Решение за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на Общински план за развитие на община Нови пазар 2014-2020г



страница1/10
Дата28.10.2018
Размер468 Kb.
#103819
ТипРешение
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

Общински план за развитие на община Нови пазар 2014-2020 година


ДО

ДИРЕКТОРА НА

РИОСВ, ГР. ШУМЕН

Искане

За издаване на Решение за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка

От Община Нови пазар, гр. Нови Пазар, ул. „Васил Левски” № 3

Уважаеми г-н Директор,

Моля, да ми бъде издадено Решение за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на Общински план за развитие на община Нови пазар 2014-2020г.

Във връзка с това предоставям следната информация, изискваща се по чл.8 от Наредба за условията и реда за извършване на ЕО на планове и програми – (ПМС №139/ДВбр57/2004г, изм. и доп.):

І. Информация за възложителя на плана/ програмата (орган или оправомощено по закон трето лице):

ОБЩИНА НОВИ ПАЗАР

Представлявана от Румен Панайотoв Христов – Кмет

Адрес: гр. Нови Пазар, ул. „Васил Левски” № 3

Лице за контакти: Петя Константинова Атанасова – гл.специалист „Екология”

ІІ. Обща информация за предложения план/програма


  • Основание за изготвяне на плана/програмата –нормативен или административен акт

Общинският план за развитие на община Нови пазар е средносрочен стратегически документ, чийто времеви обхват съвпада с новия програмен период на ЕС 2014-2020 година. Той е основния документ, определящ стратегическите цели и приоритети на общинската политика за развитие на общината.

За целите на планирането, програмирането, управлението, ресурсното осигуряване, наблюдението, контролът и оценката по изпълнението на стратегиите, плановете за провеждане на държавната политика за регионалното развитие се обособяват райони, които се разделят на нива в съответствие с изискванията на общата класификация на териториалните единици за статистически цели, прилагана в Европейския съюз.

Община Нови Пазар попада в Районите, които образуват ниво 2,Североизточния район, включващ областШумен.

Основание за изготвянето на ОПР е Законът за регионално развитие (ЗРР) и правилникът за неговото прилагане (ППЗРР).

Съгласно чл. 23 от ЗРР и при спазване на разпоредбите на чл.35 от ППЗРР, кметът на общината е възложил изготвянето на Общински план за развитие за периода 2014-2020 г.

Общинският план за развитие е документ за стратегическо планиране на устойчиво интегрирано местно развитие, който се разработва в съответствие с предвижданията на областната стратегия за развитие.

С общинския план за развитие, се определят средносрочните цели и приоритети за развитие, като се отчитат специфичните характеристики и потенциалът на общината и стратегическите насоки за разработване на целите и приоритетите на общинския план, съдържащи се в областната стратегия за развитие.

Общинските планове за развитие се разработват за 7-годишен период на действие, който съвпада с периода на действие на областната стратегия за развитие.

Като средносрочен документ ОПР е в обхвата на дългосрочна общинска политика за развитие, което изисква да се поддържа политика в различни сфери:

І. Социално – демографска



  • Намаляване на безработицата;

  • Намаляване на критичното равнище на бедността;

  • Намаляване на обезлюдяванетена населените места в обхвата на общината;

  • Социалното изключване

ІІ. Прилагане на диференциран интегриран подход в структурната реформа

ІІІ. Регионално развитие



  • Разработване на проекти за участие в европейски програми за регионално развитие и трансгранично сътрудничество

Общинският план за развитие е съобразен с приоритетите на Европейския съюз за следващия програмен период и целите на Стратегията „Европа 2020” и обхваща следните приоритетни области:

  • Приоритет 1 – Повишаване на конкурентоспособността на местната икономика на основата на местния потенциал;

  • Приоритет 2 – Развитие на социалната сфера и подобряване на заетостта;

  • Приоритет 3 – Интегрирано пространствено и териториално развитие и опазване на околната среда;

  • Приоритет 4 - Добро управление в полза на местната общност и бизнеса.

Той представлява отворен документ, който може да се актуализира и допълва в съответствие с промени на икономическите и социалните условия в общината, в съответствие документа за изпълнение на областната стратегия за развитие, в резултат на промени в свързаното национално законодателство или в законодателството на ЕС, както и с нови оценки и анализи, така и с нови мерки и дейности по изпълнение на стратегическите цели и приоритети.

  • Период на действие и етапи на изпълнение на плана/програмата

Общинският план за развитие на община Нови Пазар е средносрочен документ, който е за периода 2014 -2020 година.

Общинският план за развитие се обсъжда и съгласува със заинтересуваните органи и организации, с икономическите и социалните партньори, както и с физически лица и представители на юридически лица, имащи отношение към развитието на общината.Проведено е обществено обсъждане на плана на 30.04.2014 г. от 15:10 ч. в многофункционалната (ритуалната) зала на Народно читалище „Христо Ботев-1892 г.” на адрес гр. Нови пазар, ул. Патриарх Евтимий №1. Резултатите от него са използвани за съгласуване на разработения проект на Общински план за развитие на община Нови пазар за периода 2014-2020 г. Проведена е анкета със заинтересованите страни, като анкетните карти са подавани до 10.05.2014 г. по следните начини:



  • в Центъра за информация и услуги на гражданите, Гише Информация на Община Нови пазар, ул. „Васил Левски” 3

  • на електронен адрес: degree_consulting@abv.bgили npazar@mail.bg.

Общинският план за развитие се обсъжда и приема от общинския съвет по предложение на кмета на общината.

Съгласно действащото екологично законодателство, екологичната оценка се извършва едновременно с изготвянето на плана, като Решението по преценяване на необходимостта от ЕО се издава преди одобрението на плана.

Етапите на изпълнение са подробно разписани в Приложение 3. Списък с индикативни проекти и индикатори за резултат на ОПР Нови пазар 2014 - 2020 г., като за всеки проект е отбелязан времето за реализация, отговорната структура, източника на финансиране и индикативната стойност на проекта.


  • Териториален обхват /национален, регионален, областен, общински, за по-малки територии/ с посочване на съответните области и общини

Общинският план за развитие е разработен за община Нови пазар. Община Нови пазар е обособена като самостоятелна административна единица през 22.12.1978 г. Състои се от 16 населени места - 1 град и 15 села. От тях само общинският център гр. Нови пазар е от III функционален тип, едно населено място от V функционален тип - с. Памукчи, 6 села от VI – тип - с. Войвода, с. Енево, с. Избул, с. Мировци, с. Стан, с. Стоян Михайловски, села от VII – тип - с. Жилино, с. Зайчино ореше, с. Правенци, с. Преселка, с. Сечище, с. Тръница, 2 села от VIII - с. Беджене, с. Писарево. Всички населени места са с компактна структура, но развитието на селищната мрежа в общината е довело до съсредоточаване на основните административни, промишлени и културни дейности в няколко села, които са разположени в близост до общинския център. Останалите селища са относително изолирани.

Територията на общината е разпределена по следния начин:



  • земеделски територии - 72%

  • горски територии –19%

  • населени места –5%

  • друга– 4%



  • Засегнати елементи от Националната екологична мрежа /НЕМ/

Съгласно Закона за биологичното разнообразие България изгражда Национална екологична мрежа, включваща:

  • защитени зони като част от Европейската екологична мрежа "НАТУРА 2000", в които могат да участват защитени територии;

  • защитени територии, които не попадат в защитените зони.

В Националната екологична мрежа приоритетно се включват КОРИНЕ места, Рамсарски места, важни места за растенията и орнитологични важни места.

Защитените територии са първия механизъм за опазване на местообитания на застрашени видове и природа като цяло. С оглед подобряване опазването на природата и координиране на дейностите за защитени територии между отделните държави Международния съюз за опазване на природата (IUCN) е разработил препоръчителна категоризация на типовете защитени територии за целия свят и тяхното управление. Българското законодателство като цяло се придържа към тези препоръки. За тяхното прилагане България е приела специален закон, който урежда категориите защитени територии, тяхното предназначение и режим на опазване и ползване, обявяване и управление.

Съгласно определението на Закона за защитените територии, защитените територии са предназначени за опазване на биологичното разнообразие в екосистемите и на естествените процеси, протичащи в тях, както и на характерни или забележителни обекти на неживата природа и пейзажи. В природни и национални паркове може да има включени резервати и подържани резервати, а природните паркове може да включват и защитени местности и природни забележителности.

Поради засилената загуба на биоразнообразие и местообитания на видове Европейският съюз е приел две директиви, целящи опазване на Европейската природа. Съществена част от тези две директиви е изграждането на европейската екологична мрежа Натура 2000. Натура 2000 местата или защитените зони са територии поставяни под режими на защита съгласно изискванията на две Директиви – Директивата за дивите птици и Директивата за хабитатите.

На територията на община Нови пазар няма защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, както и защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии.

В ОПР са описани защитените територии находящи се в област Шумен.

Предвидените с плана проекти, техния характер и мащабност не предполагат възникване на отрицателно косвено отрицателно въздействие върху елементите от Националната екологична мрежа.


  • Основни цели на плана/програмата

Общата цел за развитие за периода 2014-2020 г. е утвърждаване на облика и привлекателността на община Нови пазар за живот с повишен стандарт, конкурентна икономика, повишена заетост и потенциал на човешките ресурси, с достъпна и изградена среда в града и селото.

С оглед постигането на поставената обща цел Общинският план за развитие на община Нови пазар за периода 2014-2020 г., поставя следните стратегически цели:



  • Стратегическа цел 1. Стимулиране на местната икономика и открояване на конкурентен местен потенциал

Настоящата стратегическа цел, поставена пред общината, извежда на преден план сравнителните предимства на община Нови пазар, които следва да се развият и разработят в посока създаване на нов имидж и производство на уникални продукти, увеличаване на добавената стойност на произведената продукция и генериране на повече приходи за общината. Създаването на една стабилна икономика трябва да стъпи на основата на устойчивото развитие, за да има дългосрочни резултати и мултипликационен ефект. Стратегическа цел 1 обхваща в себе си и интегрирането на нови знания и технологии за създаване на продукти с по-висока стойност и следва да се осъществи в партньорство със съседни общини. В следствие на това се очаква да се отворят повече работни места, да се дадат добри възможности за развитие и създаване на бизнес, което да задържи младите хора и да им осигури един висок стандарт на живот.

  • Стратегическа цел 2. Осигуряване на равни възможности за качествено образование, устойчива заетост, здравеопазване, богат културен живот и личностна изява

Фокусът на втората стратегическа цел на ОПР на Община Нови пазар е поставен върху комплексното развитие на социалната среда. Залагането на така формулираната стратегическа цел в областта на развитието на човешкия капитал се обосновава с необходимостта от решаване на констатираните, продължително проявяващи се проблеми в социалното развитие. Тези проблеми са свързани с негативното демографско развитие на община Нови пазар и свързания с това процес на обезлюдяване на територията; влошените характеристики на населението - възрастова и образователна структура; неблагоприятните характиристики на пазара на труда в района по отношение качеството на работната сила, неголемите възможности за използване на трудовия потенциал, високото равнище на безработица и други, както и възможностите за задоволяване на социалните потребности на населението.

Подобряването на институционалния капацитет и достъпа до ефективни публични услуги са необходими условия за създаването на благоприятна бизнес и социална среда за по-висока конкурентоспособност, социално сближаване и икономически растеж. Електронното правителство, качествените и ефективни обществени услуги за гражданите и бизнеса, както и ефективността на администрацията все още са значителни предизвикателства за община Нови пазар.



  • Стратегическа цел 3. Балансирано и устойчиво развитие на територията и населените места

Тази стратегическа цел акцентира върху инфраструктурното развитие на общината, включително транспортна, водоснабдителна, социална, образователна и здравна инфраструктура. Инфраструктурната обезпеченост създава условия за икономически растеж и благоприятна среда за живот и представлява начин за преодоляване на различията между градовете и селата. В тази връзка Стратегическа цел 3 обхваща в себе си и грижата за опазване на околната среда чрез прилагане принципите на устойчиво развитие, предотвратяване на замърсяванията, последващо отстраняване на възникналите вреди, прозрачност в процеса на вземане на решения, съхраняване на биоразнообразието и приоритетните местообитания за идните поколения и търсене на отговорност от замърсяващите околната среда граждани, производители и потребители.

За реализирането на инфраструктурните проекти следва да се потърси партньорство с другите общини в областта.

Предвид поставените стратегически цели, са определени няколко приоритетни области, където ще бъдат насочени усилията на социално-икономическата политика за устойчиво и балансирано развитие. Това са следнитеприоритети:

Приоритет 1 – Повишаване на конкурентоспособността на местната икономика на основата на местния потенциал

Повишаването на конкурентоспособността на общинската икономика, на отделните й сектори и стопанските субекти е от изключителна важност за постигане на устойчива заетост, повишаване на реалните доходи и жизнения стандарт.

Туризмът се утвърди като един от основните компенсатори на негативните предизвикателства на продължаващата финансово-икономическа криза, обезлюдяването на малките населени места и деградацията на местните общности. На територията на общината има богати и разнообразни природни и антропогенни туристически ресурси, които предопределят развитието на ефективни видове и форми туристически дейности с висока добавена стойност. Развитието на сектора ще създаде привлекателни работни места за младите хора и е средство за преодоляване на повсеместния проблем с младежката безработица.

Развитието на селско и горско стопанство в община Нови пазар произтича от традиционно високия дял на отрасъла в местната икономика. Европейското финансиране на отрасъла е предмет на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС, която включва схеми и мерки за подпомагане на пазара и доходите, включително и чрез директни плащания, инвестиции за пазарна подкрепа, експортни субсидии и др., както и чрез разнообразни мерки за развитието на селските райони. Общата селскостопанска политика на ЕС има за цел да гарантира приемлив жизнен стандарт на земеделските стопани, да гарантира наличието на достатъчно храна на справедливи цени и да опазва традиционните производства, сортове и породи. Използването на механизмите на подхода „Лидер” дават възможност за мобилизиране на местните общности с цел оползотворяване на местните ресурси и изграждане на социален капитал и партньорства. Оползотворяването на възможностите от съвместни дейности с научно-изследователски институции в областта на земеделието, животновъдството и хранително-вкусовата промишленост пряко ще допринесе до повишаване качеството на селскостопанската продукция.

Устойчивото управление на горските ресурси ще доведе до запазване на биологичното разнообразие в района, намаляване на риска от възникване на пожари и на щетите, причинявани от тях, както и подобряване условията за развиване на екологичен и познавателен туризъм.

Финансовото подпомагане за увеличаване на конкурентоспособността на МСП във всички сектори е основна политика в рамките на помощта от ЕС, особено чрез интервенции, стимулиращи цялостното подобряване на бизнес средата; повишаване на производителността; улесняване на достъпа до нови пазари и интернационализацията на българските фирми; съкращаване на пътя до крайните клиенти; разработване, пазарна реализация и маркетинг на нови продукти, процеси, услуги и бизнес-модели; засилено навлизане и трансфер на иновациите на пазара; ресурсната ефективност, достъп до качествени бизнес консултации и т.н. В този контекст фирмите и предприемачите от община Нови пазар трябва да бъдат готови и подпомогнати да се възползват от тези условия и възможности за подкрепа. Усилията ще бъдат фокусирани върху предоставянето на целенасочена подкрепа за съществуващия малък и среден бизнес, повишаване на предприемаческата активност на местно ниво за създаването на нови малки и средни предприятия и привличането на чужди инвестиции в общината. По този начин създаването/привличането на нови предприятия ще има директен ефект върху повишаването на местната заетост, увеличаването на разполагаемите доходи на населението и засилването на тяхната мотивация да останат в общината. Достъпът до финансиране на иновативните МСП, стартиращите и функциониращите предприятия се предвижда да се улесни чрез фондовете и програмите на Общата стратегическа рамка и различните форми на финансов инженеринг и кредити, включително заеми, гаранции, микрокредити, рисков капитал, „мостово финансиране“ и други с акцент онези МСП, които имат демонстриран потенциал да могат по-бързо да изплатят вложените инвестиции. Ще се постигне въздействие и към диверсифициране на икономическите дейности, продукти и услуги на фирмите и стопанствата в отговор на променящите се потребности/търсене на пазара, така че да се подсигури дългосрочната им устойчивост.

Приоритетът включва три специфични цели, постигането, на които ще създаде предпоставки за повишаване на конкурентоспособността на местната икономика.

Приоритетът включва комплекс от мерки, които ще допринесат за постигането на трите специфични цели, като проектите по тях ще се финансират главно от „Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г.”, Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони, „Програма LIFE +”, Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), оперативните програми „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г., и “Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 г.



Специфична цел 1.1. Устойчиво развитие на конкурентно селско и горско стопанство;


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница