Светът на музиката и музикалните инструменти



Дата04.10.2023
Размер130.08 Kb.
#118863
ТипПротокол
Протокол по Музика

Изготвил: Михаела Даниелова Йорданова


фак.№2305013516
спец. ПНУП 2 година задочна форма.

Протокол
на


Открит урок по ОН „Музика“

  1. Тема: Светът на музиката и музикалните инструменти

  2. Възрастова група: Трета група

  3. Цел: Представяне на наученото от децата през учебната година

  4. Задачи: Затвърдяване на знанията по музика

  5. Място на провеждане: Зала по музика с пиано

  6. Дата: 27.09.2023г.

  7. Брой деца: 13




Етапи/Дейности

Дейност на учителя

Дейност на децата

Бележки

1.Въвеждане в темата на урока.
1.1Препратка

-Още в самото начало при нас беше една много дебела и много мъдра книга, нашите любими „Пет приказки“ на Валери Петров. И още в първите часове ние започнахме приказката, с кое момиченце?


-И какво правеше Роси? Тя беше сама в своя голям апартамент, майка ѝ работеше в една фирма много голяма. Роси беше много тъжна, че е сама, а майка ѝ се обаждаше през половин час по телефона да я пита дали си е прочела урока и дали е свирила на пиано. А какво било отношението на Роси към пианото?

-Може ли човек, който свири на пиано да каже, че това са зъбки?


-Какво е това?
-И Росито се заканвала на пианото, че ще го счупи, ще го запали, че ще го застреля и в един момент, пианото не издържало от обиди, капакът се отворил и се показал кой?
-А как изглеждала душата на пианото? Като един свит, възрастен човек, който бил безкрайно тъжен, защото Роси не го обичала. Той решил да покаже на Роси всички чудеса от прекрасния свят на музиката и да я накара да заобича отново пианото. И той ѝ подарил едни думички, много хубави, които ние ги научихме още през първата седмица.
-Помните ли кои бяха те?
-Аз добавям и пеене, защото пеенето ни помага да се доближим, да се докоснем до прекрасния свят на музиката.
Всъщност ние разбрахме, че тази много красива страна има своя цар.
-Кой е царя на музиката?
-И царица?
-И в тази страна живеят много, много музикални инструменти, без които просто музика не би имало.
-Колко са на брой музикалните инструменти?
-Колко много? Мога ли да кажа 100 ? Аз мисля, че не мога. Те са толкова много, че никой не е в състояние да каже колко са.
-И тогава ние започваме да ги разглеждаме, като членове на семейства. Какви семейства инструменти имаме?

Децата пеят песничка

-Росиии

-Че ще му счупи зъбките, и белите и черните.
-Не
-Клавиши
-Душата на пианото

-Че Човекът без музика бедняк е последен,


който даже не знае колко много е беден,


понеже, че музиката е богатство голямо,


става ясно със слушане и със свирене само!


-Пианото
-Цигулката


-Много
-Ударни, духови, струнни и клавишни






2. Основна част

3.Заключителен етап



-Да покажем какво знаете вие за инструментите. Първо искам да попитам, това какво е?
-Кое семейство?
-Струнни, защото има 4 струни и на нея се свири с лък, който се прокарва по тях.
-А това какво е?
-Какъв инструмент е?
-Как се свири на арфата, с лък или с пръсти?
-С пръсти и тя звучи много красиво.
-Тук има няколко инструмента от семейство, кое семейство?
-Я да видим колко ги познавате!
-Обичате ли ударни инструменти?
-А мечтаете ли да свирите на някой от тях?
-Сега ще дойде един голям, метален….
- А коя е фамилията на гонга?
-А къде се е появил той?
(Чува се звука на следващия инструмент)
-Там-там, коя е родината му?
-Африка, точно така. Днес ще го видим в различни африкански държави.
/следващия звук/
-Ксилофон. Има ли го на картинка там?
/звук от триангел/
-Какво трябва да правим с триангела, да вземем една палка, на Коледа ще ни видите с триангели.
-Сега ще продължим с една приказка: Един разсеян пианист, забравил един ден отворено пианото. И когато нямало в стаята никого, влезли в стаята, тихичко, тихичко три котета. Едното било голямо, сиво, мъжко. Второто било страхливо, мъничко и бяло. А трето било една весела котка ….мама котка, добре. На която просто животът много ѝ харесвал.
-Сега ние ще я чуем приказката, ще римуваме и знаете още какво ще правим.
-Така, аз ще бъда вашия….композитор? Не, няма да бъда! Какво прави композитора?
-Точно така. А ако вие всички свирите на музикални инструменти и аз застана пред вас и ви помагам, какво ще бъда аз?
-А вие какво ще бъдете?
-Така, сега вие ще бъдете моя оркестър от ударни инструменти, които ще пляскат. Сега като започнем ще ви покажа.
/Пуска музиката/

-Веселата котка идва.


-И аплодисменти за нашите котенца.


-Настроението ни през цялото време беше много, много хубаво, защото и времето навън ни помагаше за това. Дори, когато заваля първият дъжд, той въобще не ни натъжи, защото беше топъл, защото беше кратък, но това пък беше повод да научим една песничка за дъждовните…?


-Точно така, нека започнем заедно и всички.


-Цигулка
-Струнни


-Арфа
-Струнен


-С пръсти


-Ударни

-Да

-Да

-Гонг
-Ударен


-В Китай

-Там-там
-Африка


-ксилофон


-Да
-Триангел

-Мама котка

-Композитор


-Създава музика
-Диригент
-Оркестър

/Децата пляскат с ръце, веднъж длани с длани и след това веднъж длани крачета и повтарят докато върви музиката. После само леко с ръце няколко пъти, казват „Мяууу“


Повтарят по-бързо.
-Мяуууу

/Пеят песента „Бабина игра“


Свойте баби веднъж децата
завели в гората.
Там децата бързо заспали,
а бабите си играли:
По поляна зелена
скача баба Елена.
Баба Дона в тревата
през глава се премята.
А пък баба Тодора,
се катери на бора.
На ухото с иглика,
баба Мика им вика:
— Ха, елате сегичка
да играем на жмичка!
-За дъждовните капки
/пеят песента „Дъжд“ по текст на Дора Габе/

Капят капчици отвън,


зън, зън, зън!
По стъклата, по вратите
и се леят по стените.

Само Петльо вън стои,


той от дъжд не се бои -
сгушил човка под крилата,
таз беда му е позната.

Капят капчици отвън,


зън, зън, зън!
Всички птички отлетяха,
дори сбогом не вземаха!

/Пеят и „Песента на врабчето“/


Аз съм малкия врaбец,


веселяк съм и певец.
Цяла зима тук стоя
и децата веселя. / 2

Чик-чик, чики-чики, чик-чирик. / 2


През прозорчета надничам


и от клон на клонче тичам.
Скачам смело по снега
и от студ не се боя. / 2

Чик-чик, чики-чики, чик-чирик. / 2


Малки и добри дечица


дават ми зрънца, трошици.
Затова оставам аз
цяла зима тук при вас. / 2

/Пеят песента „Отпред на каручката“/


Дий, дий, друс, друс, друс (2)


Отпред, отпред на каручката


е седнала, седнала внучката
и вози я, вози я Марето -
на дядо, на дядо магарето.

Дий, дий, друс, друс, друс (2)


Отиват, отиват на лозето,


узряло е, узряло е гроздето.
И с малката, малката кошничка
ще бъде на дядо помощничка!

Дий, дий, друс, друс, друс (2)







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница