Тайни и техники на творческото мислене джон Томас;Аратрон;1999



Дата25.11.2017
Размер94.22 Kb.
#35353

25.11.2017 г. pc9

ТАЙНИ И ТЕХНИКИ НА ТВОРЧЕСКОТО МИСЛЕНЕ

Джон Томас;Аратрон;1999


За да се погрижим за утрешния ден трябва днес да предприемем определени действия,да очертаем и решим проблемите и да дадем начало на нови проекти,които ще донесат резултати в бъдеще.

Видове творчески действия

Съществува три типа творчески действия,които представляват процеса на израстване,синволизирани от трите природни процеса на физически растеж.

Първият е “вътрешни творчески способности” – може да се нарече и процес на развитие или еволюция е типичен за начина,по който растенията се развиват,растат,разклоняват се,напъпват,разлистват се,покарват и дават цветове.

Вторият е “външни творчески способности” и може да се нарече комбинативно действие,е типичен за процеса на опрашването при растенията,чрез който пренасянето на прашеца води до магическото свързване на два генетични материала /всеки от които сам по себе си е незавършен/,за да се създаде семе и зародиш на растение,удивително ново творение.

Тези два процеса се допълват взаимно,външния – представяйки как нещата се създават в началото,и вътрешният – как се развиват и усъвършенстват.Основната цел на тези два творчески процеса е решаването на проблемите.

Третият процес,който може да бъде наречен “концептуални творчески способности” е начинът,по който целите се формират и реализират.В този процес,който се задейства и движи от чувствата,се съдържа фаза на моментно вдъхновение,през която в съзнанието се заражда една вълнуваща идея.



Вътрешни творчески способности

При тях елементите на дадена ситуация се изследват и използват за създаването на нещо ново и подходящо,при хуморът – на изненада или изопачаване.

При хуморът се създава състояние на предположение или очакване,след това да се поднесе изненада и,може би,изопачаване чрез разбиването му посредством обръщане или промяна в смисъла.

За генерирането на идеи се използват девет групи въпроси:

Заместител,Комбиниране,Адаптиране,Модифициране,Приспособяване,Елиминиране и Разместване /ЗКАМПЕР/.

Стандартни въпроси проблеми за изследване на проблем


  • Кой /изследване на човешките измерения на ситуацията/:

  1. Може да ни помогне да разрешим този проблем?

  2. Има опит в тази област?

  3. Е най-засегнат от проблема?

  4. Ще загуби най-много,ако той не бъде разрешен?

  5. Би спечелил или печели от проблема?

  6. Знае нещо,което ние не знаем за него?

  7. Е причината за него?

  • Кога /изследване на времевите измерения/.

  1. Е възникнал проблемът?

  2. Сме разбрали за него?

  3. Той е най-голям/малък?

  4. Точно той се проявява?

  • Къде /изследване на физическите и пространствените измерения/.

  1. Е възникнал проблемът?

  2. Той е най-голям?

  3. Проблем от този род е бил разрешаван?

  4. Влияе върху ползата и ефективността?

  5. Е същността на проблема?

    • Какво /изследване на причината и следствието и реалните факти/.

  1. Всъщност в подробности се случва?

  2. Точно не е наред?

  3. Го причинява и го прави по-голям?

  4. Знаем за факторите,които действат комплексно?

  5. Го ограничава?

  6. Знаем за връзката между причината и следствието.

  7. Би станало,ако не го разрешим?

  8. Бихме искали да се случи?

  9. Би било идеалното решение,ако имахме магическа пръчка?

  10. Го прави по-сложен от другите?

  • Защо /също изследване на причините и следствията/:

    1. Трябва да го разрешим при положение,че не можем?

    2. Е толкова тежък?

    3. Е възникнал?

    4. Е важен?

    5. Не можем да го разрешим бързо?

  • Как / изследване на причините и следствията и на фактите от различни гледни точки/:

    1. Ни се отразява?

    2. Е възникнал?

    3. Оценяваме размера му?

    4. Другите хора могат да го разрешат-клиенти,приятели,служители и др.?

    5. Можем да го премахнем?

    6. Той става по-голям?

Синектика

Синектиката означава просто свързане на две различни неща,с други думи – откриване на външен принцип,който да бъде използван в проблемната ситуация,за да се формира магическа смес,за да бъде създадено нещо ново,функциониращо и красиво.

Пример за използване на синектика:

Проблем:Проектиране на метална кутийка за напитки,която няма нужда от отварачка.

Парадокс:Кутийката се отваря без отварачка.

Аналогия:Бананът се разтваря с ръка,без специален инструмент.

Единствени действия:Бананът има слаби,крехки съединения,които могат да бъдат разтворени чрез извиване на дръжката.

Еквивалент:Кутийката има на капака сигмент със зарязани контури,плюс малка халка,чрез която се увеличава приложената от пръстите сила.


Въображението се стимулира от чистия въздух и гладуването,а бива възпирано от пиянството и лакомията.Последните две неща по-скоро водят до сънливост,отколкото до медитация.

Умората и стреса от ежедневието са врагове на творчеството.Щасливите идеи идват неочаквано,без усилия.Творчеството се свързва с радостта.



Потокът е състоянието,в което хората са толкова погълнати от определена дейност,че нищо друго няма значение за тях.Самото изживяване представлява такова удоволствие,че хората биха вършили това на всяка цена,просто заради самото удоволствие.Онзи,който е сигурен в своите желания и работи с целта да ги постигне,е човек,чиито чувства,мисли и действия са в хармония,и следователно той е човек,постигнал вътрешна хармония.

Много хора от бизнеса изпитват трудности,свързани с творческите им способности и с решаването на проблеми,защото са постоянно в движение и не могат да спрат,да се отпуснат и да постигнат необходимото пасивно,мисловно,”детско” състояние,описано от пословичния директор,който прекарвал по-голяма част от работния ден в медитация,с крака върху бюрото.Те подчертават нуждата от релаксация и докосване до вътрешната творческа същност,или “същината”,която притежаваме,и от приучване към “вглъбяване без мислене”.



Упражнения за отпускане

  1. Определете време,за да бъдете творец,като престанете да вършите и да мислите за каквото и да било и отидeте на спокойно място,където сами,далеч от всичко,което ви разсейва и прекъсва мисълта,след което се настаните удобно,като седнете в кресло или легнете.

  2. Релаксацията протича в два етапа:физическа и след това – психическа.

  3. Отделете време за съзерцание на простите неща,на които обикновено не спирате поглед,като например линийте на парче дърво,кората на дънера,пламъците в огъня или формата на цвете.

  4. Размишлявайте върху целите,които искате да постигнете,и проблемите,които искате да разрешите.Открийте творческия проект,който ви интересува и който отговаря на вашите настоящи познания и умения.Мислете винаги за него,когато можете.Нека това бъде нещо важно за вас.Влюбете се в него.

  5. Играйте с проекта,който ви вълнува.Нахвърляйте скици,надраскайте фигурки.Докоснете материалите и ги обработвайте.Повтаряйте и се наслаждавайте на всяка частица,която сте създали.Тананикайте и пейте,дори с безмислени думи,за да изразите чувствата си.Нека да изпълни цялото ви съзнание.Бъдете пасивни.Нека мислите сами да мислят.Опитайте се да почувствате настроението.Опитайте се да чуете призива на онова,което може да бъде създадено.

Всички вдъхновени хора по един или друг начин са подготвени за преживяването....което е невъзможно без тежки усилия,без болезнено придобиване на умения.Дори и да не можем да определим или да управляваме вдъхновението,можем да се стремим да го заслужим.


Съвети към младите писатели.

Прочети своята първа чернова и обмисли съвестно всеки параграф,изречение и дума,нанасяйки поправки,където е необходимо.След това го остави да отлежи колкото е възможно по-дълго.После прочети всичко отново и ще откриеш,че има нужда от ново съкращаване.Накрая го прочети на глас спокойно.Нито една дума не трябва да бъде използвана напразно.


Страхът от провала подтиква хората да използват само 5% от своите способности.Чрез осъзнаването на този факт хората лесно могат да възвърнат още 5% от своите способности и така да удвоят постиженията си.Страхът от провал идва не само отвътре,но и от хората около нас.Когато отхвърляме чуждите идеи,ние сме по-склонни да говориме открито и ясно,отколкото да спрем и изразим любопитство и да потърсим доброто в тях.

Самоусъвършенстването чрез самохипноза,метод на незабавната релаксация може да бъде практикуван по всяко време и на всяко място.Той включва затваряне и отваряне на очите няколко пъти много бавно,докато почувствате клепачите си тежки,като че ли е необходимо истинско усилие да ги отворите отново.Така релаксацията се постига само след няколко секунди по всяко време и на всяко място.

Творческите личности говорят за нуждата от скромност и любов към това,което вършим,и за желанието да дадем нещо стойностно на света.

Ежедневните нужди са основна преграда пред творчеството,затова някой творчески личности изглеждат ексцентрични и живеят като бохеми,в стремежа си да опростят начина си на живот и да не обръщат внимание на неща,които могат да изглеждат важни за останалите.


Неспособността ни да запишем кристално чисти твърдения,свързани с проблема,означава,че ние все още не разбираме напълно ситуацията.

Формулирането на проблема включва четири техники,които могат да се използват най-общо в следния ред:

Изследване Разширяване и/или Свиване Изчистване

Външните условия могат да се променят,поради което нашата система да не може да изпълни задачата си.

Изследването е първоначалният опит да бъде разбрана ситуацията.Използваме диагностични въпроси и определяме критерии,който окончателното решение ще трябва да удоволетвори.

Използвайки свиването човек може да се насочи към проблема и да открием причините за възникването му.Необходимо е да осъзнаем,че работим върху система,съдържаща променливи.При свиването на проблема ние всъщност определяме променливите.

Творческите способности се ограничават от познанията,поради което гениалността никога не се основава на невежеството.

Техниката на свиването в основни линии възстановява съществуващото положение,но не внася нещо ново и не повишава ефективността.



Разширяването разкрива нови възможности за значителен скок.

Поради липса на време директорите по-често наблягат на свиването,отколкото на разширяването.

При решаването на един проблем има избор – да атакуваме настоящия,очевиден проблем,да анализираме основните причини за неговото възникване и така да възстановим съществуващото положение,или да се спуснем по мислената стълба и да потърсим нов и по-добър начин да постигнем целта си.

При изчистването съзнателно преобразуваме нашето проблемно изречение така,че то да внесе различни нюанси в смисъла,което може да открие нови възможности.Моделът,използван в проблемното изречение,е:

“По какъв начин може НЯКОЙ + ДЕЙСТВИЕ + НЕЩО?”

Един от начините да открием различни вариации на думите е да оформим три колонки,всяка от които да съответства на даден компонент.В първата – НЯКОЙ – ние изброяваме всички хора,които евентуално биха ни помогнали да разрешим проблема.След това търсим ДЕЙСТВИЕ,например в речника на синонимите или просто оставяйки въображението и интуицията ни да действат.Третата колонка може да бъде попълнена с идеи върху КАКВО ще въздействаме.От всички възникнали комбинации избираме най-перпективните.Тези варианти се записват с цел по-нататъчна обработка.



Търсенето на идеи става по два начина:

  1. Вътрешно търсене чрез използване на техниката на адаптация.

Опитваме се да разрешим проблема,като го разглеждаме от различни ъгли.Откриваме грешки,стремим се да подобрим работата на системата.Това се прави,като опишем системата,нейните механизми,структури,връзки,цели,функции,ценности,силни черти,слабости – след което умишлено ги адаптираме чрез обръщане,пропускане и преувеличение.

  1. Външно – чрез използване на метода на произволния вход,аналогията

и синектиката.

Методът на произволния вход е процедура,основаваща се на опита и грешката,чрез която просто изучаваме произволни ситуации една по една с надеждата да попаднем на полезна използваема идея.

При методът на аналогиите и метафорите се опитваме да направим търсенето по-ефективно,като избираме ситуации,които да изследваме и които интуитивно чувстваме,че са аналогични на нашите.

Синектиката включва формализираното използване на образното въображение за разглеждане на желаната аналогична ситуация.

Към тези методи може да добавим обсъждането на идеи,който може да се използва комбинирано с всички други методи.



Анализ на идеята – никоя идея не е съвършенна и никоя идея не е напълно безполезна.Често те са непълни или имат общ характер,като се нуждаят от развитие.Анализът на идеята цели да открие доброто в нея и след това да определи какво още е необходимо,за да се приложи тя на практика.


ПРОБЛЕМ




ИЗСЛЕДВАНЕ






Свиване



Разширяване


Изчистване




ОБСЪЖДАНЕ НА ИДЕИ



Произволен вход

Адаптиране

Аналогии


Синектика



АНАЛИЗ НА ИДЕИ




РЕШЕНИЕ



Формулирането на проблема включва:

  1. Изследване на проблема – осъзнаване на структурата на ситуацията,събиране на данни и разглеждане на финансови,времеви и човешки измерения,за да се формулира критерия,който окончателното решение ще задоволява.Резултатът от изследването трябва да се обобщава с “Проблемът е,че ......” и Общата цел е “Да се направи ......”.

  2. Свиване на проблема.

Проблемът е,че .... – проследява се причинно следствените вериги и влиянието на променливите,с цел да се определят основните причини за незадоволителната ситуация.

  1. Разширяване на проблема – изследват се целите и средствата,поставяйки се по-високи цели,като по-скоро се търсят алтернативни начини за постигането им,отколкото разрешаване на конкретния проблем.

  2. Изчистване на проблема – подробно се изследва “пространството на вероятностите” около даден проблем,чрез метода на вариациите на ключова дума,простирайки се във всички посоки.

Каталог: file -> repository
repository -> Проф д-р светла калудова-станилова
repository -> Smart ideas wise decisions
repository -> Роден съм на 07. 05. 1963 г в гр. Варна. От ранна детска възраст проявявах интерес към народната музика
repository -> Dear ladies and gentlemen, dear children
repository -> Проучване влиянието на универсален течен тор “maxgrow” при пролетен фуражен грах
repository -> Aqva moisture with collagen
repository -> Инструкция за работа с термовизионна камера тип Flir E6 І. Цел на термовизионното обследване. Подобряване на превантивната поддръжка на енерго механичните съоръжения във Вик Русе
repository -> Хидравличен удар в помпени системи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница