Тема : Учебен казус Рационално ли е териториалното разположение на химическите заводи край Стара Загора и Димитровград ?



Дата11.05.2023
Размер20.57 Kb.
#117648
география план хим^
Свързани:
еколог. проблеми, serafim

Тема : Учебен казус - Рационално ли е териториалното разположение на химическите заводи край Стара Загора и Димитровград ?


  1. Въведение

Химическата промишленост обединява компании, които произвеждат химически вещества. Тя е център на съвременна световна икономика, преобразувайки суровини (нефт, природен газ, въздух, вода, метали, минерали и др.) в повече от 70 000 вида различни продукта.
Промишлеността включва производството на неорганични и органични химикали, керамика, петролни химикали, селскостопански химикали, полимери, каучук (еластомери), олеохимикали (масла, мазнини, восък), експлозиви и аромати.
Химическата промишленост е суровиноемък и енергоемък отрасъл. Изграждането на мощностите му изисква големи капиталовложения, а повечето от производствата са замърсители на природната среда.
В България, химическата промишленост започва да се развива от края на 19 век с инвестиции от чуждестранни фирми. С началото на 20 век започват работа множество дребни предприятия, разчитащи на местните суровини и произвеждащи основно стоки за бита. След края на Втората световна война започва бурно развитие на отрасъла, когато са построени повечето от големите химически заводи в страната. Все пак, много от новопостроените заводи не разполагат с пречиствателни съоръжения, което довежда до значителни екологични проблеми в тяхната околност. В същото време, в технологично отношение те значително отстъпват от европейските конкуренти.


  1. Химическа дейност и промишленост в Димитровград и Стара Загора.

Първият голям социалистически строеж в България е азотно-торовият завод в Димитровград. С неговото изграждане през 1948–1951 г. се полага началото на тежката химическа промишленост. Изграден по проекти, технологии и оборудване, доставени от СССР, със суровинна база обогатени лигнитни въглища от Маришкия басейн, които се газифицират в газгенератори с кипящ слой, заводът достига първоначална продукция от 40 хил. тона 100% азот. През 1985 г. се изгражда нова мощност за годишно производство на 400 хил. тона амоняк и 450 хил. тона амониева селитра. По-късно в Димитровград се построяват мощности за производство на метанол, формалин и карбамидно лепило, както и на фосфорни торове.
С постановление на Министерския съвет от 1959 г. се утвърждава разширен идеен проект за изграждане на нов азотноторов завод в Стара Загора за 160 хил. тона годишно 100% азот. Строителството на завода се извършва през 1960–1962 г. и на 25 април 1963 г. се произвежда първата амониева селитра. През петата петилетка (1965–1970 г.) в двата азотноторови завода е усвоена газификацията на мазут за получаване на синтезен газ, с което производството значително се интензифицира.
Основните фактори, определили развитието на отрасъла в района, са близостта до въглищните басейни /Марица-Изток и Маришкият/, наличието на местни суровини, работната сила, потреблението и благоприятното транспортно географско положение. В района се произвеждат около 10% от продукцията на ХП в България.


  1. Проблеми

Високата цена на природния газ (близо с 50% по-висока от някои европейски държави) ще затрие торовите заводи. Решение е с намаляването на цената на природния газ да отпадне и 5-процентното вносно мито. Да се преразгледа ценовата политика на Булгаргаз ЕАД по отношение на торовите заводи. Да се даде възможност на тези предприятия да потребяват природен газ и от други доставчици с цел конкурентност на цените. Друг съществен проблем е нарастващите цени на квотите за въглеродни емисии. Поради тази причина торовия производител заплаща по над 25 евро за тон. Като при производството на всеки тон амоняк, който е необходим за направата на минерални торове, се емитират по 2 тона въглеродни емисии.

  1. Извод и мнение

Според мен приложението на известните международни стандарти и нормативни актове, свързани с управлението на околната среда, безопасните условия на труд и качеството на продукцията в новите високо механизирани и автоматизирани производства, ще налага използването на по-голям брой инженер-еколози и ИТ-специалисти за поддържане и ефективно използване на компютърната техника и програми. Повечето от завършилите през последните години висше образование обаче нямат мотивация и нагласа за работа в химическите предприятия. Както практическата, така и фундаменталната подготовка на повечето завършващи е недостатъчна за ефективната им работа в предприятията.
Също така смятам, че производството на химични, каучукови пластмасови продукти и изделия е свързано с разработване и усвояване на нови процеси, техники и технологии, които позволяват не само да се решават актуални проблеми, свързани с недостига на суровинни и енергийни ресурси и намаляване на замърсяването на околната среда, но и да се постигне значителен прогрес в усилията за запазване на климата на планетата и изхранването на нарастващото население. Именно това са основните движещи сили за развитие на тази част от промишлеността, които определят приоритетната необходимост от подпомагане на развитието на този сектор.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница