Стопанска академия „Димитър А. Ценов” – гр. Свищов



Дата04.10.2023
Размер46.95 Kb.
#118864
.есе
Свързани:
есе

Стопанска академия „Димитър А. Ценов” – гр. Свищов




ЕСЕ


На тема:

Здравето на мениджъра

- лични нагласи и организационни последствия“

Изготвил: Стефан Стефанов


Фак. №: 221478

Свищов, 2023 г.



В съвременния свят, в който ние живеем, добрият мениджър трябва да бъде лидер, а не само ръководител, а също така да насърчава иновациите в организацията. Тези аспекти или характеристики на мениджъра ще разгледам в настоящата разработка.
Мениджъра или ръководителят е лице, което притежава формални пълномощия да осъществява управленски функции. Той се назначава или избира официално и функциите му се състоят в това да издава заповеди и разпореждания, да организира и ръководи, да контролира и регулира. Мениджърът е професионално компетентен и е технически запознат с всяка дейност в предприятието си.
Мениджърът е личност, който притежава способности на лидер и има прагматичен поглед за дейността. Мениджърите са тези, които следва да планират дейността, да налат ред и да предвиждат/прогнозират.
Ръководителят управлява, наема и действа като изпълнител. Добрият ръководител/мениджър е също така и лидер, а не просто администратор. Но няма лошо той да е добър администратор.
Лидерските умения са необходими, не просто за управление или за реализиране не ефективна комуникация, а за да се разпознават критичните фактори за провал и да се разпознават проблеми в управлението на организацията като постоянни караници и спорове, твърде много и лошо управлявани срещи, намеса в изпълнението, слабо сътрудничество, пропуснати цели и други.
Един мениджър може да има впечатляващи познания в инструментите и технологиите, но да няма способностите за признаване и/или разпознаване на по-горените слабости.
Мисля, че добрият мениджър с оглед изпълнение на своите задължения и постигане на висока производителност трябва да притежава следните характеристики лидерска зрялост, стратегическа информираност, присъствие на изпълнител, ориентация към изпълнение. Взети заедно, тези характеристики или умения определят пълноцения специалист. Те са изходните умения за висока производителност и са от критично значение за мениджър.
Лидерската зрялост е от значение за ролята и поведението на мениджъра и как те формират екипи. Основните въпроси са: Доколко мениджъра разбира истинската роля на лидера? Може ли мениджъра да ръководи без официална власт? Доколко той е в състояние да насърчава и мотивира на останалите? Разбира ли своята роля в създаването на висока култура на производителност? Добре ли приема конструктивната обратна връзка? Има ли авторитет на професионалист и човек? Разбира ли етапите на развитие на екипа и променящите се ръководни задачи на всеки етап? Дали той управлява процеса „нагоре” и доколко общува със заинтересованите страни ефективно?
Един от най-важните недостатъци на много организации е неуспешно интегриране на мениджъра и неговото обучения/запознаване със стратегическите цели.
Възможността за работа с други хора, за да се направи нещо, разбира се е критична характеристика за мениджъра като лидер. По-конкретно, изключително важна е способността на мениджъра е да работи извън екипа с цялата организация и функционалните ръководители.
Лидерско поведение е ключов фактор, който влияе върху организационната креативност творчеството и иновации. Доколко лидерското поведение води до иновативни промени и подобрения е труден въпрос. В организацията могат да се диференцират две стратегии на лидерство:
- креативно ментално възображение, което се проявява в дилеми, свързани с творческото поведение; и
- творчески вътрешен диалог и обратна връзка, която подобрява способността на индивида да постигне желаните цели.
Иновативното лидерство на работното място – разпознаване на проблемите, генериране на нови идеи и решения, насърчаване и изграждане на група от поддръжници и производство на продуктивни приложими модели - е сложен процес, който често води до трудности, препятствия и чувство на неудовлетвореност. Доколкото степента на иновативно лидерството се идентифицира в организацията, то води до изискващи ситуации, в които са необходими значителни усилия, за да завършат всички етапи на иновационния процес, но също така лидера се среща и със съпротива на своите усилия и действия. Това е така, защото служителите/хората са склонни да поддържат стабилността и да се противопоставят на несигурността, която кореспондира на промените, които иновационния процес има за резултат.
В допълнение в органицията може да се твърди, че е налице иновативно лидерството, тъй като се подобрява ефикасността и представянето на отделните служители. Ефикасността и представянето не се отнася до получаване или възприемане от отделния служител, че притежава повече умения, а до самоувереност, самочуствие в техните сили и способности за спряване с работата и различни задачи.
Успехът на иновативните идеи в организацията се базира на индивидите, които неофициално представят дадена идея с убеждене, настоятелност и енергичност и да рискуват своето място и репутация с оглед осигуряване на реализирането на иновацията.
Лидерството оказва директно влияние върху организационния климат.
Поведението на лидера е от решаващо значение за създаването и поддържането среда, в която служителите са мотивирани и се насърчават иновации:
• насърчава любопитството – иновативното лидерство насърчават служителите да разширят разбирането на вътрешните и външни заинтересовани страни: кои са те, как те са взаимно обвързани и уникалните контексти, в които всеки оперира.
• Предизвикателства актуални перспективи – иновативните лидери помагат на служителите да видят проблемите и възможности по различен начин и предвиждат алтернативните възможности.
• Създаване на свобода – иновативните лидери дават възможност на експериментиране, поемане на риск, учене от грешките и оценяване на усилия за постигане на съвършенство.
• насърчаване на дисциплина – иновативните лидери често синхронизират усилията за гарантиране на успешното изпълнение на иноваторските решения.
Иновативния мениджър в организацията вярва, че иновациите са твърде скъпи. Иновациите не трябва да бъде сложна дейност. Някои критични умения, които трябва да се притежават са: доброта и чувствителност, да показва истински интерес към другите и чувствителност към служителите, улеснява хората, показва топлина и добро чувство за хумор. Той трябва да зачита различията. Цени хора от различен произход, култури, или демографията. Да предприема инициатива. Поеме отговорност и капитализира възможностите. Хладнокръвието. Демонстрира самоконтрол в трудни ситуации.
Мениджъра задвижва една добре смазана машина. Ако дори само един елемент от нея не работи добре, организацията е обречена на провал. Успешната реализация на една организация зависи от личностните качества на мениджъра, които той трябва да съумее да използва рационално и пълно.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница