Скàли за измерване на емпатия



Дата01.01.2024
Размер25.4 Kb.
#119776
Скàли за измерване на емпатия
Свързани:
Пропусната година преди Университет, Пропусната година, ИГРОВА ДЕЙНОСТ, СЪЩНОСТ НА ДЕТСКИТЕ ИГРИ, Владимир Димитров-Майстора, ИЗМЕРВАНЕ - таблица величини Дарина Гълъбова (2009г)

Скàли за измерване на емпатия

INTERPERSONAL REACTIVITY INDEX (Mark H. Davis)


Индекс на междуличностна реактивност – версия на български език Софрониева, Шопов и Танушев
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Една от най -използваните ска́ ли за отчитане на нивата на емпатия е IRI (Мark Davis), или Индекс на междуличностна реактивност. Ска́ лата е създадена от проф. Дейвис през 1980 г. и до днес тя е считана от много учени за най-добрия инструмент, който дава многомерен подход и позволява емпатията да се измери като емоционална реактивност (спонтанна реакция) и като когнитивно умение (умението умишлено да се поставиш на мястото на друг човек).
Към първата категория на емоционална реактивност спадат двете подскали на способност за „емпатична загриженост“ и „тревожност“.
Към втората категория спадат подскалите на „фантазия“ и
„възприемане на чужда гледна точка“.
Четирите различни прояви на емпатия се измерват и разглеждат поотделно.
Общият брой въпроси е 28, по 7 от всяка подскала. Отговорите се определят по 5-степенна Ликертова ска́ ла от 0 точки за „не ме описва много добре“ до 4 точки за „описва ме много добре“. Част от въпросите са обърнати (при тях се получават 0 точки за „описва ме много добре“ до 4 точки за „не ме описва много добре“).
С разрешение на автора през 2010 г. беше създадена българска версия на скàлата от екип от учени (ИМР, Версия на български език – Софрониева, Шопов и Танушев 2010).
Тя е публикувана в книгата: Софрониева, Е. Емпатия и комуникация в езиковото обучение. (2020). София: УИ „Св. Климент Охридски“.

Линк към IRI (Мark Davis)


https://www.eckerd.edu/psychology/iri/
THE CAMBRIDGE BEHAVIOUR SCALE

(Baron-Cohen & Wheelwright)


Поведенческа скàла на Кеймбридж – версия на български език


Софрониева, Шопов и Танушев
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Поведенческата скàла на Кеймбридж – версия на български език (Sofronieva, Shopov & Tanushev 2010) е публикувана на сайта на изследователския център по аутизъм към Кеймбриджкия университет (Autism Research Centre based at the University of Cambridge in the UK) под заглавието: Empathy Quotient (EQ) – Bulgarian (online), http://www.autismresearchcentre.com/arc_tests.
Скàлата може да се свали като документ от този сайт и да се използва от други изследователи или от хора с интереси в областта.
Скàлата е позната още и под името Коефициент на емпатия (възрастни), което е използвано и на сайта на изследователския център.
Този инструмент е създаден от проф. Саймън Барон-Коен и д-р Сали Уилрайт от Кеймбриджкия университет във Великобритания (Baron-Cohen & Wheelwright 2004a). Проф. Барон-Коен, който е и директор на изследователския център по аутизъм, е автор на многобройни публикации, свързани с темата.
Създадена на български език е пълната версия на скàлата от 60 въпроса или твърдения, като 40 от тях измерват емпатията, а 20 не са свързани с нея и съответно не се отчитат при анализа, но способстват за разнообразяване на темите, така че да се избегне прекалено фокусиране върху въпроси за емпатия. Отговорите се отчитат по 4-степенна Ликертова ска́ла от „твърдо съм съгласен/а“ до „твърдо съм несъгласен/а“ със съответното твърдение. За емпатичен отговор точките са 1 или 2, в съответствие със силата на изразена емпатия, докато за неемпатичен отговор точките са 0, независимо от степента на липсата на проявена емпатия. Близо половината от айтъмите са обърнати по смисъл.
Възможният брой точки по ска́ лата е от 0 до 80.

Линкове: https://www.autismresearchcentre.com/tests/


https://www.autismresearchcentre.com/tests/empathy-quotient-eq-for-adults/

Child EQ-SQ Questionnaire




Коефициент на eмпатия – Коефициент на систематизация
Въпросник за детския КЕ–КС
Въпросникът е създаден за деца на възраст 4–11 години. Попълва се от родител. За оригиналната версия вж. публикацията: Auyeung, B., S. Wheelwright, C. Allison et al. (2009). The Children’s Em- pathy Quotient and Systemizing Quotient: Sex Differences in Typical Development and in Autism Spectrum Conditions. – Journal of Autism and Developmental Disorders. 39 (11), 1509–1521.
Българската версия на скàлата е публикувана на сайта на изследователския център по аутизъм към Кеймбриджкия университет.
Empathy/Systemizing Quotient (EQ-SQ) (Child) – Bulgarian (online). (Sofronieva, E., T. Shopov & H. Beleva, Soϐia University, Bulgaria; Baeva, D., Spain; Cone, V., USA (2017). Autism Research Centre based at the University of Cambridge in the UK. http://www.autismresearchcentre. com/arc_tests
Инструментът се състои от 55 въпроса, разпределени на две подскали: 27 въпроса за измерване на емпатията и 28 за измерване на „систематизацията“ на децата.
Отговорите, свързани с емпатията, се оценяват по скàла с 4 възможности, като 2 от възможностите се оценяват с 0 точки и се считат за липса на изразена емпатия, а останалите се оценяват по скàлата съответно с 1 или 2 точки в зависимост от степента на емпатия. Част от айтъмите са обърнати по смисъл.
Същото важи и за подскалата на систематизация. Отговорите и по тази скàла се оценяват с 4 възможности – 2 от тях се оценяват с 0 точки и се считат за липса на систематизация, а останалите се оценяват по скàлата съответно с 1 или 2 точки в зависимост от степента на изразената систематизация. Част от айтъмите са обърнати по смисъл.
Максималният възможен брой точки по подскалата на емпатия е 54, а на подскалата на систематизация – 56.
Линкове:
https://www.autismresearchcentre.com/tests/
https://www.autismresearchcentre.com/tests/empathy-systemizing-quotient-eq-sq-child/

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница