Република българия районен съд бяла слатина



Дата30.11.2018
Размер274.64 Kb.
#106334

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


РАЙОНЕН СЪД БЯЛА СЛАТИНА

УТВЪРЖДАВАМ:

Административен ръководител -

Председател на

на Районен съд –Бяла Слатина:

/Силвия Житарска/



ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА

ЗА СЛУЧАЙНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ

НА ДЕЛАТА

Тези вътрешни правила уреждат практическото изпълнение и използване на програмните продукти за разпределяне на делата на случаен принцип в Районен съд гр.Бяла Слатина и документиране на направения избор.

Вътрешните правила са задължителни за служителите и съдиите при Районен съд гр.Бяла Слатина

Принципът на случайния подбор при разпределението на делата и преписките в органите на съдебната власт чрез електронно разпределение съобразно поредността на постъпването им, в рамките на колегиите или отделенията е регламентиран законово в чл. 9, ал. 1 от ЗСВ. Той е част от процеса, гарантиращ баланса между съдебната независимост и ефективността на съдебните органи. Случайното разпределение на делата гарантира изпълнението на следните приоритети:

- безпристрастност на съда, гарантираща независима съдебна власт и обективно правосъдие;

- равномерност на натоварването и качество на правораздаването, даващи отговор на очакванията за бърз и справедлив процес;

- ефективност на съда, включваща и начина на организация на съдебната дейност;

- прозрачност на съдебната дейност, редуцираща съмненията за корупционни практики.

В Районен съд гр.Бяла Слатина, се използва програмен продукт за случайно разпределение на делата, утвърден с Решение на Висш съдебен съвет, от месец октомври 2015г., съобразно поредността на постъпването им.

Софтуерът осигурява прозрачност при разпределението на делата, като позволява  проверка на разпределението на всяко дело (по случаен избор, по дежурство, на определен съдия или кои съдии не участват в избора) и дали всички съдии са участвали при автоматичния избор.

Софтуерът следи за равномерната натовареност на съдиите, чрез възможността делото да се разпредели в зависимост от шифъра му, което осигурява разпределението на делата с еднаква натовареност по съдии.

Принципът на случаен избор означава разпределението на делата по докладчици според поредността на постъпване на делата и преписките (поредността на входящия номер в съда), образуване на делата и списъка на съдиите по отделения. Всички дела, образувани в съда, се разпределят по докладчици по автоматизиран електронен път на принципа на случайния подбор, като направеният избор се документира.

В съда се ползват всички предимства на системата, а именно:

- Идентификация на разпределящия;

- Невъзможност за манипулиране на избора;

- Възможност номерът на делото да се генерира автоматично от програмата;

- Възможност избора да се извърши по три начина - автоматично; ръчно и по дежурство.

Програмата е инсталирана на компютъра на Адм.ръководител – Председател който извършва разпределението на делата. При негово отсъствие делата се разпределят от съдия, определен със заповед на Председателя на съда. Програмата се използва за разпределение както на граждански, така и на наказателни дела.

Достъп до програмния продукт, единствено с цел техническо му осигуряване, въвеждане на начална информация и архивиране на записи, се разрешава на адм.секретар и системния администратор на съда.

Лицата, които имат достъп до програмата за случайно разпределение на делата - Административния ръководител на съда, а при негово отсъствие, съдия който е определен с изрична заповед на адм.ръководител имат персонална парола и КЕП устройство, която не се споделя с други лица. По този начин за всеки конкретен случай на разпределяне на дело е известно кое лице е извършило действията по определяне на докладчика.

Книжата, по които се образуват дела се предават най – късно на следващия ден /освен тези, които се разглеждат същия ден/, на административния ръководител на съда или на определен от него съдия, който да определи вида му и съдията – докладчик, съобразно поредността на постъпването им в съда, чрез случайно електронно разпределение на делата.

Разпределението на постъпилите дела и преписки се извършва ежедневно, като всеки съдия може да присъства на процедурата по определяне на съдия–докладчик, както и да получава информация от статистиката по делата, която се съхранява в електронната програма.

Чрез софтуера по подразбиране всяко дело се разпределя при режим “автоматично”, като софтуерът не допуска манипулиране на избора.

Разпределението на случаен принцип се извършва при спазване на указанията за работа с програмата, въведена от 1 октомври 2015г.

Към всяко дело се прилага копие от протокола за разпределението им съобразно принципа на случайния подбор, съдържащ пълна информация за условията на избора. В протокола от разпределянето се отразява номер на делото, вида и групата, в която е разпределено; начинът, по който се извършва изборът на докладчик (автоматично, по дежурства, ръчно); име на определения докладчик и състав; евентуална замяна на първоначално определения докладчик и причините за това, дата и час на електронното разпределение и се подписва от лицето, извършило разпределението, като се отбелязва неговото име.

При всеки случай, в който определен от програмата съдия докладчик по конкретно дело, следва да бъде заменен поради някое от посочените в ПАС основания /както при отказ от направения избор при първоначално разпределяне на делото, така и при последващо въвеждане номера на дело с цел смяна на определен докладчик/, програмата изисква преди определяне на новия докладчик, да се посочат причините, поради които се извършва новия избор. Посочените мотиви за новия избор автоматично се записват в „Протокол за избор на докладчик”, като се отразяват датата и часът на всяко действие. Протоколът се съхранява в архива на програмата. За определянето на всеки отделен съдия докладчик към делото се прилага протокол за избора му на хартиен носител.

В края на всеки работен ден се изкарва на хартиен носител протокол за разпределените за деня дела, който се съхранява при разпределящият и се извършва архивиране на електронен носител на натрупаната информация за разпределението на делата от изминалия ден. Информацията от архивирането се съхранява за срок 5 години.

Програмата дава възможност да се видят статистически данни за разпределените дела за целия период на използване, но те са информативни.

Програмата съхранява архив за текущата или по-стара година, която може да се отпечата за информация изцяло или отчасти
І.Делата се разпределят на групи и подгрупи, в зависимост от тяхната предполагаема трудност в спецификата на отделното производство.

Гражданските дела са разделени на 3 групи

1. Граждански дела;

2. Граждански административни дела

3. Частни граждански дела:

3.1.Частни граждански дела

3.2.Частни граждански дела по дежурство

3.3.Частни граждански дела – заповедно производство

В първите три групи участват всички граждански съдии при равен процент на натовареност - 100 %. В подгрупа частни граждански дела по дежурство и частни граждански дела – заповедно производство, участват всички съдии при 100 % натовареност. Видовете дела, включени към всяка една група са дадени в приложение – таблица №1.
Наказателните дела са разделени на 4 групи

1.Наказателни дела НАХД със следните подгрупи: АХ и 78а НК;

2.Наказателни дела – НОХД, с подгрупи НОХД и НОХД споразумения;

3.Наказателни дела – НЧХД;

4.Наказателни дела – ЧНД:

5.Наказателни дела – ЧНД по дежурство.

В първите четири групи участват всички наказателните съдии при равен процент натовареност - 100% натовареност, с изключение на административният ръководител – председател на съда, при които разпределението се извършва на 60% натовареност. В групата наказателни дела – ЧНД по дежурство участват всички съдии от Районен съд гр.Бяла Слатина при 100 % натовареност. Видовете дела, включени към всяка една група са дадени в приложение – таблица №2.

Към 01 януари всяка календарна година всички съдии започват с еднакъв брой дела - 0 дела. При разпределението на бързи производства, както и при делата изискващи кратки срокове, с оглед спазване на процесуалните срокове, се изключват съдии, които отсъстват поради ползване на отпуск или друга обективна причина. От разпределението на всякакъв вид дела, се изключват и съдии ползващи отпуск поради временна неработоспособност, повече от един месец.

Новоназначен съдия след 01 януари или при завръщане на съдия след продължително отсъствие /над 3 месеца/, същият се включва в разпределението от системният администратор, чрез изравняване броя на делата му във всяка група с достигнатата в групата средно аритметична стойност на делата на останалите съдии от съответното отделение.

ІІ.Делата се образуват от служба „Регистратура", съобразно поредността на постъпването на книжата, по отделно за гражданското и наказателното отделения. За образуването се използва деловодната програма САС „Съдебно деловодство" Председателят на съда проверява образуването на съответно дело и се подписва.

Постъпилите в съда за деня дела /граждански и наказателни/ се предават на разпределящия най – късно на следващия ден от постъпването им. Същите се разпределят, чрез софтуерния продукт един път дневно в 16.00 часа, съобразно реда /часа и входящия номер/ на постъпването им. Дела, чието разглеждане следва да бъде извършено незабавно както и тези, които се разглеждат от дежурен съдия, се докладват незабавно след постъпването им на лицата, определени да извършват разпределението на дела. Задължително с делото, чието разпределение трябва да стане незабавно се носят и всички постъпили преди него дела.

Постъпилите през почивните или празнични дни наказателни дела -незабавни производства се разпределят на дежурния за съответния ден съдия. Дежурният съдия приема и разглежда делото по силата на дежурството, а отбелязването на делото в програмата за случайно разпределение се извършва от съответния разпределящ в първия работен ден, като се спазва поредността на постъпването на делата. Правилото се прилага и в случаите когато в рамките на работния ден са постъпили граждански или наказателни дела, разглеждани по дежурство, а разпределящия е в обективна невъзможност да извърши незабавно разпределението. В този случай разпределението се извършва по – късно в рамките на същия работен ден или най-късно на следващия работен ден, при спазване поредността на постъпване на делата.
ІІІ. АВТОМАТИЧЕН /СЛУЧАЕН/ ИЗБОР: Преди избора на докладчик се извършва избор на година (по подразбиране е зададена текущата) и група дела, както и посочване на входящият номер на делото. След това се извършва избор на докладчика. Програмата по подразбиране разпределя всяко дело при режим на „автоматичен” избор. Не се допуска манипулиране на избора.

Невъзможно е определяне на нов докладчик, без посочване на мотивите за това. Посочените от разпределящия основания за новия избор автоматично се записват в „Протокол за избор на докладчик”, в който се отразяват датата и часът на всяко действие.

Към всяко дело се прилага копие от протокола за разпределението им съобразно принципа на случайния подбор, съдържащ пълна информация за условията на избора Протоколът се подписва от разпределящия.

След разпределянето на делата за деня, съдията извършващ разпределението, разпечатва общият протокол от бутона „Протокол за деня" или „Протокол за дата". Общите протоколи се подреждат и съхраняват в папки в хронологичен ред.

В случай на аварийно прекъсване на работата на системата по технически причини, задължително се съобщава на системния администратор и в зависимост от момента на прекъсване се следват техническите инструкции на програмата. Всички действия се документират и ако не са записани в архивния файл на системата, се съставя протокол за тях.

При допускане на техническа грешка от разпределящия и налагането на повторно разпределение на дадено дело, задължително се отразяват мотивите за преразпределението. В този случай към делото се прилагат и двата протокола от разпределението - първоначалния и този за преразпределението.

В края на всяка календарна година се извършва зануляване на броя на разпределените граждански и наказателни дела в Районен съд гр.Бяла Слатина, Зануляването се извършва от системния администратор
ІV.ОСОБЕНИ РЕЖИМИ /ПО ДЕЖУРСТВО И РЪЧНО/:

Софтуерът предлага следните особени режими на избор на докладчик

- по дежурство

- определен съдия докладчик

- без участието на определен съдия докладчик

Необходимостта от оперативност, бързина, съблюдаване на специално уредени процесуални срокове и с оглед охраняване интересите на страните се прилагат редица особени хипотези, налагащи гъвкавост при приложението на правилото.

Бързите производства се разпределят по същия ред непосредствено след регистриране на постъпването им в регистратурата, както и тези които се разпределят на дежурните съдии, определени съгласно утвърден месечен график.

1.По дежурство – Съгласно заповед на Административния ръководител – председател на Районен съд гр.Бяла Слатина на дежурните съдии, незабавно се разпределят, следните дела:

-Разпитите по чл.222 и чл.223 НПК ;

-Претърсвания и обиск

-УБДХ;


-Мерки за неотклонение;

-Жалби по чл.61, ал.3 от НПК;

- Искания по чл.67, ал.2 от НПК;

-Жалби по чл.68, ал.4 и искания по чл.68, ал.5 от НПК;

-Искания по чл.146, ал.3 от НПК;

-Искания по чл.68, ал.5 от ЗМВР;

-Искания по чл.159а от НПК;

-Отказ от наследство;

-Разрешение за теглене на детски влог

Съгласно заповед на административния ръководител, всеки съдия има определен ден за дежурство в рамките на работната седмица и този ден е постоянен (напр. всеки понеделник). При направено от съответен съдия искане за промяна на деня за дежурство, промяната се извършва със заповед на административния ръководител, по предложение на общото събрание на съдиите.

През почивни и празнични дни, съдиите полагат дежурство съобразно утвърден със заповед на административния ръководител месечен график.

При отсъствие на съответния дежурен съдия се определя друг дежурен за деня/дните, със заповед на административния ръководител.

Делото се разпределя чрез софтуера за случайно разпределение на делата от разпределящия при използване на функцията “по дежурство”, съгласно утвърдения от административния ръководител график за дежурствата.

При свръхнатовареност на дежурния съдия делата, разглеждани по дежурство, се разпределят на случаен принцип между останалите съдии, като се изключват съдиите, които са в заседание и тези, в продължителен отпуск или в командировка.

В този случай делото се разпределя чрез софтуера на случаен принцип при използване на функцията “атоматично”, като се посочват мотивите за всеки съдия по отделно.

По този начин се осигурява бързина на производството и спазване на процесуалните срокове.

Обстоятелството, че при избор на режим “определен докладчик” или “без участие” на конкретен докладчик преди разпределяне на делото софтуерът изисква посочване на основанието за това, е гаранция за предотвратяване на злоупотреби с използването на особените режими на разпределяне на делата. Посочените причини се вписват в протокола за съответния избор и се съхраняват в архива на програмата.

2.Без участие на конкретен докладчик - използва се режимът „автоматично", като се изключва даден съдия, за което задължително разпределящия отбелязва мотивите си за това.

При краткосрочно отсъствие на съдия за 2 или повече дни, както и по време на платен отпуск, но не повече от 1 календарен месец, същият се изключва от разпределението на бързите и незабавни производства.

При въведени данни за отсъствието на даден съдия, програмата сама го изключва от избора. Съгласно заповед на административният ръководител на съда и решение на общото събрание на съдиите при Районен съд Бяла Слатина, при краткосрочно отсъствие на съдия същият не се изключва от разпределение на дела по общия ред. В този случай разпределящият следва да го добави при извършване на избора.

В случаите на продължително отсъствие над 1 месец (поради


отпуск по майчинство, продължителен болничен, командироване и др.) на
съдия, същият се изключва изцяло от разпределението за периода на отсъствието.

2.1.При наличие на законови основания за отвод по чл.29, ал.1 НПК или чл.22, ал.1, т.1-5 ГПК на съдия;

2.2.При обезсилване/ отмяна на съдебен акт и връщане на делото за ново
разглеждане от друг състав на Районен съд – Бяла Слатина - делото се образува под нов номер и се разпределя на случаен принцип, но без участието на съдията-докладчик, постановил обезсиления/ отменения съдебен акт;

2.3.При определяне на нов съдия докладчик по НОХД, в случаите когато първоначалният съдия докладчик е одобрил споразумение или е направил отказ да се одобри споразумение за част от подсъдимите, като делото продължава под същия номер;

2.4.Неодобрените и върнатите на Районна прокуратура наказателни дела,
образувани по реда на чл. 382 НПК (споразумения), след повторното им
внасяне съда за ново разглеждане се разпределят на случаен принцип като се изключва съдията-докладчик, който не е одобрил споразумението и е върнал делото на прокурора;

2.5.При постъпване на молби за обезпечения на иск и на молби за защита по реда на ЗЗДН, делото се разпределя на случаен принцип, но при използване на функцията не участват съдиите, за които е налице обективна невъзможност и отсъстват повече от три дни – чрез използване на функцията „без участие на конкретен докладчик”.

2.6.При разпределението на наказателни дела, да се изключва от случайното разпределение съдия Ивайло Шабански или съдия Тихомир Вельовски, в случаите когато обвинението е повдигнато от техните съпруги – съответно прокурор Кисьова или прокурор Кирова

2.7.При всички останали случаи, за които законите изискват разглеждането


на делото без определен съдия.

3.Разпределение на определен докладчик - използва се режимът „ръчно” /определен/, като задължително разпределящия отбелязва мотивите за този избор.

3.1.Наказателни дела

- При постановяване на разпореждане от съдия-докладчик по чл.249, ал.2 вр. с чл.248, ал.2, т.З от НПК и определение в открито заседание по чл.288, т.1 от НПК за прекратяване на съдебното производство и връщане делото на прокурора за допълнително разследване, при следващо внасяне в съда делото се образува под нов номер и се разпределя на първоначално определения съдия – докладчик;

- При постъпване на искания за тълкуване на присъди и определения по чл.414 НПК, делото се разпределя на докладчика, постановил присъдата или определението, чието тълкуване се иска – чрез използване на функцията „определен докладчик”;

- При връщане, след инстанционния контрол, на отменени прекратителни определения, в това число за изпращане по подсъдност или определения след повдигнат спор за подсъдност, за продължаване на съдопроизводствените действия делото се разпределя на първоначално определения докладчик;

- При постъпване на искания за групиране на наказания по чл. 306 от НПК делото се разпределя на докладчика, постановил последната присъда;

- При постъпване на искания по чл.65 НПК, делото се разпределя на съдията докладчик произнесъл се по чл.64 НПК, за съответния обвиняем, по същото досъдебно производство;

- Новопостъпили дела след решаване на въпроси за подсъдност по реда на чл.42-чл.44 НПК се образуват под нов номер и се възлагат за разглеждане на първоначалния съдия – докладчик.

3.2.Граждански дела

-При връщане на прекратено дело за разглеждане по компетентност, след спор за подсъдност, новообразуваното дело се разпределя на първоначално определения докладчик;

- В хипотезата на чл.76, ал.11 от Правилника за администрацията в съдилищата, ако съдията - докладчик при първоначалното образуване на делото, продължава да работи е съда. В противен случай делото се разпределя на случаен принцип;

- При разделяне на производство по обективно съединени искове, новообразуваното производство по отделните искове се разпределя на първоначално определения докладчик;

- При връщане на прекратено дело след разрешен от по-горен съд спор за подсъдност по чл.122 ГПК, се образува ново дело, което се разпределя на първоначално определения съдия-докладчик

- При отказ да се приеме насрещен иск за разглеждане във висящо производство и отделянето му, се образува ново дело по този иск и същото се разпределя на съдията -докладчик, определен за разглеждане на първоначалния иск;

- При постъпване на една и съща искова молба няколко пъти и
образувани няколко дела, молбата се разглежда по първото образувано дело
от определения за него съдия-докладчик, а останалите се прекратяват.

4.Промяна и преразпределение на определения съдия докладчик по делото се извършва:

-При самоотвод или приет отвод на първоначалния съдия – докладчик;

-При внезапно възникнала непреодолима пречка за участие в насроченото съдебно заседание;

-При необходимост от смяна на съдията-докладчик по други причини.

Делото се преразпределя чрез програмния продукт на случаен
принцип, като се изписва конкретната причина в прозорец „обяснение".

5. Изчерпване на съставите в отделенията

При изчерпване на всички съдии от съответното отделение разпределението да се извърши между всички останали съдии от Районен съд Бяла Слатина, като за конкретния случай се включват от системния администратор


V. ПРАВИЛА ЗА ЗАМЕСТВАНЕ НА СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК ПО ВРЕМЕ НА НЕГОВОТО ОТСЪСТВИЕ

1. Наказателни дела:

1.1.За наказателни дела с кратки срокове за разглеждане и произнасяне


(напр. по чл.243, чл.244 НПК, производства по ЗЗдр. и др.), при
отсъствие на първоначално определения съдия-докладчик за срок по дълъг от
установения в закона срок за произнасяне, делото се преразпределя на случаен
принцип измежду останалите наказателни съдии, за които не съществуват други обективни пречки да участват в разглеждането и решаването на делото.

1.2.Наказателни дела, по които не е даден ход на делото

- при краткосрочно отсъствие (за срок до 1 месец) по причина, несвързана с
ползване на платен годишен отпуск, делата не се преразпределят, а насрочените
такива в периода на отсъствието се пренасрочват за ново съдебно заседание от
отсъстващия съдия-докладчик;

- при продължително отсъствие (за срок повече от един месец) по причина,


несвързана с ползване на платен годишен отпуск делата се преразпределят на
случаен принцип измежду останалите налични наказателни съдии, за
които не съществуват други обективни пречки да участват в разглеждането и
решаването на делото.

1.3.Наказателни дела, по които е даден ход на делото

1.3.1.НАХД и ЧНД:

- при краткосрочно отсъствие (за срок до 1 месец) по причина, несвързана с


ползване на платен годишен отпуск, делата не се преразпределят, а насрочените
такива в периода на отсъствието се пренасрочват за ново съдебно заседание от
отсъстващия съдия-докладчик.

- при продължително отсъствие (за срок повече от един месец) по причина,


несвързана с ползване на платен годишен отпуск, делата се преразпределят на
случаен принцип измежду останалите наказателни съдии, за които не съществуват други обективни пречки да участват в разглеждането и решаването на делото.

1.3.2.НОХД и НЧХД:

- при краткосрочно отсъствие (за срок до 2 месеца) по причина несвързана с
ползване на платен годишен отпуск, делата не се преразпределят, а насрочените
такива в периода на отсъствието се пренасрочват за ново съдебно заседание от
отсъстващия съдия-докладчик.

- при продължително отсъствие (за срок повече над 2 месеца) по причина,


несвързана с ползване на платен годишен отпуск, делата се преразпределят на
случаен принцип измежду останалите наказателни съдии, за които не съществуват други обективни пречки да участват в разглеждането и решаването на делото, освен ако се касае до дела с продължителност над 6 месеца.

В последния случай, със заповед на административния ръководител се определя


тричленна комисия, в състав от трима съдии, която да извърши преценка дали с оглед извършените по съответното дело процесуално- следствени действия, делото ще приключи по-бързо ако бъде преразпределено на нов докладчик или не. Комисията изготвя съответно мотивирано предложение, въз основа на което административния ръководител издава заповед, с която разпорежда преразпределяне на делото на случаен принцип или оставянето му за приключване от отсъстващия докладчик.

1.4. При отсъствие на съдия -докладчик за повече от 1 месец, текущият му доклад по висящи дела, не свързан със събиране на доказателства, както и текущият му доклад по приключени дела се извършва от наказателен съдия, определен с изрична заповед на Адм.ръководител – Председател на съда.



2. Граждански дела:

При внезапно възникнала невъзможност съдия-докладчик да участва в конкретно съдебно заседание заместването му се осъществява, като със заповед на административния ръководител се определя нов докладчик измежду наличните граждански съдии на делата, по отношение на които закон предвижда разглеждане в бързо производство (напр.чл.310 ГПК, чл.28, ал.3 ЗЗдет, обезпечение на доказателства, чл.6, ал.2 СК и др.).

Останалите дела от заседанието на отсъстващия докладчик се
пренасрочват, без да се определя нов докладчик, за дата на съдебно заседание на
отсъстващия докладчик. Пренасрочването се извършва от самия съдия – докладчик, а когато е невъзможно от съдия, определен с изрична заповед на Адм.ръководител – Председател на съда.

2.1. При краткосрочно отсъствие (до 1 месец) по причина несвързана с ползване на платен годишен отпуск, делата, по отношение на които закон предвижда разглеждане в бързо производство се преразпределят на случаен принцип измежду наличните граждански съдии, за които не съществуват други обективни пречки да участват

Останалите депа на отсъстващия докладчик се пренасрочват без да се определя нов докладчик, за дата на съдебно заседание на отсъстващия докладчик. Пренасрочването се извършва от отсъстващия съдия или от заместващ го съдия, определен със заповед на административния ръководител.

2.2.При продължително отсъствие на съдия – докладчик (над 2 месеца) по причина несвързана с ползване на платен годишен отпуск всички негови висящи дела, се преразпределят на случаен принцип измежду наличните граждански съдии, за които не съществуват други обективни пречки да участват в разглеждането и решаването на делото.

2.3.При отсъствие на съдия -докладчик за повече от 1 месец, текущият му доклад по висящи дела, не свързан със събиран на доказателства, както и текущият му доклад по приключени дела се извършва от граждански съдия, определен с изрична заповед на Адм.ръководител – Председател на съда
VІ.ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Всички съдии и служители са длъжни да спазват принципа на случаен избор при разпределението на делата и да се съобразяват в настоящите правила.

При възникване на противоречие между настоящите правила и свързани правила, които са нормативно установени или са установени с решение на ВСС, вътрешните правила не се прилагат.

Настоящите вътрешни правила са съставени на основание изискванията на чл.9, ал.1 от Закона за съдебната власт, чл.35/4/ от Правилника за администрацията в съдилищата и издадените от ВСС решения и указания.

Настоящите правила може да бъдат изменяни и допълвани при промяна на изискванията и задълженията, произтичащи от нормативни или структурни промени.

04.01.2016г. Адм.секретар :



ПРИЛОЖЕНИЯ

Таблица №1 – групи гр.и ч.гр.дела


Граждански дела

Вид

1.Искове по СК

Грд

2.Развод и недействителност на брака

Грд

3.Развод по взаимно съгласие

Грд

4.Издръжка, изменение на издръжка

Грд

5.Облигационни искове

Грд

6. Вещни искове

Грд

7.Делби

Грд

8.Искове по КТ

Грд

9.Искове за отмяна уволнение

Грд

10.Установителни искове

Грд

11.Установителни искове по чл.422 ГПК

Грд

12.Искове по ЗОДОВ

Грд

13.Дела по Закона срещу домашното насилие

Грд

14.Дела по Закона за защита срещу дискриминацията

Грд

15.Дела по Закона на закрила на детето

Грд

16.Охранително производство

Грд

17.Административни дела

Грд

18.Други дела

Грд







Частни граждански делаподгрупи ЧГД, ЧГД по дежурство и ЧГД заповедно производство




Частни граждански дела




1.Обезпечения

Чгрд

2.Съдебни поръчки

Чгрд

3.Други ЧГД

Чгрд

Частни граждански дела по дежурство




1.Отказ от наследство /приемане на наследство

Чгрд

2.Разрешение за теглене на детски влог

Чгрд







Частни граждански дела – заповедно производство




1.Заповедно производство по чл. 410 ГПК

Чгрд

2.Заповедно производство по чл. 417 ГПК

Чгрд



Таблица №2 –групи нак.и ч.нак.дела


Наказателни дела

Вид

Група НОХд – подгрупи НОХд и НОХд споразумения

НОХ дела




1.Престъпления против личността

НОХд

2.чл.128-135 НК телесна повреда

НОХд

3.чл.149-159 НК разврат

НОХд

4.Престъпления против правата на гражданите /чл.162-175НК/

НОХд

5.Престъпления против брака, семейството и младежта

НОХд

6.Престъпления против собствеността

НОХд

7.Кражба – чл.194-197а НК

НОХд

8.Грабеж – чл.198-200 НК

НОХд

9.Присвояване – чл.201-208 НК

НОХд

10.Измама – чл.209-214а

НОХд

11.Престъпления против стопанството

НОХд

12рестъпления против фин., дан. и осиг. система /чл.253-268 НК/

НОХд

13.Престъпления против дейността на дър.орган. и общ.орган.

/чл.269-307а/



НОХд

14.Документни престъпления /чл.308-319е/

НОХд

15.Престъпления против реда и общ.спокойствие

НОХд

16.Общоопасни престъпления

НОХд

17.-чл.330 – 339б НК

НОХд

18.чл.340-348б НК

НОХд

19.Споразумения

НОХд




Група НАХд – подгрупи НАХд по чл.78а НК и НАХд

1. АНд – чл.78а НК




АНд

2.Административни дела




АНд










Група НЧХД







1.НЧХд




НЧХд










Група ЧНД – подгрупи ЧНД и ЧНД по дежурство







ЧНД







1.ЗБППМН




ЧНд

2.Съдебни поръчки




ЧНд

3.Реабилитация




ЧНд

4.Принудителни мед.мерки от ЗЗ и чл.89 НК




ЧНд

5.чл.381 ал.1 НПК




ЧНд

6.Кумулации




ЧНд

7.Други дела /чл.309 НПК; ЗКИ/




ЧНд

ЧНД по дежурство







1.Претърсване, изземване




ЧНд

2.Обиск




ЧНд

3.Разпит – чл.222 и чл.223 НПК




ЧНд

4.Вземане МНО, изменение МНО




ЧНд

5.УБДХ




ЧНд

6.Жалби по чл.61, ал.3 от НПК;





ЧНд

7.Искания по чл.67, ал.2 от НПК;





ЧНд

8.Жалби по чл.68, ал.4 и искания по чл.68, ал.5 от НПК;





ЧНд

9.Искания по чл.146, ал.3 от НПК;





ЧНд

10.Искания по чл.68, ал.5 от ЗМВР;





ЧНд

11.Искания по чл.159а от НПК;





ЧНд


































Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница