Space, ecology, nanotechnology, safety



Дата24.03.2017
Размер81.56 Kb.
#17649
SENS 2009

Fifth Scientific Conference with International Participation

SPACE, ECOLOGY, NANOTECHNOLOGY, SAFETY



2–4 November 2009, Sofia, Bulgaria



Изследване на електромагнитното излъчване на интелигентни бордови системи с космическо базиране
Румен Шкевов, Павлин Граматиков
Институт за космически изследвания - Българска академия на науките

e-mail: shkevov@space.bas.bg, pgramatikov@space.bas.bg

Ключови думи: космически електронни системи, електромагнитна съвместимост, радиочес-тотни смущения, електромагнитни взаимодействия, интелигентни системи, микропроцесорен блок, електромагнитни емисии
Абстракт: Извършено е измерване на електромагнитното излъчване на интелигентна система с космическо базиране с цел оценка и оптимизация на разработвания модул. Измерванията са проведени в различни работни състояния на системата. Направен е анализ за приложението на конкретната система в космически условия при наложени изисквания по международните стандарти за електромагнитна съвместимост на борда на големи космически обекти. Приведени са графики с измерените амплитуди на електромагнитните смущения и техните разлики в различни работни режими.

INVESTIGATION OF ON-BOARD SPACE-BASED INTELLIGENT SYSTEMS ELECTROMAGNETIC EMISSION
Rumen Shkevov, Pavlin Gramatikov
Space Research Institute – Bulgarian Academy of Sciences

e-mail: shkevov@space.bas.bg, pgramatikov@space.bas.bg

Keywords: space electronic systems, electromagnetic compatibility (EMC), radio-frequency interference (RFI), electromagnetic interference (EMI), intelligent system, microprocessor unit, electromagnetic emission
Abstract: The electromagnetic emission of an intelligent onboard space-based system is investigated for the later optimization of the developed unit. Leading measurement is performed in different work conditions of the system. Analysis of the system’s applicability in space conditions in conformity with international standards of electromagnetic interference, radio-frequency interference and electromagnetic compatibility onboard large space structures is made. Graphs of the measured amplitudes of electromagnetic disturbances and their differences in several work regimes are shown.


Въведение

Обектът на изследване в настоящата работа са електромагнитното излъчване (EMI), електромагнитната съвместимост (EMC) и радиочестотните смущения (RFI) на интелигентни бордови системи с космическо базиране. Измерванията на (EMC) и (RFI) могат да се извършат според методите и стандартите [1÷4]. Теорията, методиките и инструментите чрез които се решават проблеми на електромагнитната съвместимост са изложени в [5]. Оптимизацията при проектиране на топологията на елекронни модули е подробно разгледана в [6,7]. Особеностите на електронни инструменти с аерокосмическо приложение и техните EMC и EMI при имитация на реален бордови комплекс са описани в [8]. Една работа с практична насоченост, обсъждаща в комлексен аспект проблемите при дизайна на сложни интелигентни аналого-цифрови системи е [9]. Натрупаният опит в реализация на космически прибори [10] показа, че изследването на EMC, EMI и RFI е препоръчително да се започне на по-ранен етап - лабораторен или технологичен образец.


Методи на изследването
Блоковата схема на интелигентна система с космическо базиране е показана на фиг.1, където използваните съкращения са - „Base Digital Unit” - BDU,”Interface System Unit” – ISU. Показаната обща структура е максимално близка до реалните интелигентни системи, с цел постигане на максимално коректни измервания и изследвания на (EMC) и (RFI). Изследвано е излъчването на съединени и захранени BDU и ISU. Към тях бяха присъединени дисплеи, интерфейсите на аналоговите входно-изходни устройства, интерфейсите на изпълнителни механизми и устройства, а също така и интерфейсите на печатащи устройства клавиатури.

Индуцираните токове в използваните за екраниране материали и структури могат да бъдат разглеждани като източници на електромагнитни вълни. Взаимодействието им води както до подобряване, така и до влошаване на EMC и EMI в зависимост от реализираната конфигурация.

Експерименталните условия, теорията и методиките, на които е основано настоящото изследване са сходни с тези от серията публикации в конференцията SENS. Подробно описание на постановката на експеримента може да бъденамерена в [11].
Експериментални резултати
Проведените измервания са направени в съответствие с процедурите описани в [2], [3], [8]. На фиг. 2 е представен резултатът от измерването на спектъра на излъчените радиошумо-ве EQP1 на отворени неекранирани базови блокове BDU и ISU от 300 до 400 MHz, където EQP са измерените стойности за амплитудите на напрегнатостта на електическото поле за конкретни честоти в [dBmicroV/m].

Както се вижда на фиг. 2, най-високи амплитуди на шумовете се наблюдават на честоти от 300÷310 MHz, 325 MHz и в диапазона 345÷395 MHz. Профилът на амплитудите на EQP2 от фиг.3 в диапазона 400 MHz до 1000 MHz показва сравнително по-ниски амплитуди спрямо EQP1 - фиг. 2. На честоти по-високи от 800 MHz, излъчените шумове са пренебрежимо малки -




– съизмерими със собствените шумове на използвания измервателен уред. Измерените стойности на EQP1 и EQP2 на неекранираните цифрови модули BDU и ISU са използвани като базови за нуждите на проведеното изследване.

Приложени бяха различни средства за подтискане на EMC и RFI, като еднослойни многослойни магнитни и немагнитни екрани с различни геометрични форми и структури. Изследвано бе влиянието на разстоянието между екрана и платката, видът и мястото на заземяването на екрана. По-долу са обсъдени три експеримента с плоски локални, немагнитни екрани, съизмерими с размерите на базовите блокове BDU и ISU.

Първият експеримент бе проведен при монтиран заземен екран на BDU и резултатите от него са представени на фиг.4÷7. Амплитудите на EQP3 са показани на фиг. 4 в диапазона от 300÷400 MHz, а на EQP4 - фиг. 5 от 400÷1000 MHz. На фиг. 6 е представена разликата в напрегнатостта на електрическото поле на излъчените радиошумове Δ EQP1 на BDU и ISU и заземен екран на BDU от 300÷400 MHz, където :


(1)

ΔEQP1 = EQP2 - EQP1 [dBmicroV/m]
Анализът на фиг.4 и фиг.6 показа влошаване на параметрите на RFI в честотния диапазон от 310÷330 MHz и от 360÷400 MHz. Голям положителен ефект е понижението на ΔEQP1 (фиг. 6) в обхвата 300÷310 MHz, а относително по-малък е този в диапазона 330÷340MHz. В условията на първият експеримент (фиг.3, фиг. 5) в честотния диапазон 400÷1000MHz се наблюдава изчезването на няколко спектрални съставящи на честота 560 MHz и в диапазоните 620÷730 MHz, което подобрява общата картина на RFI и EMI.

На фиг. 7 е показана разликата в напрегнатостта на електрическото поле на излъчените радиошумове Δ EQP2 на BDU и ISU при заземен екран на BDU от 400 до 1000 MHz, където :


(2)

ΔEQP2 = EQP4 - EQP1 [dBmicroV/m]
На фиг.7 в диапазона от 400÷600 MHz се забелязва повишаване на амплитудата на 5 хармонични честоти, а в обхвата 560÷800 MHz понижаване в 6 отделни честоти.

Вторият експеримент е проведен при монтирани два заземени екрана на BDU и ISU. Резултатите за ΔEQP3 са представени на фиг.8. Сравняването на кривите, показани на фиг.6 и фиг.8 води до извода, че вторият експеримент е по-неуспешен в сравнение с първия.

Третият експеримент е проведен при монтирани два незаземени екрана на BDU и ISU. Резултатите за ΔEQP4 са представени на фиг.9. Анализът на кривите от фиг.6, фиг.8 и фиг.9 извежда като най-успешен третия експеримент, защото в относително широк диапазон 330÷380MHz е постигнато най-добро подтискане на излъчените радиошумове. За отделни честоти е получено сравнително високо понижаване в границите от -10 [dBmicroV/m] до - 15 [dBmicroV/m].

Заземяването на екрани като единствен фактор и разлика между втори и трети експеримент показа съществени промени в измерената напрегнатост на електрическото поле на радиошумовете. Противно на очакванията, незаземените екрани дадоха по-добри резултати.


Заключение
Регистрирани са съществени изменения в наблюдавания спектър на измерените електромагнитни смущения EQP при добавяне на екрани в изследванaта интелигентна микропроцесорна система за различни работни състояния. Свързването и големината на екраните на съответните модули, както и тяхното разположение води до противоречиви резултати - фиг. 6, 7, 8, 9. Приложените методи и средства в проведеното изследване повишават до +11 [dBmicroV/m]. - фиг. 8 или понижават до -15dB [dBmicroV/m]. - фиг. 9 нивото на излъчените радиошумове, за различни състояния на системата. Необходимо е допълнително изследване и оптимизация на EMC и RFI на системата при работа в комплекса от научна апаратура на борда на космическия обект. Анализът на нивото и характера на EMC и RFI, показа приложимостта на конкретната система за целите на космическото приборостроене.
Литература:


  1. Space systems - Electromagnetic compatibility requirements. Draft International Standard ISO/DIS 14302, International Organization for Standardization, 2001.

  2. International Space Station Program. NASA/RSA Joint Specifications/Standards Document for the ISS Russian Segment, SSP 50094, Revision A, NASA, Johnson Space Center Houston, Texas, March 10, 2000. 551pgs.

  3. Исходные технические требования к аппаратуре и оборудованию - ИТТ2. Комплекс целевых нагрузок. ИТТ КЦН РС МКС П 34240-515, Ракетно–космическая корпорация “Энергия” имени С. П. Королева, сентябрь 2000г. 111стр.

  4. V. S m i t h. Comparison of Commercial Electromagnetic Interference Test Techniques to NASA Electromagnetic Interference Test Techniques. NASA/CR—2000–210400. NASA Marshall Space Flight Center, November 2000.

  5. Archambeault B., Ramahi O., Brench C., EMI/EMC Computational Modeling Handbook (2nd Edition), Springer; 2001, 336 p.

  6. K i n g, M i c h a e l W., EMCT: High Speed Design Tutorial (ISBN 0-7381-3340-X), Module 3, Sections A and B, Published by Elliott Laboratories, Sunnyvale California, August, 2002

  7. E v e r e t t III, W. W o o d r o w et. all, "Experimental Evaluation of Microprocessor Susceptibility in the 300 MHz to 1.0 GHz Range," 1984 International Symposium on Electromagnetic Compatibility, Vol. 1, Tokyo, Japan, Oct. 16-18, 1984, pp. 216-221.

  8. S k e t o e J. G. Integrated circuit electromagnetic immunity handbook, Tech. Rep. NASA/CR-2000 -210017, Boing Information, Space and Defense Systems, Seattle, WA, 2000

  9. B r o e d e r s J a n – H e i n, M a r k M e y w e s, and B o n n i e B a k e r. “Noise and Interference,” Burr-Brown Design Seminar, (www.conformity.com/2261).

  10. Television observations of Phobos G. A. A v a n e s o v, ….P. G r a m a t i k o v,….et all. Nature V.341, 1989, 585-587p

  11. G r a m a t i k o v P., R. S h k e v o v. Electromagnetic interference optimization of the digital units for space applications. Proceedings of the Second Scientific Conference with International Participation SPACE, ECOLOGY, NANOTECHNOLOGY, SAFETY, 27–29 June 2007, Varna, Bulgaria, 126-131pp.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница