета имат рецепторен орган, който реагира на механични, термични и химични дразнения. Кърлежите регистрират наличието на гостоприемник като „улавят" движението, телесната топлина и издишания въглероден оксид. Откриват се почти навсякъде по света и са нарастващ проблем, заради промените в климата, растителността, агрокултурните практики и увеличаване изобилието на дивите гостоприемници. Обитават най-често райони с храсти, дървета и полета с висока трева, особено когато тези райони се посещават често от диви гостоприемници. Изключение от това е кафявият кучешки кърлеж, който може да се настани в домове с кучета.

В умерения климатичен пояс, кърлежите са активни, обикновено от ранна пролет до късна есен, като могат да бъдат активни и през зимата, особено ако температурата е над 7° С. 

С какво са опасни кърлежите?

Кърлежите са преносители на инфекции, като най-широко разпространени в България са лаймска болест, марсилска треска, ку-треска и конго-кримска хеморагична треска. Инфекциите могат да протекат с тежки усложнения, но при навременно и правилно лечение настъпва пълно оздравяване.



Лаймска болест  е една от най-честите, предавани чрез кърлежи, инфекции в България. При ухапване бактериите попадат първоначално в кожата. След около 12 дни имунната система на човека реагира и започва борба с бактериите. При около 60% от засегнатите това ясно се забелязва. На мястото на ухапването се появява зачервяване, което постепенно се разширява и може да достигне 15 см. Това е крайният срок, когато човек трябва да се обърне към лекар, който може да докаже причинителя чрез различни кръвни тестове и да предпише нужното лечение. Когато терапията се започне в този стадий на болестта, повече от 90% от засегнатите оздравяват напълно.

Марсилска треска -  разпространена е предимно в Южна България и Черноморието. На мястото на ухапването често се появява тъмно петно, покрито с коричка, което в много от случаите остава незабелязано. След период от около 7 дни се появява висока температура, силно главоболие, ставни болки и едропетнист обрив, включително по дланите и стъпалата. При нелекуваните случаи може да се стигне до тежко засягане на черния дроб, бъбреците, нервната система и поява на кръвоизливи.

Ку - треска се причинява от селскостопански животни, като инфекцията протича без клинична проява. Заболяването започва остро - с висока температура, отпадналост, силно главоболие и мускулни болки. При голяма част от заболелите се развива пневмония, след години може да се засегне и сърцето. За профилактика срещу Ку-треска е необходимо млякото да се консумира само след термична обработка.

Конго - кримска хеморагична треска е най-тежко протичащата, но за щастие най-рядко срещаната инфекция, пренасяна чрез кърлежи. Освен началните симптоми като при горните инфекции, тук се проявяват обилни кръвоизливи по кожата, венците и вътрешните органи, което може да доведе до смърт.

Какво да направим при ухапване от кърлеж?

Правилното отстраняване на запития кърлеж се състои в неговото бързо и много внимателно махане, като е най- правилно това да се извърши от медицински специалист.


Леко запилият се кърлеж може лесно да се изтегли и с ръка, но задължително с ръкавица. Отстраняването трябва да стане чрез постепенно издърпване, без обаче да се върти и извива. Много широко разпространена практика е да се върти обратно на часовниковата стрелка, но това е абсолютно погрешно. Така кърлежът може да се скъса и част от устния му апарат да остане в кожата, което да наложи допълнително хирургическо отстраняване. Неправилно е и мазането на мястото на запития кърлеж с алкохол, терпентин или изгаряне с кибритена клечка. Това води до връщане на чревно съдържание в устния апарат на кърлежа, което увеличава шансовете за предаване на евентуална зараза.

По този начин трябва да се отстраняват и кърлежите от домашните любимци. 



Щателна дезинфекция на кожата след сваляне на кърлежа - с йод, спирт или кислородна вода.

При възможност сваленият кърлеж се поставя в шишенце и се носи за изследване. В противен случай се унищожава чрез изгаряне или поставяне в спирт, без да се размачква, за да се предотврати попадане на течност в окото и заразяване без наличие на ухапване.


Как да се предпазим ?


  • Избягване посещението на райони с гъста растителност и висока влажност - за почивка в природата да се използват отъпкани и лишени от буйна растителност места.

  • Да се носи подходящо затворено облекло - добре пристегнато около китките и глезените, в светъл цвят, с цел лесно откриване на полазилите кърлежи.

  • Използване на репеленти за кожата и перметрин за дрехите - репелентите отблъскват кърлежите, а при контакт перметринът ги убива. Не се препоръчва нанасяне на перметрин директно върху кожата.

  • Ежедневен оглед за впити кърлежи, с цел недопускане на продължителен престой върху тялото - особено внимание трябва да се обръща на ,,предпочитаните" от кърлежите места - окосмената част на главата, по корема, под мишниците, в областта на слабините, в гънките зад коляното. Наложителен е и оглед на домашните кучета и носенето на противопаразитни каишки.

  • Редовно почистване на падналите клони и гниещите листа, окосяване на тревата и ограничаване достъпът на животни в тревните площи на населените места.



Каталог: files -> campany
campany -> Отдел,,профилактика на болестите и промоция на здравето” Алкохолът- вредата за бременните жени и децата
campany -> Отдел,,профилактика на болестите и промоция на здравето” Алкохолът вредата за бременните жени и децата
campany -> Регионална здравна инспекция напомня грип
campany -> Think green
campany -> Отдел,,профилактика на болестите и промоция на здравето” Свети Валентин Ден на влюбените
campany -> Мото на кампанията
campany -> Хив не се предава от прегръдка и целувка. Предава се от невежество”
campany -> Повече от половината от новите случаи на хив са мъже в средна възраст тази година са открити нови 204 лица с хив–инфекция при изследвани над 258 000 лица


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница