Решение за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на: план за развитие на община велики преслав за периода 2014-2020г



Дата02.01.2018
Размер153.3 Kb.
#39903
ТипРешение
ДО

ДИРЕКТОРА НА
РИОСВ


гр. ШУМЕН
ИСКАНЕ
за издаване на Решение за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка
Oт Александър Горчев Александров - кмет на ОБЩИНА ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

/име, фирма, длъжност/

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Моля, да ми бъде издадено Решение за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на:

ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ ЗА ПЕРИОДА 2014-2020г.

/наименование на плана/програмата/
Във връзка с това предоставям следната информация, изискваща се по чл.8 от Наредба за условията и реда за извършване на ЕО на планове и програми – (ПМС №139/ДВбр57/2004г, изм. и доп.):
1.Информация за възложителя на плана/ програмата (орган или оправомощено по закон трето лице)

ОБЩИНА ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

9850 ГР. ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

ОБЛАСТ ШУМЕН

УЛ. „БОРИС СПИРОВ” № 58

ЕИК: 000931625

ЛИЦЕ ЗА ВРЪЗКА: АЛЕКСАНДЪР ГОРЧЕВ - КМЕТ НА ОБЩНА ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

ТЕЛ.ЦЕНТРАЛА:0538/44315

ФАКС: 0538/44537

E-mail: info@velikipreslav.bg

/пълен пощенски адрес, лице за връзка- телефон,факс адрес за електронна поща/
II. Обща информация за предложения план/програма

  • Основание за изготвяне на плана/програмата -нормативен или административен акт

Съгласно чл.13 от Закона за регионалното развитие /ЗРР/ и чл.35, ал.1 от Правилника за прилагане на Закона за регионалното развитие /ППЗРР/, Общинските планове за развитие се изготвят за период на действие от 7 години, като кметът на общината организира изработването, съгласуването и актуализирането на Общинския план за развитие.

Съгласно определението в действащото законодателство за регионалното развитие Общинския план за развитие на община Велики Преслав е документ за стратегическо планиране на устойчиво интегрирано развитие на местно ниво, който се разработи в съответствие с предвижданията на областната стратегия за развитие на област Шумен. Общинският план за развитие определя средносрочните цели и приоритети за развитие, като се отчитат специфичните характеристики и потенциалът на общината, от една страна, и стратегическите насоки за разработване на целите и приоритетите на общинските планове за развитие, съдържащи се в съответната областна стратегия за развитие за периода до 2020г., от друга страна. Документът е оперативен и отразява предвижданията, залегнали в средносрочен и дългосрочен аспект.

Той е основен елемент от системата документи за стратегическо планиране и програмиране на регионалното развитие. Обемът и съдържанието на документа се определят от разпоредбите на Закона за регионално развитие и правилника за неговото прилагане. Общинският план е разположен на най-ниското ниво за планиране и определя средносрочните приоритети и цели за развитието на общината.

Съгласно чл. 13, ал.3 от ЗРР Общинският план за развитие се приема от общинския съвет по предложение на кмета на общината.



  • Период на действие и етапи на изпълнение

Общинският план за развитие се разработва за 7-годишен период на действие, който съвпада с периода на действие на областната стратегия за развитие, като плановият период на документа обхваща 2014-2020г.


  • Териториален обхват /национален, регионален, областен, общински, за по-малки територии, с посочване на съответните области и общини/

Територията на община Велики Преслав


  • Засегнати елементи от Националната екологична мрежа /HEM/

На територията на Община Велики Преслав съгласно списъка на защитените зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна (Директива 92/43/ЕЕС) попадат следните зони от Натура 2000:



  • BG 0000178 Тича

  • BG 0000382 Шуменско плато

  • BG 0000421 Преславска планина

  • BG 0000501 Голяма Камчия

  • BG 0000393 Екокоридор Камчия- Емине



  • Основни цели на плана/програмата:

Общинският план за развитие е основният инструмент за управление на община Велики Преслав през следващите седем години. ОПР следва да интерпретира и конкретизира общата законодателна и стратегическа рамка на регионалното развитие в България и ЕС, да изрази местната специфика и да направи аргументирани предложения за решаване на социалните, икономическите, екологичните, културните и управленските предизвикателства към постигане устойчиво и балансирано развитие на общината.

Основната цел на Общинския план за развитие е да предложи обща рамка и да очертае насоките за предприемане на конкретни действия за устойчиво и интегрирано развитие на местно ниво.

Общата цел - минимализиране на негативните тенденции в демографски и икономически аспект, чрез изграждане на достъпна инфраструктура, създаване на условия за развитие на икономиката, селското стопанство, младежките политики и туризма и подобряване на качеството на живот .

Върху основата на разработената визия и обща цел, са разработени и пет стратегически цели, които Общината залага в периода до 2020 г.



СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 1 - РАЗВИТА МЕСТНА ИКОНОМИКА, ВОДЕЩА ДО ПРОСПЕРИТЕТ, ВИСОКА ЗАЕТОСТ И ИНОВАЦИИ

Приоритет 1. Повишаване на конкурентоспособността на местната икономика за подобряване на жизнения стандарт, устойчивата заетост и доходите на населението

Специфична цел 1.1: Създаване на предпоставки за подобряване на бизнес средата

Специфична цел 1.2: Подкрепа за повишаване на конкурентоспособността на малкия и средния бизнес

Специфична цел 1.3: Насърчаване на инвестициите в енергийна ефективност, технологична модернизация и иновации в предприятията

Специфична цел 1.4: Стимулиране на местната икономика и открояване на конкурентни предимства на местния потенциал Разработване на общинска маркетинг стратегия за рекламиране на възможностите на Община Велики Преслав за привличане на инвестиции

Специфична цел 1.5: Насърчаване на сътрудничеството между производителите

СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 2: ПОВИШАВАНЕ КАЧЕСТВОТО НА ЖИЗНЕНАТА СРЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ

Приоритет 1: Развитие на човешките ресурси, подобряване достъпа до заетост и качество на работните места

Специфична цел 2.1: Подкрепа на инвестициите в човешкия капитал с цел развитие на капацитета на работната сила, отговаряща на нуждите на местния бизнес.

Специфична цел 2.2: Подобряване на достъпа до образование и повишаване на образователното равнище на населението

Специфична цел 2.3 Осигуряване на висококачествени социални и здравни услуги за повишаване качеството на живот

СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 3. ПОДКРЕПА ЗА УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА.

Приоритет 1: Ефективно използване на местния природен и културно-исторически потенциал за устойчиво развитие на туризма

Специфична цел 3.1: Съхраняване и развитие на природните ценности в община Велики Преслав

Специфична цел 3.2: Оползотворяване на културното и природно наследство за развитие на конкурентноспособни туристически продукти

СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 4. ПОСТИГАНЕ НА БАЛАНСИРАНО И УСТОЙЧИВО ТЕРИТОРИАЛНО РАЗВИТИЕ.

ПРИОРИТЕТ 1: Модернизирана базисна инфраструктура и интегрирано пространствено развитие

Специфична цел 4.1: Изграждане и подобряване на техническата инфраструктура

Специфична цел 4.2: Изграждане и подобряване на социалната инфраструктура

Специфична цел 4.3: Устойчиво и интегрирано развитие на град Велики Преслав в рамките на интегриран план за градско възстановяване и развитие.

Специфична цел 4.4. Балансирано развитие на околната територия в рамките на общината и укрепване на функционалните връзки между населените места

Приоритет 2. Опазване на околна среда

Специфична цел 4.5. Опазване и подобряване на околната среда и превенция на екологичните рискове

СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ 5: ПОСТИГАНЕ НА ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ ПРИ ПРЕДОСТАВЯНЕТО НА ПУБЛИЧНИ УСЛУГИ И ПОВИШАВАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНИЯ КАПАЦИТЕТ.

Приоритет 1. Изграждане на ефективна администрация и подобряване на местния институционален капацитет

Специфична цел 5.1 Укрепване на местния административен капацитет за стратегическо планиране и управление на проекти в партньорство с бизнеса и неправителствените организации

Специфична цел 5.2. Ефективно и професионално управление


  • Финансиране на ппана/програмата/държавен, общински бюджет или международни програми, др. финансови институции/

В индикативната финансова таблица на общинския план за развитие на община Велики Преслав за периода 2014 - 2020 г. ( Приложение №1) са обобщени необходимите ресурси за реализацията на плана и представлява финансовата рамка на поетите ангажименти по изпълнението му от страна на всички партньори в местното развитие при водещата роля на органите на местното самоуправление, подпомагани от общинската администрация.

Ресурсите за реализацията на плана включват само планираните средства за реализацията на ключовите за развитието на общината мерки и проекти, които разширяват възможностите за инвестиции и мобилизират допълнителни ресурси в публичния и частния сектор. В този смисъл индикативната финансова таблица не включва в прогнозен план пълния обем на финансовите ресурси (собствени и привлечени) за инвестиции, текущи разходи, средства, получени като безвъзмездни помощи, субсидии (трансфери) или друг вид публични и частни средства и разходи, които ще бъдат реализирани на територията на общината и ще допринасят за развитието й през периода до 2020 г.

Компонентите на индикативната финансова таблица обхващат:


  • определените приоритети за устойчиво интегрирано местно развитие през периода до 2020 г., общия и годишния обем на планираните средства за тяхната реализация;

  • източниците на финансиране за реализация на приоритетите в развитието на общината, като се имат предвид мерките и проектите, които ще бъдат включени в конкретна програма за реализация на плана;

  • относителния дял на предвидените средства по източници на финансиране в общата сума на поетите финансови ангажименти за реализацията на плана.

Общата сума на поетите финансови ангажименти, включително по отделните приоритети е индикативна и може да претърпи корекции в зависимост от възприетите подходи и степента на изпълнение на приоритетите, промените в пазарните условия, необходимостта от гъвкаво управление и оптимизиране на предвидените средства чрез преразпределение между отделните приоритети на базата на аргументирани промени в предвидените мерки и проекти.


  • Срокове и етапи на изготвянето на плана/програмата; наличие на изискване за обществено обсъждане или др. процедурна форма за участие на обществеността.

Съгласно сключен договор, планът е изработен от консултантска фирма за 4 месечен период / от 01.04.2014г../ като са изпълнени следните поддейности:

1. Разработване на Общински план за развитие на Община Велики Преслав за периода 2014 -2020г.

При разработването на Общински план за развитие за периода 2014-2020г. на Община Велики Преслав е следвано структурното съдържание на стратегическия документ, заложено в Методическите насоки за разработване на Национална стратегия за регионално развитие 2014-2022г., Регионални планове за развитие 2014-2020г., Областни стратегии за развитие 2014-2020г., Общински планове за развитие 2014-2020г. на МРРБ . Общинския план за развитие на Община Велики Преслав за периода 2014-2020г. и е разработен и съдържа необходимите части, посочени в методическите указания на МРРБ (сега МРР) за разработването му и одобрени на 22.11.2011г., а именно:



  • анализ на икономическото и социалното развитие на общината;

  • цели и приоритети за периода 2014 – 2020 г.;

  • индикативна финансова таблица, обобщаваща необходимите ресурси за реализация на плана;

  • индикатори за наблюдение и оценка на плана;

  • необходими действия по наблюдение,оценка и актуализация на плана;

  • описание на необходимите действия за прилагане на принципа на партньорство и осигуряване на информация и публичност;

  • програма за реализацията на ОПР, с която се конкретизират проектите за неговото изпълнение, съответните финансови ресурси и звената за изпълнение на проектите; предварителна оценка на плана.

При разработването на ОПР изпълнителят е взел предвид изискванията на Закона за регионалното развитие и на Правилника за неговото прилагане. Необходимо е съдържанието на ОПР да съответства на тематичните раздели на чл.13, ал.2 от Закона за регионалното развитие и съгласно основните дейности, свързани с изпълнението на обществената поръчка.

При разработването на Общинския план за развитие на Община Велики Преслав за периода 2014-2020г. Изпълнителят е взел под внимание следните документи:



  • Техническа спецификация - Приложение към договора;

  • Методически указания за разработване на национална стратегия за регионално развитие (2014-2022г.), регионални планове за развитие на районите (2014-2020г.), областни стратегии за развитие (2014-2020г.), общински планове за развитие (2014-2020г.);

  • Стратегия „Европа 2020“ на ЕС;

  • Териториален дневен ред на ЕС 2020;

  • Проекти на регламентите на ЕС за инструментите и правилата за финансиране на политиката за сближаване през периода 2014-2020г.;

  • Стратегическа рамка на Европейската комисия за периода 2014-2020г.;

  • Национална програма за развитие на България 2020;

  • Национална програма за реформи на Република България (2011-2015г.);

  • Секторни стратегии за развитие, покриващи частично или изцяло периода 2014-2020г. (в сферата на транспорта, околната среда, енергетиката, икономиката и малките и средни предприятия, развитие на телекомуникационните мрежи, пазара на труда, иновациите и въвеждането на нови технологии, здравеопазване, образование, култура, социални дейности, жилищен сектор и др.);

  • Националната стратегия за регионално развитие на България за периода 2012-2022г.;

  • Актуализираният документ за изпълнението на Националната стратегия за регионално развитие за периода 2011-2015г.;

  • Регионален план за развитие на СИР за периода 2014-2020г.;

  • Областна стратегия за развитие на Област Шумен за периода 2014-2020г.;

  • Годишни доклади за наблюдение изпълнението на Общинския план за развитие 2007-2013г.;

  • Междинна оценка на изпълнението на общинския план за развитие 2007-2013г.

  • Общ устройствен план на Община Велики Преслав;

  • Проекти на оперативните програми за периода 2014-2020г.;

  • Други по преценка на Изпълнителя.

Като източници на официална статистическа информация са използвани:Национален статистически институт, Евростат, министерства, държавни и регионални агенции, държавни комисии, териториални и регионални служби на органите на изпълнителната власт и други официални източници.

При подготовката и разработването на ОПР са проведени три фокус групи – с общинската администрация, с НПО и с бизнеса с цел идентифициране на основни приоритети при разработването на ОПР на Община Велики Преслав за периода 2014 -2020 г.



2. Разработване и въвеждане на правила и методики за мониторинг, контрол и последваща оценка на въздействието при изпълнението на общински политики в Община Велики Преслав

Тази дейност е основна и нейното реализиране спомага за утвърждаването на административна култура и методи, ориентирани към резултатите, както и за система за мониторинг и последваща оценка на изпълнението на общински политики. Мониторингът и оценяването като процес включват шест основни фази: идентифициране на проблемната ситуация, анализ на заинтересованите страни, подготовка на мониторинга/оценката; събиране на информация; анализ и интерпретация на информацията; вграждане на резултатите от мониторинга/оценката в политиката/програмата.

Резултатите от тази поддейност бяха представени на екипа на проекта, както и на служителите на Община Велики Преслав на ръководни позиции за обсъждане, даване на препоръки и приемане.

След одобрението им в съответните общински комисии, правилата бяха приети на редовна сесия на общински съвет Велики Преслав. Одобрена беше и мониторингова група (с оглед на насоките в наръчника на омбудсмана на България – „Методика за оценка на доброто управление на общините в България“) и план график за провеждане на мониторинга на ОПР на община Велики Преслав за периода 2014-2020 г. Разработен е план график за наблюдение и оценка на Общинския план на Община Велики Преслав за периода 2014 – 2020 г.



3. Информиране на и консултиране със заинтересованите лица и обществеността

Организиране на обществени обсъждания и консултации на общинския план за развитие и правилата за мониторинг, контрол и последваща оценка. Общинският план за развитие се обсъжда и съгласува със заинтересованите органи и организации, с икономическите и социалните партньори, както и с физически лица и представители на юридически лица, имащи интерес и отношение към развитието на общината.

Общинският план за развитие (ОПР) е документ за стратегическо планиране на устойчиво местно развитие, който се разработва в съответствие с предвижданията на областната стратегия за развитие. Община Велики Преслав има вече утвърдени редица вътрешни правила по отношение на прозрачността, публичността и достъпа до информация за граждани, въведени са етичен кодекс и харта на клиента. Необходимостта от съгласуване на общинските политики е заложена в Закона за регионалното развитие, както и в Методическите указания за разработване на общински планове за развитие. На всички етапи от разработването и провеждането на дадена общинска политика следва да се осигурят мерки за прозрачност и информираност на заинтересованите страни.

Мониторингът и оценката на публичните политики и програми и на тяхното въздействие са инструменти на доброто управление. За да бъдат полезни те трябва да са неразделна част от процеса на вземане на решения и управление на цялостния цикъл на разработване, прилагане и оценяване на обществените политики и програми. Ролята на мониторинга и оценката на местни политики и тяхното въздействие е да създават прозрачност, да осигуряват отчетност и да гарантират отговорност на местното управление.

Изпълнителят имаше предвид, че общинският план за развитие на Община Велики Преслав за периода 2014 - 2020 г. се разработва с широко гражданско участие, което обхваща както населението в неговата цялост, така и специфични групи, носители на групови интереси по териториален, етнически, възрастов или друг признак.
Резултати:


  • Проведени 3 бр. фокус групи с администрацията, структурите на гражданското общество (СГО) и представители на бизнеса в Община Велики Преслав.

  • Проведени публични обсъждания при подготовка на ОПР на Община Велики Преслав за периода 2014 - 2020 г. - 2 бр.

  • Проведени обществени обсъждания на правилата за мониторинг, контрол и последваща оценка на изпълнението на общинските политики и тяхното въздействие - 2 бр.

  • Създадена и утвърдена мониторингова група за ежегодно наблюдение и актуализиране на ОПР на Община Велики Преслав за периода 2014 - 2020г.

  • Разработен и приет Общински план за развитие на Община Велики Преслав за периода 2014 – 2020г.

  • Разработен и приет от Общинския съвет план график за наблюдение и оценка на Общинския план на Община Велики Преслав за периода 2014 - 2020г.

  • Разработени и приети от Общинския съвет Велики Преслав правила за мониторинг, контрол и последваща оценка при изпълнението на общинските политики и тяхното въздействие.


III. Информация за органа, отговорен за прилагането на плана/програмата

Отговорен орган за прилагането и изпълнението на плана е Община Велики Преслав


IV. Информация за органа, отговорен за приемане/одобряване/утвърждаване на плана/програмата.

Отговорен орган за приемане на плана е Общински съвет Велики Преслав.


ПРИЛОЖЕНИЕ:
I. Информация по ал.2 на чл.8 от Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО на планове и програми:

1.Характеристика на плана/програмата:

А. -инвестиционни предложения по приложение 1към чл.92, т.1 и приложение 2 към чл.93, ал.1, т. 1и 2 от ЗООС и/или други с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които предлагания план/програма определя критерии, нормативи и др.ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия;

Б.-място на предлагания план/програма в цялостния процес или йерархия на планиране, степен на подробност на предвижданията;



  1. Обосновка за конкретната необходимост от плана/програмата.

  2. Информация за планове и програми и инвестиционни предложения, свързани с предложения
    план/програма, включително и за извършени ЕО или ОВОС;

  3. Характеристики на засегнатата територия и на очакваните въздействия върху околната среда и човешкото здраве;

  4. карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия и съседните й територии, таблици, схеми, снимки и други - по преценка на възложителя, приложения;

  5. Нормативни изисквания за провеждане на наблюдение и контрол по време на прилагане на плана или програмата, в т.ч. предложение за мерки за наблюдение и контрол по отношение на околна среда и човешко здраве;

  6. Документ за платена такса от 400 лв. по чл. 1, ал.5, т.4 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на МОСВ.


II. Задание за изработване, в обхват съгласно ЗУТ, или съответния друг специален нормативен или административен акт /за преценяване необходимостта от ЕО на планове/програми с нормативно изискваща се екологична част/
ІІІ. Искането и всички приложения към него се внасят в 1 екземпляр на хартиен и 1 екземпляр на електронен носител.
*/за устройствените схеми и планове не се прилага информация no m.1.1.A

Дата:………………


Възложител: ...................................

/подпис, печат/

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница