Славяни и прабългари ранна история на двата етноса, основни елементи на тяхната материална култура. Преселване на славяните на Балканския полуостров времеви граници, причини и основни последици за етническата



страница1/3
Дата07.02.2024
Размер122.35 Kb.
#120243
ТипРеферат
  1   2   3
ф.н. 534





Тракийски университет- Стара Загора
Педагогически факултет

Специалност: Предучилищна и начална училищна педагогика-задочно

Изпитна дисциплина: История на България и българското културно наследство.


РЕФЕРАТ
На тема:
Славяни и прабългари – ранна история на двата етноса, основни елементи на тяхната материална култура. Преселване на славяните на Балканския полуостров – времеви граници, причини и основни последици за етническата, социална и културна история на Балканския полуостров.

Славяни и прабългари – ранна история на двата етноса.

Българската средновековна държава е резултат от сложни социално-икономически, политически, етнокултурни процеси, свързани със заселването и развитието на двата етноса – славяни и прабългари.


Славяните са първата етническа група, която се заселва на Балканския полуостров. От края на 5в.до средата на 6в. Славяните периодично нападат Византия с цел грабеж. Дакийските славяни обхождали богатите балкански провинции, също така нахлували в източните части на Балканите, а панонските славяни нападали северозападните части. До средата на 7в. Славяните източно заселват Балканския полуостров и са застрашени от политическия натиск на Византия. Другият етнос, прабългарите със своето заселване на север от Дунавската делта, изиграват структороопределяща роля в създаването и развитието на България. Политическият съюз от 680-681г. води до създаването на един от първите варварски държави. Славяните са предали етническият облик на държавата, а прабългарите – държавно-политическия й модел.
Религиозните вярвания на славяните били тясно свързани с начина им на живот. Те обожествявали природните сили, от които зависело благополучието им. На върха на богатия божествен пантеон на славяните стоял творецът на мълнията - бог Перун.
Славяните са от индоевропейската езикова и етническа общност, която през 4-то хилядолетие пр. Хр. започва да се разпада и през 1-во хилядолетие пр.Хр. се оформя славянската общност-т.нар. протославяни. Славяните водели уседнал начин на живот, който се отразил върху техния бит, общество, култура. Те строяли жилищата си върху труднопроходими места, в близост до блата, реки, езера.
Прабългарите са група полуномадски племена, които се появяват за пръв път в историята в Източна Европа през късната античност. Приема се, че част от тях участват в етногенезиса на съвременните българи, както и в този на днешните волжки татари и чуваши, а в някаква степен и на балкарците. Прочути са като отлични конни воини, докато техният произход, според някои изследователи, може да бъде проследен до Централна Азия. Организаторска и направляваща роля има прабългарския етнос, тъй като се отличават със здрава военна организация и успяват да отбиват византийските нападения. Те са носители на по-добре развити държавно - творчески традиции. Но ролята на славяните също е много важна – след постигнатото споразумение на Аспарух с тях, някои славянски племена стават защитници на границите с Византия .Освен това те са основната маса население в новата държава – обстоятелство, което води до постепенно налагане на техния език , бит и култура.



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница